Skocz do zawartości
Marcin-prv

Artykuł - uruchomienie SSD M.2 NVMe na starszych płytach głównych

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie pisania artykułu, który może zaciekawić wiele osób... (poza testem pojawią się też zdjęcia i wykresy, ale to na samym końcu).

 

Zaprezentuję jak zmodyfikować UEFI, by umożliwić korzystanie z superszybkich pamięci SSD M.2 NVMe na starszych płytach głównych.

Na koniec zamieszczę testy na platformie X79 porównujące wydajność SATA HDD vs SATA SSD vs M.2 SSD NVMe: Link do artykułu

 

- Samsung SSD 960 EVO 500GB

- Samsung SSD 840 Pro 256GB

- Seagate ST4000DM000 4TB 5900RPM.

 

Prawdopodobnie jutro dotrze do mnie adapter PCI-E -> M.2, więc zmodyfikuję UEFI i rozpocznę testy.

Od siebie dodam, że podobnego artykułu nie znajdziecie nigdzie w sieci (modyfikacja dotyczy najnowszego NVMe v2, który obsłuży nawet Samsungi SSD 960 EVO/PRO)

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Marcin-prv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaprezentuję jak zmodyfikować UEFI, by umożliwić korzystanie z superszybkich pamięci SSD M.2 NVMe na starszych płytach głównych.

Nic nie jest potrzebne by z dysku korzystać jako nośnika na dane - modyfikacja UEFI jest potrzebna tylko wtedy, gdy chcemy móc z takiego dysku wystartować system.

Ale to też nie zawsze - wiele dysków retailowych ma w sobie boot rom, który umożliwia start z takiego dysku w starym trybie bios/legacy.

 

Oczywiście czasami wychodzą jakieś ogólne niekompatybilności - ale to samo się dzieje z kartami graficznymi i innymi kartami rozszerzeń, i nie jest to nic specyficznego dla dysków. U mnie SM951 NVMe zadziałał na starej płycie AM2 na PCIe1 :thumbup:

 

Jakiego narzędzia użyjesz - uefitool? mmtool?

Który moduł NVMe chcesz integrować? Cloverteam, czy od AMI?

Warto nadmienić, że ta modyfikacja powinna działać na wszystkich płytach z AMI UEFI, bez różnicy czy intel czy amd. Działanie modyfikacji na AM1 też potwierdzam ;)

Przyda się też informacja dla laików, który z istniejących modułów można z UEFI wywalić, jeżeli dla NVMe będzie zbyt mało miejsca ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie jest potrzebne by z dysku korzystać jako nośnika na dane - modyfikacja UEFI jest potrzebna tylko wtedy, gdy chcemy móc z takiego dysku wystartować system.

Nikt normalny nie będzie używał SSD M.2 NVMe, który dysponuje prędkościami ok. 2.5GB/s do przechowywania filmów czy muzyki, głównym przeznaczeniem powinien być systemem.

 

Ale to też nie zawsze - wiele dysków retailowych ma w sobie boot rom, który umożliwia start z takiego dysku w starym trybie bios/legacy.

Tak, ale nie dotyczy to najnowszej generacji i pamięci takich jak Samsung SSD 960 EVO/Pro. Tam już trzeba posiadać (najnowszy) moduł NVMe dodany do UEFI płyty głównej.

 

U mnie SM951 NVMe zadziałał na starej płycie AM2 na PCIe1 :thumbup:

Dobrze wiedzieć - napisz jaki masz model i jakie prędkości :) Takie rozwiązanie i tak powinno być wydajniejsze niż najszybszy pojedynczy SATA SSD.

 

Jakiego narzędzia użyjesz - uefitool? mmtool?

Te narzędzia były używane wcześniej, obecnie używa się CodeRush's UEFITool.

 

Który moduł NVMe chcesz integrować? Cloverteam, czy od AMI?

Najnowszy moduł w wersji 2 przygotowany przez EDK2 Team (obsługuje najnowsze SSD M.2 NVMe). Nieskompresowany ffs ma wielkość 29KB, jest jeszcze skompresowana wersja o wielkości 16KB.

