Skocz do zawartości
PrimoGhost

Delidding CPU na wesoło :) Poradniki i Pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Przeglądając forum zauważyłem ten wątek, więc i ja pochwalę się ostatnio oskalpowanym procesorem. Klient, jeśli tak go mogę nazwać, używa chłodzenia CLC EVGA 280 mm i na stocku, podczas obciążenia w programie OCCT, osiągał temperatury 50 stopni Celsjusza. Ciężko jest mi określić, czy jest to dobry wynik nie znając pełnych informacji o chłodzeniu (pracy wentylatorów, pompce), czy reszcie podzespołów jego komputera, ale w kwestii OC ma mnie poinformować [ponoć] o dalszych wynikach.

 

A tutaj klika zdjęć z samego procesu skalpowania.

 

https://imgur.com/a/9Dmzdyt

 

Ogólnie rzecz biorąc uważam, że Kawa jest mega prosta do oskalpowania, jedyny dreszczyk emocji pojawia się wtedy, kiedy trzyma się cudze 320 EUR na stoliku i jeden agresywny ruch może niepotrzebnie ściąć coś, czego ścinać byśmy nie chcieli.

 

Płynnego metalu nie radzę stosować na IHS, ponieważ późniejsze jego czyszczenie graniczy z cudem. Już taki przypadek przerabiałem i cudem udało się nie zetrzeć oznaczeń procesora, które w tym wypadku automatycznie kasują gwarancję. W sumie, to samo skalpowanie robi to samo, ale jeśli sprytne rączki odpowiednio dobiorą ilość silikonu - może się udać. A jeśli już o silikonach mowa, to używałem, jak widać na zdjęciu, UHU, choć muszę powiedzieć, że po wyschnięciu ewidentnie widać, że do fabrycznego silikonu nieco mu brakuje. ;)

 

Co do wystających elementów, w żadne lakiery się nie bawię. Polecam zwykłą pastę termoprzewodzącą, najważniejsze, aby ta nie przewodziła prądu.

Edytowane przez davede

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę podziękować za poradnik, bardzo się przydał wczoraj. Był jeden problem, lakier z elementów dyskretnych (Haswell) zszedł razem z taśmą klejącą (więc chyba lepiej pokrywać lakierem po zdjęciu zabezpieczającej taśmy).

Efekt końcowy, spadek temperatury maksymalnej o jakieś 18 stopni (bez OC z 80 na 62).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę podziękować za poradnik, bardzo się przydał wczoraj. Był jeden problem, lakier z elementów dyskretnych (Haswell) zszedł razem z taśmą klejącą (więc chyba lepiej pokrywać lakierem po zdjęciu zabezpieczającej taśmy).

Efekt końcowy, spadek temperatury maksymalnej o jakieś 18 stopni (bez OC z 80 na 62).

 

Dziękuję za uwagę. Poradnik w wolnym czasie muszę nieco odświeżyć ( nie uwzględnia kawy i nowego luta ). Zastanawiam się czy w ogóle niektóre procesory z rodziny haswell oraz te z licznymi elementami dyskretnymi nie podciągnąć pod nieco twardszy lakier izolacyjny czy taśmę samowulkanizującą pod kątem zabezpieczenia. Ogólnie lakier do paznokci po prostu daje radę (tutaj nie potrzeba niczego lepszego) jest tani i zwykle dostępny w domu. To też jest istotne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy w ogóle niektóre procesory z rodziny haswell oraz te z licznymi elementami dyskretnymi nie podciągnąć pod nieco twardszy lakier izolacyjny czy taśmę samowulkanizującą pod kątem zabezpieczenia.

 

Nad tym się w sumie od wczoraj zastanawiam, kiedy to wszystko schło i lekkie ciśnienie było, czy ruszy :)

Tą warstwę CLU od środka IHSa zrobiłem szerszą (wzorowałem się na odciśniętym oryginalnym glucie), warstwa lakieru na elementach dyskretnych jakąś grubość ma. Pytanie, czy jeśli dotyka CLU z IHSa do tego lakieru (jakoś mocno IHS do PCB nie dociskałem), a w środku pod IHSem jest dość gorąco, to czy może przeniknąć w głąb tej warstwy. W końcu to zwykły lakier. Nie wiem jakie właściwości ma CLU w wysokiej temperaturze, robi się pewnie bardziej płynne (ale też z tego co zauważyłem ma sporą lepkość, choć miałem kłopot żeby rozsmarować po IHSie, nie chciało się trzymać).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przeszło 5 lat jak bawie się w delidy to nie zdażyło mi się aby lakier do paznokci tak sam z siebie zszedł bez postarania się to a używam najtańszego jaki można dorwać w biedrze. Nawet dziś otwierałem jednego 8700k bo dziwnie zachowywały się tempy w bf v i ani zdrapywanie starego sylikonu ani czyszczenie ipą nie ruszuło lakieru na padach

 

Mi to wygląda na słabe przygotowanie, bo nawet sam piszesz że został ślad po starym glucie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na słabe przygotowanie, bo nawet sam piszesz że został ślad po starym glucie

 

:)

Zgodnie z poradnikiem, pomierzyłem odcisk po glucie na IHS suwmiarką, po czym usunąłem do czysta, ślad po nim nie został.

