Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

PiXel2.0

Wybór oferty internetu komórkowego i modemu LTE

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad internetem z sieci komórkowej, i ponieważ zarówno oferty, jak i sprzęt ciągle się zmieniają, potrzebuję porad osób, które aktualnie są w tym temacie zorientowane.

 

Co do oferty, moje oczekiwania to:

- brak limitu danych (wiem, nie ma czegoś takiego, a oferty "nielimitowane" mają ograniczenie...)

- brak umów terminowych (najlepiej prepaid, ale niekoniecznie)

- możliwość czasowego zawieszenia świadczenia usługi

 

Jeśli chodzi o sprzęt, z uwagi na swoją uniwersalność, najlepszym rozwiązaniem byłby dla mnie tradycyjny modem USB.

Chyba jedynym warunkiem jest stabilna współpraca z Aero.

 

Po średnio wnikliwej analizie bieżących ofert, zainteresowałem się "nielimitowanym" internetem w PLAY na kartę:

http://www.play.pl/uslugi/pik-miesiac-bez-limitu-gb

W skrócie, jest 100 GB transferu w dowolnej technologi prędkości, później prędkość spada do 1 mbps / 384 kbps (czyli download zaledwie dwukrotnie szybszy od Aero).

Fajne jest to, że usługa może być zarówno cykliczna, jak i jednorazowa, aktywowana w dowolnym momencie, więc gdy nie będę miał potrzeby korzystania z szybkiego internetu komórkowego w pewnym okresie czasu, mogę jechać na Aero i nic nie płacić.

 

Zainteresował mnie taki zestaw z oferty PLAY:

http://www.play.pl/oferta/play-internet/internet-na-karte/zestaw-4glte-modem

Czy to dobry, przyszłościowy modem, czy jakiś staroć nie wart uwagi ?

Czy będzie stabilnie współpracował z Aero w razie potrzeby ?

Czy PLAY instaluje w nim jakieś blokady ?

Czy oprogramowanie w tym modemie z zestawu PLAY różni się od instalowanego w urządzeniach kupionych bez pośrednictwa operatora ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten modem to stary dobry E3372, współpracuje ze wszystkimi 4 operatorami (z Aero pewnie też). Oprogramowanie się różni, a na Allegro są dużo tańsze oferty.

 

Oferta jaką wybrałeś jest słaba, ale chyba jedyna możliwa przy takich wymaganiach, tylko ta trwa bardzo długo i nie zanosi się na zmiany. Dużo lepsza jest oferta RBM, ale wymaga tylko LTE. Jeszcze lepsze są bonusy za rejestrację, ale się kończą 28 lutego, nie wiem co dalej (logiczny koniec byłby 1 lutego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten modem to stary dobry E3372, (...) na Allegro są dużo tańsze oferty.

Wydaje mi się, że tylko pozornie, bo w PLAY za te 169 zł jest jeszcze starter o wartości 19 zł z 30 GB do wykorzystania.

Można więc przyjąć, że za sam modem wychodzi 150 zł. W cenie powinna być też jakaś rozsądna gwarancja (muszę o to dopytać w PLAY).

Na Allegro raczej nie znajdę tego E3372 z długoterminową gwarancją od solidnego sprzedawcy, w cenie 150 zł razem z przesyłką.

Najwyżej jakieś pojedyncze sztuki z n-tej ręki, gwarancją rozruchową na tydzień lub dwa, i to nie wiele tańsze uwzględniając koszty dostawy.

 

Oferta jaką wybrałeś jest słaba, (...).

Dużo lepsza jest oferta RBM, ale wymaga tylko LTE.

Przeczytałem regulamin tej oferty, i pod względem technicznym wygląda ona słabiej niż w PLAY

Fragmenty regulaminu:

W ramach usługi „Darmowy Internet LTE”, w trakcie 30 dniowego okresu ważności usługi prędkość transmisji danych wynosi maksymalnie 15 Mb/s w przypadku danych pobieranych

i 5 Mb/s w przypadku danych wysyłanych, w technologii LTE i HSPA+.

