Skocz do zawartości
Strutter

FAQ. Polecane karty graficzne na MAJ 2017

Rekomendowane odpowiedzi

Dowiecie się tutaj, jakie karty graficzne warto kupić przy składaniu komputera do grania. Przedziały cenowe kart w zestawieniu rozpoczynają się od kwoty około 550 zł, gdyż tańsze modele nowych kart graficznych są dużo mniej opłacalne. Każdej z kart towarzyszą alternatywy - zarówno innych producentów kart opartych o ten sam czip, jak i układy konkurencji (którą są dla siebie Nvidia i AMD).

 

 

Warte zainteresowania:

Opinie, sugestie i pytania - otwarty temat do dyskusji

FAQ. Jaki komputer do gier? Polecane zestawy komputerowe

FAQ. Polecane smartfony. Najbardziej opłacalne telefony o różnych wielkościach.

 

 

Producenci układów graficznych co jakiś czas prezentują nowe modele i odświeżają stare czipy. W związku z tym osoby, które nie śledzą branży komputerowej, mogą mieć problem z optymalnym wyborem karty graficznej. Do tego dochodzą zmieniające się ceny, często pod dyktando wahań kursów walut. Nietrafiony zakup ma ogromne znaczenie, bo to na karcie graficznej spoczywa większość obliczeń w trakcie naszego grania. Jakie parametry i pojęcia warto poznać przed zakupami?

 

GPU: graphics processing unit, czyli procesor graficzny. Czip odpowiedzialny za moc obliczeniową karty graficznej. O ile dostępne na rynku karty to konstrukcje wielu firm, GPU na nich zamontowane pochodzą z dwóch: AMD (seria Radeon) i Nvidia (seria GeForce).

 

Jednostki cieniujące: znane także jako shadery. Najogólniej mówiąc, liczba równoległych potoków przetwarzających różne składniki grafiki. Ponieważ obraz składa się z wielu elementów i efektów, układy graficzne wyspecjalizowały się w przetwarzaniu "szeroką ławą". Im więcej sharedów, tym lepiej, chociaż nie należy porównywać na sucho ich liczby w kartach graficznych o różnych architekturach.

 

Szyna pamięci: "szerokość" połączenia między układem graficznym a pamięcią karty. Im więcej bitów, tym lepiej. Spróbuj rozmawiać z kimś tylko jednosylabowymi słowami, poczujesz "wąską szynę".

 

TDP: thermal design power, tak jak w przypadku procesorów oznacza maksymalną ilość ciepła wydzielanego przez GPU. Większe TPD pociąga za sobą nieco wyższe rachunki za prąd i obecność na karcie graficznej skuteczniejszego układu chłodzenia. Skuteczniejszego, czyli często głośniejszego.

 

 

 

Najlepsza karta graficzna do 500 zł: ZOTAC GeForce GTX 1050 2 GB Mini

 

4rygZwm.jpg

ZOTAC GeForce GTX 1050 2 GB Mini jest najtańszą z godnych polecenia nowoczesnych kart graficznych

 

Czip: GP107-300 (Pascal)

Jednostki cieniujące: 640

Taktowanie rdzenia: 1455 MHz

Taktowanie pamięci: 7000 MHz

TDP: 75 W

Szyna pamięci: 128 bit

Cena: ok. 495 zł

Obsługiwane standardy: DirectX 12, OpenGL 4.5, Vulkan, CUDA, PhysX, GPU Boost 3.0, GameStream, Ansel

Alternatywy: Gigabyte GeForce GTX 1050 2 GB WindForce, Gigabyte Radeon RX 560 4 GB OC Gaming

 

ZOTAC GeForce GTX 1050 2 GB Mini oferuje dużo w swojej cenie. 2 GB pamięci w tym progu cenowo-wydajnościowym jest jednym z podstawowych warunków obsługi nowych gier - ten model go spełnia. Miłym dodatkiem jest 5 lat gwarancji, w porównaniu do standardowych 2 lat. Chłodzenie nie zawiedzie pod względem ciszy czy temperatur pracy. Alternatywą w ramach GTX 1050 2 GB jest model od Gigabyte, zaś od konkurencji AMD - RX 560, z 4 GB pamięci.

