Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

ReevoX

i7 7700k OC do 5.0

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nigdy nie podkręcałem procesora dlatego chciałbym się poinstruować jak to zrobić. Trochę tam słyszałem o OC procka jednak to nie jest pełna wiedza. Tak więc jak zacząć? Zwiększać BCK w biosie? Czy jak zacząć podkręcać?

Na płycie głównej w biosie mam opcję "automatyczne OC" do różnych wartości od 4.6 do 5.3. Gdy w biosie to ustawię to od razu słyszę jak chłodzenie procesora przyśpiesza. Nie ważne czy to wartość 4.6 czy 5.3 to chłodzenie od procka chodzi tak samo w biosie. Warto ustawiać te tryby czy lepiej inaczej podkręcać?

 

Ściągnąłem teraz program prime95. Wybrałem opcję small FFTs (maximum heat, FPU stress, data fits in L2 cache, RAM not tested much" to mam temperatury od 76 do 78 stopni (są w normie jak na nie podkręcany procesor?) Chciałbym spróbować procka podkręcić do 5.0 ghz

 

Płyta główna: MSI Z270 Gaming M7

Procesor: i7 7700k

Chłodzenie: Noctua DH15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej nie polegać na automatycznym OC, bo zwykle kończy się to wysokim podbiciem napięć i smażalnią cepa. Masz już dość spore temperatury na rdzeniach bez OC. Jeśli chcesz kręcić ten procesor do 5GHz, to warto pomyśleć o skalpowaniu, a dopiero potem brać się za OC. No i podkręcamy w biosie, bo to jest lepsze wyjście, ale wymaga trochę pracy.

 

http://forum.pclab.pl/topic/1172986-W%C4%85tek-G%C5%82%C3%B3wny-Intel-Kaby-Lake-si%C3%B3dma-generacja-Core/page__view__findpost__p__14495455

 

Tutaj masz przykładowe ustawienia dla 5GHz u kolegi VSS. Warto zwrócić na nie uwagę, są to kompletne ustawienia, co prawda, płyta Asusa, ale poszczególne ustawienia są podobne w MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo widzę te przykładowe ustawienia?

U mnie full load jest napięcie 1.219 V. Ile mogę max podnieść napięcie na i7 7700k? Tak żeby nie dać mu niebezpiecznej wartości. Jakiej wartości nie przekraczać?

Co do testowania OC to sobie jutro po testuję tylko chciałbym wiedzieć ile mogę max dać napięcia i jakie max temperatury w stresie powinienem mieć. 90 stopni max może być w ostateczności po OC? Czy nie warto tak procka katować? Swoją drogą u mnie kiedyś i7 3770 bez oc latał na 97 stopni w stresie i działał okej ^^

 

I jeszcze jedna sprawa. Jak będę robił Oc poprzez podnoszenie BCK to mogę spróbować dać BCK od razu na x48 bez prób podnoszenia napięcia? Czy nic nie zepsuję? I czy w ogóle jest szansa na danie 48 mnożnika bez podnoszenia napięcia?

Po prostu chce się pobawić z tym OC tylko chcę wiedzieć jaka jest granica między napięciem maksymalnym i temperaturami.

 

Co do temperatur. Fakt faktem jest u mnie dosyć ciepło na ten moment bo jest 24 stopni w mieszkaniu. Albo źle może pastę nałożyłem, bo cała 1g tubka Gelid Extreme poszła na tego procka. To może za dużo jej nałożyłem :D? Albo słaba sztuka procka?

 

Ponieważ chłodzenie procka i obudowa Phanteks enthoo pro m z dwoma wentylatorami 140 mm chyba jest wystarczająca.

Skalpować raczej nie zamierzam. Nie umiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

max dać napiecia możesz tyle ile pozwoli ci płyta... i napiecie raczej nie będzie problemem.

 

Problemem bedą temperatury nieoskalpowanego 7700k

 

Bez podnoszenia napiecia czyli jak... jak wklepiesz x48 i napiecie zostawisz na auto to sobie weźmie ile chce czyli za dużo.

 

 

Cała tubka 1g na jednego procka... !!! daj foty :D

 

Tu masz poradniki z OC

 

Kaby Lake OC Guide - Overclock.net

Z170 Skylake OC Guide - Hwbot.org - Skylake i Z170 to to samo co Z270 i kebab wiec kreci sie tak samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bez podnoszenia napiecia czyli jak... jak wklepiesz x48 i napiecie zostawisz na auto to sobie weźmie ile chce czyli za dużo.

Nie jestem pewny ale u mnie tak nie jest, znaczy ja mam 6600k no ale jest 99% podobnie wszędzie. U mnie jak napięcie jest AUTO, to jest tak naprawdę offset skaczący do MAX 1.200 i zwięszkając zegar procesora napięcie nie zwiększa się, po prostu jak napięcie skacze nadal do 1.200. Ja takim sposobem jade teraz na napięciu offset do 1.200 i 4.2 na rdzeń. 4.3 to śmierć w testach po kilku min.

 

Ogólnie - jak masz AUTO napięcie to ono nie skaluje się równo z zegarem procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc pobawiłem się trochę i efekty są takie.