W PLAY jest 75 Mb/s

Operator zastrzega sobie prawo do obniżenia prędkości transmisji danych danemu Użytkownikowi po przekroczeniu przez niego 100 GB transmisji danych w technologii LTE.

Więc 100 GB, tak samo jak w PLAY, a potem:

Użytkownik będzie miał możliwość pobierania i wysyłania danych w technologii LTE z największą prędkością, (...) nie większą niż 2 Mb/s (górna granica prędkości) w przypadku danych pobieranych, oraz nie więcej niż 384 kb/s ( górna granica prędkości)...

I jeszcze jakiś haczyk :hmm: :

Jeżeli klient w trakcie uruchamiania usługi nie ma aktywnego żadnego pakietu internetowego prędkość transmisji danych wynosi maksymalnie 32 kb/s. W przypadku gdy Użytkownik w trakcie aktywności usługi posiada dowolny, aktywny pakiet na transmisję danych i go wykorzysta, prędkość transmisji danych zostanie istotnie ograniczona i będzie wynosić maksymalnie 32 kb/s niezależnie od wykorzystywanej technologii.

Jeszcze lepsze są bonusy za rejestrację, ale się kończą 28 lutego, nie wiem co dalej (logiczny koniec byłby 1 lutego).

Wiadomo, też dostałem 1000 zł od Orange, ale i tak nawet połowy nie wykorzystam z tego...

Mi zależy na czymś długotrwałym, a nie zabawie w aktywacje, bonusy itp. itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędkość 15 Mb/s w RBM nie jest egzekwowana - zasuwa identycznie jak w play. Jak masz dobry router, który wspiera agregację pasm, to również będzie działać z najwyższą prędkością. Ponadto w play masz sztywniejszy lejek po tych 100GB - masz tylko 1 Mb/s, a w RBM 2Mb/s. Te 100GB również nie jest dokładnie mierzone - często mam bliżej 200 ściągnięte. Ale co kto lubi - jeden będzie bulił 49 zł co miesiąc, a drugi, który trochę pomyśli, za dokładnie to samo zapłaci dużo mniej - rok neta w RBM kosztuje 75 zł, z czego 36 zł zostaje na koncie, np. na rozmowy, czy smsy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze lepsze są bonusy za rejestrację, ale się kończą 28 lutego, nie wiem co dalej (logiczny koniec byłby 1 lutego).

 

W Orange jeszcze te 3 miesiące można jechać na bonusowych GB (60 dni na aktywację bonusa od momentu rejestracji).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...rok neta w RBM kosztuje 75 zł, z czego 36 zł zostaje na koncie, np. na rozmowy, czy smsy.

Jakim sposobem wyliczyłeś te 75 zł ?

Aby aktywować usługę darmowego LTE, konto musi być ważne, a nowe jest ważne zaledwie 10 dni od momentu aktywacji startera.

Szukałem informacji, czy po zakupie startera PLAY "Rok Ważności Konta", możliwe będzie przejście na RBM9, ale okazuje się, że nie.

Możliwe jest jedynie przechodzenie pomiędzy PLAY a taryfą RBM5, dla której usługa nielimitowanego LTE nie jest dostępna.

Jedyną opcją pozostaje zakup fizycznego startera RBM9, ale z uwagi na krótką ważność, konto należy regularnie zasilać.

Wychodzi na to, że najbardziej opłaca się zasilać kwotami 50 zł, co przedłuża ważność o 100 dni, więc nawet 159 zł nie wystarczy na pełny rok LTE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Możliwe jest jedynie przechodzenie pomiędzy PLAY a taryfą RBM5, dla której usługa nielimitowanego LTE nie jest dostępna.

 

 

Jest dostępna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest dostępna

Sorry, może nie o tą taryfę chodziło, ale precyzyjniej:

 

Cytat z aktualnego regulaminu usługi "DARMOWY INTERNET LTE NA 30 DNI II":

Z usługi „Darmowy Internet LTE na 30 dni” (zwanej dalej „usługą”) mogą korzystać Użytkownicy, którzy kupili lub otrzymali Zestaw Startowy w ramach Oferty Red Bull MOBILE na kartę lub Red Bull MOBILE na kartę II.

