Skocz do zawartości
PrimoGhost

Delidding CPU na wesoło :) Poradniki i Pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Alkoholem izopropylowym/salicylowym i metal schodzi bardzo łatwo.

na "sucho" wacikiem/chusteczką jest ciężko.

Na moim filmie to widać co wrzucałem już wcześniej z 2 delida.

Co do nakładania miśka, pamiętaj żeby dobrze IHS wyczyścić, dla pewności możesz dać tu i tu, ewentualnie trochę wiecej na rdzeń bez nakładania na IHS.

Trzeba by zrobić rzetelny test dla porównania czy jest jakakolwiek różnica przy nakładaniu TGC/CLU tylko na rdzeń vs rdzeń i ihs.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedź, a gdzie można znaleźć ten film? Zobaczyłbym jak to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiście dałbym miśka tylko na rdzeń, bo to pewnie trochę jak z klejami - jak dasz kropelkę na obie powierzchnie, to za nic nie zwiąże :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedź, a gdzie można znaleźć ten film? Zobaczyłbym jak to wygląda.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elegancki film. To mi już tylko zostało odebranie jutro pasty i czas na mój procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elegancki film. To mi już tylko zostało odebranie jutro pasty i czas na mój procesor.

 

Powodzenia :)

maszynkę możesz spokojnie do piekarnika na jakies 70C :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiście dałbym miśka tylko na rdzeń, bo to pewnie trochę jak z klejami - jak dasz kropelkę na obie powierzchnie, to za nic nie zwiąże :lol2:

 

I tu jesteś kolego w wielkim błędzie wink.gif bardzo ważnym elementem w całym procesie składnia na ciekły metal jest właśnie odpowiednie przygotowanie IHS smile.gif jak nie "zwilżysz" powierzchni to ciekły metal, może spłynąć na boki jak po tłustym kwasny.gif przez co zostanie osłabiona przewodność termiczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W końcu udało się ustabilizować CPU na 5GHz i ram na 4GHz. V na adaptive.

Póki co tak zostaje do codziennego użytkowania.

prime 27.9 - 1h test zaliczony,

 

ATZUAu2.png

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia :)

maszynkę możesz spokojnie do piekarnika na jakies 70C :)

 

Właśnie o co chodzi z tym piekarnikiem, żeby łatwiej odeszło? Widziałem gdzieś na youtube że suszarką robił przed usunięciem ihs.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o co chodzi z tym piekarnikiem, żeby łatwiej odeszło? Widziałem gdzieś na youtube że suszarką robił przed usunięciem ihs.

Odwrotnie do piekarnika już po skalpie żeby silikon się związał PCB z IHS. Bez tego poradnika od Primo z pierwszej strony ludzie zaczną wyczyniać jakieś rytuały na tych procesorach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silikon z czasem się raczej wiąże a tu chodzi raczej o to by ciekły meteal się związał(stwardniał). Piekarnik to jednak zły pomysł bo całego proca grzejesz a nie tylko sam ihs w pierwszej kolejności. Trzeba na grzejniku zostawić ihs'em przyciśniętego do niego. Trzeba mieć tylko coś co chroni rezystory na plecach i opiera się o stykach starqjąc się by było to higieniczne i tym nie ruszać robiąc wszystko ostrożnie. Kto używa normalnej pasty ten może sobie dać spokuj z tym jak dla mnie. Ewentualnie jeszcze można zostawić płytę jak na leżaka i po wsadzeniu odpalić jakiegoś wygrzewacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o co chodzi z tym piekarnikiem, żeby łatwiej odeszło? Widziałem gdzieś na youtube że suszarką robił przed usunięciem ihs.

 

Piekarnika się używa w celu utwardzenia połączenia termicznego jakim jest ciekły metal, oczywiście nie musisz tego koniecznie robić w piekarniku, można grać CPU w programach, tylko sam procesor nie grzeje się równo i trwa to dłużej, piekarnik natomiast ma gdzieś poszczególny elementy procesora i nagrzeje wszystko równo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stojąco ciekły metal może spłynąć jeśli jest tam dość miejsca lub nie równie posadzony na rdzeniu ihs nie będzie dobrze odprowadzwł, a wtedy zostaniesz z kupą złomu za nie małą sumkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby ciekly metal splyna musial bys walic prockiem o stol albo wywalic 1g na rdzen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zmienia i widzę, że trzeba się zainteresować tym piekarnikiem. Na jak długo zalecacie umieścić procesor w piekarniku? Teraz sprawdzałem swój piekarnik i jest regulacja od 50 stopni więc 70 bez problemu mogę ustawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzucałem na 20 minut przy ok. 75 stopniach, a później leżał sobie w maszynce do dnia nastepnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

7 dyszek ze spokojem wystarczy 20 minut to też dobry czas, jak masz stację pogodową to możesz zewnętrzną sondę wsadzić do piekarnika, będziesz miał +/- orientację jaka temperatura będzie.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poproszę o inne sposoby, mój piekarnik zaczyna się od 170 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odstawić to na ~24h aby silikon się związał i ihs trzymał dobrze aby przy wkładaniu w socket zapinka go nie przesuneła.