 

Przyda się też informacja dla laików, który z istniejących modułów można z UEFI wywalić, jeżeli dla NVMe będzie zbyt mało miejsca ;)

Rozwiązanie jest proste - można usunąć wszystkie sterowniki od DpcDxe do Udp6Dxe, jeżeli nie korzystasz z opcji UEFI network boot i tym samym zwiększyć wolne miejsce dla modułu NVMe.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Marcin-prv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt normalny nie będzie używał SSD M.2 NVMe, który dysponuje prędkościami ok. 2.5GB/s do przechowywania filmów czy muzyki, głównym przeznaczeniem powinien być systemem.

No to w takim razie sporo ludzi zajmujących się obróbką wideo i grafiki nie jest normalna, bo zwykle mają oddzielny dysk na materiały, oddzielny na scratch i pliki tymczasowe... I w takich zastosowaniach system może być na pierwszym lepszym SSD ;)

 

 

Dobrze wiedzieć - napisz jaki masz model i jakie prędkości :)

Sprawdzałem na MSI K9N Platinum. Osiągi były w miarę normalne jak na PCIe1 (oczywiście proporcjonalnie niższe ze względu na użyty procesor).

Za to jedna rzecz zwróciła moją uwagę - przy systemowym sterowniku nvme zapis prawie że stał w miejscu, dopiero dedykowany sterownik od samsunga to naprawił.

 

 

Taki artykuł jak najbardziej się przyda, w szczególności ze wspomnianymi detalami. :thumbup:

Z tego co kojarzę to na platformie x79 jak się miało ivy bridge, to w jakiś sposób aktywowało się PCIe 3.0 - szczegółów nie znam, a wzmianka się może przydać, bo to przełoży się bezpośrednio na wydajność dysków.

Tylko nie wciągaj do niego integrowania sterownika NVMe do instalki win7 ;)

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarzę to na platformie x79 jak się miało ivy bridge, to w jakiś sposób aktywowało się PCIe 3.0 - szczegółów nie znam, a wzmianka się może przydać, bo to przełoży się bezpośrednio na wydajność dysków.

Tylko nie wciągaj do niego integrowania sterownika NVMe do instalki win7 ;)

 

Posiadam jeszcze starszy Core i7-3930K (Sandy Bridge-E) i aktywowałem PCI-E 3.0 x16 dla GTX 1070.

Różnica w stosunku do Core i7-4930K (Ivy Bridge-E) jest taka, że tam PCI-E 3.0 powinno działać bez żadnych modyfikacji.

Potwierdza to specyfikacja Intela: Sandy Bridge-E vs Ivy Bridge-e (zwróćcie uwagę na PCI Express Revision 2.0 vs 3.0)

Minus jest taki, że po każdorazowym zaktualizowaniu sterowników do GeForce muszę uruchomić plik z patchem i zrestartować komputer,

ostatnio nauczyłem się patchować PCI-E przy pomocy rejestru w Windowsie, jest to pomocne gdyby ktoś posiadał Radeona na płycie X79

(bo AMD w odróżnieniu do NVIDII nie wypuściło patcha w postaci pliku EXE). Tutaj można pobrać oficjalny patch od NVIDII: Link

 

Rb3ysuN.jpg

Edytowane przez Marcin-prv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też chętnie poczytam ;)

(może powróci motywacja do prób z moim Asusem Z97M, jak nie to pewnie w końcu zmienię na dysk z bootromem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęty już dotarł, czas zabrać się za modowanie UEFI...

 

BNbFuIL.jpg

 

Update 1...

 

Microsoft właśnie wypuścił Windows 10 Redstone 2 RTM aka Windows 10 Creators Update, no to teraz czeka mnie pobieranie 11GB i tworzenie nowego ISO :P

 

Update 2...

 

Narazie uruchomiłem to na systemie z Samsunga 840 Pro wszystko działa, obecnie na standardowym sterowniku NVMe od Microsofty (później zainstaluję sterownik Samsunga).

 

Jak widać na obrazku, Samsung SSD 960 EVO działa na magistrali PCI-E 3.0 x4.

 

vGgFyyo.jpg

 

Teraz poczekam aż pobierze się nowszy Windows i będę go instalował na M.2

 

Update 3 (ostatni)...

 

Pe07HZS.jpg

 

Krótko mówiąc, ta pamięć miażdży!!!

Na mojej płycie opartej o chipset X79 wszystko działa idealnie, łącznie z funkcją Fastboot!

