Skocz do zawartości
Zas

Jaki kabel DisplayPort?

Rekomendowane odpowiedzi

Do jasnego grzyba!

Szkoda, że wcześniej nie wiedziałem, że są takie jaja z kablami DP, kilka dni temu kupiłem dwa kable znanej i renomowanej firmy Qoltec no bo w sumie zwykły kabel, co tam mnożna zepsuć i chyba sobie monitor rozwaliłem i od kilku dni z tym walczę :/

 

Po podłączeniu monitorów nowymi kablami jeden wstał jako 1080p a nie WQHD 1440p i co bym nie robił nic tego nie chciało zmienić.

Co więcej komputer nie chciał w ogóle wstawać, na wyświetlaczu płyty głównej zamiast kodów i temperatury wyświetlało się cały czas 00, nie wyświetlał się nawet spalsh screen uefi czy jak to tam się nazywa.

Spanikowany zacząłem odłączać wszystko co niepotrzebne, dodatkowe karty, zamieniałem karty gdyby się okazało, że to główna karta padła itd.

Co ciekawe nawet teraz jak zamieniłem kable na stare nadal czasami komputer nie chce wstać a monitor nadal ma max 1080p. W panelu nvidii wymusiłem 1440p ale obraz jest rozmazany i nie do zaakceptowania.

 

Myślałem, że jest gdzieś problem z EDID monitora więc spróbowałem użyć Custom Resolution Utility (CRU) żeby dodać opcję większej rozdzielczości jeśli monitor niewłaściwie komunikował co może wyświetlić ale CRU pokazywało że 1440p jest a w ustawieniach rozdziałki nie było.

 

W pewnym momencie w Device manager wyświetlało mi monitory jako Non P&p monitor czy coś takiego a o ile się nie mylę wtedy jeszcze nie próbowałem odinstalować serowników monitora.

Po tym już próbowałem wszystkiego, odinstalowywałem sterowniki monitora i kart graficznych, aktualizowałem, zamieniałem kable, podłączałem tylko ten monitor 1080p i nic co bym nie robił nadal 1080 to jest max co może wyświetlić a drugi bez problemu wyświetla 1440p czym i gdzie bym go nie podłączył jeżeli oczywiście komputer się uruchomi.

 

Jeszce może spróbuję podłączyć go przez DVI i zobaczę czy ruszy na większej rodziałce bo już nie zostało za wiele opcji od wyboru. Mój monitor na hdmi maksymalnie 1080p pociągnie więc ten port też odpada.

 

I od razu pytanie da się sprawdzić samodzielnie czy kabel DP jest bez 20 pinu?

Gdzie kupić dobry kablem DP 3m?

Edytowane przez cgdestroyer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, chwilę wcześniej też sam znalazłem tą tę aukcje już zakupiłem i przy okazji dvi żeby zobaczyć czy pomoże w mojemu niepełnosprawnemu monitorowi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje! Czekam na nowego della i nie chciałbym go uszkodzić głupim kablem ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje! Czekam na nowego della i nie chciałbym go uszkodzić głupim kablem ;/

 

No ale bez jaj jeśli czekasz na nowy monitor i dostaniesz kabel DP w komplecie od producenta z monitorem to powinien być wystarczający tzn ok.

Ja tam bym zbytnio nie kombinował jeśli producent monitora daje w zestawie odpowiedni kabel bo można tylko przedobrzyć.

Edytowane przez Todis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale bez jaj jeśli czekasz na nowy monitor i dostaniesz kabel DP w komplecie od producenta z monitorem to powinien być wystarczający tzn ok.

Ja tam bym zbytnio nie kombinował jeśli producent monitora daje w zestawie odpowiedni kabel bo można tylko przedobrzyć.

 

Problem w tym że do zamówionego monitora producent dostarcza tylko kabel HDMI ;-) Ale racja jeżeli kabel DP jest w pudełku wraz z monitorem to nie ma sensu szukać innego.

Edytowane przez maguu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że do zamówionego monitora producent dostarcza tylko kabel HDMI ;-) Ale racja jeżeli kabel DP jest w pudełku wraz z monitorem to nie ma sensu szukać innego.