Cytat z regulaminu oferty promocyjnej "PRZEJDŹ NA RED BULL MOBILE ENERGY":

Powrotna zmiana na Ofertę Promocyjną Red Bull MOBILE na kartę, Ofertę Promocyjną Red Bull MOBILE na kartę (edycja specjalna) oraz Ofertę Promocyjną Red Bull MOBILE na kartę II z Oferty Promocyjnej Red Bull MOBILE Energy na kartę nie jestmożliwa

Specjalnie telefonowałem do BOKu, gdzie poinformowano mnie, że możliwe jest jedynie przejście na RBME, gdzie nie da się aktywować darmowego LTE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że w ten sposób będzie was to kosztowało trochę więcej, bo musicie doładowywać konto za 50 zł co 100 dni.

Ja wcześniej podawałem wyliczenia z bonusem roku ważności konta za przejście do red bull na kartę z innej sieci, np. orange, plus, t-mobile.

https://www.redbullmobile.pl/obsluga-klienta/przenies-numer/zobacz-jakie-to-proste/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że w ten sposób będzie was to kosztowało trochę więcej, bo musicie doładowywać konto za 50 zł co 100 dni.

Ja wcześniej podawałem wyliczenia z bonusem roku ważności konta za przejście do red bull na kartę z innej sieci, np. orange, plus, t-mobile.

https://www.redbullmobile.pl/obsluga-klienta/przenies-numer/zobacz-jakie-to-proste/

Czyli kupuję jakikolwiek starter, inny niż powiązany z PLAY, rejestruję, a potem przenoszę do RBM (nie RBME) w salonie PLAY, i mam konto ważne rok w RBM ?

Czy trzeba jeszcze przenosić pomiędzy jakimiś taryfami wewnątrz RBM, żeby aktywować LTE ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po przeniesieniu do red bulla dostaniesz taryfę rbm7 mnp, teraz aktywujesz bonus z rokiem ważności konta, następnie zmieniasz taryfę na rbm5 (red bull na kartę 5) poprzez krótki kod *163#

Rok ważności zostanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki, już wiem wszystko poza tym jak wyliczyłeś te 75/36 zł.

Oprócz kiszenia regulaminowego 30 zł muszę systematycznie aktywować pakiety, w sumie za 60 zł (chyba, ze te GB na 60 dni za przeniesienie wystarczą, to wtedy 50 zł ?).

Czyli za rok wychodzi 90 zł + starter, i zostanie się 30, a nie 36 zł.

EDIT:

Zapomniałem o bonusie GB na 100 dni (doładowanie 50 zł), więc potem tylko 45 zł na pakiety + 30 zł, co faktycznie daje 75, ale skąd te 36 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Orange jeszcze te 3 miesiące można jechać na bonusowych GB (60 dni na aktywację bonusa od momentu rejestracji).

 

Wyjaśnisz dokładniej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki, już wiem wszystko poza tym jak wyliczyłeś te 75/36 zł.

Oprócz kiszenia regulaminowego 30 zł muszę systematycznie aktywować pakiety, w sumie za 60 zł (chyba, ze te GB na 60 dni za przeniesienie wystarczą, to wtedy 50 zł ?).

Czyli za rok wychodzi 90 zł + starter, i zostanie się 30, a nie 36 zł.

EDIT:

Zapomniałem o bonusie za doładowanie 50 zł, więc potem tylko 45 zł na pakiety + 30 zł, co faktycznie daje 75, ale skąd te 36 ?

Biorę pod uwagę tylko finalną taryfę RBM5, gdzie jest bezpłatne LTE, w skrócie DIL (darmowy internet LTE).

Na początek masz 1 zł na koncie, od operatora. Robisz pierwsze doładowanie za 50 zł, dostajesz bonus 2GB na 100 dni, przyjmijmy, że 3 miesiące z głowy. Kolejne doładowanie za 25 zł i niewielki bonus na 30 dni. Potem kupujesz pakiety za 5 zł z tych pieniędzy, które już masz na koncie (76 zł) - 8x 5zł = 40 zł. I masz koniec roku. 76-40=36zł.

