Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, oczywiście będę robił customowe kabelki pod wymiar. Wszystko już mam, łącznie z oplotami MDPC, robota ruszy na dniach, bo trochę tego do zrobienia jest :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7,500RPM musi się nieźle drzeć na pająku :E

 

Ten TR to naprawdę monstrum, żeby 480mm się musiała napocić przy chłodzeniu samego CPU... Dobrze że L1.0 jest takie wielkie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jeśli sam procesław żre 330W DC (no minus kilka/naście W na memki i powiedzmy z 20-30W na mobo), to jest to na poziomie 6700K @ 4,7 + 1080Ti @ fabryka podczas Wieśka 3

 

power_load_oc.png

Edytowane przez kater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten TR to naprawdę monstrum, żeby 480mm się musiała napocić przy chłodzeniu samego CPU... Dobrze że L1.0 jest takie wielkie :D

 

TR wcale się nie grzeje bardzo, u mnie na 4,3ghz mial 53'C w stresie na najgorętszym rdzeniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@velocityx - tak robię swoje kabelki do zera :). Jest przy tym trochę roboty, ale rezultaty są bardzo fajne. Pierwszy raz wszystkie kable robiłem do projektu FrostyBoy, ale były one na paracoridze, teraz będą na oplocie MDPC-X :D.

 

@Karol - na szczęście w idle czy pod normalnym obciążeniem wentylatorek się nie włącza. Startuje dopiero przy większym obciążeniu, ale od razu od 5.000 RPM, więc cichy nie jest :E. Po OC przy tych 7500RPM na prawdę daje się we znaki.

 

Dobrze, że buda jest zmodowana, bo na fabrycznej 360mm na topie mogłoby być krucho z temperaturami. Chłodnica 480mm po 30-40min maksymalnego obciążenia jest na prawdę ciepła i to przy eLoopach lecących na 1200-1300 RPM.

 

@kater - mój pobór bez OC i z OC generalnie pokrywa się z tym co jest na necie. Na stocku komp ciągnie około 250W, dla mnie to dobry wynik biorąc pod uwagę, że tam siedzi 12 rdzeni. i7 7820X mający 8 rdzeni potrafi tyle wciągnąć i to bez specjalnego OC :). Wrzucając obciążenie CPU i GPU na stocku dobijam pod 650W z zasilacza 8:E. Po OC CPU i kart spodziewam się okolicy 800W :).

 

@Ryoni - na jakim bloku tyle miałeś? Zakładam, że może być faktycznie spora różnica między dostosowanym blokiem, a tym Alphacoolem. BTW: 4.3GHz na wszystkich rdzeniach? Przy jakim napięciu? Musiałeś nieziemską sztukę trafić, bo widzę bardzo mało Threadripperów, które potrafią dobić do 4.1GHz na wszystkich rdzeniach, nie mówiąc o 4.2GHz czy 4.3GHz.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka szybkich testów na pająka:

 

CPU na stocku:

 

UmXu5A6.png

 

CPU po OC:

 

4r2LSfi.png

 

Wynik w Cinebenchu są typowe dla tego procka, więc ich nie wrzucam.

 

Karty na stocku, procek na stocku:

 

h4PgyyX.jpg

 

Karty po OC, procek na stocku:

 

l5oH4Mn.jpg

 

Karty wzajemnie mocno się podgrzewają - wewnętrzna jest cieplejsza o 12-15 stopni od zewnętrznej, więc przy OC, nawet odpalając turbinę na max obroty (4000 RPM), wewnętrzna karta dobija do 80 stopni i zaczyna zrzucać zegar. Do 60 stopni karty utrzymują 2080MHz bez śladu artefaktów czy niestabilności.

 

Ciekawą rzecz zauważyłem podczas testowania memtestem - pamięci, których używam to 2800MHz, podczas gdy memtest raportuje je jako 3000MHz.

 

kENy6l2.jpg

 

Podobnie robi mobo Asusa, które ma wbudowany moduł odczytujący z RAMu wszystkie zapisane profile.

 

Rck44ch.jpg

 

Jak widać RAM Corsair 2800MHz to tak na prawdę 3000MHz z inną nalepką, nawet odpowiedni profil XMP dla procków Intela jest obecny. Różnica w cenie tego konkretnego zestawu 2800MHz a 3000MHz to 200 zł :P.