 

Niekoniecznie. Patrz moje posty wcześniej. Na fabrycznym DP problemy, na DeLock (z pewniakiem, że 20 pin odłączony) jak ręką odjął.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli co? Lepiej kupić jakiś hdmi?Jestem na kupnie jakiegoś lepszego kabelka do mojego 240hz della z opisu i nie wiem co wybrać. Chce coś lepszej jakości, bo oryginalny uległ uszkodzeniu, nie chcę żadnych przepowiedni że kabel za 20zł niczym się nie różni od tego za 60zł, chce coś droższego, firmowego czy coś

 

HDMI nie obsłuży 144/165/180/240Hz więc nie masz żadnego wyboru. Delock 1.2 w wersji 19pin spełnia swoją robotę, radzę tylko brać 3m wersję, z 2m są problemy i zaczynają po czasie przerywać, za kilka dni dostanę już 4 sztukę 2m, z czego dwie 3m działają od dłuższego czasu bez problemu.

Dodatkowo udało mi się jeszcze zweryfikować przewody Ednet DP te w oplocie za 35 zł i też są 19pin, więc można je spokojnie brać.

 

 

Do jasnego grzyba! Szkoda, że wcześniej nie wiedziałem, że są takie jaja z kablami DP, kilka dni temu kupiłem dwa kable znanej i renomowanej firmy Qoltec no bo w sumie zwykły kabel, co tam mnożna zepsuć i chyba sobie monitor rozwaliłem i od kilku dni z tym walczę :/Po podłączeniu monitorów nowymi kablami jeden wstał jako 1080p a nie WQHD 1440p i co bym nie robił nic tego nie chciało zmienić. Co więcej komputer nie chciał w ogóle wstawać, na wyświetlaczu płyty głównej zamiast kodów i temperatury wyświetlało się cały czas 00, nie wyświetlał się nawet spalsh screen uefi czy jak to tam się nazywa.Spanikowany zacząłem odłączać wszystko co niepotrzebne, dodatkowe karty, zamieniałem karty gdyby się okazało, że to główna karta padła itd. Co ciekawe nawet teraz jak zamieniłem kable na stare nadal czasami komputer nie chce wstać a monitor nadal ma max 1080p. W panelu nvidii wymusiłem 1440p ale obraz jest rozmazany i nie do zaakceptowania. Myślałem, że jest gdzieś problem z EDID monitora więc spróbowałem użyć Custom Resolution Utility (CRU) żeby dodać opcję większej rozdzielczości jeśli monitor niewłaściwie komunikował co może wyświetlić ale CRU pokazywało że 1440p jest a w ustawieniach rozdziałki nie było.W pewnym momencie w Device manager wyświetlało mi monitory jako Non P&p monitor czy coś takiego a o ile się nie mylę wtedy jeszcze nie próbowałem odinstalować serowników monitora.Po tym już próbowałem wszystkiego, odinstalowywałem sterowniki monitora i kart graficznych, aktualizowałem, zamieniałem kable, podłączałem tylko ten monitor 1080p i nic co bym nie robił nadal 1080 to jest max co może wyświetlić a drugi bez problemu wyświetla 1440p czym i gdzie bym go nie podłączył jeżeli oczywiście komputer się uruchomi.Jeszce może spróbuję podłączyć go przez DVI i zobaczę czy ruszy na większej rodziałce bo już nie zostało za wiele opcji od wyboru. Mój monitor na hdmi maksymalnie 1080p pociągnie więc ten port też odpada.I od razu pytanie da się sprawdzić samodzielnie czy kabel DP jest bez 20 pinu? Gdzie kupić dobry kablem DP 3m?

Raczej nie określał bym Qolteca znanym i renomowanym producentem, to zwykła chińszczyzna, do takiego stopnia że ich kable są różnej grubości w zależności od serii, u mnie jeden ma AWG28 a drugi AWG32 mimo iż to te same kable.

Bierz Delocka 19pin albo tańszego Edneta i nie będzie problemu, nie mogę jednak zagwarantować że sytuacja się poprawi, gdyż przewody 20pin mogły już zasiać jakieś spustoszenie, u mnie skończyło się na szczęście na straszaku.

