Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

cosmoo

Grzyby - Ktoś coś widział... słyszał?

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli w atlasach grzybów, dostępnych w księgarniach, też kłamią? Słowo przeciwko słowu. I komu tu wierzyć?

Tak na marginesie - będziesz z atlasem chodził na grzyby? Macie w ogóle o tym pojęcie? Ryzykować życiem swoim, żony...bo ona ma zachciankę? Zdajesz sobie sprawę z tego, że pomyłka może być tą jedną z ostatnich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie - będziesz z atlasem chodził na grzyby?

 

Nie, ale skoro jest to w sklepie, zaakceptowane, a autorzy mają dr przed imieniem, to czemu mam uważać, że ci ludzie chcą zabijać grzybiarzy? Żółta gąbka dużego borowika + brak gorzkiego smaku - nie da się tego pomylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale skoro jest to w sklepie, zaakceptowane, a autorzy mają dr przed imieniem, to czemu mam uważać, że ci ludzie chcą zabijać grzybiarzy? Żółta gąbka dużego borowika + brak gorzkiego smaku - nie da się tego pomylić.

Tak...doświadczony grzybiarz nie pomyli...laik potruje rodzinę, ale...masz wolny wybór...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzi na pytanie się chyba nie doczekam. Tylko kolejny post o truciźnie. Jak pytanie o pracę samochodu, dlaczego jeździ - bo ma pod sobą ulicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzi na pytanie się chyba nie doczekam. Tylko kolejny post o truciźnie. Jak pytanie o pracę samochodu, dlaczego jeździ - bo ma pod sobą ulicę.

 

Najwidoczniej chcą być jeszcze bardziej przezorni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jestem.

 

http://zimorodek.com/borowik/

Zdjęcia mało poglądowe, ale tak:

Takie okazy znajduje się fajnie. Miałem swój świat wtedy; gdzieś pod koniec podstawówki, wtedy najlepiej chłonie się każdą wiedzę. Atlas miałem z kiosku ruchu, no i okazyjnie u kuzyna z piętra, bardziej fachowy...

 

Ten pierwszy, usiatkowany - jak jeszcze była krowa, to trawa wygryziona i rosły pod lipą

, w której mieszkają nietoperze

.

Bardzo stare drzewo - ze 150 lat. Rosły tam też: borowiki gładkotrzonowe oraz królewskie. Gładkotrzonowe, jeśli młode, są praktycznie nie do odróżnienia od ceglastoporych/ceglastych, które rosną pod drzewami iglastymi. Natomiast 'królewskie' - inaczej niż podają na tej stronie - bardzo drobne, w wilgotnej trawie, przypominające podgrzybki; nigdy ich nie próbowałem na ząb.

Szatańskiego nigdy nie spotkałem, chyba; czasami ten grubotrzonowy, który jest raczej bardzo podobny do szatana. W ogóle borowiki, to w starych drzewostanach. Jakiś kilometr ode mnie jest takie miejsce - dawny park po dziedzicu, który miał tu swoje włości, a został po nim grobowiec (czy też po jego rodzicach, bo sam uciekł zanim jego dwór spalili...) i ten park lipowy - też ma ze 150 lat (...chyba więcej).

Sromotnika bezwstydnego, który też jest pod ochroną, a jadalny gdy młody, również nie miałem ochoty. Ogólnie, grzyby to przysmak mojego dzieciństwa, obecnie obchodzę się bez nich. I zgadam się, że w zasadzie jadalne, to borowiki, podgrzybki (licznie występują na zachodzie, nie u mnie), kurki, maślaki, rydze - ale nie mleczaje jodłowe, które dla mnie... trochę śmierdzą.

 

Ostatnio w radiu, przypadek pomylenia kurki z zasłonakiem rudym. Tak, to jest możliwe - w rzeczywistości (nie na zdjęciu) młode owocniki mogą być trudne do odróżnienia.

 

Muchomor sromotnikowy, wydaje mi się, przynajmniej u mnie we wsi, jest gatunkiem rzadkim, podobnie jadowity (częstszy). Nie łatwo wleźć na niego, a młode owocniki są bardzo podobne do gołąbków zielonawych, które są właśnie piekące - jadłem za młodych lat, durny, i ale/a żyję.

Zwarty miąższ maję te - i polecam: Surojadka... - też pod brzozami, ale w starszych drzewostanach, albo pod drzewami iglastymi w zagajnikach mieszanych.

 

Patrzę na Wikipedię... Tam zdjęcia gąsek niekształtnych są pomieszane ze zdjęciami trującej gąski rózgowatej:

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C4%85ska_pieprzna

- u góry jest niekształtna.

Edycja: przepraszam, powiększyłem zdjęcie - u dołu też niekształtna, natomiast w poniższym linku raczej ta trująca. ;/ Środkowe zdjęcie - trudno stwierdzić, co przedstawia.

 

...Rózgowata - to trzeba mieć w rękach... Ma biały brzeg kapelusza, raczej/inaczej podwinięty, inną konsystencję owocnika. Podczas gotowania... inaczej śmierdzi, no i jest po prostu niejadalna - gorzka (po ugotowaniu :E:) . [koniec edycji ]

...A nie - sory; to chyba tę... spożywałem:

http://nagrzyby.pl/atlas/176 ...szybko wyplułem ;/

 

2. https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C4%85ska_niekszta%C5%82tna

- tych na środkowych zdjęciach bym nie próbował.