 

Wiadomo, że Ryzen miał początkowo spore problemy jeśli chodzi o RAM i jego prędkości. Od razu po premierze ciężko było przekroczyć 2666MHz, obecnie problem został częściowo rozwiązany, ale uzyskanie więcej niż 3200MHz nadal nie jest powszechne, szczególnie jeśli mamy pamięci spoza listy sprawdzonej przez producenta mobo. Zachęcony tym, że kości mają zapisany profil 3000MHz odpaliłem je na 3066MHz - wstały od kopa i to przy napięciu 1.17V, gdzie z Intelowskiego profilu XMP wynika, że potrzebują 1.35V :D. Pamięci w pełni stabilne, jestem zadowolony, wyżej będę próbował je pchać jak wszystko będzie poskładane na stałe :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty go tak tam nie testuj ostro, bo Ci prądu do końca miesiąca zabraknie - a jest dopiero 27.11

 

:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, oj tam, mam zapas prądu w wiaderku, więc na trochę jeszcze wystarczy :P. Generalnie testowanie skończone wiem, że wszystko działa, więc można się brać za dalszą robotę :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedziemy dalej z koksem - pora pozbyć się z RAMu radiatorów, które nie pasują do projektu:

 

Do rozebrania modułów wykorzystałem plastikowe narzędzie wykorzystywane do rozbierania monitorów czy telewizorów oraz opalarkę z regulacją temperatury, którą ustawiłem na 90 stopni.

 

Moduł trochę podgrzałem, a nastepnie powoli i ostrożnie podważałem sam radiatorek.

 

xABtPUW.jpg

 

Trochę ruszania i pierwsza strona odpada - moduły są jednostronne.

 

MWiOzmJ.jpg

 

Druga strona trzyma się lepiej i trochę trzeba się napocić, ale daje radę - dobrze jest zahaczyć koniec narzędzia od boku radiator i ciągnąc do gór, nie używać go jak łomu, bo inaczej można uszkodzić ścieżki, nie majstrować w okolicy rożnych kondensatorów, bo bardzo łatwo je urwać.

 

G073zas.jpg

 

72u6FH3.jpg

 

YWAZHfr.jpg

 

Pora na założenie radiatorów od Alphacool po uprzednim wyczyszczeniu kości izopropanolem i ściągnięciu resztek termopada, które mogły na nim zostać.

 

63FShjX.jpg

 

Moim zdaniem najprościej jest ściągnąć folię ochronną z jednej strony termopada, przyłożyć ją na radiator Alphacool i wykorzystując to, ze z drugiej strony wciąż jest folia wycisnąć całe powietrze spod termopadu. Potem ściągamy folię z drugiej strony i przykładamy sam moduł RAM.

 

TfLPEiu.jpg

 

Z drugiej strony to samo - zdjąć folię z jednej strony termopadu, umieścić go na radiatorze, wycisną powietrze, zdjąć drugą folię i wszystko skręcić razem.

 

ZMM7nyW.jpg

 

rIEgBlZ.jpg

 

75anSEp.jpg

 

Ram na swoim miejscu:

 

rPaqOqg.jpg

 

Po "skalpowaniu" RAMu sprawdziłem wszystko memetestem, bo ostatnie co bym chciał to uszkodzony RAM pod zalanymi blokami wodnymi na rurkach :E. Karolowi się to przytrafiło, ja wolę dmuchać na zimne :P.

 

zmsZE9P.jpg

 

Pora zamontować bloki na RAM :).

 

GwZ3FIG.jpg

 

bIKNyp2.jpg

 

:D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci siedzą te radiatory na ramach? :)

 

Montowałem ja na jednostronnych G-Skillach i dopiero po zaplikowaniu 2x thermopadów jako tako to siedziało, ale tak czy inaczej nie siedziało to zbyt pewnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z odklejaniem radiatorów na ramach lepiej bardzo uważać, miałem przypadek że odkleił mi się razem z jedną kostką BGA :E

Całe szczęście producent na gwarancji nie sprawdza co jest pod radiatorami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam również złe wspomnienia ze ściąganiem radiatorów :E Nie wiem w sumie co się stało, ale przed zabiegiem działało wszystko, a po 2/4 kości :P

Ale RMA RAM'u jest dość przyjaznym procesem i mnie uratowali również :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Brzooza - jeśli chodzi o sekcję zasilania płyty, to zostaje stockowe chłodzenie :).