Ustawiłem CPU Ratio na 50. Przy czym napięcie dałem na 1.400-1.410V. Odpaliłem prime95 i po kilku sekundach wywaliło temperatury rzędu 100 stopni :D

Jak dam niższe napięcie to wtedy po odpaleniu prime w zasadzie od razu wyskakuje na jakimś jednym/dwóch rdzeniach stopped work jednak temperatury są w normie i test dalej idzie ale bez tych wątków więc się nie liczy.

I tu pytanie. Da radę jakoś przeskoczyć do tych 5.0? Skalp procesora w 100% zapewni mi 5.0 Ghz?

Gdy również ustawiłem na płycie głównej Oc do 5.0 to po odpaleniu prime taktowanie spadło do 4.6 jednak w systemie jest ustawione 5.0

 

 

Teraz ustawiłem na 4.8 przy napięciu 1.286 i wygląda na stabilne.

Jednak jeżeli zdecydowałbym się na zostanie na 4.8 ghz to jak teraz to "unormować" schodzić jakoś z napięciem w dół czy coś?

 

Duża jest różnica w fpsach między 4.8 a 5.0 tak swoją drogą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz SLI z Titan'ów to nie zauważysz różnicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Duża jest różnica w fpsach między 4.8 a 5.0 tak swoją drogą?

 

Odpal grę na 4.5 a potem na 4.8 i zobacz jaka jest różnica.

To najprostrza opcja, każdy ma inny system więc u jednego będzie tak u innego tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc pobawiłem się trochę i efekty są takie.

Ustawiłem CPU Ratio na 50. Przy czym napięcie dałem na 1.400-1.410V. Odpaliłem prime95 i po kilku sekundach wywaliło temperatury rzędu 100 stopni :D

Jak dam niższe napięcie to wtedy po odpaleniu prime w zasadzie od razu wyskakuje na jakimś jednym/dwóch rdzeniach stopped work jednak temperatury są w normie i test dalej idzie ale bez tych wątków więc się nie liczy.

I tu pytanie. Da radę jakoś przeskoczyć do tych 5.0? Skalp procesora w 100% zapewni mi 5.0 Ghz?

Gdy również ustawiłem na płycie głównej Oc do 5.0 to po odpaleniu prime taktowanie spadło do 4.6 jednak w systemie jest ustawione 5.0

 

 

Teraz ustawiłem na 4.8 przy napięciu 1.286 i wygląda na stabilne.

Jednak jeżeli zdecydowałbym się na zostanie na 4.8 ghz to jak teraz to "unormować" schodzić jakoś z napięciem w dół czy coś?

 

Duża jest różnica w fpsach między 4.8 a 5.0 tak swoją drogą?

 

Skalp procesora pozwoli ci na spore zbicie temperatury procka po OC, a to też oznacza większe możliwości OC. OC to dużo zabawy i nie w sposób wskazać co będzie dobre dla Twojego cepa. Sam musisz to ustalić. Dobre OC to sztuka balansu między wydajnością, a bezpieczeństwem procka/płyty. Nie warto przesadzać, jeśli nie masz odpowiednich do tego środków, a skalpowanie jest dobrym krokiem do uzyskania tych odpowiednich środków. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 4790k bez skalpu szedł do 4.8, aktualnie jest bez czapki i chodzi na 5.0 temperatury max to 67-68. Udało mi się wycisnąć 5.1 stabilnie (ale już było ciepło) i 5.2 ale ze sporadycznymi zwiechami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o pozwolenie podłączenia się pod temat.

Czy każdą sztukę powinno się skalpować 7700K, czy ma to sens?

Która sztuka by się do tego nie nadawała, bo nie warto, chodzi mi o OC.

Temperatury raczej nie powinny być najgorsze, bo będzie on pod wodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sztuka nie ma większego znaczenia. Interesuje cie wyższe oc czy realny wzrost wydajności? Jeżeli to drugie to nie ma sensu skalpować.

 

Zmiany pasty pod czapą ma sens przy chłodzeniu powietrzem jeżeli chcesz uzyskać wysokie taktowania przy jak najniższym hałasie, ale i tak te różnice są znacznie mniejsze porównując do ivy bridge.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem do skalpu nadaje się każda sztuka która nie jest lutowana i ma literkę k (lub c).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem i tak czy ten procek pójdzie na 5.0 Ghz. Żeby go wykręcić stabilnie na 4.8 Ghz muszę dać napięcie 1.340v i temperatury są typu 85-95 stopni. Oczywiście skalp by rozwiązał ten problem z temperaturami ale żeby wykręcić procka na 5.0 Ghz to musiałbym dać chyba napięcie rzędu 1.430v co najmniej a wtedy już nie wiem czy nawet po skalpowaniu temperatury by nie przekraczały 90 stopni :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4.8 GHz i 1.34V to kiepska sztuka... do sprzedania jak bardzo zależny Ci na tym 5.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra oleje to :D

Zostawię tą sztukę. Niby mógłbym zwrócić w ramach 14 dni do proline ale szkoda na to czasu i brzydko tak robić.

Tak czy owak procesor i tak pójdzie na sprzedaż jak wyjdą nowe procesory 6 rdzeniowe od Intela. Pewnie jeszcze w tym roku za kilka miesięcy...

Zostawię sobie na 4.8 Ghz. Tam wyżej błąd się wkradł. W sumie nie wiem czemu tak napisałem ale procesor jednak na napięciu 1.286V robi 4.8 Ghz przy maksymalnej temperaturze 89 stopni.

Temat można zamknąć wiem wszystko co chciałem wiedzieć, dzięki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...