Skocz do zawartości
Mhelkir

Coffee Lake - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

20 godzin temu, VSS napisał:

wracając do różnic to już samo zakotwiczenie coolera może generować przekłamania, pasta to wiadomo, mi się kiedyś trafił misiek który na KP nie przekraczał 40°C , następna partia generowała już 44°C, przy Thermal Grizzly Kryonaut czym ciemniejsza tym lepsza a ja mam nawet kilka odcieni :P i zawsze aplikuje najciemniejsza

@DyndaS, czym chodzisz cepa?

 

EK-Velocity Strike RGB black nickel + black

Magicool dcp-450

Hardware Labs Nemesis GTS + SW3 PWM high speed.

 

Wątpię aby były zakłamania pod tym względem, bo sprawdzałem dokładnie i wyniki są powtarzalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi tam każdorazowo po zakotwiczeniu bloku wyskakują inne TC, normuje sie to dopiero po kilku dniach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem przy 9900k i w każdym razie przy mastergel zaraz po uruchomieniu i po 2-3 dniach to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak,  jak sie bardzo mocno przyłożysz to fakt da się ale IHS i podstawa coolera musi być idealna, ale pasta robi tu największą robotę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w ramach przypomnienia, która opcja w EUFI odpowiada za podniesienie napięcia dla Cache ?? bo już mam mentlik w głowie ?

 

Edytowane przez sniper76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie się coś ujebało w głowie, że VCCIO dodatkowo ciągnie Cache ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś  zorientowany w temacie  podkręcania  RAMu  napisze    Które napięcia warto podnieść podczas  OC  pamięci  ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I vdimm oczywiście :*

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK  dzięki  , co  z  VTT DDR Voltage 0.73V     na standardzie   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy byłby ktoś uprzejmy i pokazał pobór mocy z benchmarka Aida64 na stabilność platformy dla I7 8700 12x4.3GHZ lub podobny procesor ?

Chodzi o to, że u mnie od jakiegoś miesiąca zauważyłem wzrost poboru mocy o dobre 50% !!

Wcześniej przy Vcore 1.16Volt procesor notował około 95-100Wat poboru mocy pod obciążeniem w aida64, a teraz jest ponad 150Wat !!

Chłodzenie na procu jest określone do 120Wat mocy no i obecnie mam za wysokie temperatury i piekarnik w budzie :P

1.jpg

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wymiana i5 9400F na i7 9700 (1049zł)  z kartą RX5700XT ma sens ? Gry głównie CoD Warzone i Apex Legends . Czy będzie zauważalny wzrost FPS ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.12.2020 o 23:47, Dario+ napisał:

Czy wymiana i5 9400F na i7 9700 (1049zł)  z kartą RX5700XT ma sens ? Gry głównie CoD Warzone i Apex Legends . Czy będzie zauważalny wzrost FPS ?

Do mnie właśnie jedzie i7 9700 z x kom. Przesiadam się z i5 8600. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Xaxaos napisał:

Do mnie właśnie jedzie i7 9700 z x kom. Przesiadam się z i5 8600. 

Ja już też kupiłem :) , ale RX5700 jest wąskim gardłem dla tego CPU .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Dario+ napisał:

Ja już też kupiłem :) , ale RX5700 jest wąskim gardłem dla tego CPU .

Więcej FPS daje zmiana GPU niż CPU.

Miałem na tym konfigu czyli i5 8600 rtx 3070 i 3080. Skok wydajności był zdecydowanie zauważalny. Zmieniam te 6/6 na 8/8, bo widzę, że CPU hamuje kartę, i w sumie na tyle mogę sobie pozwolić. Później to już zmiana platformy raczej, niż płyty plus ramy.

Ale prawda, że to wszystko kwestia kasy. Bo najlepiej to trzebaby było kupić 10700, z490, 16 GB 4000 MHz i podpiąć 3080 i wtedy to byłaby rakieta. 

W Twoim wypadku ramy masz słabe 1780 MHz? Same Ramy potrafią dodać nawet 20 FPS (2666 vs 4000). Więc warto zainwestować w przynajmniej 3600 MHz RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Xaxaos napisał:

Więcej FPS daje zmiana GPU niż CPU.

Miałem na tym konfigu czyli i5 8600 rtx 3070 i 3080. Skok wydajności był zdecydowanie zauważalny. Zmieniam te 6/6 na 8/8, bo widzę, że CPU hamuje kartę, i w sumie na tyle mogę sobie pozwolić. Później to już zmiana platformy raczej, niż płyty plus ramy.

