Skocz do zawartości
PrimoGhost

Wysokie Temperatury Procesorów - Poradnik

Rekomendowane odpowiedzi

robota świetna ,

 

Istotne jest, aby w miarę rzetelnie określić prędkość obrotową wentylatora CPU oraz jego "flow". Ma on oczywiście owiewać radiator - nie na odwrót

 

no właśnie Owiewanie a Huragan to chyba dwa rożne zwroty porównując do już dostępnych wentylatorów pokroju "Industrial" , Forma/Wartość przewodnia HeatPipe będzie miała tu jak najbardziej najważniejsze znaczenie zagadnienie już pogłębi termodynamika , i na podstawie objętości układu transwersalnego można wyliczyć jaka wydajnością będzie się weryfikował Cooler , stosując jak wyżej Owiew możemy wygenerować zakres wpływu Wentylatora na wydajność Coolera , każda jednostka wymiany ciepły ma Swój Punkt Minimalny i maksymalny a jest to TC Ambiente+Offset dla Coolera+RPM o-wiewu = wartość transferu ciepła i w tym przypadku każda Konstelacja będzie tez Indywidualna , nie będę przytaczał wzorów gdyż stosując się do Konstelacji Cooler X + ambiente X + Pasta X + Hardware x = poglądowa wydajność jednostki oczywiście zachowując Margines ,

kiedyś dość intensywnie interesowały mnie wartości układów LC i doszło do tego iz sam musiałem zweryfikować owe wartości Indywidualnie , gdyż wszystkie dostępne konstelacje tak jak w przypadku Coolerow Air są tez Indywidualne , jedynie kalkulacja Marginesu na HW, TC Ambiente, Ciśnienie i Flow Wentylatora oraz poprawność montażu jak i Pasta Termo-przewodząca może dać nam prawdopodobny obraz całości jednak tych wytycznych i niezbędnych wartości nie da się ując w Definicji Wzoru i przełożyć to na wszystkie Platformy a to jest po części powielanym błędem w Konstrukcjach mobilnych, Damian słusznie zaczepił o temat wentylacji obudowy i wraz z wzrostem TC Ambiente HeatPipe tracą na swoich wartościach które są zdefiniowane Fabrycznie ,

 

pogląd HeatPipe :

 

inpstvry.jpg

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian już niejednokrotnie wspominałem że tworzysz świetną robotę, dlatego inaczej nie mogło być w końcu trafiłeś na główną :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było jakbyś dostał posadę w PC labie ;) to dużo pomoże początkującym z OC!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje dać nagrodę koledze PrimoGhost, Większość jego komentarzy jest fachowa i poparta dowodami.

Na każdym forum z taką osobą sie miło dyskutuje, jak również czyta jej komentarze.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje dać nagrodę koledze PrimoGhost...

 

popieram pomysł :beerchug:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie miłe słowa. Największą nagrodą dla mnie jest jednak myśl, że ktoś może mieć z tego pożytek. Nie potrzebuję i nie chcę żadnej innej :)

Jak wspomniał Vss - starałem się to opracowanie zacząć i skończyć od postaw. Temat jest po prostu bardziej złożony, niż na początku myślałem. Kiedyś było łatwiej. Brało się ciężki cooler, zakładało na CPU i zapomniało o sprawie. Obecnie już tak prosto nie jest. Zależało mi żeby poradnik był pro-konsumencki, a to wymagało nacisku na genezę problemu, który mimo wszystko rzadko bywał problemem technicznym, usterką. Jednak jeżeli ktoś po prostu lubi niższe temperatury i ciszę, to powinien wiedzieć od czego zacząć, a na co szkoda pieniędzy.

 

Dziękuję Kuba za pochwalenie mojej pracy, ale ja niczego nie tworzę. Siedzieliśmy na forum razem i widziałeś, że poruszane problemy miały miejsce i jak czasami kończyło się ich rozwiązywanie. To opracowanie w większości pisała po prostu historia. Poza tym bez opracowań Mateusza Brzostka, które pojawiły się na przestrzeni lat na Labie - byłoby niemożliwe ogarnąć tematu w taki sposób. Podobnie jak bez jego sugestii w miejscach, które mnie intelektualnie przerosly :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Typowy w błąd - nie ma czegoś takiego jak pobór mocy. Jest pobór energii elektrycznej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Primo , nie bądź aż taki skromy , zebrać wszystkie materiały i ubrać to tak by laik sobie poskładał w całość to jest nie lada wyzwanie i pochlania sporo wkładu ///ciach ,

 

co do Mocy jest Moc jest i Funn

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobić undervolting na płytach Asrocka (Z170 Extreme 4) tak aby nie było stałego napięcia, kiedy do dsypozycji jest tylko offset i fixed jeśli chodzi o napięcie, a nie ma adaptive / dynamic + offset?

