Skocz do zawartości
Atak_Snajpera

Windows 7 Image Updater - Automatyczny aktualizator obrazu Windows 7 dla nowych maszyn (Sky/Kaby/Coffee Lake , Ryzen Threadripper)

Rekomendowane odpowiedzi

Wielki props dla autora tematu i programu, nie każdemu by się chciało i nie każdy by to ogarnął ;)

a teraz pytanie, czy da się zrobić to samo z instalką win 8.1 ? Walczę z tym od paru dni, sporo tematów dotyczy win7 ale nie widziałem żeby ktoś zmodyfikował instalkę do 8.1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ale z tego co wiem to win8.1 chyba nie ma problemu z nowymi CPU (obsługa USB3.0 czy NVMe). Po za tym win8.1 umiera w oczach. Nawet Win XP ma większy udział w rynku. Nie widzę za bardzo potrzeby reanimoania tego nieudanego OS.

 

4sSpSK.png

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może dedykowany program dla Windowsa XP [x86/x64] z aktualizacjami "Ransomware" i wbudowanymi sterami do AHCI (jeżeli dobrze kojarzę, ostatnie są na chipset C600 - czyli serwerową odmianę X79) ?

Jak widać, jest to trzeci najpopularniejszy system operacyjny :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam nastepujacy problem, ostatni driver z ubs 3.0 nie moze sotac zainstalowany.

5967493cb9f6d.jpg

Ktoś zna przyczynę problemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały log w formie tekstowej byłby bardziej pomocny niż wycinek w .jpg...

 

Ps. Coś nabroiłeś bo masz nadmiarowego mounta i do tego jest Invalid. Zrestartuj kompa i spróbuj ponownie.

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a teraz pytanie, czy da się zrobić to samo z instalką win 8.1 ? Walczę z tym od paru dni, sporo tematów dotyczy win7 ale nie widziałem żeby ktoś zmodyfikował instalkę do 8.1.

Win8.1 ma fabryczną obsługę USB3 od zawsze, a NVMe (z tego co pamiętam) dopiero od instalki w wersji update 1.

Ustatnia udostępniona to chyba update 3.

 

Jeżeli instalujesz na dysku NVMe i masz pierwszą wersję 8.1, to to by tłumaczyło problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzam z ciekawości jak działa ten wynalazek, bo akurat po siedmiu latach przymierzam się do reinstalacji siódemki. Pierwsze co rzuca mi się w oczy - dobrze by było, aby była możliwość pobierania aktualizacji w kilku/nastu instancjach jednocześnie. Np. W tej chwili widzę, że z łącza które ma szybkość ok. 18 megabajtów/sek wykorzystywane jest kilkaset kilobajtów do, w porywach, 2 MB/sek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałbyś radę dorzucić aktualizację wanna cry (bodaj KB4012212) i ostatnią dostępną wersję przeglądarki IE (11.0.9600.17690) do tego obrazu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KB4025341 z lipca 2017 ma wszystkie poprzednie poprawki już w sobie.

 

Installing the most recent update means you get all of the previous updates, as well, including important security fixes.

https://support.microsoft.com/en-us/help/4009469

 

Lista poprawek do ściągnięcia jest w pliku .txt. Możesz dodać co chcesz sam.

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odznaczenie opcji "Integrate updated installer" powoduje zaniechanie aktualizacji pliku bootx64.efi znajdującego się w folderze efi/boot.

Powoduje to skuteczne zablokowanie możliwości uruchamiania starszego instalatora w trybie EFI (pomimo zaznaczonych opcji wgrania poprawek i sterowników).

 

Podmiana tego samego pliku z zaktualizowanej wersji instalatora niweluje ten problem (oryginalny plik jest z 2010 roku, zaktualizowany z 2016).

 

Dałoby się coś zrobić w tej kwestii ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie. Mogę dodać podmiankę tego pliku. Program mam zamiar zaktualizować po 10 sierpnia bo wtedy pewnie wyjdą stery do ThreadRippera (chipset x399) i nowy pakiet sierpniowych aktualizacji od M$.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odznaczenie opcji "Integrate updated installer" powoduje zaniechanie aktualizacji pliku bootx64.efi znajdującego się w folderze efi/boot.

Powoduje to skuteczne zablokowanie możliwości uruchamiania starszego instalatora w trybie EFI (pomimo zaznaczonych opcji wgrania poprawek i sterowników).

 

Podmiana tego samego pliku z zaktualizowanej wersji instalatora niweluje ten problem (oryginalny plik jest z 2010 roku, zaktualizowany z 2016).

 

Dałoby się coś zrobić w tej kwestii ?

 

Możesz konkretnie napisać gdzie bootx64.efi z instalatora win10 wpakowujesz do win7? Pytam bo struktura katalogów jest trochę inna w win7.

Jest tylko /efi/microsoft a nie ma efi/boot jak w win10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie z instalatora Win 10.

 

Po prostu zrobiłem dwa pendrive'y, z dwoma różnymi obrazami Windowsa 7 SP1 x64 (w obu zastosowałem program z tego tematu).

Na pierwszym pozostawiłem włączoną opcją Update'u instaltora, a na drugim nie (reszta była taka sama).

