Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

zapowiada się kozacko, trzymam kciuki, śledzę wątek i czekam zawisz na efekt końcowy! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gruby projekt sie szykuje,powodzenia zatem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@huudy - Zawsze lubiłem Aquaero, więc postanowiłem je wyeksponować w tym projekcie. Aquaero dostanie oczywiście odpowiednią grafikę do wyświetlania.

(...)

W obecnym zestawie będzie jednak sporo elementów, które wymagają podpięcia i mobo nie da rady - 15 wentylatorów, 2 przepływomierze, 4 paski LED, 2 czujniki temperatury in-line, 3 czujniki temperatury w obudowie, 2 pompy etc. (...)

faktycznie, grubo idziesz :o Chęć posiadania Aquaero jest wytłumaczona :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam może głupie pytanie, ale jak skierowany jest przepływ powietrza w dolnych chłodnicach. 2xIN ? 2xOUT? 1xIN + 1xOUT? Jak to jest rozwiązane, żeby jedna nie grzała drugiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@brzoza, @oizo, @Zizu - dzięki, jutro będzie więcej fotek :). Na razie ta cześć buylogowa, ale przez to też trzeba przejść :P.

 

@huudy - gratów od Aquacomputer będzie więcej, w tym nie jedno Aquaero :P.

 

@Minciu - jedna chłodnica jest w push (ta przy panelu z oknem), druga w pull. Czy chłodnice będą się podgrzewać? Owszem, przy dwóch chłodnicach 'na kanapkę' w piwnicy to nieuniknione. Będzie to jednak mocno ograniczone - front oraz tył obudowy również w sekcji piwnicy mają sporą wentylację, co pozwoli drugiej chłodnicy oddychać. Do tego obudowa dostanie zmodyfikowany baseplate, który pozwoli drugiej chłodnicy swobodnie zaciągać chłodne powietrze od spodu. W normalnej konfiguracji obudowy w piwnicy można zamontować dwa wentylatory - na froncie oraz na tyle - które wymuszają ruch powietrza, po moich modyfikacjach raczej jest niemożliwe, ale muszę jeszcze sprawdzić czy jakiś niskoprofilowy wentylator tam nie wejdzie. Z drugiej strony nie wiem czy jest sens się z tym babrać, bo 2x480mm to potęga i kompletny overkill nawet pod dwa GPU :).

 

Baseplate po modyfikacjach wygląda tak.

 

6f6y3v5.jpg

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pod chłodnicami jest też wentylacja? A jakby obie wyrzucały ciepło na zewnątrz nie działałoby to? Zgaduje że wentyle będą nisko obrotowe? 500-700rpm?

 

Oczywiście tylko pytam bo nigdy nie widziałem w praktyce takiego układu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowo nie ma wentylacji w baseplate, ale będzie - obudowa ma budowę modułową, więc jej modyfikowanie jest relatywnie proste - obecnie czekam na zmodyfikowany panel (taki jak pokazałem powyżej). Znając jednak tempo Parvum zanim przyjdzie, pewnie wszystko poskładam na standardowym, pełnym panelu i potem go podmienię na wentylowany.

 

Obroty wentylatorów będą ustawione najniżej jak tylko będzie się dało, żeby zachować sensowną wydajność. Ustawienie wentylatorów na obu chłodnicach w pull pewnie by działało, ale nie jestem przekonany co do wydajności takiego rozwiązania - powietrze musiałoby być zasysane przez otwory z przodu i tyłu budy, a to trochę mało jak na 8 wentylatorów 120mm; wentylacja na spodzie na pewno by pomogła, ale nie wiem czy w stopniu wystarczającym. Dla mnie ważniejsze jest to, że w takiej konfiguracji wentylatory od strony panelu z oknem byłby odwrócone tyłem w stronę oglądającego, więc takie rozwiązanie odpada ze względów estetycznych.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiana miejscami chłodnicy z wentylem i będzie ładnie :D

 

