Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ędriu

Awaria sprzetowa karty?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Mój komputer podczas uruchamiania gry wywalił bluescreena ze wskazaniem na plik atikmpag.sys. Ponowne uruchamianie nic nie dało, ciągle taki sam błąd. Udało się uruchomić w trybie awaryjnym. Przeinstalowałem sterowniki, potem wgrałem najnowsze, nadal to samo. Komputer uruchamia się jedynie na standardowych sterownikach VGA. Po przeszukaniu internetu znalazłem procedurę naprawy pliku atikmpag.sys, która niestety zawiodła. Znalazłem tez informację, że to może być sprzętowe uszkodzenie karty, problem z jej pamięcią. Czy to jest możliwe, że karta ze sprzętową awarią działa w trybie VGA, a ze sterownikami już nie? Czy tryb VGA w kartach graficznych jest w jakiś sposób "oddzielny"? Może się wypowie ktoś z większą wiedzą.

 

Znalazłem post innego użytkownika, tu na forum, z taką sama kartą i takim samym problemem, niestety nic mu się nie udało z tym zrobić. Zanim będę wymieniał kartę, to chciałbym się upewnić, że to jest na pewno awaria sprzętowa. Nie mam za bardzo możliwości sprawdzić jej w innym komputerze.

 

Jeżeli jednak to konieczne to jaką kartę byście polecili o podobnej lub ciut większej wydajności niż obecny Radeon 6850, ale żeby nie była ograniczana przez mojego Phenoma X4 955 @ 3.5GHz chyba?

 

Coś z serii HD 5850, HD 6870, HD 7790 lub GTX 560, GTX 650 Ti, GTX 750? Coś tańszego, mogą być używane. Nie orientuję się w nowszych kartach.

 

Z góry dzięki jeśli możecie pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest możliwe, że karta ze sprzętową awarią działa w trybie VGA, a ze sterownikami już nie?

tak, to typowe zachowanie przy tzw "zimnych lutach".

metoda piekarnikowa na youtube/google

proponuje nie kupować tak starej karty - szukać czegoś chociaż z serii 7xxx lub nowszych radeonów r7 260x np.

ewentualnie coś od nvidii, ale to też raczej serii 7.

ile masz kasy na kartę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle ile będzie trzeba na kartę o podobnej lub trochę większej wydajności, sądzę, że 150 - 300zł powinno wystarczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie mogę dodać tyle, że zanim kupisz kartę warto upewnić się, czy to na pewno ona. Miałem niedawno przypadek, że waliły bluescreeny, a system uruchamiał się jedynie w trybie awaryjnym. Po X razowej wymianie sterowników oraz gruntownym czyszczeniu było to samo. Problemem były pozostałości po sterownikach, jednak żadna procedura naprawcza bądź podmiana plików nie dała skutku. Ostatecznie po przeinstalowaniu sterowników wszystko wróciło do normy. Moja rada to nie pewnik, ale warto sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za każdym razem usuwałem pozostałości sterowników DDU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem podobny przypadek z gf 8400gs, w trybie awaryjnym chodziła, ale po instalacji sterów zwiechy albo nawet do windows nie chciała wejść - piekarnik na trochę pomógł (zimne luty) ale później znowu padła

co do kart, możesz dodać do listy hd7850, miałem z pII x4 @ 3,8ghz i współgrało znakomicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też kupiłem rok temu HD 7870 na allegro za 460zł, i po 8 msc pikearnik pomagał tylko na tydzień, nie polecam kupywania używanych kart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyślałem o tym, faktycznie to jest ryzyko.

 

W taki razie proszę o poradę. Jakie modele AMD czy Nvidii o wydajności zbliżonej do HD6850 mógłbym kupić w sklepie z gwarancją?

 

Z Nvidii to może GTX 750 (bez Ti)? Z AMD mam mętlik w głowie, bo dużo kart przechodzi z serii na serię tylko ze zmienioną nazwą, jaki jest jakiś nowszy odpowiednik tego poziomu wydajności?. prosze o jakieś propozycję i będę szukał gdzie taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież możesz kupić używaną kartę, z gwarancją.

jedynymi sensownymi kartami teraz (do twojego kompa) są rx460 + odblokowanie na starych sterach, lub gtx 1050 - oczywiście chodzi o nowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież możesz kupić używaną kartę, z gwarancją.

jedynymi sensownymi kartami teraz (do twojego kompa) są rx460 + odblokowanie na starych sterach, lub gtx 1050 - oczywiście chodzi o nowe

 

Z tego co widzę, 1050/RX460 (i nie wiem o co chodzi z odblokowaniem na starych sterach) to za wysoka półka, bez sensu pakować do mojego komputera. Poszperałem w internecie i jeśli nic się nie uda z obecna kartą to będę celował w coś w rodzaju R7 250, X... GT 740 (nie wiem czy nie za słabe) co jest ciekawego z Nvidii w okolicach 400zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem gdzie czytales, ale wymienione przeze mnie karty nadaja sie jak najbardziej do twojego cpu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gt 740? Po co ci ona skoro do wyswietlania pulpitu masz karte zintegrowana nie rozumie cie

gdzie ty widzisz przy jego płycie i tym phenomie zintegrowaną katrtę? :lol2:

nie bierz syfu typu r7 250 czy jakiegoś gt740, szukaj używanego na gw gtx750Ti albo rx460 (używki można trafić)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgryzłem się w temat i będę szukał:

 

GTX 650Ti, GTX 750 (bez Ti)

R7 260 / 260X

 

zależnie od dostępności/ceny. Są jakieś konkretne, fajne modele tych kart? Ponieważ mam monitor 1440x900, nie musi być więcej niż 1GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te karty są oszczędne i dość chłodne, także każda będzie ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa jest teraz sytuacja.