 

Gąska siarkowa

 

- Gąska zielonka ...

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tricholoma

...rodzaju Trichloma, w takim razie, lepiej nie ruszać :hmm: (tam jest poglądowe zdjęcie rózgowatej).[koniec drugiej edycji]

 

===

Słyszałem o takim przypadku zatrucia grzybami, że w potrawie znaleziono zarodniki muchomora sromotnikowego - zebrane grzyby rosły w sąsiedztwie tego gatunku. [koniec pierwszej edycji]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale skoro jest to w sklepie, zaakceptowane, a autorzy mają dr przed imieniem, to czemu mam uważać, że ci ludzie chcą zabijać grzybiarzy? Żółta gąbka dużego borowika + brak gorzkiego smaku - nie da się tego pomylić.

Jeżeli zakładasz ,że zbierasz tyko z rurkami to O.K.

@<autor tematu> Udało się coś znaleźć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej wynik 4,5 godzinnego spaceru, ilość nie jest powalająca, ale prawdziwki naprawdę piękne :D

 

7970851900_1475473617_thumb.jpg

 

Na grzybach byliśmy w okolicach tego pięknego jeziora, zgadnie ktoś co to za jezioro? :P

 

1733403900_1475473712_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje, ja byłem wczoraj i nic, strasznie sucho :(

 

Nareszcie pada, może wreszcie nazbieram ładnych borowików :P

 

 

Wilgoci trochę przybędzie, oby jeszcze tylko temeratura była w jakimś rozsądnym przedziale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wypracować pewien kompromis :)

 

Biorąc pod uwagę dzisiejsze opady w północnych rejonach Polski jedziemy w zaznaczony obszar na mapce. Po poszukiwaniu/zbieraniu grzybów wyruszamy na Sobieszewo na nocleg na łodzi, w tym łapanie ryb wieczorem i w nocy :) Rano powrót w zaznaczony obszar w poszukiwaniu grzybów i do domu :D Po drodze oczywiście obiad w Frąknowie, uwielbiam tamtejszego okonia :P

 

2198612100_1475087837_thumb.jpg

Jak już gdzieś ktoś wspominał o opieńkach miodowych, na północ od zaznaczonego przez ciebie trójkąta Olsztyn-Olsztynek-Ostróda w miejscowości Raj nieopodal Morąga ciągnie się stary las w którym za dzieciaka z ojcem zawsze jeździliśmy zbierać całe wiadra tych grzybów. I były zapasy w piwniczce i też rozwoziło się do rodzinki, nic się nie marnowało.

http://screenshooter.net/102792396/dizgegaij Oznaczyłem ten lasek na mapie w razie jak by Cię to zaciekawiło.

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje, ja byłem wczoraj i nic, strasznie sucho :(

 

U mnie leje non stop od kilku dni. Pewnie będą grzyby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

puszkin2_jpg_300x300_q85.jpg

 

http://idziemy.nagrzyby.pl/index.php?artname=stories&artmid=content&id=4312

http://www.grzyby.pl/Tricholoma_equestre-poisoning.htm

 

Od dziś przestaję gąski zbierać.

Ten post był edytowany dnia: 09 Październik 2016 - 20:24

 

Ostatni wysyp... Wczorajsze zdjęcia;

DSC_0197_jpg_300x300_q85.jpg DSC_0196_jpg_300x300_q85.jpg

Kiepska rozdzielczość, ale w tym roku czarne, jak zazwyczaj, ale i białe "owocniki", także za łóżkiem (to drugie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam, zamierzam sam zainstalować sobie monitoring wokoło domu i mam pytanie, ponieważ jestem laikiem. Czy można tak połączyć kamery za pomocą tych extenderów? 
    • Postaram się podrzucić następnym razem, jak będę na miejscu. Jak byłem ostatnio, to tyle pamiętam, że łapało LTE2100 z przekaźnika na odległości niecałych 4 km, a moc sięgała niżej niż -90dBm. Ogólnie tragedia z wczytaniem najprostszej strony internetowej, u 3 operatorów podobnie.   Powiem tak - została ta antena wybrana i zamontowana przez "fachowca" na zlecenie innych domowników. Ja się na tym tak nie znam, ale zanim się dowiedziałem jeszcze co tam w ogóle zostało zamontowane, to czułem już, że to będzie bubel, bo co innego może taki "fachowiec" zamontować. No i widzę, że moje przypuszczenia się potwierdzają. Żadnej poprawy to nie da? Bo trochę teraz ciężko będzie to zdjąć i rozmontować, nie wspominając już o poniesionych kosztach i ewentualnych następnych kosztach zakupu nowej anteny. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na resztę pytań dotyczących routera? Na przykład takie złącza to pewnie i tak zawsze będą te same, więc niezależnie od anteny router chyba można wybrać już teraz (mogę się mylić!). Chciałbym szczerze mieć coś ogarnięte przez majówką, o ile jest to osiągalne.
    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...