Samusung 960-tka jest widoczna w UEFI (ale dopiero po zainstalowaniu na niej systemu Windows 10).

Jak już jestem przy Windows 10, to teraz bootuje w około 4 sekundy! :D

 

Jeżeli interesują was wyniki testów to, wszystko pojawi się niedługo (koniec tego lub początek przyszłego tygodnia) na mojej stronie.

 

Pozdrawiam!

 

P.S.

Szczerze mówiąc, to kupowałem ten M.2 w ciemno i nie byłem przekonany, że zadziała jako systemowy... ale ryzyko się opłaciło! ;)

Edytowane przez Marcin-prv
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratki za porządnie wykonaną robotę :thumbup:

 

Miałem nawet kiedyś przechodzić przez to samo na P67, ale ostatecznie SSD na M.2 nie kupiłem a zrobiłem przesiadkę na Z170, teraz żadnych modyfikacji nie będzie trzeba robić z jednej strony szybka podmianka z drugiej nie będzie tej zabawy z przeróbką UEFI.

 

Zawsze mnie ciekawiło dlaczego intel blokował PCIE 3.0 na Sandy-E przecież to totalnie bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratki za porządnie wykonaną robotę :thumbup:

 

Miałem nawet kiedyś przechodzić przez to samo na P67, ale ostatecznie SSD na M.2 nie kupiłem a zrobiłem przesiadkę na Z170, teraz żadnych modyfikacji nie będzie trzeba robić z jednej strony szybka podmianka z drugiej nie będzie tej zabawy z przeróbką UEFI.

 

Zawsze mnie ciekawiło dlaczego intel blokował PCIE 3.0 na Sandy-E przecież to totalnie bez sensu.

 

Żyjemy w "głupich" czasach, gdzie wszystko musi być wymyślane na nowo i ubierane w modne nazwy.

Korporacjom jest na rękę, że szybko zaprzestają wsparcia dla starszych modeli i cieszą się ze sprzedaży nowych - które wcale nie muszą być lepsze.

 

Na głównej PCLab pojawiła się informacja, że 3DMark dodał wsparcie API Vulcan i obrazek prezentujący wyniki z i7-4790K oraz GTX 1070... jako, że posiadam taką samą kartę, pozwoliłem sobie porównać wyniki.

 

Wyniki z obrazka w newsie: Intel Core i7-4790K z GTX 1070: 2251K / 2173K / 24204K / 24868K

Mój sprzęt e z 2011 roku: Intel Core i7-3930K z GTX 1070: 2393K / 2552K / 28534K / 32404K

Wyniki z serwisu Guru3D.com: Intel Core i7-5960X z GTX 1080: 2219K / 2336K / 30723K / 32852K

 

W moim przypadku Vulcan jest wydajniejszy od DX12 nawet o 12%!

Mój screenshot: http://i.imgur.com/8L2KJ9D.png :)

 

Link do Guru3D.com: http://www.guru3d.com/news-story/quick-test-futuremark-3dmark-v2-3-3663-vulkan-api-overhead-benchmarks.html .

 

Obecnie mój sprzęt z 2011 nie ustępuje niczym (poza brakiem USB 3.1 - dokupię kartę gdy będę jej potrzebował), w stosunku do najnowszych konstrukcji.

Procesor i7-3930K podkręcony do 4.3GHz ma osiągi porównywalne do Ryzen 1080X, szybkie pamięci DDR3-2400 10-12-12-31 CR1 w trybie czterokanałowym zapewniają znacznie wyższą przepustowość niż najwyżej taktowane DDR4 w trybie dwu-kanałowym. W benchmarku CrystalDiskMark uzyskałem prędkość odczytu 3334MB/s dla Samsunga SSD 960 EVO (wg. specyfikacji maksymalna prędkość tego nośnika to 3200MB/s). Aktywowałem tryb PCI-E 3.0 x16 na "nieobsługiwanej" platformie z Sandy Bridge-E. Wyniki Geforce GTX 1070 są identyczne jak na najnowszych platformach.

 

Tak będzie wyglądał rynek komputerów PC, jeżeli nie nastąpi jakaś rewolucja technologiczna:

 


  •  
  • Do tworzenia np. wideo - trzeba kupić komputer z największą możliwą ilością rdzeni i dobrą kartę graficzną.
  • Do gier - trzeba kupić przyzwoity komputer, a później co 3 lata aktualizować tylko kartę graficzną (taki sprzęt powinien wystarczyć nawet na 10 lat)
  • Do biura - wystarczy kupić średniej klasy komputer i wystarczy nam do końca życia.