Po roku szukasz innej promocji albo doładowujesz za 50 zł co 100 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki, już wszystko jasne :)

Nie doczytałem, że są bonusy internetowe przy doładowaniach, no i nie wiedziałem o tej złotówce.

Słaba strona jest taka, że trzeba w kółko żonglować tym wszystkim.

Gdyby jednak miało być prościej, to oferty wcale by nie było, albo już dawno zostałaby zdjęta (pewnie i tak za kilka miesięcy zlikwidują).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rejestracja 3 kolejnych starterów.

 

Proszę o konkrety. Na pięciu kartach wykorzystałem już bonusy więc myślę co zrobić jutro z pozostałymi pięcioma. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wracając do głównego wątku, w którym pytałem o sprzęt - chciałbym oprócz modemu USB zastosować jakiś router, ale porządny, wysoce konfigurowalny, z wyjściami RJ45.

Najpopularniejsze to:

D-Link DWR-116

TP-LINK TL-MR3420

ASUS RT-AC51U

 

Które są kompatybilne z E3372, i jak to jest z tym HiLink przy routerze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O żadnym z powyższych nie można powiedzieć, że jest porządny - to dość stare modele, z wolnym procesorem i małą ilością pamięci. Ale jeśli już miałbym wybierać, to chyba tp-link mr3420 z racji obsługi alternatywnego softu, skoro chcesz konfigurowalny. Osobiście dołożyłbym co najmniej do tp-linka wr1043nd. Hilink, czy nie-hilink, obie wersje są wspierane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O żadnym z powyższych nie można powiedzieć, że jest porządny...

Miałem na myśli to, aby był relatywnie porządny, bo z tego co czytałem, nie wiele routerów (rozważając już te z portami USB) wspiera modemy USB.

Zwykle do internetu mobilnego ludzie biorą jakieś routery przenośne (zapewne dla zachowania pełnej mobilności, czego ja akurat nie potrzebuję), w których jakość i potencjał do konfigurowania powątpiewam.

 

Hilink, czy nie-hilink, obie wersje są wspierane.

Rozumiem, że sterowniki do modemów USB siedzą w firmware'ach routerów ?

A jak z konfliktem adresów routera i modemu ?

Czy w ustawieniach modemu możliwa jest zmiana jego adresu, tak aby nie powstawały kolizje z adresem routera, oraz adresami nadawanymi podłączonym do niego interfejsom ?

A może jest jakiś powód, dla którego lepiej zmienić adres routera i zakres adresów, jakie przydziela ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystkie 3 mają wbudowane sterowniki do modemów usb. Jedynie wr1043nd wymaga zmiany firmware na alternatywny. D-link w większości swoich firmware przełącza hilinka w tryb zwykły, więc konfliktów nie ma. Zresztą hilink z reguły ma IP 192.168.8.1 - dużo wyżej niż routery. IP da się zmienić w większości firmware modemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za objaśnienie RBM, i informacje na temat modemu i routerów :)

Spróbuję coś nabyć, a jak będę miał pytania, to napiszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o konkrety. Na pięciu kartach wykorzystałem już bonusy więc myślę co zrobić jutro z pozostałymi pięcioma. ;)

 

Zarejestrować. A potem jest 60 dni na aktywowanie bonusu, czyli ostatni bonus można aktywować 29 kwietnia. 3 startery, 3 bonusy, 3 x 100 GB miesięcznie, 3 miesiące internetu za 15 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarejestrować. A potem jest 60 dni na aktywowanie bonusu, czyli ostatni bonus można aktywować 29 kwietnia. 3 startery, 3 bonusy, 3 x 100 GB miesięcznie, 3 miesiące internetu za 15 zł.

 

Dokładnie. Wczoraj w salonie kupiłem pięć kart i potwierdzono mi że kartę trzeba zarejestrować do 28 lutego, zaaktywować ją (wkładając ją pierwszy raz do telefonu) w dowolnym momencie w ciągu 60 dni od rejestracji a następnie włączyć bonus. Na tych nowych starterach pisze że jest 14 dni na jego wykorzystanie. :E zobaczymy jak to będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...