Skocz do zawartości
JaN008

4K OC 72Hz tearing

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio nabyłem takie szkiełko z myślą uzyskania wyższego odświeżania - LG 27UD58 czyli 4K IPS 60Hz

Udało się pogonić na 72Hz (bez zmiany timingów), klatek nie gubi.

Niestety występuje olbrzymi tearing w całym systemie.

Przykładowo w tym teście http://www.testufo.com/#test=mprt rwanie obrazu widoczne jak na dłoni.

Domyślnie na 60Hz wszystko jest "cacy"

DP 1.2 teoretycznie wspiera 4K 75 Hz

Problem tkwi w samym mońku czy sposobie przesyłania obrazu ?

Format koloru wyjściowego / wyjściowa głębia kolorów nic nie zmienia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skoro jest to monitor przystosowany do pracy przy odświeżaniu na 60Hz,to raczej nie ma sensu próbować ilości Hz zwiększać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skoro jest to monitor przystosowany do pracy przy odświeżaniu na 60Hz,to raczej nie ma sensu próbować ilości Hz zwiększać.

bullshit, bardzo często matryce pakowane do monitorów mogą się podkręcić do 75hz bez uszczerbku na zdrowiu i wydajności.

co do tearingu miałem w swoich 60hz/75hz monitorach ten sam objaw, dopiero po przejściu na 144hz zniknął.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak masz Windowsa 7 to spróbuj włączyć kompozycje Aero u mnie to pomaga.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

bullshit, bardzo często matryce pakowane do monitorów mogą się podkręcić do 75hz bez uszczerbku na zdrowiu i wydajności.

Bardzo często ale nie zawsze, rwanie obrazu to bardzo częsty czynnik który może sygnalizować że dana sztuka nie wyrabia przy takim odświeżaniu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo często ale nie zawsze, rwanie obrazu to bardzo częsty czynnik który może sygnalizować że dana sztuka nie wyrabia przy takim odświeżaniu.

Najwyraźniej jest tak jak mówisz. :thumbup:

Tani ips więc jest i tak mocno wyżyłowany fabrycznie.

Na 61Hz nie ma problemu a między 63-72 Hz im więcej Hz tym silniejszy tearing.

No nic szukam dalej IPS 4K 72-75 Hz którego jeszcze nie ma :lol2:

Edytowane przez JaN008

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najwyraźniej jest tak jak mówisz. :thumbup:

Tani ips więc jest i tak mocno wyżyłowany fabrycznie.

Na 61Hz nie ma problemu a między 63-72 Hz im więcej Hz tym silniejszy tearing.

No nic szukam dalej IPS 4K 72-75 Hz którego jeszcze nie ma :lol2:

Próbować zawsze Możesz. Między 60 a 75Hz dużej różnicy w płynności obrazu nie będzie,chociaż zawsze im więcej Hz tym lepiej.

Jest już IPS 4K 144Hz,tylko jak trafi na Polski rynek pozostaje pytanie - jaka będzie jego cena? :lol2:

Edytowane przez pabloesc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Między 60 a 75Hz dużej różnicy w płynności obrazu nie będzie

Akurat mi tego nie wmówisz. Ostatnie 1,5 roku używam 75 Hz i jest różnica znaczna.

Sprawdź na własne oczy, później pisz.

Znalazłem taki - Acer XB271HK który teoretycznie powinien machnąć 75 Hz.

Oczywiście nie jest to pewne i zależy od sztuki. W dodatku kosztuje 2x tyle co ten LG :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jan jeśli Ty jesteś tak przeczulony na tearing to jeśli masz kartę od niwidjjjji wejdź w panel sterowania Nvidia - ustawienia 3D

i zakładkę zarządzanie ustawieniami 3D.

Przejdź do funkcji "synchronizacja pionowa" i przestaw z "użyj ustawienia aplikacji 3D" na "szybkie".

W ten sposób włączysz tzw FastSync

Tu masz ogólnie wyjaśnione co on daje.

Zaleca się jego stosowanie jeśli karta generuje znacznie więcej klatek niż wynosi odświeżania obrazu przy czym nie ogranicza liczby tych klatek do 60/120/144hz.

Jeśli w takim BF4 masz 155klatek i widzisz tearing na 60hz to dzięki włączonemu Fast Sync tearingu nie widać.

Normalnie ja go dostrzegam jak stanę przy jakieś skrzyni, rurze itp. i będę machał myszką prawo/lewo jak opętany. Wtedy zauważam, że taka rura, krawędź skrzyni rozrywa się. Po włączeniu Fast Sync tearingu nie widzę. U mnie o dziwo na 60hz przy włączonym Fast Sync minimalnie spada maksymalny FPS np z 200 do 185 ale jest mega płynnie. To coś w stylu G-synca jednak działa dobrze pod warunkiem sporo większej liczby FPS w grze niż wynosi odświeżanie monitora. Przetestowałem to trochę czasu i efekt rzeczywiście jest pozytywny.