 

Nic dziwnego, że rynek PC jest w odwrocie i najbardziej rozwija się mobilny (smartphony, tablety itd), ponieważ tam nie ma możliwości zaktualizowania jakiegoś komponentu i jesteśmy zmuszeni do kupna całego nowego urządzenia (co korporacjom się bardzo podoba).

 

A ja mówię do korporacji... nie jestem głupi i na mnie w ten sposób nie zarobicie.

Edytowane przez Marcin-prv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka, czy da się zainstalować windowsa 7 na dysku m.2 Samsung 960 evo 250GB. Moje próby spaliły na panewce, instalator windowsa wywala komunikat, że "Nie można zainstalować systemu na tym dysku. Sprzęt komputera może nie obsługiwać rozruchu tego dysku. Upewnij się, że kontroler dysku jest włączony w menu systemu BIOS komputera." Oczywiście sterownik dograny i dysk widoczny podczas instalacji. Płyta Asus Z87-A. Adapter Asus m.2 mini (15$) oraz Samsung 960 evo 250GB (129$) kupione w USA.

post-576700-14904419639634_thumb.png

Edytowane przez KrisC179

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KrisC179

 

Instalator uruchamiasz w trybie legacy/BIOS czy UEFI? Jeżeli dysk nie ma boot roma, to praktycznie rzecz biorąc zostaje tylko instalacja w trybie UEFI - a tutaj CSM na ON oraz secure boot na OFF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem secure boot, wszystko w trybie uefi i nadal brak Windows boot manager. Fakt, że windows 7 się zainstalował, ale co z tego jak się nie bootuje. To samo z windowsem 10. Pewnie potrzebna modyfikacja biosu...:(

Edytowane przez KrisC179

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No potrzebna - jeżeli płyta nie ma gniazd M.2, to bardzo prawdopodobne że nie ma też modułu NVMe w biosie (ale asus tutaj akurat czasem po cichu to dodawał do niektórych modeli).

 

Jeżeli nie masz najnowszej wersji UEFI, to sprawdź ją - może wspierać.

Jeżeli na niej też nie będziesz w stanie wystartować systemu - modyfikuj.

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios mam ostatni jaki jest, czyli 2103, skontaktuję się z servisem asusa, może coś wymyślą, w co jednak wątpię...najwyżej dysk poczeka, do zmiany płyty na nowszą....THX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:hmm:

Zmodyfikuj UEFI - to nie jest trudne. Nie łudź się że asus upiecze bios specjalnie dla Ciebie... :heu:

 

To naprawdę nie jest trudne. Tym bardziej, że nawet jeżeli aktualizacja biosu się nie powiedzie (zawsze jest cień szansy przy takim zabiegu), to zawsze możesz wrzucić kość bios na zewnętrzny programator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios mam ostatni jaki jest, czyli 2103, skontaktuję się z servisem asusa, może coś wymyślą, w co jednak wątpię...najwyżej dysk poczeka, do zmiany płyty na nowszą....THX

 

Wyślij mi linka do swojej płyty to zmodyfikuję Ci UEFI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dodałem najnowszy moduł NVMe do Twojego UEFI, ale jest problem bo płyta Z87-A nie wspiera przywracania UEFI z pendrive (ASUS Flashback), tylko tak można wgrać zmodyfikowany plik CAP.

Jeżeli spróbujesz sflashować mój przerobiony UEFI w Windowsie lub przy pomocy ASUS EZ Flash 2, to zobaczysz komunikat o błędzie.