 

@heat - też myślałem, że będą problemy przez to, że to jednostronne moduły. Zaopatrzyłem się zawczasu w termopady 1mm, ale okazały się niepotrzebne. Radiatory siedzą pewnie na swoich miejscach przy termopadach dodawanych do radiatorów, nic się nie rusza. Wszystko pewnie przez tą gąbkę, która jest po stronie PCB bez kości - jest ona dosyć gruba, grubsza niż same kości :).

 

@aerial - biorąc pod uwagę doświadczenia Karola, które opisał powyżej, do ściągania radiatorów podchodziłem lekko zestresowany :E. Z wszystkim strasznie się cackałem i uważałem. Na szczęście się udało, chociaż był jeden moment stresu. Ściągając radiatory robiłem to na takiej zasadzie, że cały RAM siedział w slotach, wyjmowałem jeden moduł, "skalpowałem" i z powrotem do mobo, żeby sprawdzić czy nadal śmiga. Jak wszystkie radiatory ściągnąłem, to wyjąłem cały RAM z mobo i zabrałem się za pakowanie na moduły nowych radiatorów. Potem wszystko z nowymi radiatorami ponownie do mobo i tutaj zonk - płyta nie wstaje i sypie radośnie błędami związanymi z RAMem :E. Wtedy mi ciśnienie podskoczyło jak pomyślałem ile obecnie RAM kosztuje :P. Wyjąłem wszystko poza jednym modułem - komp ruszył, dołożyłem drugi - działa, trzeci - działa, czwarty - wstał. Potem ponad 2h testowania memtestem i wszystko jest ok. Przepinałem jeszcze kilka razy poszczególne moduły i wszystko śmiga :).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pora przygotować bloki GPU do malowania:

 

y8ON9S0.jpg

 

Rozebranie bloków Alphacool jest dziecinnie proste - raptem 5 śrub i można oddzielić sam blok od aluminiowego radiatora.

 

Cały spód bloku jest pokryty bardzo rzadką pastą termoprzewodzącą, która chyba miała poprawić transfer ciepła, jednak odległości są za duże i nic to nie daje. Termopad znacznie lepiej by się spisał.

 

mhINb5q.jpg

 

Samą pastę strasznie trudno usunąć z powierzchni radiatora - powchodziła w pory i nawet kąpiel w izopropanolu + szorowanie szczotką niewiele daje.

 

eNAKcoy.jpg

 

Gwinty zabezpieczone - cel lakiernia. Bloki będą w przyszłym tygodniu.

 

RFNqFDW.jpg

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będziesz dawał jakieś thermal pady 0,5mm ? Czy dalej pasta?

 

Ze zdjęć wygląda, jakby nie dolegał ładnie przez wystające śrubki na bloku. Możesz przetrzeć lekko śrubki na papierku, żeby schowały się ich łby. Może wtedy dolgnie po całości.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że jeszcze nie wiem co z tym zrobię. Nie mam wolnego termopada 0,5mm, a 1mm który mam będzie za gruby. Nie chce specjalnie termopadów pod coś takiego kupować.

 

Ze śrubami trafna uwaga, zobaczę czy to nie ich wina jak bloki wrócą i zacznę je składać :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może lekkie przetarcie śrubek i nieco gęstsza sprawa załatwi problem :) Po jednej ze stron w ogóle nie było kontaktu, co jest dość dziwne. Za to śrubki wszędzie się poodbijały :)

 

jak dasz 1mm to pewnie zaraz coś nie będzie dolegać. I co najgorsze może to być rdzeń GPU.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki będzie docelowy kolor bloków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Minciu - termopady odpuszczę, sprawdzę czy śruby nie wystają i najwyżej z nimi pokombinuję. Jak nie to olewam sprawę, ważne, żeby rdzeń się stykał.

 

@zimek - Nad kolorem jeszcze się trochę zastanawiałem, ale finalnie poleciało na żółto według pierwotnego założenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquaero zamontowane na swoim miejscu, bałem się trochę o spasowanie, ale wyszło idealnie :).

 

Vdxedbi.jpg

 

FgvrBeO.jpg

 

Sam system mocowania jest bajecznie prosty - dwie śruby wkręcane do kostek Parvumowskich. Front plate Aquaero opiera się o midplate, więc nie ma możliwości opaść niżej.

 

uycFaCQ.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasuje, jak ulał :thumbup: .

 

Z ilu kawałków jest złożony ten cover na Aquaero?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...