Odkładanie na grzejnik odpada przy obecnych temperaturach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poproszę o inne sposoby, mój piekarnik zaczyna się od 170 :)

 

Klasyka kreskówek, dopisać na początku 70 stopni markerem i przekręcić :E

 

A tak na poważnie nie masz jakiegoś sąsiada z nowszym piekarnikiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zeby ciekly metal splyna musial bys walic prockiem o stol albo wywalic 1g na rdzen

Wystarczy nałożyć na ihs trochę dalej jak rdzeń( tak dobrze jest na ihs i rdzeń nakładać cienką warstwe by mieć pewność powodzenia skalpu) i samo może się przemieścić. Jak kropelka wody do kropelki wody na szybie. Oczywiście twierdzisz że chodzi tu o wygrzanie silikonu czy ogólnie upieczenie proca z całym tym mykiem z piekarnikiem? Zrób kilka procesorów bez wygrzewania dając odrazu do socketu i zapuszczając linx na procku w pionie z 1.4v i wysokim zegarem.

Edytowane przez wii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekarnika się używa w celu utwardzenia połączenia termicznego jakim jest ciekły metal, oczywiście nie musisz tego koniecznie robić w piekarniku, można grać CPU w programach, tylko sam procesor nie grzeje się równo i trwa to dłużej, piekarnik natomiast ma gdzieś poszczególny elementy procesora i nagrzeje wszystko równo.

Co ty chcesz tam wygrzewać? CLP i inne pasty opartu na galu nie wymagają żadnego wygrzewania, smarujesz jak instrukcja pokazuje i uzyskujesz optymalną wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Co ty chcesz tam wygrzewać? CLP i inne pasty opartu na galu nie wymagają żadnego wygrzewania, smarujesz jak instrukcja pokazuje i uzyskujesz optymalną wydajność.

Głównie chodzi o sklejanie proca i szybsze zaschniecie silikonu clu to drugorzędna sprawa ale takie wszystkowiedzący powinien o tym wiedzieć ze głównym aspektem jest tu silikon , ot ponownie gównoburze siejesz

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klasyka kreskówek, dopisać na początku 70 stopni markerem i przekręcić :E

 

A tak na poważnie nie masz jakiegoś sąsiada z nowszym piekarnikiem?

 

Bo ja wiem... jakoś nie umiem sobie wyobrazić, jak chodzę po mieszkaniach obok i pytam, jakie temperatury ma piekarnik lokatorów :E Tym bardziej, że słabo znam sąsiadów i nie mam z nimi żadnej zażyłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ja wiem... jakoś nie umiem sobie wyobrazić, jak chodzę po mieszkaniach obok i pytam, jakie temperatury ma piekarnik lokatorów :E Tym bardziej, że słabo znam sąsiadów i nie mam z nimi żadnej zażyłości.

 

Akwizytorzy chodzą to co się będziesz bać :E Nie no jasne jak nie znasz sąsiadów to nie ma co się pakować, po prostu możesz ominąć ten krok, zostaw proca na 24H potem na siodło i pogrzejesz trochę prime95 ostatecznie wyjdzie na to samo :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Wiem co czujesz 🙂.Ja przy nim prawie pada z kompa wyrwałem.A ile było Pi.....e nie gram to nie zliczysz 😄.Ale najważniejsze że się udało.I masz satysfakcję bo to jeden z najtrudniejszych soulsowych bossow https://ebd.cda.pl/620x368/15092229f8 Patrz to
    • Więc wytłumacz mi jakim cudem bez mierzenia wystarczy odpalić gówno kalibrator HDR WINDOWS i zobaczyć w jakim trybie pokazuje detal na 1000 nit, a w jakim na 570. Potem to samo zrobić w dowolnej grze z kalibracja HDR. I w każdym innym ustawieniu niż HDR + APL HIGH, ustawienie gry na 1080 nit prześwietla obraz. Więc w swoim ustawieniu masz niby 1000 nit z uciętymi w opór detalami. Faktycznie, genialna sprawa A jak ustawisz detale na 570 to on nie ma prawa zaświecić 1000 bo właśnie to ograniczyłeś w ustawieniach.  Ale żeby nie było, zjem i odpalę grę I będę srogo zdziwiony jak nie ujrze przepalonych jasności. 
    • Przy każdej zmianie traci się na tym, że kupuje się nową kartę, a sprzedaje używaną, dlatego częste zmiany są niekorzystne finansowo, chyba że się zmienia używaną na używaną.
    • Intel kompletnie tutaj nie ma sensu raz że to do gier, a dwa że jeszcze do 1440p. Powinieneś skupić się na wydajności GPU i bić po RTX 4070 Ti Super - tutaj możesz trzymać się RTX ale CPU spokojnie brałbym 7500F bo to będzie idealne najlepsze połączenie. Za 7100 zł masz właśnie taki zestaw https://proline.pl/koszyk/2878bd11 a celując w maksa to przy dopłacie za 7500 zł z 7900 XTX https://proline.pl/koszyk/316e8335 
    • 14700F nigdy bym nie brał bo to totalny crap. Dostaniesz zawyżone napięcie, to ten CPU będzie siorbał niesamowicie dużo papu i nic z tym nie zrobisz. Do tego kompletnie nic nie wiesz jakie podzespoły otrzymasz. Druga sprawa, połączenie i7 + RTX 4070S jest dalekie od opłacalnej wydajności w zestawie do gier. Za 9200 zł na gotowo masz https://proline.pl/koszyk/35ad9d7d z Ryzen 7 7700 i RTX 4080 Super albo możesz dać i https://proline.pl/koszyk/8f26d0eb 7800X3D + RX 7900 XTX Office w jakiej wersji? 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...