Jakbyś chciał ładować 1500rpm to bylby problem z zasysaniem moze. Ale przy kilkuset chyba nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dam wentylatory od wewnątrz, to zostanie mniej miejsca między chłodnicami, a jak zauważysz na poprzedniej stronie między nimi idą rurki z pętli GPU - min. cztery rurki przechodzące przez midplate, które już obecnie wyjdą blisko chłodnicy. Przeniesienie wentylatorów za chłodnice znacznie utrudni prowadzenie rurek, wiec odpada. Dzieje się tak ze względu na konstrukcje bracketów, do których przykręcane są wentylatory i chłodnice, tutaj masz to zobrazowane:

 

PF4F2tV.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Kumam :D za ciasno .

 

Na topie teraz będą chlodnice jakieś czy tylko bot?

 

Na projekcie były.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, będzie chłodnica na topie - po coś ten projekt przecież robiłem :P. Pętlę CPU też coś musi chłodzić :).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buylogu część dalsza - tym razem prezentacja większości gratów LC. Jeszcze raz serdeczne podziękowania dla Alphacool i Aquatuning za przysłanie pudła wielkości trumny pełnego wszelkiego rodzaju dobroci :).

 

Takiej sterty gratów LC jeszcze na oczy nie widziałem.

 

9nmK7bp.jpg

 

Główny element układu, który powstanie - dwie chłodnice XT45 480mm i jedna XT45 420mm.

 

lHBgpL6.jpg

 

uQXpxzJ.jpg

 

We wcześniejszym projekcie używałem combo z acetalowym topem, tym razem postawiłem na top z plexi i nie żałuję. Prezentuje się na prawdę dobrze. Oryginalna tuba reza, która ma 105mm zostanie zmieniona na większą - 150mm.

 

FKMxQIq.jpg

 

T0wq8hH.jpg

 

9AgOQXv.jpg

 

Mój pierwszy kontakt z blokami RAM - wiadomo, że to czysta estetyka, bo przy DDR4 bloki nie mają realnego uzasadnienia, ale nie o to chodzi :P.

 

77s4TIp.jpg

 

iff9bTF.jpg

 

Bloki na GPU będą malowane na żółto :).

 

EdW0U0h.jpg

 

Blok CPU w wersji clear plexi prezentuje się na prawdę fajnie, chyba nawet lepiej niż frosted.

 

bphQR8D.jpg

 

88 złączek, które zostaną wykorzystane w układzie 8:E. Takiej sterty jeszcze nie widziałem i pewnie długo nie zobaczę.

 

pfDDLuc.jpg

 

7oBhFob.jpg

 

mqM2THo.jpg

 

KP9i4mL.jpg

 

Bkxrwbd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@brzooza - pewnie przez dłuższy okres czasu tyle przyjemności nie zobaczę :).

 

Sponsorlogu część druga i ostatnia. Tym razem podziękowania dla Noiseblocker za stertę wentylatorów, nie tylko do tego projektu, ale również następnego - o nim jednak opowie Karol przy innej okazji :).

 

eea6Ita.jpg

 

OihXBkq.jpg

 

PEWfdJx.jpg

 

nZgsv9F.jpg

 

8eCoE8I.jpg

 

74E73P5.jpg

 

1QeXi0W.jpg

 

AjQFQi1.jpg

 

IcTlyZ4.jpg

 

60a8Vdq.jpg

 

Co do gratów Aquacomputer, które będą użyte w projekcie:

 

Vcz6JRY.jpg

 

1iXdJCx.jpg

 

qughgiG.jpg

 

Na pewno użyje Aquaero 6Pro i prawdopodobnie połączę je z 5LT - problemem są dwa czujniki przepływu. Według wszelkich informacji, które znalazłem do Aquaero można podłączyć tylko jeden taki czujnik. Gdybym miał wersję USB, nie byłoby problemu, ponieważ podłączyłbym je po szeregowo pod Aquabus, mam jednak "zwykłą" wersję. Chyba, że coś pominąłem i pod 6Pro da się jednak podłączyć dwa przepływomierze typu "high flow"? Farbwerk będzie kontrolował całe oświetlenie, a PowerAdjust 3 zostaje w pogotowiu, gdybym jakiś cudem brakło złącz :).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można podłączyć dwa pod 6

