Skocz do zawartości
Mhelkir

Coffee Lake - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz, jestem człowiekiem zbyt małym, żeby nawet gdybać jak można by było podnieść wydajność nowych CPU, więc łapię się rzeczy raczej oczywistych o czym pisałem wyżej. Rozłożyć Integrę i najzwyczajniej w świecie przebudować za pomocą tego zasobu podsystem L3 albo dodać L4 i podnieść pojemność wszystkich poziomów, aż do L1. Prymitywne, ale na pewno by działało na pewnym zakresie instrukcji. Zwłaszcza, jeśli udałoby się trochę zwiększyć zegar. W Kaby się udało. Nieco większe odstępy, kształt rdzenia i jakby nie patrzeć - udało się. Po prostu da się to zrobić jeszcze na tej architekturze.

Ale jak pisał DisconnecT... prędzej wywalą z proca IMC jak zeskrobią zakichaną Integrę szczerbaty.gif

 

 

Inne trendy, może trochę mniejsza świadomość konsumencka? Sam nie wiem scratchhead.gif Mam po prostu wrażenie, że połowa entuzjastów na zachodzie rzuciłaby się do sklepu, nawet jakby Intel wypuścił na nowo Sandy Bridge szczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, to jest też pomysł. Nie wiem. Jestem multi-threads-scpeptykiem szczerbaty.gif Po prostu póki co uważam, że nie ma to jak wysoki zegar i silny wątek. Zdrowe, mocne 4c/8t dla Kowalskiego, to więcej, niż trzeba. Jak soft ruszy się w końcu dostatecznie mocno w stronę wielowątkowości, to najzwyczajniej rewitalizację swoje zdanie na ten temat. Póki co z roku na rok tylko słyszę, że niedługo to nastąpi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, jestem człowiekiem zbyt małym, żeby nawet gdybać jak można by było podnieść wydajność nowych CPU, więc łapię się rzeczy raczej oczywistych o czym pisałem wyżej. Rozłożyć Integrę i najzwyczajniej w świecie przebudować za pomocą tego zasobu podsystem L3 albo dodać L4 i podnieść pojemność wszystkich poziomów, aż do L1. Prymitywne, ale na pewno by działało na pewnym zakresie instrukcji. Zwłaszcza, jeśli udałoby się trochę zwiększyć zegar. W Kaby się udało. Nieco większe odstępy, kształt rdzenia i jakby nie patrzeć - udało się. Po prostu da się to zrobić jeszcze na tej architekturze.

Ale jak pisał DisconnecT... prędzej wywalą z proca IMC jak zeskrobią zakichaną Integrę szczerbaty.gif

 

 

Inne trendy, może trochę mniejsza świadomość konsumencka? Sam nie wiem scratchhead.gif Mam po prostu wrażenie, że połowa entuzjastów na zachodzie rzuciłaby się do sklepu, nawet jakby Intel wypuścił na nowo Sandy Bridge szczerbaty.gif

 

Ale zobacz to jest zbyt piękne, gdyby wywalili integrę to trzeba było by dać coś w zamian, np. pamięć podręczna, a to już robienie klientowi dobrze a nie uprawianie złotej księgowości, dodatkowo zniknęły by porty Video z tyłu, a w płytach średniej klasy gdzie jest jeszcze wielkie DVI spowodowało by to, że płyty by świeciły pustkami, więc trzeba by doinwestować w USB, 2x LAN może nawet thunderbold, ale to znowu robienie dobrze klientowi, a tak naprawdę wystarczyło wydać koleta 6700k aby ludzie nawet owe Skylake wymieniali na kaby i napychali kobzę :lol2::E8:E:rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie chciałbym Cię zwyzywać od heretyków i czuć przy tym chociaż w malutkiej części, że mam rację... Ale nie ma opcji. szczerbaty.gif Czasami naprawdę mam ochotę wyjąć swojego sampla z budy i poklepać dziada młotkiem tylko dlatego, że zrobił go Intel... Niestety, jak patrzę na ewentualne inne opcje, to szybko z tego rezygnuję...lol2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

intel pięknie wszystko opisuje i promują wstążkami rożne haczyki byle by złowić kilku zapaleńców , a jak przychodzi do momentu gdy trzeba owe wstążki zaprzęgnąć do roboty to wychodzi na to ze wszystkie te usprawnienia są dedykowane dla klasy mind/low

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie, bo marzy mi się jednostka taktowana jak 7700K ale 6c/12t

 

wszystkie 6-8c jakie intel/amd wypuszczał były taktowane o wiele niżej (3-3.5ghz) niż 4rdzeniowce.

