Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Camis

Sejm przyjął ustawę o darmowych rachunkach w bankach

Rekomendowane odpowiedzi

A więc jednak, projekt rządowy, o którym pisałem Wam w lipcu, spotkał się z aprobatą posłów - dziś sejm przyjął jednogłośnie ustawę. Zgodnie z jej założeniami będzie możliwe teraz skorzystanie z podstawowego rachunku płatniczego, za które banki nie będą pobierały opłat.

 

Oczywiście pod pewnymi warunkami i ograniczeniami. Ale na początek przypomnijmy założenia, które przyświecały rządowi wprowadzając ten projektu do sejmu:

 

Podstawowy rachunek płatniczy będzie prosty w obsłudze, aby mogli go założyć obywatele, którzy nigdy nie mieli takiego rachunku. Chodzi o dotarcie z ofertą do osób przekonanych, że mają zbyt niskie dochody, aby założyć konto osobiste. Podmioty zobowiązane do prowadzenia podstawowego rachunku płatniczego nie będą mogły ograniczać w żaden sposób dostępu do nowego typu konta w zależności np. od obywatelstwa, miejsca zamieszkania czy poziomu dochodów klienta. W ten sposób zostanie zapewniony niedyskryminacyjny dostęp do podstawowych usług płatniczych.

 

Co do ograniczeń, bezpłatny rachunek będzie obejmował tylko 5 przelewów w miesiącu, w założeniach było 15, czyli trzykrotnie mniej. Za dodatkowe transakcje bank będzie mógł pobierać opłaty, jednak nie wyższe, niż standardowe w danym banku. Podobnie będzie, jeśli klient będzie chciał korzystać z karty debetowej.

 

Posiadacz takiego rachunku nie będzie miał możliwości skorzystania z karty kredytowej czy innych kredytowych produktów danego banku.

 

 

Link

Bankier

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic ciekawego.

Ot ustawa dla samej pisaniny. Znalezienie darmowego konta nie nastręcza trudności dzisiaj bez żadnych specjalnych ustaw. A jeszcze jak ktoś ma jakiekolwiek dochody to nawet ma dostępne lepiej doposażone konta.

Podobnie z darmowymi kartami kredytowymi itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

6 zł oszczędności miesięcznie.

Brawo rząd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urząd Skarbowy wyda interpretację, zgodnie z którą zaoszczędzenie tych 6 zł należy uznać za zysk, a co za tym idzie opodatkować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

Urząd Skarbowy wyda interpretację, zgodnie z którą zaoszczędzenie tych 6 zł należy uznać za zysk, a co za tym idzie opodatkować.

I przywali za miesiące wstecz 75% podatku od nieujawnionych przychodów!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 zł oszczędności miesięcznie.

Brawo rząd!

 

6 zł na rewaloryzację rent i emerytur - z tego. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawa pod publiczkę. Trzeba zliberalizować prawo bankowe, żeby mogło powstać więcej banków.

 

Bardziej jednak mnie rozwalają niusy, że gdzieś tam powstanie jakaś montownia czegoś tam i będzie 300 czy ileśtamset nowych miejsc pracy. I minister finansów w skowronkach. Żenada. Obniżcie podatki to powstanie kilka milionów miejsc pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W bankach nic nie jest darmowe nawet jeśli na takie wygląda.

Szczególnie kredyty, które rzekomo się bierze

... a tak naprawdę kredyt się kupuje i przezarąbiście słono za to płaci.

 

@vhp

monopoliści nie dadzą sobie uszczuplić portfela a tym bardziej wpływów.

Te wszystkie ustawy to mistyfikacje, jak zwykle skuteczne bo masy ludzi w to wierzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalezienie darmowego konta nie nastręcza trudności dzisiaj bez żadnych specjalnych ustaw. A jeszcze jak ktoś ma jakiekolwiek dochody to nawet ma dostępne lepiej doposażone konta.

Podobnie z darmowymi kartami kredytowymi itp.

 

 

Jak pewnie wiecie z poprzednich materiałów na ten temat publikowanych na Cashless, rachunek podstawowy ma być oferowany za darmo, podobnie jak wydawana do niego karta debetowa. W ramach usługi bezpłatne będą także wpłaty i wypłaty w sieci oddziałów i bankomatów własnych banku a także pięć wypłat miesięcznie z bankomatów obcych. Bezpłatne będą również przelewy w liczbie pięciu miesięcznie. Za transakcje ponadlimitowe bank będzie mógł pobierać prowizje.

 

 

 

 

6 zł oszczędności miesięcznie.

Brawo rząd!

 

Więcej, i do tego będzie można wybrać dowolny bank.

 

 

Kolejny sukces dobrej zmiany, ale poczekaj bank zaraz sobie odbije w innym miejscu.

 

 

Nie wymóg dostosowania przepisów w Uni:

 

 

Nowe prawo, o którym mowa, to nowelizacja ustawy o usługach płatniczych. Implementuje ona do polskich przepisów unijną dyrektywę PAD traktującą o dostępie do podstawowego rachunku płatniczego oraz usuwa niezgodności z rozporządzeniem MIF Reg. To z kolei ustanawia zasady pobierania opłat na rynku kart bankowych.

 

Link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W bankach nic nie jest darmowe nawet jeśli na takie wygląda.

Szczególnie kredyty, które rzekomo się bierze

... a tak naprawdę kredyt się kupuje i przezarąbiście słono za to płaci.

 

Serio? A ja myślałem, że to hajs za darmo :E :E Jak się rzekomo bierze kredyt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie narzekał bym tu na PiS a raczej na UE, to tam wymyślili taki durnowaty pomysł z tego co wiem. Już dziś można znaleźć taki bank, co prawda jest ich jak na lekarstwo i często są to konta "studenckie" do 26 roku życia, ale jak już wprowadzić taki pomysł (który jest swoją droga bez sensu) to niech rząd przeforsuje taki rachunek w PKO BP a ustawa nie będzie potrzebna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to niech rząd przeforsuje taki rachunek w PKO BP a ustawa nie będzie potrzebna.

 

w każdym wybranym banku będzie można założyć taki rachunek za darmo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w każdym wybranym banku będzie można założyć taki rachunek za darmo.

Wiem, ale PKO BP jest na tyle popularny i powszechny, że pewnie by to wystarczyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio? A ja myślałem, że to hajs za darmo :E :E Jak się rzekomo bierze kredyt?

Zapytaj byłego prezydenta on wie chyba najlepiej jak się bierze kredyty i zmienia pracę.

A na serio to ciągle słyszę o braniu kredytów a nie o ich kupowaniu. To było tak ogólnie nie personalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale PKO BP jest na tyle popularny i powszechny, że pewnie by to wystarczyło.

 

No sorry ale jak to sobie wyobrażasz?. Czemu chciałbyś zmusić tylko jeden bank do świadczenia tego typu usługi?.

 

 

Taki wymóg EU i musieliśmy się dostosować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Grobel

w każdym wybranym banku będzie można założyć taki rachunek za darmo.

Są jeszcze banki które nie oferują takich podstawowych rachunków za darmo? Ile ich jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No sorry ale jak to sobie wyobrażasz?. Czemu chciałbyś zmusić tylko jeden bank do świadczenia tego typu usługi?.

 

 

Taki wymóg EU i musieliśmy się dostosować.

 

Bo to najbardziej "państwowy" bank w PL i było by to pewnie łatwiejsze (i tańsze dla gospodarki) i nie ingerowało by w rynek tak bardzo, jak ustawa. Ale racja, wymóg UE i do PiSu tu pretensji dużych mieć nie można.

Są jeszcze banki które nie oferują takich podstawowych rachunków za darmo? Ile ich jest?

Zdecydowana większość. Spróbuj znaleźć taki za prawdziwe i bezwarunkowe 0zł (przelewy, każdy bankomat, bez warunków za darmową kartę). Ja znam tylko SmartBank, który za to ma inne minusy, ale przynajmniej jako chyba jedyny może się poszczycić bezwarunkową darmowością (konto + karta). Czasem też dla studentów (młodych do 26 lat) są ciekawe konta, ale dla 26+ praktycznie nic nie ma na rynku dla osób rzadko korzystających z karty i chcących brak opłat bez warunków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze banki które nie oferują takich podstawowych rachunków za darmo? Ile ich jest?

Dwa (DB nie liczę, bo właśnie pada).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawa pod publiczkę. Trzeba zliberalizować prawo bankowe, żeby mogło powstać więcej banków.

 

Bardziej jednak mnie rozwalają niusy, że gdzieś tam powstanie jakaś montownia czegoś tam i będzie 300 czy ileśtamset nowych miejsc pracy. I minister finansów w skowronkach. Żenada. Obniżcie podatki to powstanie kilka milionów miejsc pracy.

No szczegolnie, ze teraz jak sie idzie na bezrobocie to nawet cie nie wpisują tylko od razu odsyłają do pracodawcy. Pracy jest dużo, ale stawki jak stały stoją. Dlatego ludzie wolą jechać na zachód.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze banki które nie oferują takich podstawowych rachunków za darmo? Ile ich jest?

Proszę o infromacje w jakich bankach tak jest. Przeglądałem oferty różnych banków i zawsze gdzieś czai się jakaś opłata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat w "państwowych" kontach utrzymanie karty też nie musi być bezpłatne, tak więc niczego to nie zmienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawa pod publiczkę. Trzeba zliberalizować prawo bankowe, żeby mogło powstać więcej banków.

 

Jasne :) Wolny ryneg bankowy. Byle Janusz, żeby udzielał pożyczek i przyjmował lokaty na % Z pewnością to pomoże! Genialny pomysł. Wiem, wiem, znam Twój argument. Jak ktoś raz oszuka, to nikt do niego nie pójdzie. Zlikwidować uczelnie medyczne, niech lekarzem będzie ktoś dobry, zlikwidować wszystko najlepiej. Wróćmy na drzewa!

 

PS: No i dostęp do broni, żebyśmy mogli się bronić. Żeby ten janusz co przyjmuje kasę na lokatę wiedział, że w razie czego go zastrzelimy cool.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Grobel

Zdecydowana większość. Spróbuj znaleźć taki za prawdziwe i bezwarunkowe 0zł (przelewy, każdy bankomat, bez warunków za darmową kartę)

Czytałeś pierwszy post? Przeczytałeś fragment o karcie debetowej, która będzie dodatkowo płatna?

 

Proszę o infromacje w jakich bankach tak jest. Przeglądałem oferty różnych banków i zawsze gdzieś czai się jakaś opłata.

Bz wbk, mbank, millenium, alior, bph, bgż, raiffeisen itd. itp. Niemal każdy bank ma w swojej ofercie konto spełniające te "ustawowe wymogi". Ba, nawet nie mają limitu przelewów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...