Na starym firmware można było podłączyć pod header fan1 i zmienić tryb na flow meter

W nowym sofcie/firmware porzucono aquabus low i do tego headera podpinasz drugi flow meter ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomsonx ratujesz mi tyłek :D. Faktycznie sprawdziłem forum Aquacomputer i przy informacji o update firmware do Aquaero stoi jasno:

 

New: a second flow sensor will be connected to the aquabus lowspeed port now

 

Złożę potem szybko pętlę testową, żeby sprawdzić czy wszystko działa :)

 

Wychodzi na to, że Aquaero 6Pro ogarnie wszystko same i mogę się pozbyć 5LT oraz PA3 :D.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za cenę tych wentyli poskładałbyś niegłupi PC do grania :E

 

 

miało być grubo i jest grubo :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za cenę chłodzenia wodnego, sterowników wentyli, wentyli, budy i kosztów jej modyfikacji prawdopodobnie mogłoby wystarczyć na 1080TI SLI z resztą kompa :)

 

Cel takich projektów to nie komputer i wnętrze, a wygląd :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@huudy - aż mi było wstyd jak ta paczka z wentylatorami przyszła, ostatnio składałem dla znajomego tańszego kompa :P.

 

@Minciu - tak, masz rację, forma w tym przypadku jest ponad funkcjonalnością, chociaż starałem się to jako tako zrównoważyć. System ma być użyteczny i użytkowany, a nie jak niektóre showcase PC - 2 tygodnie, fotki i rozbieramy. Za duzo pracy w ten system idzie, żebym go rozbierał po krótkim okresie czasu, on ma działać :).

 

Ostatnia część buylogu - od jutra fotki z prac - na początek fotka przedstawiająca wszystkie graty, które będą użyte:

 

d9BYmls.png

 

XslxwSk.jpg

 

Parvum L1.0 to na prawdę duża obudowa, a w tej stercie kompletnie ginie.

 

7uDRrMX.jpg

 

KfWxhJ1.jpg

 

oOOYLlb.jpg

 

Esl1P63.jpg

 

nSBoC0K.jpg

 

Długo się zastanawiałem nad wyborem procka, bardzo długo. Byłem nawet w pewnym momencie zdecydowany na i7 7820X czy dołożenie do i9 7900X, ale finalnie postawiłem na Threadrippera (dzięki Karol za sugestie :P) będąc w pełni świadomy zalet i wad tego procka. Z mojej strony jest to środkowy palec dla Intela, który przez ostatnie kilka lat serwował nam co roku to samo + ~5% wydajności. W końcu jest alternatywa i mam zamiar z niej skorzystać. Nie żeby jednym z głównych czynników wyboru AMD była chęć zobaczenia tego gigantycznego IHSa i socketu na własne oczy :P. Procek jest pierdzielny, czegoś takiego jeszcze nie widziałem - polecam :lol2:.

 

Fgzhn43.jpg

 

trv3Crf.jpg

 

1KPQjr9.jpg

 

Z wyborem płyty takich problemów nie było, ponieważ od początku liczyły się tylko dwa modele Zenith Extreme oraz Strix-E. Wszelkie płyty MSI, Gigusie oraz ASRocki od razu odpadły w przedbiegach. Finalnie stanęło na Strixie, ponieważ stwierdziłem, że Zenith to zbyt popularna płyta, do tego nie ma sensu dopłacać do jej ficzerów. Kamień spadł mi z serca gdy odpakowałem płytę i zobaczyłem socket produkcji Lotes, a nie Foxconna, który potrafi ubijać procki.

 

cDnUwvA.jpg

 

mbbHZKf.jpg

 

Zmieniła się również elektrownia - "stary" HX1000i powędrował do Karola, a ja na całkiem przyjemnej przecenie zakupiłem jego mocniejsza wersję - prawdziwa bestia, która poradzi sobie z prawie wszystkim.