czy są jakieś ograniczenia technologiczne stworzenia wysoko taktowanego 6/8rdzeniowca, czy intel/amd specjalnie tak robią żeby nie popsuć sobie sprzedaży?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie tzw. Gęstość mocy jądra. Ten temat był wałkowany od czasu Ivy Bridge, który był często uważany za punkt krytyczny dla gęstości rdzeni. Stworzono jednak Skylake i Kaby, gdzie gęstość jest jednak jeszcze większa a i zegary budzą respekt. Niemniej jednak należy pamiętać, że udało się to głownie za sprawą zmniejszenia procesu technologicznego do 14 nano, który był już dość problematyczny.

 

Dlatego tak sceptycznie patrzymy na kwestie taktowania tych hexa corów. Proces jest bowiem ten sam a do "kanapki" krzemowej wchodzą dwa dodatkowe rdzenie. Zapewne rozbudowana zostanie także Integra.

 

Tutaj dochodzą kwestie gdybania na temat ustalonego TDP tych procesorów i zastosowanego mostka termicznego pod IHS-em. Polityka tej jakże cudownej korporacji od lat ustala TDP swoich jednostek w sposób karygodny. Albo jak kto woli - marketingowy. Jeżeli więc interface termiczny pozostanie na lipnej termo-paście w towarzystwie agresywnego turbo, które będzie zapewne jeszcze bardziej agresywne, niż w Kaby Lake by ustalić TDP tych jednostek na ładnie wyglądające 85W czy tam nawet 91 jak dla 7700k... To nie ma prawa działać na wysokich zegarach bazowych. Nie na na procesie 14 nano z dwoma dodatkowymi rdzeniami.

 

Relatywnie nisko taktowane jednostki AMD i ich słabe OC pośrednio wynika również z gorszej jakości procesu 14 nano w porównaniu do Intelowskiego. Tutaj nie ma na nich wała... odwalili kawał konkretnej roboty i obecnie tylko Samsung z technologicznego punktu widzenia jest bliski tej jakości. Niemniej jednak porównywanie 10 nanometrówych chipów mobilnych Samsunga w technologii finFET lpe jest bezcelowe ze względu na różnice konstrukcyjne. A L E... ciekawe i dające do myślenia.

 

Fajny artykuł, jakby Ci się nudziło.

 

KLIK

 

Porusza m.in kwestię gęstości mocy jądra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obecnie powierzchnia krzemu jest dużo mniejsza od IHS który to rzekomo powinien rozpraszać ciepło na większą powierzchnie co średnio się sprawdza za sprawa przewodnika , jeżeli powierzchnie krzemu/krzem można by zastąpić bezpośrednio płytką miedzi domyślam się ze dało by to dość ciekawe efekty , zaś jak to technicznie ogarnąć nie mam pojęcia ale na pewno są materiały/izolatory które by dały rade na integracje procesora na większej powierzchni która za razem spełniała by funkcje przewodnika i rozpraszacza

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa plotka głosi że Intel zaprezentuje też 12 rdzeniowca,

co będzie ciekawe bo na Q3 AMD zapowiedziało X399 i 16 rdzeniowca :D

 

Co do CofeeLake, co by Intel nie zrobił raczej on nie będzie gorszy od KabyLake'a, a nowa podstawka na pewno nie będzie na jedną generację procków, więc choćby z tego powodu opłaca się go kupić. Natomiast inna sprawa co w tym czasie przygotuje obóz czerwonych, bo AMD na początek 2018 planuje Zen2 :D

Piekny wyścig się szykuje :E i na liczbe rdzeni i na wydajność.

 

Pozatym, na Computex w Taipei gdzie Intel ogłosi swoje cuda będzie i AMD, możliwe że z 16 rdzeniowym samplem :D

Edytowane przez Mhelkir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obecnie powierzchnia krzemu jest dużo mniejsza od IHS który to rzekomo powinien rozpraszać ciepło na większą powierzchnie co średnio się sprawdza za sprawa przewodnika , jeżeli powierzchnie krzemu/krzem można by zastąpić bezpośrednio płytką miedzi domyślam się ze dało by to dość ciekawe efekty , zaś jak to technicznie ogarnąć nie mam pojęcia ale na pewno są materiały/izolatory które by dały rade na integracje procesora na większej powierzchni która za razem spełniała by funkcje przewodnika i rozpraszacza

 

Swojego czasu w ogóle zastanawiałem się dlaczego nie zatapia się rdzenia (DIE) w... krzemie. Po prostu - normalny krzemowy rdzeń z litografią, wtopiony w zwykłą krzemową ramkę bez litografii rozlaną na powierzchni 3/4 całego laminatu. scratchhead.gif Miedź też byłaby dobra, a nawet lepsza, ale wtedy omijałoby się problem łączenia krzemu z miedzią. Również rozszerzalności termicznej tego materiału podczas  tj. cykli termicznych jednostki. Tym samym Intel nie mógłby się już zasłaniać faktem, że taki rdzeń w Kaby jest za mały na lutowanie go z IHS-em.