Co do Laga z włączonym Fast Sync. O ile jest to jest bardzo minimalny i ciężko go odczuć.

Nvidia twierdzi, że lag jest tak samo niski jak przy wyłączonym vsync.

xvxI77U.jpg

Opcja dostępna jest w sterach Nvidi od wersji 372.70

http://pclab.pl/news71092.html czyli gdzieś od końca sierpnia.

Tutaj jest dość ciekawe porównanie laga. Według autora Fast Sync dodaje około 10ms laga

Polecam analizę tabeli - 7 min filmu.

Edytowane przez Todis

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Akurat mi tego nie wmówisz. Ostatnie 1,5 roku używam 75 Hz i jest różnica znaczna.

Sprawdź na własne oczy, później pisz.

Znalazłem taki - Acer XB271HK który teoretycznie powinien machnąć 75 Hz.

Oczywiście nie jest to pewne i zależy od sztuki. W dodatku kosztuje 2x tyle co ten LG :lol2:

Nie no zgadza się. Napisałem,że jest różnica a to,że dopisałem ``nieznaczna`` chodziło mi,że nie będzie tak dużej jak pomiędzy 60 a 120,czy 144Hz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Todis naturalnie fast sync stosuję odkąd się pojawił. :)

Tutaj jest problem stricte sprzętowy. Inny moniek IPS Della 60@75 Hz śmiga jak złoto, nie ma mowy o jakichkolwiek negatywnych skutkach oc.

Podsumowując nie ma co się pastwić nad tym LG, to jest totalna budżetówka 4k. Ghosting tragiczny rodem z taniego ipsa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawdzałeś poniżej natywnej? Czy występuje ten sam problem?

Między 77hz a 60hz jest duża różnica zwłaszcza przy bez vsync.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Próbować zawsze Możesz. Między 60 a 75Hz dużej różnicy w płynności obrazu nie będzie,chociaż zawsze im więcej Hz tym lepiej.

Nie no wcale, dziwne tylko jest to że potrafisz komuś wciskać, techniczne gówno tylko dlatego że ma wincyj hyrców, już nie wspomnę o chińskich podkręcanych monitorach w 2016r.

Todis naturalnie fast sync stosuję odkąd się pojawił. :)

Tutaj jest problem stricte sprzętowy. Inny moniek IPS Della 60@75 Hz śmiga jak złoto, nie ma mowy o jakichkolwiek negatywnych skutkach oc.

Podsumowując nie ma co się pastwić nad tym LG, to jest totalna budżetówka 4k. Ghosting tragiczny rodem z taniego ipsa.

Dell'e te z wyższych kategorii przeważnie się przyzwoicie kręcą, ostatnio widziałem WQHD Della który poszedł z 60 na 100 Hz, z LG jest różne, ale też można trafić na super sztukę, tyle że nie w tak budżetowych konstrukcjach.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawdzałeś poniżej natywnej? Czy występuje ten sam problem?

Między 77hz a 60hz jest duża różnica zwłaszcza przy bez vsync.

Okazuje się, że przy 50 / 55 Hz problem również występuje natomiast przy 30 Hz nie :lol2:

Tak czy inaczej już spisałem na straty ten monitor. Ghosting patologiczny ...

62fa53ee0dd9.jpg

d6e0359da473.jpg

Dell'e te z wyższych kategorii przeważnie się przyzwoicie kręcą, ostatnio widziałem WQHD Della który poszedł z 60 na 100 Hz, z LG jest różne, ale też można trafić na super sztukę, tyle że nie w tak budżetowych konstrukcjach.

Pewnie chodzi o ultrasharpa 21:9 :cool: Jadą na tej samej matrycy od LG co PG348Q i acer x34p

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie no wcale, dziwne tylko jest to że potrafisz komuś wciskać, techniczne gówno tylko dlatego że ma wincyj hyrców, już nie wspomnę o chińskich podkręcanych monitorach w 2016r.

Podaj model tego Della, który tak fajnie się podkręcił.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podaj model tego Della, który tak fajnie się podkręcił.

U2715H, oczywiście nie twierdzę że każda sztuka się tak kręci, zwyczajny fart nawet bym powiedział wielki mało powtarzalny fart, też ciężko przewidzieć skutki tak dużego OC na dłuższym dystansie czasowym.

Okazuje się, że przy 50 / 55 Hz problem również występuje natomiast przy 30 Hz nie :lol2:

Tak czy inaczej już spisałem na straty ten monitor. Ghosting patologiczny ...

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/62fa53ee0dd9.jpg

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/d6e0359da473.jpg

Pewnie chodzi o ultrasharpa 21:9 :cool: Jadą na tej samej matrycy od LG co PG348Q i acer x34p

Niezła patlogia, ciekawe ile osób będzie używać tego monitora i nawet nie zauważy że "coś jest nie tak" :E

Nie, to zwykły 16:9 był, zresztą wyżej napisałem, nie miałem jeszcze żadnego modelu 21:9 od Dell'a w rękach.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi