Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

smilehunter

RX 460 896SP --> 1024SP

Rekomendowane odpowiedzi

Wpadł mi w łapki pasywny RX460 4GB od XFXa. Niżej krótkie sprawozdanie; jak karta zachowuje się out-of-box, odblokowanie rdzenia, stabilizacja taktowań, OC.

 

WgqqjNh.jpg

1. Prosto z pudełka:

 

efizO2Y.jpg

 

Testowany egzemplarz cechuje ASIC quality 61.9%, a realne taktowanie rdzenia waha się między 1070 - 1100MHz. Napięcie zasilające rdzeń, to 1118mv. Wydajność w teście TimeSpy: 1607 Graphics Score. To jest nasz bazowy wynik.

 

2. Odblokowanie rdzenia:

Układ Baffin zbudowany jest z 896 jednostek cieniujących, 56 teksturujących i 16 rasteryzujących. Pojawiły się jednak pogłoski, iż Polaris 11 nie jest pełnym rdzeniem i faktycznie - da się go odblokować. Cała operacja polega na wgraniu "poprawionego" biosu. Odpowiedni firmware, narzędzia, instrukcję znajdziecie m.in. Tutaj. Proces aktualizacji jest zautomatyzowany, całość sprowadza się do dwóch-trzech kliknięć. Jedynym minus jest problem z podpisem cyfrowym biosu - sterowniki choć się instalują, karta z nich nie korzysta i jedziemy w trybie VGA. By "obejść" sprawdzanie sygnatury biosu, potrzebujemy drobnego narzędzia: link do wątku na Reddit.

 

baie7X2.jpg

 

Operacja udana, system wstał, mamy dodatkowe 128sp & 8TMU. Test TimeSpy zaliczony. Wzrost wydajności? Trochę ponad 6% Link KLIK. Niezły start.

 

3. Stabilizacja taktowań.

Rdzeń po odblokowaniu taktuje jeszcze niższymi zegarami, choć jest to różnica sięgająca ~20MHz. Wynika to pewnie z tego, iż GPU Power (odczytany w MSI Afterburner) wrósł ze 52.5W na 60W i mechanizmy odpowiadające zarządzanie energią od razu reagują, by mieścić się w założonych limitach.

By ustabilizować rdzeń na 1220MHz obniżyłem napięcie do 1000mv oraz odkręciłem kurek z limitem mocy. Rezultat? W TimeSpy dodatkowe 7.7% wydajności. A względem ustawień wyniku bazowego? Jesteśmy już 14.5% do przodu.

 

4. Podkręcanie.

I tu napotykam problem. Karta nie posiada dodatkowego zasilania i całość energii ciągnie ze slotu PCI-E, a oznacza to, iż jesteśmy ograniczeni do 75W. Zaczynamy.

 

Ustawienia XFX:

Rdzeń 1220 (~1090MHz) @ 1118mv

Pamięć 1750 (7GHz) @ 850mv

 

Moje próby:

Rdzeń 1275 (~1265) @ 1100mv

Pamięć 2000 (8GHz) @ 1000mv

Power Limit +50%

 

GPU Power dobija do 75W i wtedy rdzeń zaczyna gubić MHz.

 

C6xSipE.jpg

 

Obniżanie napięcia w celu ugrania kilku Watów nic nie dały - karta staje się nie stabilna, a sterownik wywala się na plecy w losowych momentach i tak krótkiego testu TimeSpy. Nigdy nie byłem wyznawcą współczynnika ASIC, ale widocznie jakość na poziomie 60% odciska teraz swoje piętno.

A wzrost wydajność? Względem bazowego wyniku, otrzymujemy dodatkowe 23.3% wyniku dla Graphics Score.

 

5. Podsumowanie.

Poprawiliśmy fabrykę o ponad 23%. Choć to tylko benchmark - na mnie ów zabieg zrobił pozytywne wrażenie.

Miał być rzut oka, no i jest. Dlatego gier nie ma i nie będzie. Badania temperatur raczej też nie, gdyż docelowo na kartę trafi Sigma pro 120mm @ 5V, tak dla świętego spokoju.

 

edit: Przeprowadziłem więcej testów i po odblokowaniu rdzenia + OC karcie ewidentnie brakuje energii. Szukajcie wersji z wtyczkami 6pin!

 

edit2:

6. Temperatury pracy

Na radiator trafił chamsko przymocowany SPC Sigma pro 120mm. Wentylator podpięty na 5V jest niesłyszalny, pozwolił karcie nieznacznie przekroczyć 50*C na rdzeniu podczas 20 zapętleń testu TimeSpy.

 

DfuWAEs.jpg

 

1220MHz @ 1025mv

Pamięć stock.

GPU power draw na takich ustawieniach przeważnie oscylował o okolicach 60W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

edit: Przeprowadziłem więcej testów i po odblokowaniu rdzenia + OC karcie ewidentnie brakuje energii. Szukajcie wersji z wtyczkami 6pin!

Zastanawia mnie dlaczego dla RX 470 (32 CU i 32 ROP, 256-bit szyna) pamięci 1650 MHz są ok a dla RX 460 (14 CU i 16 ROP - czyli ponad 2x mniej, 128-bit szyna) potrzebne są szybsze, 1750 MHz pamięci. IMO mogliby dla RX 460-stek bez 6 pin wrzucać 1650 MHz -> spadłby trochę pobór względem 1750-tek -> rdzeń mógłby wyżej boostować. Wydajność byłaby podoba, ale karta minimalnie tańsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

460 i tak cierpi z powodu niskiej przepustowości. Nie pomaga tu szyna 128bit. Ów braki są w minimalnym stopniu rekompensowane przez wyżej taktowaną pamięć. Zauważ, że mimo taktowania na poziomie 8000MHz (oc), przepustowość to zaledwie 128GB/s - i tak sporo mniej, niż RX470.

Ale zagadnienie zbadałem i pamięć 2000MHz @ 900mv (-100mv), oprócz generowania lekkich artefaktów, nie wpłynęła pozytywnie na taktowanie rdzenia. Power draw ciągle jest w okolicach 75W i taktowanie lekko pływa (1250-1275). Pytanie, czy jest o co walczyć. To zaledwie 5% wyższe taktowanie od bazowego. I jak to zwykle w przypadku RXów bywa - lepiej po prostu opanować zegar fabryczny i pocieszyć się uv.

 

Wrzuciłem też na kartę wentylator 120mm @ 5V (do tej pory wtłaczał powietrze w piwnicę, "chłodził" przewodu PSU). Spadek temperatur ~15*C. Nigdy też nie osiągnąłem aż 99.9% w teście stabilności TimeSpy :cool:

 

Dawno nie byłem tak usatysfakcjonowany z karty graficznej :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, dlaczego AMD zrobiło jak zrobiło. Dać tej karcie 100W TDP, od razu 1024 SP, taktowanie jak najwyższe i mając ~25% więcej wydajności, niż w testach na ustawieniach standardowych - zupełnie inna opłacalność, niż w tej chwili. Mogli rozdzielić 460 "Green" 2 GB 75 W mająca zablokowane te dodatkowe SP i do tego bez wtyczki, a wersja 4-gigowa jako "normalna".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem karty od początku było, że jest to zablokowany rdzeń.

 

Drugi problem leży w wersjach bez wtyczki. 75W jak widać to nie wystarczający limit... Już od dawna powtarzałem, że RX 460 powinien mieć 1024SP i mieć wtyczkę, choćby nawet FDD 8:E ale mieć :exclam:.

A RX 450 powinien pojawić się w wersji bez z pociętym rdzeniem (nawet bardziej niże teraz jest, bo do 768SP) z pamięciami GDDR3.

 

Z resztą RX470 to też nieudana karta, bo strzela w łeb RX480 (za małe cięcia), która znowu z niewiadomego powodu dostała limit 150W przez 6-pinową, a nie 8-mio wtyczkę :E

 

Logika kiepska, karta ciekawa na prawdę - mi najbardziej leży wersja z 1-slotowym chłodzeniem od XFX do mITX bazujacym na 65W A10-7800/X4 854 i wszystko leci na 180W zasilaczu ITXowskim z SSDekiem w malutkiej budzie :hallucine:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna karta jak ktoś ma ochotę pobawić się suwakami i poprawić trochę fabrykę.

Byłem ostatnio w komputronie, patrzę jest 460 4GB od GB w cenie 560zł (na stronie mają 599), może w week będę miał czas, to dogłębniej wezmę się za testowanie. Póki co na szybko puściłem rdzeń na 990mv i śmiga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica między 470 a 480 jest malutka, to fakt. I obie karty bardzo potrzebują odkręcenia power limitu. Ale i różnica cenowa jest niewielka. Widać to co mówisz - generalnie 460ka powinna być pozycjonowana wyżej, ale jest do tego zbyt wolna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj braknie tej energii, a limit jest bezlitosny.

Niżej RoTR w 1080p i średnim presecie/profilu. Klatki odblokowane (38-60, przeważnie ~50). Lock 30fps pozwala ustawić coś pomiędzy wysokimi, a bardzo wysokimi, ale w tym przypadku gra staje się męcząca.

 

mfubwAi.jpg

 

1250MHz @ 1075mv

8000MHz @ 1000mv

 

Gra grzeje o wiele mocniej, niż zapętlony benchmark, co widać po prawie 20stopniowym wzroście temperatur. (lecz mamy tu wyższy zegar, przy wyższym V, temperatura w pokoju też wyżej) Myślę, że full pasyw uderzył by w limity temperatur i pojawiłby się dodatkowy throttling.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko:

 

obejście sygnatury BIOS działa dla driverów nowszych niż Win10-64Bit-Radeon-Software-Crimson-ReLive-16.12.1?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to piknie. rx460 juz jest do kupienia za 430pln :) po oc i unlock powinien mieć wydajność około gtx1050 ale to już przetestuję jak przyjdzie paka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na spostrzeżenia.

Wszystko cacy, gdyby tylko ten driver się przestał wywalać przy starcie systemu. Wkurza te wklepywanie ustawień do wattmana za każdym razem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na spostrzeżenia.

Wszystko cacy, gdyby tylko ten driver się przestał wywalać przy starcie systemu. Wkurza te wklepywanie ustawień do wattmana za każdym razem.

 

w msi afterburner nie można zmienić napięć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można.

 

ORuZQac.jpg

 

Ale co ten suwak da? Zmienia napięcie dla wszystkich stanów? Ostatniego?

Sprawdzę tego wattTola, ale chyba po raz kolejny się poddam i wrócę do nV. Poprzednio przegrałem z referentem rx480 z tego samego powodu :) System zaśmiecony/czysty, ddu, nakładki - nic. Wywaliłem MSI AF, RTSS, GPU-z wyłączyłem. Dalej to samo. Nie wiem, czy to jaka niekompatybilność, soft/bios/cfg, ale po prostu u mnie stery amd się wywalają na plecy przy starcie OS i nic na to poradzić nie mogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można.

 

ORuZQac.jpg

 

Ale co ten suwak da? Zmienia napięcie dla wszystkich stanów? Ostatniego?

 

możesz ustawić dedykowane dla 2 profili automatycznych: 2D i 3D. najważniejsze jest napięcie w 3D. reszta może być zgodna z tablicą w bios. po co w tym grzebać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tablicą bios? Miałeś RXa i kontakt z wattmanem?

Jeśli w msi af obniżę vcore 1118mv -> 1050mv (czyli dam -68mv), to efekt jest taki, że ekran robi się biały i zwis mam, nawet na pulpicie. Dlatego się zastanawiam, co ten program obniża.

 

YoJItmj.jpg

 

W wattmanie (czy teraz WattToolu wklepałem) dam 1050mv dla stanu7, ale i obniżę odpowiednio stan 5 & 6 - wszystko gra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie odblokowaną kartę będą sprzedawać jako rx 560 :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tablicą bios? Miałeś RXa i kontakt z wattmanem?

 

jeszcze nie miałem. właśnie po to kupiłem RX aby się zapoznać. widzę że będzie sporo zabawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na dobrą sprawę, to zabawy jest na 5min :P

 

teraz, jak kupiłem tego xfx od smilehunter to pewnie tak. nie będę walczył 2 dni aby ustabilizować kartę dla 20-30MHz.

 

@smilehunter:

tego wentylatora spc to mi nie wysyłaj. kwit z morele i bios się przydadzą, wentyl niekoniecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z napięciem jakbyś zjechał jeszcze, to by trzymał 1250MHz. Na -0,018V (czyli powinno być 1100mv?) karta pewnie uderza w power limit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w wiedzmin3 trzyma jak skała nawet 1290MHz z offsetem -18mv więc nie ma sensu bardziej obniżać bo może być niestabilnie. ewentualnie można -24mv zapodać ale to już na styk przy taktach powyżej 1250MHz. Generalnie całość teraz już się rozbija o różnice rzędu 20-30MHz a to w zasadzie rząd błędu pomiaru.

jedną niezaprzeczalną zaletę ma ten polaris. w wieśku3 na każdym radeonie 7850/r9 290/7790 miałem stuttering. a tu proszę, fps stabilny jak chiński mur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...