 

 

 

Najlepsza karta graficzna do 700 zł: ZOTAC GeForce GTX 1050 Ti 4 GB Mini

 

5bk5MCi.jpg

ZOTAC GeForce GTX 1050 Ti 4 GB Mini nie zawiedzie pod względem wydajności i kultury pracy

 

Czip: GP107-400 (Pascal)

Jednostki cieniujące: 768

Taktowanie rdzenia: 1417 MHz

Taktowanie pamięci: 7000 MHz

TDP: 75 W

Szyna pamięci: 128 bit

Cena: ok. 655 zł

Obsługiwane standardy: DirectX 12, OpenGL 4.5, Vulkan, CUDA, PhysX, GPU Boost 3.0, GameStream, Ansel

Alternatywy: Asus GeForce GTX 1050 Ti 4 GB, Gigabyte Radeon RX 560 4 GB OC Gaming

 

Odpowiedź Nvidii na zapotrzebowanie w średniej półce cenowej. GeForce GTX 1050 Ti powstała jako wypełnienie luki między najtańszym Pascalem w postaci GTX 1050 a zdecydowanie szybszym, ale i droższym Pascalem GTX 1060. Uzyskany pułap wydajnościowy pozwala na rozrywkę w rozdzielczości Full HD, przy okazjonalnej modyfikacji ustawień graficznych. Alternatywą w ramach tej samej rodziny jest Asus GTX 1050 Ti, zaś od AMD - ponownie RX 560 w najbardziej wypasionej wersji z 4 GB pamięci.

 

 

 

Najlepsza karta graficzna do 950 zł: ZOTAC GeForce GTX 1060 3GB AMP!

 

LpLFM7w.jpg

ZOTAC GeForce GTX 1060 3 GB AMP! to energooszczędna karta z cichym chłodzeniem i pięcioletnią gwarancją

 

Czip: GP106-300 (Pascal)

Jednostki cieniujące: 1152

Taktowanie rdzenia: 1797 MHz

Taktowanie pamięci: 8000 MHz

TDP: 120 W

Szyna pamięci: 192 bit

Cena: ok. 930 zł

Obsługiwane standardy: DirectX 12, OpenGL 4.5, Vulkan, CUDA, PhysX, GPU Boost 3.0, GameStream, Ansel

Alternatywy: Gigabyte GeForce GTX 1060 3 GB WindForce OC, MSI Radeon RX 570 4 GB ARMOR

 

GeForce GTX 1060, w odróżnieniu od produktów konkurencji w tym segmencie, ma 192-bitową (węższą) szynę pamięci. Mimo to, świetna wydajność w tej cenie jest więcej niż oczywista. Model firmy ZOTAC zapewnia dobre chłodzenie, kompaktowe wymiary, możliwości podkręcania i pięcioletnią gwarancję. Może się zdarzyć, że alternatywa firmy Inno3D będzie w sklepie tańsza - to również dobry wybór. U AMD jest nieco droższa alternatywa w postaci RX 570 o podobnym zapotrzebowaniu energetycznym i mocy przerobowej.

 

 

 

Najlepsza karta graficzna do 1100 zł: PNY GeForce GTX 1060 6 GB

 

8JflZvK.png

PNY GeForce GTX 1060 6 GB jest demonem prędkości przy zużyciu energii na bardzo rozsądnym poziomie

 

Czip: GP106-400 (Pascal)

Jednostki cieniujące: 1280

Taktowanie rdzenia: 1708 MHz

Taktowanie pamięci: 8000 MHz

TDP: 120 W

Szyna pamięci: 192 bit

Cena: ok. 1100 zł

Obsługiwane standardy: DirectX 12, OpenGL 4.5, Vulkan, CUDA, PhysX, GPU Boost 3.0, GameStream, Ansel

Alternatywy: Gigabyte GeForce GTX 1060 6 GB WindForce OC, MSI Radeon RX 570 4 GB ARMOR

 

Konstrukcja z wysokiej półki oparta o nowoczesny czip architektury Pascal (GP106-400) jest jeszcze bardziej wypasiona wobec Pascala stosowanego w GTX 1060 3 GB (GP106-300). Należy dodać, że GTX 1060 w wersji z 6 GB pamięci (zamiast 3 GB) ma 1280 jednostek cieniujących (zamiast 1152). Trudno doszukać się konkretnych wad, GTX 1060 6 GB pokonuje rywali w tym przedziale cenowym - zarówno pod względem wydajności, jak i bardzo niskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. Egzemplarz firmy ZOTAC cechuje ciche chłodzenie, niska cena i pięcioletnia gwarancja. Z racji różnicy cen w poszczególnych sklepach, model firmy Gigabyte jest równie dobrym rozwiązaniem. AMD w tym przedziale cenowym ma RX 570 4 GB o podobnej wydajności.