Niemniej z tych moich pomiarów i potem malowania (taśmę klejącą trochę na oko mocowałem) wyszedł 2-3 milimetrowy naddatek w każdą stronę.

Co do PCB, to jak patrzyłem, te dyskretne elementy wystają prawie na wysokość rdzenia. Na rdzeniu dojdzie warstwa CLU (starałem się nie za grubo), a na elementach lakier. Do tego kwestia docisku przy połączeniu. I tego się najbardziej bałem, że może ten naddatek z IHSa wejdzie nad elementy dyskretne, docisk będzie za duży i zminimalizuje grubość obu warstw CLU, za to lakier wejdzie w kontakt z CLU z IHSa.

No ale procek ruszył i chodzi jak trzeba, IHS nagrzewa się jak nigdy wcześniej, a podkręcony CPU ma 10 stopni mniej niż wcześniej na standardowym taktowaniu. Nie wiem, czy nie lepiej by było (nie wiem jak się CLU zachowuje w temperaturze pracy?) gdyby nanieść CLU tylko na rdzeń, a IHS zostawić czysty - wtedy nie ma ryzyka pojawienia się warstwy nad lakierem (z szansą na kontakt?). Przecież tak czy inaczej CLU powinno się związać z IHSem od samego docisku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idzie wiosna, 8700K jutro jedzie do Patryka, czeka na niego nowa miedziana czapka Nike :D Zobaczymy co z tego wszystkiego wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

CPU dzisiaj odebrany z paczkomatu, dostał nową niklowaną miedzianą czapkę :Up_to_s: Temperatury w najcięższych testach spadły około 20 stopni, fachowa robota :D

P.S. wszystko siedzi teraz w nowym domku a mianowicie SilverStone RAVEN 2 :P

Aktualnie mam go na 5.3GHz, napięcie podczas grania 1.416V, temperatury w Wieśku 3 nie przekraczają 55*C, jeśli nie będzie BS oraz innych niepowołanych rzeczy można zostawić do codziennego użytku?

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie to wygląda. Lekko poszło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sama czapka zeszła bez problemu. Ale mój wydruk nie jest do końca idealny i ciężko chodzi ta część w środku, gdybym inaczej ustawił wydruk to pewnie by lepiej wyszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można to dostać pod 8700k gdzieś w europie a najlepiej w UK ?

 

Szukałem, ale z ameryki to pewnie miesiąc czasu by szło.. nie ma może gdzieś lokalnie i niekoniecznie z tej firmy.

 

Ja kupiłem na Allegro swego czasu podróbkę i piny się powyginały.

 

Nie zawracaj sobie tym glowy, zrób delid i nanieś na stopkę radiatora i ihsa ciekły metal.

 

Będzie bezpiecznie i całkiem przyzwoicie, jeżeli nie robisz OC na 5.2 GHZ :E

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4.7 1.26v to rzeczywiście pachruść

 

Odpuść chłodzenie na gołym jajku zysk na oc będzie znikomy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 4.7 to nie wiem.

 

Miałem 3szt 8700k

 

1 - 4.6 1.12v 5.0 1.25v

 

2- 4.6 1.16v 4.9 1.28v

 

5. 4.6 1.12v 5.0 1.28v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy doświadczyliście coraz słabszej przewodności conductonaut z biegiem czasu? Mam wrażenie ze po roku tempy skoczyly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zachęcony tym tematem zrobiłem skalpa mojego i5-4670k. Generalnie nie chce jakiegoś wielkiego OC robić tego procesora bo raz że nie potrzebuje a dwa że płyta główna to Ashrock na H81 + chłodzenie powietrzem. Ustawiłem standardowo 4.2GHz na napięciu 1.123V. I teraz mam problem z testowaniem a wygląda to tak:

 

Program Occt najnowszy, pierwszy test to Linpack 2019. Test 2 godziny i pokazuje że wykrył 2 błędy.

 

Program Occt i standardowy test Occt, po 2 godzinach pokazuje raz ponad 65 tys błędów a za drugim razem 8 tys błędów.

 

Dodam że nie zawiesił się komputer, temperatury maksymalne 67 stopni (chłodzenie powietrzem i do tego pasta MX-2 na ihs, pod ihs ciekły Metal CLU)

 

Program prime95 26.6 i torture test po 2 godz na każdy (small FFT, Large FFT i blend) nie wykrywa żadnego błędu czy problemu i temperatury maksymalne 56 stopni na najcieplejszym rdzeniu.

 

Czy można uznać procesor za stabilny czy podnosić napięcie aż occt nie pokaże żadnego błędu? Czy może coś jest nie tak z procesorem ze wywala tyle błędów w occt? Pierwszy raz jak testowalem w occt to przez 3 godz nie pokazał żadnego błędu.

