Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

KamilB6

Laptop 19,5V a zasilacz 19V

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałem się dowiedzieć czy jeśli do laptopa, którego oryginalny zasilacz dostarcza prąd o napięciu 19,5V podłączę zasilacz o napięciu 19V to nic złego mu się nie stanie?

Czy powinno to działać bezproblemowo?

Moc oryginalnego zasilacza to 90W i natężenie prądu 4,62A (ale niestety takiego nie posiadam), natomiast mojego zasilacza to 120W i 6,3A.

Pytam bo nie chcę uruchamiać lapka na takim zasilaczu nie mając pewności czy nic mu nie będzie.

Bardzo proszę o odpowiedż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałem się dowiedzieć czy jeśli do laptopa, którego oryginalny zasilacz dostarcza prąd o napięciu 19,5V podłączę zasilacz o napięciu 19V to nic złego mu się nie stanie?

Czy powinno to działać bezproblemowo?

Moc oryginalnego zasilacza to 90W i natężenie prądu 4,62A (ale niestety takiego nie posiadam), natomiast mojego zasilacza to 120W i 6,3A.

Pytam bo nie chcę uruchamiać lapka na takim zasilaczu nie mając pewności czy nic mu nie będzie.

Bardzo proszę o odpowiedż.

Na pewno się nie zepsuje, jest spora szansa że będzie działał bezproblemowo. Choć nie stuprocentowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałem się dowiedzieć czy jeśli do laptopa, którego oryginalny zasilacz dostarcza prąd o napięciu 19,5V podłączę zasilacz o napięciu 19V to nic złego mu się nie stanie?

Czy powinno to działać bezproblemowo?

Moc oryginalnego zasilacza to 90W i natężenie prądu 4,62A (ale niestety takiego nie posiadam), natomiast mojego zasilacza to 120W i 6,3A.

Pytam bo nie chcę uruchamiać lapka na takim zasilaczu nie mając pewności czy nic mu nie będzie.

Bardzo proszę o odpowiedż.

Bedzie działał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję bardzo. Bo właśnie o to mi głównie chodziło czy nie uszkodzi się laptop bądź zasilacz.

Okazało się jednak, że wtyczka zasilacza nie pasuje do gniazda :/

Zasilacz ma wtyk 5,5 mm x 2,5 mm, natomiast gniazdo zasilania laptopa 7,4 mm x 5 mm.

Pewnie nie dostanę nigdzie takiej przejściówki :[

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie działać, baterie w lapku wyciągnie i tak do wartości do której pozwoli BMS, 0,5V nie spowoduje też wyraźnego wzrostu prądu ładowania w całej charakterystyce ładowania akumulatora litowo jonowego, więc nie ma obaw o zepsucie czy skrócenie żywotności baterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie powinno być zawsze zgodne z podanym przez producenta i tutaj nie polecam eksperymentów. Wyznacznikiem mocy zasilacza jest jego amperaż i może być tylko równe lub większe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie powinno być zawsze zgodne z podanym przez producenta i tutaj nie polecam eksperymentów. Wyznacznikiem mocy zasilacza jest jego amperaż i może być tylko równe lub większe.

 

Pracuje na co dzień z układami bateryjnymi, a Ty? 0,5V nie ma tutaj żadnego znaczenia, to nie są baterie kadmowe, stopień do jakiego naładuje się akumulator w laptopie warunkowany jest przez elektronikę. W przypadku ładowania na 19,5V zamiast na 19V różnica będzie taka, że jakby to w laboratorium zbadać to ładowanie będzie trwało kilka minut szybciej i to wszystko (pod warunkiem, że nie ma ograniczenia prądu ładowania po stronie laptopa, a jedynie ogranicza je możliwość ładowarki). Baterie nie pracują w zakresie pojemności 0-100%, jest tam margines błędu dodany plus fakt, że naładowanie baterii do 100% trwałoby za długo, a producent woli napisać, że ładowanie do 100% w godzinę, a nie do 80% w godzinę, a do 100% w półtorej, bo gorzej to wygląda marketingowo. Jak ktoś nie siedzi w temacie to jest zadowolony z tego, że widzi na wskaźniku 100%, ale absolutnie nie odpowiada to 100% pojemności akumulatorów. Ponad to bateria litowa ma naładowana bezpiecznie w okolicach 4,2V. 19,5/4,2V = 4,64 ogniw szeregowych, czyli 5, bo jest ten nadmiar bezpieczeństwa, o którym wspomniałem. 5 baterii podzielonych na 0,5V daje 0,1V różnicy. Taka różnica na jednym ogniwie (czy pakiecie równoległych ogniw) nie będzie miała ŻADNEGO wpływu na baterie. Ponad to BMS odetnie ładowarkę kiedy którekolwiek z ogniw szeregowych pójdzie za wysoko. Dla niego istotny jest tutaj tylko czas ładowania, a więc moc całkowita ładowarki, jak będzie za mała to ładowanie się wydłuży i nic więcej. Można też łatwo policzyć 5 ogniw i 19,5V, czyli ogniwo szeregowe ładuje się do zaledwie 3,9V, czyli gdzie do ledwo 75% pojemności. Celowe działanie dla przedłużenia żywotności baterii. AMEN

 

btw, on ma sytuację odwrotną, więc temat w ogóle nie istnieje, bo przetwornica wewnątrz laptopa działa na zakresie napięć, a nie na jednym konkretnym napięciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...