 

Rdzeń miałby ten sam rozmiar, ale byłby otoczony krzemem na 3 krotne większej powierzchni. Nie rozwiązuje to problemu gęstości jądra, ale pewnie też byłoby ciekawe w kontekście temperatur całej jednostki. scratchhead.gif

 

Co do CofeeLake, co by Intel nie zrobił raczej on nie będzie gorszy od KabyLake'a, a nowa podstawka na pewno nie będzie na jedną generację procków, więc choćby z tego powodu opłaca się go kupić.

 

Nic się nie bój... Nawet, jak fizycznie będzie właził na tą samą podstawkę ( w co wątpię w myśl zasady - 2 generacje 1 podstawka ) to i tak zapewne pozamiatają chipsetem na taką skalę, że nikt tego nie kupi do obecnej 1151 ( jeśli o to Ci chodzi )

Już oni coś wymyślą... Wystarczy, że stary chipset nie będzie wspierał dowolnej magistrali w połączeniu z Coffe Lake... Kupisz i co. Powiesisz na ścianie?

Edytowane przez PrimoGhost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekny wyścig się szykuje :E i na liczbe rdzeni i na wydajność.

 

Żółwi wyścig - nie widzę w nim nic ekscytującego.

GPU - tu jakiś przyrost wydajności jest obecny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie... jakby jeszcze Volta weszła w tym roku, po Vedze. Byłoby co poczytać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żółwi wyścig - nie widzę w nim nic ekscytującego.

GPU - tu jakiś przyrost wydajności jest obecny.

Może i żółwi, ale pamiętasz kiedy ostatni rok był z tyloma nowinkami po stronie CPU? Bo ja nie.

Jeszcze czeka nas Ryzen APU, więc będzie sporo.

Edytowane przez Mhelkir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok.

biorąc ostatnie lata za punkt odniesienia, to teraz dzieje się sporo.

Mimo to nadal nie idzie do przodu tak

jak by większość konsumentów sobie życzyła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W bazie SiSoft pojawił się CPU z rodziny KabyLake 6c/6t @3,5GHz http://ranker.sisoftware.net/show_run.php?q=c2ffcee889e8d5e3dbecdfe6d4f280bd8dabceab96a680f3cef6&l=en

 

Dziwny twór ;) Czyżby CoffeeLake i5?

Result ID Genuine Intel® CPU 0000 @ 3.50GHz (6C 3.5GHz, 6x 256kB L2, 9MB L3)

Component Intel

Brand Intel

Number of Devices / Threads 1 / 6

State Normal

Speed 3.50GHz

Performance vs. Speed (aka Speed Efficiency) 53.32Mpix/s/GHz

 

 

P.S. i5-7600k bazowo ma 3,8GHz, więc dorzucenie dwóch jaj dużo nie zabrało, pytanie jak z OC.

Edytowane przez Mhelkir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok.

biorąc ostatnie lata za punkt odniesienia, to teraz dzieje się sporo.

Mimo to nadal nie idzie do przodu tak

jak by większość konsumentów sobie życzyła.

 

Bez przesady. Procesory konsumenckie klasy i7 właściwie są wystarczające w warunkach domowych i nawet wielu zastosowaniach profesjonalnych. Dzisiejszy software nie wymaga ogromnych mocy obliczeniowych i nie ma wielu przydatnych zastosowań gdzie można byłoby spożytkować znacznie wyższą wydajność. Kiedyś było tak, ze developerzy mieli mnóstwo pomysłów ale brakowało odpowiednio wydajnych cpu, a rozwój cpu był napędzany przez technologie, choćby nawet jeszcze nie tak dawno nie każdy procesor nadawał się do odtwarzania dvd. Teraz nie widać nowych wymagających popularnych zastosowań dla, których brakuje mocy. Szybki wzrost wydajności stosunkowo trwałych urządzeń spowoduje jedynie tyle, ze ludzie będą zmieniać procesor zamiast co 5 lat to co kilkanaście lat, a chyba nie o to chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady. Procesory konsumenckie klasy i7 właściwie są wystarczające w warunkach domowych i nawet wielu zastosowaniach profesjonalnych. Dzisiejszy software nie wymaga ogromnych mocy obliczeniowych i nie ma wielu przydatnych zastosowań gdzie można byłoby spożytkować znacznie wyższą wydajność. Kiedyś było tak, ze developerzy mieli mnóstwo pomysłów ale brakowało odpowiednio wydajnych cpu, a rozwój cpu był napędzany przez technologie, choćby nawet jeszcze nie tak dawno nie każdy procesor nadawał się do odtwarzania dvd. Teraz nie widać nowych wymagających popularnych zastosowań dla, których brakuje mocy. Szybki wzrost wydajności stosunkowo trwałych urządzeń spowoduje jedynie tyle, ze ludzie będą zmieniać procesor zamiast co 5 lat to co kilkanaście lat, a chyba nie o to chodzi.