 

offset mieniaj. offset zwiększa/obniża domyślny zakres napięć. jak normalnie procek lata na 0.76-1.16V i mu wrzucisz w offset -0.06V to wtedy będzie chodzic na zakresie 0.7-1.1V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Piszesz, że temp. 80C nie szkodzą dzisiejszym procesorom ale czy takie temp. nie szkodzą paście termoprzewodzącej pod IHS, czyli tej, która zastosował Intel? Czy wysokie temp. Tcase nie wpłynie źle na jej żywotność i temp. nie pogorszą sież czasem? 8C Tcase jest sporo powyżej wartości zalecanej przez Intela (ok. 72C).

Edytowane przez daerragh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:beer: gratuluje pojawienia sie na głównej i super poradnika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dużo materiału i bardzo dobra robota thumbup.gif

 

Dziękuję Autorowi poradnika za zebranie tego w logiczną całość oraz staranne wytłumaczenie notworthy.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Piszesz, że temp. 80C nie szkodzą dzisiejszym procesorom ale czy takie temp. nie szkodzą paście termoprzewodzącej pod IHS, czyli tej, która zastosował Intel? Czy wysokie temp. Tcase nie wpłynie źle na jej żywotność i temp. nie pogorszą sież czasem? 8C Tcase jest sporo powyżej wartości zalecanej przez Intela (ok. 72C).

Doskonałe pytanie. Niestety, żeby na nie odpowiedzieć trzeba by było znać dokładny skład intelowskiego TIM. Receptura tego "cudu inżynierii" jest niestety tajna lol2.gif Swojego czasu TechPowerUp "badał" bliżej ten środek i przyjęto, iż jest to pasta na bazie związków krzemoorganicznych (silikonów) o W/m*k na poziomie 3.1 oraz niskiej gęstości ( padało czasami > 3.70 g/cm3) Podkreślam - oficjalnej specyfikacji nie ma, albo ja jej nie znalazłem.

 

Idąc tym "tropem" prędzej czy później można dostrzec, że pasty tego typu cechują się ogromnym wręcz spektrum temp. pracy. Nawet od -50 do +200 TC. Pasty bardziej zaawansowane, które można kupić w sklepie pokroju CG Extreme, TG Kryonaunt według producenta mają optymalne warunki pracy od -45 do +240 TC ( Gelid ) oraz nawet -200 do +350 TC ( TG )

 

Chodzi mi o to, że nawet bardzo tanie pasty ( Silikonowa H ) mają spektrum pracy daleko wykraczający poza średnie temperatury, jakie osiąga jądro procesora. Nie sądzę, więc że w jakiś drastyczny sposób przyczynia się to do degradacji intelowskiego TIM. Jakiejkolwiek jakości by on nie był.

 

Najbardziej degraduje go.... czas. Historia prawdziwa - gdzieś w zeszłym roku skalpowałem Ivy Bridge. Kolega po przeprowadzce kupił laptopa, a praktycznie nowy komputer z Ivy siedział w "biurze", przy samochodach. Odpalany był rano i wieczorem jak kumpel wracał z trasy. Tygodniowo pracował może 3-5 godzin (!!) Kiedyś zaczął głośno wyć, Core Temp pokazywał w stresie temperatury rozjechane o o 25 stopni pomiędzy rdzeniami. Po skalpowaniu intelowski TIM można było zeskrobać paznokciem. Zero gry, zero benchmarków, zero OC. Wyschnął, zamienił się w kit i już.

 

Typowy w błąd - nie ma czegoś takiego jak pobór mocy. Jest pobór energii elektrycznej

Cały 3 akapit i rozprawa o TDP właśnie o tym jest... Myślałem, że jest to dość oczywiste - tym bardziej, że cytuję oficjalny >>datasheet<< Intela, gdzie użyto zwrotu "Power Draw" gdyż kontekst jest oczywisty i nie jest to błąd.

 

- Dziękuję Mroczny i Postman :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :) Pozdrawiam i dzieki za świetny poradnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrnąłem do 1/10 wpisu.

Nie dam rady dalej. Nie ma moje nerwy.

 

Układ/forma czy oczywistości które wałkowane są od dziesięcioleci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem też problem z wysokimi temperaturami procesora. W moim przypadku problem był z cyrkulacją powietrza w środku obudowy i po zamontowaniu dodatkowego wentylatora temperatury znacznie spadły z 90*C do bezpieczne 70"C. 

Dobra pasta do procesora też obniża temperatury. 

 

 

Edytowane przez Cebula145
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że odpowiednia cyrkulacja powietrza w obudowie i jakość pasty termoprzewodzącej mają kluczowe znaczenie dla utrzymania optymalnych temperatur procesora. Dobrze, że dodatkowy wentylator pomógł ci obniżyć temperatury - to pokazuje, jak ważne jest odpowiednie chłodzenie. Pamiętaj, że regularne czyszczenie wnętrza komputera z kurzu również może przyczynić się do lepszego chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...