Musisz poszukać jakiegoś innego sposobu by wgrać zmodyfikowany plik CAP na swoją płytę: poszukaj informacji: tutaj

 

Mój zmodyfikowany UEFI: https://ufile.io/d9a4d

Edytowane przez Marcin-prv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

THX, oczywiście spróbuje. Dziękuję za poświęcenie czasu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KrisC179

 

W ostateczności możesz spróbować metody z pendrakiem (Clover lub DUET), bez modyfikacji BIOS, ale będzie on musiał zawsze siedzieć w USB (można też użyć HDD). Jeśli masz już dysk to warto się pobawić, przynajmniej do czasu zmiany platformy lub zmodyfikowania BIOS-u.

http://www.win-raid.com/t2375f25-Guide-NVMe-boot-without-modding-your-UEFI-BIOS-Clover-EFI-bootloader-method.html

https://audiocricket.com/2016/12/31/booting-samsung-sm961-on-asus-p6t-se-mainboard/

 

http://www.win-raid.com/t1189f34-X-Chipset-with-problems-to-boot-off-a-PCIe-connected-SSD-3.html#msg34141 << jak masz Winde na zwykłym HDD to możesz to szybko przetestować jak w komencie.

Edytowane przez scriptmaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie było przypadkiem tak, że wystarczy pozbyć się enkapsulatora .cap, i aktualizator w biosie łyka taki plik biosu?

UEFItool na takie wypakowanie łatwo pozwala.

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przygotowują test w którym wezmą udział:

 

1. kilkuletni HDD Seagate 4TB

2. Samsung SSD 840 PRO 256GB (SATA AHCI)

3. Samsung SSD 840 PRO 256GB RAPID Mode (cache z RAMu) (SATA AHCI)

4. Samsung SSD 960 EVO 500GB (PCI-E 3.0 x4 -> M.2 NVMe 1.2)

 

Wszystkie powyższe zostaną przetestowane w:

 

1. Kopiowanie (RAM ->Testowy) 1 plik 3.38GB

2. Kopiowanie (Testowy ->Testowy) 1 plik 3.38GB

3. Kopiowanie (RAM ->Testowy) 5533 plików 1.72GB

4. Kopiowanie (Testowy ->Testowy) 5533 plików 1.72GB

5. Czas kompresji 5533 plików 1.72GB w WinRAR

6. Czas instalacji (RAM -> Testowy) Fallout 4

7. Czas skanowania 5533 plików 1.72GB w Windows Defender

8. Czas konwersji pliku MP4 w Premiere Pro

9. Test w Anvil's Storage Utilities 1.1.0

10. Test w AS SSD Benchmark 1.9

11. Test w ATTO Disk Benchmark 3.05

12. Test w CrystalDiskMark 5.2.1

13. Test PCMark 8 v2.7.613 Storage

14. Porównanie temperatur i zużycia prądu

 

Artykuł pojawi się w przyszłym tygodniu na mojej stronie: http://www.firstever.eu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie pisania artykułu, który może zaciekawić wiele osób... (poza testem pojawią się też zdjęcia i wykresy, ale to na samym końcu).

 

Zaprezentuję jak zmodyfikować UEFI, by umożliwić korzystanie z superszybkich pamięci SSD M.2 NVMe na starszych płytach głównych.

Na koniec zamieszczę testy na platformie X79 porównujące wydajność SATA HDD vs SATA SSD vs M.2 SSD NVMe: Link do artykułu

 

- Samsung SSD 960 EVO 500GB

- Samsung SSD 840 Pro 256GB

- Seagate ST4000DM000 4TB 5900RPM.

 

Prawdopodobnie jutro dotrze do mnie adapter PCI-E -> M.2, więc zmodyfikuję UEFI i rozpocznę testy.

Od siebie dodam, że podobnego artykułu nie znajdziecie nigdzie w sieci (modyfikacja dotyczy najnowszego NVMe v2, który obsłuży nawet Samsungi SSD 960 EVO/PRO)

 

Pozdrawiam!

 

 

Witam,

Posiadam starszą płytę Asusa P6T Deluxe v.2. Postanowiłem przyśpieszyć komputer i zakupiłem Dysk Plextora M9PY na NVM na slot PCIe, ale oczywiście okazało się, że w biosie ten dysk nie jest w ogóle widoczny. Chciałem na nim zainstalować system WIN7 aby móc wykorzystać prędkość tego dysku. Nie wiem jak to zrobić, bo jak wspomniałem Bios go nie widzi i nie ma możliwości wybrania opcji bootowania. Natknąłem się na Twój artykuł w którym piszesz, że jest to do ominięcia. Czy mógłbyś mi jakoś pomóc w powyższym problemie i w próbie zainstalowania systemu Win7 na tym dysku. Za dobrze nie ogarniam tych tematów i jedynie potrafię coś tam zainstalować. Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...