i7, nawet 7700K, nie da rady jednocześnie grać i streamować, GPU dzisiejsze daje radę o ile nie mówimy o olbrzymich rozdzielczościach czy VR, rynek się rozwija i nowe zastosowania znajduje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy 6/12 nadawal by sie do grania i rownoczesnego strumieniowania szybkich animacji w wysokich rozdzielczosciach zeby to wygladalo przyzwoicie i dajo sie komfortowo grac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5 8*** Coffee Lake bez hyper-threadingu 6C/6T z 9mb L3 Cache wersja inżynieryjna startuje z 3.5GHz więc +4.0GHz w turbo/po OC wydaje się realne

i7 8*** 6C/12T L3 Cache 12mb taktowanie nieznane premiera równolegle z jakimś targami computex gamescon czyli sierpien

 

http://wccftech.com/intel-coffee-lake-desktop-6-core-4-core-cpu-leaked/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak 6/12 bedzie kompatybilny z Z200 to sie skusze ale mombasa nie mam zamiaru wymieniac , jak bede wymienial mombasa to tylko na 8/16 i wiecej a wtedy zapewne ryz v2 juz bedzie a i pewnie cena zadecyduje bo 2k euro na proca nie mam zamiaru wydawac.

 

Ehhhh Wiem jak to jest wyjda nowe mombasy to i tak sie skusze.

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie to trochę martwi, to by sugerowało możliwość zmiany podstawki pod Cannona, jakby teraz odcięli kompatybilność wstecz to z 90% pewnością by wydali dwa procki na nowy chipset i z myślą o tym się wstrzymałem z Kaby.

Podejrzewam też 3cią opcję: że CoffeeLake będzie kompatybilny wstecz jedynie w wypadku 4rdzeniowców, a 6tka zostanie elitarna dla Z300 - bo przecież jakoś muszą napędzić sprzedaż nowego mobo. Rynek jest już mocno nasycony.

Edytowane przez Mhelkir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu ze dwa rdzenie wiecej na chorym zegarku 4ghz z lekkim haczykiem moze byc niewiele szybsze od lub porownywalne z kebabem na 5+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oni nazywają tą technologię 14nm++, dodali jednego + i mam nadzieję że nie jedynie marketingowo, jak się będzie kręcić to jednak dowiemy się dopiero w Sierpniu. Szkoda że integra zostaje ta sama, na razie z procków najbardziej obiecująco wygląda dla mnie KabyLake-G z grafiką od AMD/Radeon. Nie wiem jednak kiedy premiera. Jak im ta współpraca pyknie to dla mnie to będzie ideał i zapomnę o kupowaniu grafiki, bo do moich zastosowań i Haswell jest ok, o ile to przekują na procki desktopowe, bo mi to wygląda na próbę wejścia Intela w konsole.

Edytowane przez Mhelkir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji propo KabyLake-G, ono ma mieć budowę dwóch oddzielnych układów połączonych ze sobą jakąś szyną.

Na r/Intel jest plotka że taką architekturę Intel zastosuje też dla CoffeeLake i wydzieli integrę poza krzem cpu pod IHSem, i w ten sposób zrobi miejsce dla nowych rdzeni. Jest też plotka o połączeniu tego z przebudową integry by dodać jakieś funkcje dla VR.

Edytowane przez Mhelkir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LGA 1151 dla Coffee Lake, fajnie byłoby móc bez problemu uruchomić ten procesor na płycie Z170. Bo szczerze, nie widzi mi się, znów wymieniać płytę główną.

Ponoć premiera Coffee Lake w Sierpniu, czyli pod koniec sierpnia procesory w sklepach ? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...