Napięcie zwrotne ze strony monitora mogło skuteczne zakłócić próbę inicjacji CPU na płycie co właśnie objawia się kodem 0x00 określającym błąd detekcji CPU, rozdzielczość prędzej wariuje przez słabą jakość przewodów, niestety ale z tym od dawna jest problem, nawet renomowane kable potrafią wysiadać i trzeba je wymieniać na inne sztuki, sprawdź na spokojnie coś markowego 19pin, bądź DVI myślę że monitor obudzi się w końcu na 1440p.

 

Dodam też że właśnie dzisiaj zaniosłem do morelek swoje Qoltece na rękojmie, roszczenia opisałem jasno i żądałem zwrotu kasy, oczywiście sklep miał głęboko w dupie to co napisałem i zamówił mi nowe kabelki :D Następna rękojmia już nie będzie dla nich taka łaskawa :E

 

 

Dzięki za informacje! Czekam na nowego della i nie chciałbym go uszkodzić głupim kablem ;/

 

Dell ma bezpieczne przewody więc nie powinno być problemu, a jeżeli chcesz mieć pewność to wyposaż się w multimetr i cienki drucik, ustawiasz tryb buzzera wkładasz druciki do wtyczek zgodne ze schematem i macasz sondami z obydwu stron, jak nie zapiszczy to masz pewność że 20pin jest odłączony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDMI nie obsłuży 144/165/180/240Hz więc nie masz żadnego wyboru. Delock 1.2 w wersji 19pin spełnia swoją robotę, radzę tylko brać 3m wersję, z 2m są problemy i zaczynają po czasie przerywać, za kilka dni dostanę już 4 sztukę 2m, z czego dwie 3m działają od dłuższego czasu bez problemu.

 

działa. Mam teraz 240hz @hdmi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ DisconnecT

 

Daj jak możesz linka jaki konkretnie kabel DP kupić, każdy na tym skorzysta a nie będzie setki pytań. DZięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

działa. Mam teraz 240hz @hdmi

Skoro uważasz że działa to zostań na HDMI ;)

 

@ DisconnecT Daj jak możesz linka jaki konkretnie kabel DP kupić, każdy na tym skorzysta a nie będzie setki pytań. DZięki

 

Na dzień dzisiejszy lista prezentuje się tak, wszystkie są 19pin, najpewniej bezpieczne też są kable marki Lindy i Unitek, ale to trzeba było by jeszcze dokładnie zweryfikować.

Oczywiście do tej listy dochodzą wszystkie marki oficjalnie certyfikowane przez VESA, w tym Accell, Amphenol itd. Lista dostępna na stronie VESY.

 

Ednet 2m DP 1.2

Ednet 3m DP 1.2

 

Delock 1m DP 1.2

Delock 2m DP 1.2

Delock 3m DP 1.2

Delock 5m DP 1.2

 

EDIT: Jak ktoś chce się bawić w modyfikacje to w zasadzie może kupić każdy kabel i wyrwać 20pin zgodnie ze schematem albo rozebrać wtyczkę (większość się rozbiera) i przeciąć żyłę. ;)

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro uważasz że działa to zostań na HDMI ;)

 

no nie wiem, wyświetla 240hz, w ustawieniach jest 240hz, gry wykrywają 240hz..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Raczej nie określał bym Qolteca znanym i renomowanym producentem, to zwykła chińszczyzna...

Z mojej strony ta wypowiedź była w tonie szyderczo prześmiewczym bo chyba każdy wie, że to nie jest marka premium :)

 

Co do mojej sytuacji to w końcu kable Delocka z aukcji kilka postów wyżej dotarły ( jeśli komuś zależy na czasie to nie polecam bo musiałem czekać tydzień jak w średniowieczu :))

Niestety po podłączeniu nowymi kablami pierwszy monitor nadal nie wstał jako 1440p ale jak już podłączyłem przez dvi to w końcu się udało i można żyć :)

Ile mi to wszystko krwi napsuło, nerwów i czasu zmarnowało przez głupi kabel, nawet nie podejrzewałem, że coś tak prostego może być tak skopane i być przyczyną takiego zamieszania w niektórych przypadkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mnie dotarł ten Delock (trochę zbyt duża obudowa wtyczki) i monitor śmiga ładnie na 240Hz. Do tego mam też kabel hdmi od producenta i również 240Hz powinno być do osiągnięcia podpierając się tabelką z postu @Todis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qoltec atakuje po raz drugi :E