 

Chyba z sześć czy siedem lat temu kupowałem tego HD 6850 za mniej niż 600zł (i to była wtedy średnia półka), teraz nowa karta, o zbliżonej wydajności - R7 250x kosztuje cztery stówy albo i więcej. Fakt, że dolar był wtedy dużo tańszy, ale sądziłem że po tylu latach technologia tak poszła do przodu, że takie karty będą wrzucać do paczek z chipsami. W ogóle zieje ogromna dziura w segmencie najtańszych kart nadających się do grania. Wyświetlacze pulpitu, a tu nagle średnio-półkowe karty za >500zł, między nimi nic. Próbuję coś znaleźć na allegro, używanego, najlepiej z gwarancją do max 300zł - to i tak inwestycja, która podwoi wartość mojego komputera. Może mi się to nie udać, dlatego się zastanawiam czy zupełnie go nie zmodernizować. Teraz wyszły nowe pentiumy, 2 rdzenie, cztery wątki, tanie i chyba z 50% wydajniejsze od mojego phenoma. Może kupić takiego pentiuma lub i3, płytę, pamięć i do tego nową, porządniejszą kartę? Z mojego procesora i pamięci odzyskam jakieś 200-250zł (płyty nie sprzedam bo jest trochę wadliwa). Jakie jest sensowne minimum do grania ( takie, żeby komp spełniał minimalne wymagania nowych gier przez najbliższe 2-3 lata)? Opłaca się jeszcze poprzednia generacja skylake? Jeśli tak, to co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem GTX 750 1GB, niestety po paru dniach zaczęła ona także szwankować. Na szczęści reklamacja została uznana. Teraz zastanawiam, się nad 750Ti 2GB (zwykłej 750 już i tak nigdzie nie kupię), 950 a 1050. Jeżeli chodzi o ceny to 750Ti < 950 < 1050. Celuję jednak w 750Ti, są jakieś szczególnie rekomendowane modele?

 

Jedynie z tańszych 1050 znalazłem: MSI GeForce GTX 1050 2G OC 2GB GDDR5 - ok. 530 zł - fajne to? Czy nowsza architektura daje tak dużą przewagę? bo dziwie się, że ten GTX 1050 jest w podobnych cenach, a często tańszy niż niektóre GTX 750Ti

 

Jeżeli GTX 750Ti, to zapewne byłby: MSI GeForce CUDA GTX 750 Ti (N750Ti-2GD5TLP) - ok. 490 zł

 

Edit:

Ten GTX 1050 od MSI występuje w dwóch wersjach -  z jednym i dwoma wiatrakami, obie są w podobnej cenie, którą warto?

 

Jest też Asus GTX 1050 2GB Phoenix z jednym wiatrakiem, cechą szczególną ma być podwójne łożysko kulkowe, które podobno ma zapewniać "lepszy" przepływ powietrza i dłuższą żywotność, a jak z hałasem? Ktoś ma jakieś doświadczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w emag.pl masz za 534 z darmową dostawą MSI gtx1050 2gb OC fabrycznie podkręconego, chłodzenie 1-wentylowe jak na moim gtx1050ti, ciche, u mnie ustawiłem na sztywno na minimum i 60st nie przekracza, wiec na takim 1050 bez ti powinno być jeszcze chłodniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem właśnie test 1050-tek tu na Pclab i te chłodzenie tych MSI jest głośne...

 

Więc, myślę nad:

 

MSI GTX 1050 2GT OC - chłodzenie z dwoma wentylatorami, widzę, że radiator jest większy i obejmuje więcej elementów karty:

https://pl.msi.com/G...l#hero-overview

 

lub

ASUS Phoenix GTX 1050 2GB - chłodzenie z jednym wentylatorem, radiator też nieduży, w cechach jest napisane o podwójnym łożysku kulkowym, podobno większa wytrzymałość:

https://www.asus.com.../PH-GTX1050-2G/

 

chociaż nie znalazłem jak na razie dobrych testów tych kart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te karty, które mam na oku chodzą nowe po 530-540zł i tyle mógłbym zapłacić. Do mojego komputera i GTX 750Ti byłby aż nadto, ale pomyślałem że dołożę parę złotych, zawsze to dwie generacje do przodu i może w przyszłości łatwiej będzie ją sprzedać przy ewentualnej wymianie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha rozumie, że w 1050 Ti nie chcesz się bawić ok ;). Z powyższych dwóch kat jakie podałeś to wybrałbym kartę ze stajni MSI, bo ten Asus jest ponoć troszkę głośny, ale lepiej jest troszkę dopłacić i mieć względną cisze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uśmiejecie się.

 

Mam stary monitor LCD tylko z wejściem VGA (D-sub). Dopiero teraz zacząłem się przyglądać, że te wszystkie najnowsze karty mają wyjście DVI, ale w wersji d (tylko sygnał cyfrowy). W wersji DVI-i można łatwo podłączyć do monitora z VGA prostą przejściówką, w wersji - d potrzeba aktywnych przejściówek, aktywnych konwerterów z elektroniką przetwarzającą sygnał cyfrowy na analogowy, które podobno istnieją ale ich nie znalazłem. Zresztą ich koszt to co najmniej kilkadziesiąt złotych.

 

Kupię po prostu jakiegoś GTX 750Ti, chyba, że ktoś "zna" jakąś 1050 z wyjściem DVI-I? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...