Folder efi/boot jest tworzony na zaktualizowanym obrazie Win 7 SP1 x64.

 

Po zapisie obu po prostu przekopiowałem zaktualizowany plik bezpośrednio z jednego na drugi :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ale ale... Jak mogłeś mieć bootx64.efi w efi/boot (opcja odznaczona) skoro w intalatorze win7 niema takiego pliku.

ihwZTC.png

Jak masz odznaczoną opcję to instalator zostaje taki jaki był.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, już wiem co się dzieje.

Folder z przestarzałym plikiem jest dodawany po nagraniu obrazu bez aktualizacji instalatora na pendrive programem rufus v2.14 z oznaczoną opcją "MBR(GPT) partition scheme for UEFI".

 

W takim razie, czy dałoby radę dodać ten katalog oraz zaktualizowany plik do obrazu Win 7 x64 nawet bez oznaczonej opcji z nowym instalatorem ?

Rufus nie zmienia już zaktualizowanego pliku na stary (w moim przypadku).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w 100% pewny że tylko to trzeba podmienić? Może Rufus coś jeszcze dodaje od siebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten sam obraz (czysty Win 7 Ultimate SP1 x64) :

Po lewej pendrive utworzony przez Rufus 2.16 (portable) z opcją "MBR for UEFI",

Po prawej obraz wczytany z napędu wirtualnego.

1UNoPkw.png

Nie widzę żadnych innych modyfikacji jakie robi Rufus (pendrive FAT32, zamiast NTSF).

Sam plik jest bardzo specyficzny (z tego co wiem jest używany tylko do rozruchu w trybie EFI i tylko na 64-bit wersji Windowsa 7).

Nie wiem jak wygląda jego użycie na gołym Win 7, ale z tego pamiętam, M$ dodał obsługę odpalania z EFI razem z SP1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra ale sprawdziłeś czy inne pliki nie zostały podmienione przez rufusa? Samo dodanie katalogu boot z plikiem chyba nie sprawia że instalator z 2009 roku rozpoznaje że został "zupgradowny" i wie teraz jak poprawnie obsługiać UEFI ;)

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem Win 7 SP1 x64 ma obsługę bootowania z EFI, trzeba tylko specjalnie przygotować pendrive.

Tak wygląda różnica między plikiem co robi Rufus, a tym co wychodzi z Twojego programu po aktualizacji instalatora.

gB7a2O0.png

Zresztą, aktualizowany instalator nie chciał działać na moim projekcie "PGA 478" (reset w trakcie ładowania plików instalatora, prawdopodobnie nie spodobał mu się brak obsługi XD-bit) ;)

Stary z nowszym plikiem działał bez problemu (rozruch EFI z Clover'a).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości zapytam co rufus dodaje do wersji x86?

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic, bo Windows 7 w wersji 32-bit nie może bootować z EFI.

Sam Rufus wyrzuca błąd, że obraz nie jest zgodny z rozruchem (U)EFI.

akqU0bQ.png

 

PS. Mógłbyś rzucić okiem na mój log z robienia obrazu (w załączniku).

Mam wrażenie, że pobieranie brakujących aktualizacji zostało pominięte ?

log.txt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie nie ma śladu po dodawaniu aktualizacji.

Co masz w \Windows7\Updates\install\x64

bo tutaj są ściaganie aktualizacje.

 

Ps. Mój błąd! Aktualizacje są dodane

[2017-07-31 19:18:52] Processing 1 of 1 - Adding package Z:\Windows7\Updates\install\x64\Windows6.1-KB3020369-x64.msu

[2017-07-31 19:22:07] Processing 1 of 1 - Adding package Z:\Windows7\Updates\install\x64\windows6.1-kb3125574-v4-x64_2dafb1d203c8964239af3048b5dd4b1264cd93b9.msu

[2017-07-31 19:28:48] Processing 1 of 1 - Adding package Z:\Windows7\Updates\install\x64\windows6.1-kb3172605-x64_26f4cc7831a0d76393445b7b0a1a3ed5cd5b4047.msu

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sprawdzenie.

 

W takim razie jedno pytanie :

Czy nie powinno być ich więcej ?

 

Bo po wgraniu tak zaktualizowanego systemu i włączeniu Windows Update i tak znajduje on ponad 50 aktualizacji do wgrania.

W tym relatywnie istotne jak np. .NET 4.5.x/4.6/4.7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie za odkop.

 

Złożyłem PC na G4560+MOBO Asrock'a w 3.0 rewizji dla Kaby. Z integry nie będę korzystał (GTX 1050ti). Mam obraz Win 7 SP1 64bit. Asrock dorzucił jakiś patcher dla 7mki (USB) i nie wiem czy poprostu użyć tego programu od asrocka, zrobić bootowalnego pena i siema czy tego tutaj.

 

Zupełnie nie rozumiem tych kombinacji, zawsze stawiałem 7 na sprzętach i śmigało, ale teraz nie wiem jak wogole się za to zabrać i co będzie po ewentualnej instalacji. Nie ingerowałem w to czym jest UEFI i inne historie.

 

Pomóżcie laikowi, tematów przerobiłem sporo, ale chaos i sprzeczki wszędzie. Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...