 

Wróciły kabelki z wymiany, oczywiście sprzedawca olał moje roszczenia z tytułu rękojmi i bez powiadomienia mnie wymienił kable na nowe identyczne, po przywiezieniu do domu można odczuć starą dobrą schizofrenię w wykonaniu tej że firmy :E

2 metrowa wersja jest wykonana na przewodzie 32AWG 3 metrowa natomiast na 28AWG, obydwa w zupełnie innych opakowaniach... Po testach wyszły dość ciekawe kwiatki, przewód dłuższy zachowuje się zupełnie tak samo jak poprzedni no cóż nic dziwnego w końcu 20pin to 20pin, za to przewód krótszy zaszokował mnie całkowicie, 20 pin odłączony brak problemów z tego tytułu, nie zmienia to jednak faktu że przewód maksymalnie obsługuje 1920x1080@85Hz, przy wyższej rozdzielczości bądź odświeżaniu następuje migotanie obrazu i zrywanie połączenia :lol2:

 

Druga rękojmia i w końcu pozbędę się tego badziewia :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyszedł do mnie delock 3m 19+odłączony 20pin

 

wiecie co? Monitor naglę nabrał więcej kolorków XD (pomimo, że używałem wcześniej kabla oryginalnego od della displayport i hdmi z zestawu) i przy overdrive superfast na nie rozjeżdżają się napisy podczas scrollowania

Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie to tak, żeby dojść do jakiejś konkluzji to za pomocą czego najlepiej obecnie podłączyć monitor?

Jeśli planuję zakup monitora @75 Hz to może być HDMI? W tym przypadku jakość chyba taka sama co DP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyszedł do mnie delock 3m 19+odłączony 20pin

 

wiecie co? Monitor naglę nabrał więcej kolorków XD (pomimo, że używałem wcześniej kabla oryginalnego od della displayport i hdmi z zestawu) i przy overdrive superfast na nie rozjeżdżają się napisy podczas scrollowania

 

Bez jaj - to chyba jakiś żart - jak mógł nabrać kolorów ?

Jeśli tamten kable Della był sprawny i dawał radę to ten raczej nic nie mógł poprawić.

Zaraz ja sobie zamówię ten i obraz będzie OLED :E

https://www.morele.net/kabel-ednet-displayport-displayport-2m-czarny-84500-650920/?utm_source=skapiec.pl&utm_medium=referral

Edytowane przez Todis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uwierz mi, że też nie wiem. Wszystko stało się bardziej nasycone.

na 100% profile sie nie przestawiły

Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten kabel della nie jest jakoś niesprawny to wybacz ciężko mi uwierzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten kabel della nie jest jakoś niesprawny to wybacz ciężko mi uwierzyć.

 

 

testowałem 3 kable

1 displayport 1 hdmi od della i 1 hdmi który gdzieś kiedyś kupiłem

 

na każdym z nich kolory są bardziej wyblakłe niż na displayporcie od delocka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No teraz to wiele wyjaśnia. Testowałeś ten nowy kabel DP w porównaniu do 2 innych kabli HDMI i stąd może być różnica - jakieś ustawienia w sterach niewidji się przełączają albo zwyczajnie dell coś namieszał w tym monitorze, że tylko na DP wszystko jest ogarnięte na 100%.

 

Myślałem, że porównywałeś ten kabel DP do kabla DP od Della a nie HDMI.

Podejrzewam - raczej jestem pewny, że wtedy żadnej różnic by nie było.

Edytowane przez Todis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

źle napisałem

wcześniej miałem 1 displayport od della, 1 hdmi od della i 1 hdmi jakiś z szafy wytargałem

ten od delocka jest czwarty, nowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testowałem 3 kable

1 displayport 1 hdmi od della i 1 hdmi który gdzieś kiedyś kupiłem

 

na każdym z nich kolory są bardziej wyblakłe niż na displayporcie od delocka

 

Jeśli chodzi o HDMI, to bardzo możliwe, że sterownik karty ustawia parametry telewizyjne. Trzeba sprawdzić, powinno być 0–255. Do podłączania monitorów mimo wszystko lepiej używać kabli bardziej „komputerowych”, czyli DVI albo DisplayPort.

Edytowane przez wojtzuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...