Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gonzo3211

Arctic MX-2 vs MX-4

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, testów jak na lekarstwo, więc założyłem temat. Na jeszcze jeden, dwa procesory wystarczy mi MX-2 i jestem z niej bardzo zadowolony.

Jednak MX-4 ma większą przewodność cieplną (8,5 vs. 5,6 w mx-2) i ten parametr mnie ciekawi. Wg. dwóch testów na krzyż, różnicy wielkiej nie ma, prawie że żadnej, a czasem nawet lepiej wypada MX-2.

Może ktoś używał obu i ma porównanie? Warto dokładać do 4 czy pic na wodę fotomontaż i kupić kolejną tubkę mx-2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica między obiema pastami jest marginalna, w zasadzie żadna, bierz tą, która jest łatwiej dostępna i tańsza. MX-4 jest polecane przede wszystkim na rdzenie GPU ze względu na inną lepkość. Przy procku jeden kij, którą weźmiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważysz te- nie wiem- 0.3 stopnia?

Od lat kleję na MX-2 i wszystko żyje, dostępna w każdym kiosku i jest w cenie kebaba- nie wiem po co kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej, MX4 pasta bez sensu (ona nie była do pracy w mocnym minusie zrobiona?). Jak masz ciśnienie na nowości to teraz jest Hype na Grizzly Kryonaut KLIK Jest trochę lepsza niż GC Extreme podobno. Ja bym jednak został przy MX2 bo zyskasz może 3 stopnie na tej grizzly a nie wiadomo jak czasowo się zachowuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Czyli zostaję przy mx-2. Interesował mnie tylko pojedynek tych dwóch past i wyższa przewodność ciepła w mx-4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup 1g Kryonauta, wystarcza na jakieś 5 aplikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup 1g Kryonauta, wystarcza na jakieś 5 aplikacji.

Chyba na takie kropki które się nakłada w laptopie, w stacjonarnym jak zrobisz X na procku to starczy na 2 razy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co marnowac paste robiąc X? Miałem na myśli 5 ziarenek grochu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co marnowac paste robiąc X? Miałem na myśli 5 ziarenek grochu.

To nie marnowanie, wg rożnych testów to statystycznie najlepsza metoda nakładania pasty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak chcecie, jednak grzejący się element jest takiej wielkości:

05_zdjeto_ihs_z_najnowszego_procesora_intel_core_i7_8700k_0_b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe jeszcze parę miechów i będą dylematy czy nie MX-5 ;D Ale Arctic MX-5 o ile jest dobrą pastą i lepszą od poprzedników to... ma godnego rywala :D

 

Mazda-MX5-Arctic-2017-new-limited-edition-743945.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to chodzi że nakłada się na cały IHS, w laptopie jeżeli dany model ma pasta - pasta na procku i grafice a nie termopad - pasta czy termopad - termopad, dając ją na grafikę i procesor zużyjesz i tak spoooro mniej niż np na samym procesorze w komputerze stacjonarnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, żeby było jak najmniej pasty na jak największej powierzchni, w metodzie X jest jej za dużo.

Intel zaleca ziarnko gruchu, Arctic Cooling pionową linię, raczej stawiałbym ich opinię nad czyjąkolwiek. :D

https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000005576/processors.html

http://www.arcticsilver.com/intel_application_method.html#

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja testowałem różne metody i faktycznie X wychodzi najlepiej oczywiscie nie za dużo pasty na ten iks:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście testowałeś na test benchu albo chociaż przy otwartej obudowie?

Porównywałeś deltę temperatur czy po prostu temperatury?

Jeżeli różnica wyniosła 1-2 stopnie, to równie dobrze mogła Ci się o tyle podnieść temperatura w pokoju albo w obudowie. :D

Poniekąd trafny argument, żeby dac pastę na środek. Z drugiej jednak strony, ciepło oddawane przez rdzeń na IHS pewnie rozchodzi się po całej jego powierzchni a nie tylko po tej części jaka pokrywa się z rdzeniem.. wychodzi więc na to , że lepiej jednak dać pastę na cały IHS - ina czej - wypadaloby dac na caly :)

IHS jest najcieplejszy na środku, chcesz jak najszybciej ochłodzić rdzenie, nie IHS, jeżeli w metodzie X jest więcej pasty na środku niż w metodzie na ziarnko grochu, to przy tej pierwszej będą wyższe temperatury. :D

Poza tym ciepło rozchodzi się równomiernie po promieniach koła, a fabryczne radiatory od Intela i AMD mają okrągłą podstawę, czyli dostosowaną pod ziarnko grochu. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale rdzenie są mniej więcej na środku. ;)

77a.jpg

650px-coffee_lake_die_%28quad_core%29_%28annotated%29.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metody jakich używam :

1) Kropka bezpośrednio na kwadratowy rdzeń

2) Kreska na prostokątny rdzeń

3) Dot-X* na małe/średnie IHSy.

4) X najlepszy jak ma się duży IHS (np. LGA 2011[-3] LGA 2066, SP3r2 [TR4]).

 

*Dot-X to metoda kropki na środku i w każdym rogu (w sumie 5 kropek formujących kształt "X", ilość pasty na kropkę zależna od odległości do krawędzi).

Daje pełne pokrycie z "X'a", przy jednoczesnym użyciu minimalnej ilości pasty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 gram starcza zazwyczaj na dwa razy, 4g - 8 razy, nadmiar pasty usuwam patyczkami higienicznymi lub na wykałaczkę nawinięty kawałeczek chusteczki higienicznej. Nada się wszystko, waciki, papier toaletowy, ręcznik papierowy ... wystarczy skręcić, zwinąć, poskładać aby zebrać resztę pasty a nie rozbabrać na około ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica po wygrzaniu pasty to prawdopodobnie około 1-3 stopnie, część producentów twierdzi że pasta osiąga swoje maksymalne możliwości przewodzenia ciepła właśnie po wygrzaniu, parę godzin gier załatwi sprawę, ja już dawno przestałem się przejmować. Na thermal grizzly kryonaut nie zauważyłem różnicy przed i po wygrzaniu, inna sprawa że nie mam laboratoryjnych warunków aby taką różnicę stwierdzić.

 

A dodam że różnica u mnie miedzy mx2 a thermal grizzly kryonaut to 1-2 stopnie w idle i 2 stopnie w stresie, czyli w domowych warunkach blisko błędu pomiarowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawka, jak bezpiecznie usunąć nadmiar pasty która lekko rozlała się poza IHS , oczywiście nie teraz . Gdy nastenym razem będę zmieniał . Można szpatulką do ucha i alkoholem isopropyl ?

 

olej do czasu aż będziesz wymieniał proca :D Teraz go nie wyjmuj bo jeszcze niechcący piny w gnieździe uwalisz. A jak chcesz coś patyczkiem przetrzeć to na sucho. Ja recznikiem papierowym zawsze czyszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej już tego nie ruszaj jak działa. Zostaw sobie pastę na kolejnego proca ;) Albo na skalpa, po skalpie nasmarkasz znowu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...