 

gtfdZjl.jpg

 

Jeśli chodzi o przestrzeń dyskową - 250GB Samsung 960Evo idzie na system, a 1TB Cruciala MX200 na magazyn danych.

 

M3BTHEA.jpg

 

Na koniec karty graficzne - wybór producenta był oczywisty, przy LC tylko EVGA - 2 x GTX 1080 :). Nie widziałem sensu w dopłacaniu do 1080 Ti, z resztą karty będą pierwszym elementem, który zostanie zmieniony.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Threadripper robi robotę :D Nie wiem czy to dobrze, że Cie do tego namawiałem, ale nie ma za co :E

 

Zdjęcie z całością gratów wymiata wszystko. Kolos pokroju L1.0 gdzieś tam ginie po środku pudełek - to doskonale obrazuje skalę tego co tu się wyprawia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Karol - będzie dobrze :)

 

@Charlie - biorąc pod uwagę cenę 1950X na Amazonie też pewnie wziąłbym teraz 1950X, kupowałem jednak przed wszystkimi obniżkami, graty były kompletowane już od jakiegoś czasu :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jakie OC będzie na tej płycie. Koniecznie musisz malować bloki gpu na żółto? Nie wiem czy to będzie dobrze wyglądało.

Edytowane przez huckinCharlie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Charlie - Nie muszę malować, ale stwierdziłem, że będzie to pasować do koncepcji, szczególnie, że w pętli GPU będzie szary płyn, który z czarnymi blokami może średnio wyglądać. Bardziej pasuje mi szary płyn + żółte bloki, kolor oczywiście dobrany pod odcień paneli obudowy :).

 

Co do OC to info poniżej :).

 

Komp poskładany na pająka, żeby sprawdzić czy wszystko śmiga jak należy. Z racji socketu moja NH-U14S nijak pasowała, więc od razu musiałem zakładać LC - żeby było szybko poskładałem pętlę na wężach :D.

 

8QRrwKs.jpg

 

YSp3Iah.jpg

 

mqci0o6.jpg

 

MJYW1wP.jpg

 

XZzSTZN.jpg

 

Dla ciekawskich - płyn to DP Ultra Yellow, który kupiłem jeszcze do FrostyBoya. Jak widać z żółtym ma niewiele wspólnego :P.

 

Odnośnie OC:

 

2Aht95j.png

 

Szybkie kręcenie z poziomu Ryzen Master, czas na dokładne OC będzie jak wszystko poskładam. Uzyskałem stabilne 4.0GHz @ 12c/24t @ 1.33V (lub jak pokazuje CPU-Z 1.35V). Nie bawiłem się specjalnie z ustawianiem idealnego napięcia, jednak przy 1.30V wywalało BSODy.

 

Przy takich ustawieniach komp ciągnie 350W z gniazdka (330W oddane przez zasilacz) przy obciążeniu Prime95 Small FFTs, obciążenie Cinebenchem podbija tą wartość jeszcze o kilka wat. Na stocku jest 75-85W mniej, w idle komp pobiera 80-90W. Generalnie robi się gorąco, blok Alphacoola daje jednak radę :). Na stocku są max 63 stopni. Chłodnica 420/480mm to konieczność jeśli ktoś planuje utrzymać rozsądne obroty wentylatorów. 360mm uznałbym za kompletne minimum, a 240mm za samobójstwo.

 

Płyta daje radę, temperatura sekcji zasilania nie przekroczyła 84 stopni, nie ma więc takich problemów jak z płonącym X299 :E. Jest za to inny problem - wentylatorek chłodzący sekcję zasilania - jego obroty pokazuje HWiNFO64 jako COV_FAN i nie jest to pomyłka ani błąd odczytu :E. W ramach testów ustawiłem też jednego eLoopa, który dmuchał bezpośrednio na sekcję - jej temperatura spadła do 65 stopni :).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...