Ale prawda, że to wszystko kwestia kasy. Bo najlepiej to trzebaby było kupić 10700, z490, 16 GB 4000 MHz i podpiąć 3080 i wtedy to byłaby rakieta. 

W Twoim wypadku ramy masz słabe 1780 MHz? Same Ramy potrafią dodać nawet 20 FPS (2666 vs 4000). Więc warto zainwestować w przynajmniej 3600 MHz RAM.

Ramy mam 1780mhz*2 czyli 3560 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Dario+ napisał:

Ramy mam 1780mhz*2 czyli 3560 ?

Tak podejrzewałem. 

Masz już zamontowane CPU? Jest skok w wydajności?

Swojego odebrałem, ale jeszcze nie montowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@XaxaosTak , zamontowany . Skok wydajności w średniej fps praktycznie bez zmian, 1%low jakieś ~10%-20% lepiej. Ogólnie bez szału, i5 9400F jest dość dobrym cpu do gier a i7 nie może rozwinąć skrzydeł przez wąskie gardło karty graficznej.

Edytowane przez Dario+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi, że nie może "rozwinąć skrzydeł" :)

9400F już się zapychał, za to 8700 ma zapas stąd minimalny FPS wyższy.

BTW... coś się odmieniło u mnie w blaszaku, bo obecnie mój już wiekowy I7 8700 wrócił do normalności i przy teście a Aidy łyka jak na początku około 90 Wat zamiast 150 Wat parę tygodni wstecz:

1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.12.2020 o 18:38, Dario+ napisał:

@XaxaosTak , zamontowany . Skok wydajności w średniej fps praktycznie bez zmian, 1%low jakieś ~10%-20% lepiej. Ogólnie bez szału, i5 9400F jest dość dobrym cpu do gier a i7 nie może rozwinąć skrzydeł przez wąskie gardło karty graficznej.

Zmieniłem 8600 na 9700. Odpaliłem cyberpunka i... Szału nie ma. Faktycznie pułap minimalnego fps uniósł się znacznie. Na 8600 w mieście spadek do 42 fps, a na 9700 raz spadło na chwilę do 52 fps. Największe spadki w tej grze są przy jeździe w centrum miasta i jest poprawa, ale i tak spada do 57/58 fps. Liczyłem, że nie zejdzie poniżej 60. Więc trochę jestem zawiedziony. Mówimy tu cały czas na configu z 2666 MHz i 3080. Na pewno gdyby płyta obsługiwała takie 3600 MHz to już nie byłoby tych spadków poniżej 60 fps. Ciekaw jestem czy zmiana na i9 9900 (bez k) czyli +16 wirtualnych wątków i ht dałaby lepsza wartość min fps.

Gra jest włączona na max ustawieniach dlss jakość i rt max. Wyłączone tylko ziarno i głębia. 

Podsumowując jest różnica i to całkiem dobra. Od razu to czuć w grze. Tylko w trakcie jazdy spadki są do 57 FPS i chwilowy jeden dropy do 52 zaliczyłem.

Temp wzrosła średnio to 65C, ale max był 77C.

Zmiana jak najbardziej odczuwalna. Ramy ograniczają zestaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz chłodzenie do tego cpu? Sprubuj zrobić undervolting to temperatury jeszcze spadną. 

A co do ramow to po obniżaj timingi, trochę powinno też pomóc przy tych 2666mhz i zwiększyć lekko wydajność. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sprzedaj obecne mobo, bo to lipa jest i kup coś na Z370/390.

Memki będziesz mógł podnieść co da znowu wzrost minimalnego FPS.

Do takiej karty graficznej, to wręcz wymagana operacja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.12.2020 o 10:23, Dario+ napisał:

Jakie masz chłodzenie do tego cpu? Sprubuj zrobić undervolting to temperatury jeszcze spadną. 

A co do ramow to po obniżaj timingi, trochę powinno też pomóc przy tych 2666mhz i zwiększyć lekko wydajność. 

Baaardzo dawno temu majstrowalem coś przy ramach. Znasz jakiś prosty poradnik jak obniżyć timmingi? Bo to w sumie ciekawa opcja.

Z390 i 4000 MHz 16 GB to byłoby coś.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Xaxaos napisał:

Baaardzo dawno temu majstrowalem coś przy ramach. Znasz jakiś prosty poradnik jak obniżyć timmingi? Bo to w sumie ciekawa opcja.

Z390 i 4000 MHz 16 GB to byłoby coś.

 

Tu jest o podkręcaniu ramu , u ciebie nie bedzie można podkręcić ale timingi obniżyć się da ;) . Ty zamiast podnosić napięcia i timingi po prostu dajesz mniejsze wartości i sprawdzasz stabilność .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...