 

 

 

Najlepsza karta graficzna do 1850 zł: ZOTAC GeForce GTX 1070 8 GB Mini

 

zG5Pf4u.jpg

ZOTAC GeForce GTX 1070 8 GB Mini jest kartą graficzną z wysokiej półki, opartą o nowoczesną architekturę Pascal

 

Czip: GP104-200 (Pascal)

Jednostki cieniujące: 1920

Taktowanie rdzenia: 1708 MHz

Taktowanie pamięci: 8000 MHz

TDP: 150 W

Szyna pamięci: 256 bit

Cena: ok. 1830 zł

Obsługiwane standardy: DirectX 12, OpenGL 4.5, Vulkan, CUDA, PhysX, G-Sync, GPU Boost 3.0, GameStream, Ansel

Alternatywy: MSI GeForce GTX 1070 8 GB ARMOR

 

GeForce GTX 1070 można nazwać uciętą wersją topowego GTX 1080 - również opartego o architekturę Pascal, choć jeszcze mniej atrakcyjnego cenowo. Na razie, inne szybsze jednordzeniowe karty graficzne są w ogóle nieopłacalne. Rozwiązania z kategorii SLI lub Crossfire lepiej sobie odpuścić ze względu na masę dodatkowych kosztów i niepewny efekt. W GTX 1070 od ZOTAC, zastosowane chłodzenie niereferencyjne radzi sobie bardzo dobrze. Jednocześnie propozycja ZOTAC jest jednym z tańszych GTX 1070 w ogóle. Na wszelki wypadek warto dodać, że model od MSI jest dobrą alternatywą.

 

Życzę udanych zakupów!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

 • Popularne aktualnie

 • Tematy

 • Odpowiedzi

  • Ja nie mówię o działaniu, ale o samym projekcie gry. DS nie udaje niczego. Jest tym czym był oryginał, czyli shooterem w klimatach SF. Nie straszy owszem tak samo jak nie straszył pierwowzór. I to strzelanie jest bardzo dobre. Różnorodność broni, różnorodność przeciwników. Callisto chciało połączyć walkę wręcz i strzelaniem i wyszło to marnie. Zasada jak coś jest do wszystkiego to i do niczego sprawdza się tu niestety idealnie. Przez głupkowato ograniczony ekwipunek przez ponad połowę gry strzelanie nie ma sensu a walka wręcz nudzi po 2 godzinach. Ciągle to samo, lewo prawo i palą, powtórz 100 razy. I ta głupkowata praca kamery oraz babole, że przeciwnicy bez kończyn rozszarpują bohatera. Sorry, ale to bylo komiczne i ewidentnie niedorobione. Ta gra mnie strasznie wymęczyła i w pewnym momencie jak miałem znowu okładać wrogów tą palą to autentycznie mnie odrzucało. Gdyby nie to, że zapłaciłem pełną kwotę to bym jej nie skończył. Bardzo żałuję zapłacenia pełnej kwoty. Miałem przez chwilę wahania czy nie dokonać zwrotu i szkoda, że tego nie zrobiłem. Fabula w ogóle nie wciąga. Callisto to pusta wydmuszka dla mnie.   Odnośnie działania. Calisto działało fatalnie na premierę. Nawet po latkach nie jestem w stanie odpalić tej gry na max detalach w zadowalającej płynności. Dead Space też przycina, nie bronię tego. Ale po pierwszej łatce mogę uruchomić na max detalach i mam 80-100 fps. 
  • I pewnie nie dodadzą, bo przy HBAO+, RT już tak fajnie nie wygląda, każdy by olał RT i grał na HBAO+ nie tracąc tylu fpsów 
  • Jest to mało prawdopodobne. W takim układzie trzeba by było dawać wyłącznie w pełni sprawne jądra krzemowe z kaszą 3D, zamiast możliwości wrzucenia takich, które mają pewne niedoskonałości
  • Mniejsze ceny powoduje zmniejszenie marży dla producenta. Nie zawsze się to zdarza,lecz jak nie da się zejść przykładowo z kosztów produkcji,gdzie dany produkt zaoferować taniej,to siłą rzeczy kończy się mniejszą marżą. Korporacje jak AMD, NV zmniejszenie marży,w efekcie także zysków jest ostatnią rzeczą jaką chcą zrobić.
  • Mam grę na GoG. Pobrałem patch i od strzała gra działa bez żadnej weryfikacji. Do tego mam kilka modów. Generalnie gra działa płynniej ale w dalszym ciągu gra ma problem od strony CPU.  Nie dodali HBAO+ w DX12.! 
 • Aktywni użytkownicy

×
×
 • Dodaj nową pozycję...