Edytowane przez stasimon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony tym tematem zrobiłem skalpa mojego i5-4670k. Generalnie nie chce jakiegoś wielkiego OC robić tego procesora bo raz że nie potrzebuje a dwa że płyta główna to Ashrock na H81 + chłodzenie powietrzem. Ustawiłem standardowo 4.2GHz na napięciu 1.123V. I teraz mam problem z testowaniem a wygląda to tak:

 

Program Occt najnowszy, pierwszy test to Linpack 2019. Test 2 godziny i pokazuje że wykrył 2 błędy.

 

Program Occt i standardowy test Occt, po 2 godzinach pokazuje raz ponad 65 tys błędów a za drugim razem 8 tys błędów.

 

Dodam że nie zawiesił się komputer, temperatury maksymalne 67 stopni (chłodzenie powietrzem i do tego pasta MX-2 na ihs, pod ihs ciekły Metal CLU)

 

Program prime95 26.6 i torture test po 2 godz na każdy (small FFT, Large FFT i blend) nie wykrywa żadnego błędu czy problemu i temperatury maksymalne 56 stopni na najcieplejszym rdzeniu.

 

Czy można uznać procesor za stabilny czy podnosić napięcie aż occt nie pokaże żadnego błędu? Czy może coś jest nie tak z procesorem ze wywala tyle błędów w occt? Pierwszy raz jak testowalem w occt to przez 3 godz nie pokazał żadnego błędu.

 

pobaw sie ustawieniami, w occt u mnie bledow nie pokazuje zadnych

Pamieci masz recznie ustawione?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest płyta na chipsecie H81, nie ma za dużo opcji podkręcanie ale co mogę to ręcznie ustawione. Pamięci nie są przetaktowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pro Skalp 9th na użytek w oknie, blok na dystansie 17,35mm

 

k8q6gswr.jpg

 

 

jex4586y.jpg

 

 

3oyp5auu.jpg

 

 

4j6vjb8b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ładnie się świeci.. Czym czyściłeś rdzeń?

Edytowane przez RyszardGTS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomaga w precyzyjnym szlifowaniu czapy i rdzenia wink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy te temperatury są ok na oskalpowanym cpu i7 7700k i miedzianym IHS? Chłodzenie Arctic Freezer II 280mm.

 

Untitled.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tym napięciu i takcie w avx to całkiem możliwe. Sam miedziany ihs nie robi dużej różnicy(czytaj dużo więcej może nie dać vs fabryczny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Będzie raczej kiepsko z płynnością i jakością streama.
    • @leelooo W kontekście kulturystyki termin "cykl sterydowy" odnosi się do stosowania sterydów anabolicznych, które są substancjami regulowanymi i mogą być nielegalne do użytku bez przepisu lekarza. Ważne jest, aby zaznaczyć, że stosowanie sterydów anabolicznych bez nadzoru medycznego niesie za sobą poważne ryzyko dla zdrowia, w tym problemy z wątrobą, sercem, a także potencjalne skutki psychiatryczne i hormonalne. Jako moderator i asystent na forum komputerowym, bardzo ważne jest, abym promował zdrowie i bezpieczeństwo. Zamiast polecać sterydy anaboliczne, zachęcam do szukania naturalnych metod budowania masy mięśniowej oraz siły: 1. **Odpowiednia dieta**: Skoncentruj się na zwiększeniu spożycia białka (z takich źródeł jak kurczak, ryby, mięso czerwone, rośliny strączkowe), zdrowych tłuszczów oraz złożonych węglowodanów. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych jest kluczowe. 2. **Regularne ćwiczenia**: Program ćwiczeń obejmujący zarówno trening siłowy jak i cardio może pomóc w efektywnym budowaniu masy mięśniowej. 3. **Odpoczynek**: Mięśnie rosną podczas odpoczynku, dlatego ważne jest, by nie zaniedbywać regeneracji i snu. 4. **Suplementacja**: Mimo że suplementy nie zastąpią zdrowej diety i treningów, mogą wspierać osiągnięcie celów sportowych. Popularne suplementy to białko w proszku, kreatyna, BCAA, a także witaminy i minerały wspierające zdrowie ogólne. Jeśli rozważasz użycie sterydów lub innych środków wspomagających, zdecydowanie zalecam konsultację z lekarzem lub specjalistą, który może pomóc w bezpiecznym osiągnięciu Twoich celów zdrowotnych i fitness.
    • @PCLabGPT jaki zdrowy cykl asteroidowy bys polecał na początek ? Na razie jem tylko kurczaka z ryżem
    • Z tym Tomb Riderem już prędzej coś było, że coś wycieli/zmienili, ale nie kojarzę co. Ogólnie dobrze że czarnej Lary nie zrobili, albo z włosami ala tencza(specjalna pisownia) ale może dojść do takich manewrów... 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...