Skocz do zawartości
Dylu

Jaki ekspres do kawy polecacie?

Rekomendowane odpowiedzi

Opcja wygodna to automat z młynkiem.

 

Młynek plus ekspres to opcja upierdliwa ale ciekawsza - raz, że możesz też mielić kawę do innych metod, dwa - kombinować ze stopniem ubicia kawy (tak, to dużo zmienia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko, jest kwestią gustu ale podobnie jak "przedmówca" preferuję włoską szkołę, znajoma mi przywozi regularnie kawę ze średniej wielkościowo palarni w Trieście... subiektywnie - bardzo dobra... a jeśli chodzi o niemieckie wynalazki to jak dla mnie paskudztwo bleeee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie podczepię się pod temat. Zastanawiałem się nad kupnem jakiegoś ekspresu: bardziej pod uwagę biorę kolbowy niż automatyczny, ze względów cenowych no i częstotliwości picia kawy przeze mnie i małżonkę (1 rano przed pracą). Z jednej strony automatyczny to wygoda w przygotowaniu naparu, ale z drugiej strony cena trochę odstrasza... Bardzo mi się spodobał z automatycznych Siemens EQ5, nawet gdzieś na allegro znalazłem za 1100 zł (niby używka, tylko 200 kaw zrobił na pokazach :E). Z kolei kolbowe też do najtańszych nie należą. Teraz niby jakiś w Lidlu ma być za 500 zł, aczkolwiek nie jestem przekonany do tego Silvercresta. Jak już to bardziej byłbym skłonny do delonghi, ale ich przedział cenowy też waha się między 500 a 800. Plus do tego dochodzi zakup młynka.

Jaki typ kawy pijemy? Zwykła rozpuszczalna z mlekiem w wysokich kubkach (330 ml). Pora na jakieś zmiany, ale dobrze by było dalej w tych samych kubkach pić (z spienionym mlekiem to będzie ideał :E). I tutaj znowu bardziej przemawia do mnie automatyczny, który przeważnie ma regulowaną wysokość do nalewania.

 

Ktoś coś fajnego poradzi dla amatora ekspresów?

Na początku w ogóle myślałem o ekspresach przelewowych, ale dużo mają przeciwników niż zwolenników (odnośnie smaku, ale co ja tam wiem, w końcu na stan obecny piję tylko rozpuszczalną :E Mimo wszystko chcę to zmienić).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o automaty to najlepsze robi Jura.

Ja posiadam automat siemensa z którego jestem bardzo zadowolony a znajomi posiadają Melitę i kawa również smakuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nivona niby znana firma ale nie jestem przekonany. Kiedyś widziałem go do zakupu na iBood w promocji. Osobiście w firmie używamy Krups EA907d . W domu od czasu do czasu pije się kawę z kapsułki i powiem wam że pomiędzy kapsułkowym a takim Krupsem ja jako laik wyczuwam różnicę. No i w kapsułkowych nie da się definiować swoich ulubionych kaw, co w tych lepszych ekspresach do kawy jest normą. Jak się dorobię to kupię sobie taki ekspres.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dylu, jak Ci się maszyneria sprawuje? Mleczaki robi dobre? Ten 44.660 jest lepszy od np. 25.462? Jakoś ta numeracja sugeruje wyższe możliwości, czy jak na to patrzeć? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawuje się bardzo dobrze. 'Mleczaki' robi tak jak należy. Z trzystopniowego regulatora gęstości piany mlecznej używamy tylko 3 - najgęstszej, nawet tam gdzie w przepisach sugerują, aby piana była bardziej 'flat' ;) Tak po prostu lubimy :)

Metodą prób i błędów musiałem nieco wyregulować stopień grubości mielenia ziarna żeby kawa zaczęła nam smakować tak jak lubimy.

Jak do tej pory ekspres ten ma dla mnie tylko jedną wadę - jest dosyć głośny. Wstając do pracy wcześnie rano i robiąc sobie kawę mam wrażenie, że słyszą to wszyscy sąsiedzi :]

Ogólnie jest bardzo OK.

 

Ps. W Tesco jest teraz dobre promo na zieloną kawę Jacobs, w ziarnach oczywiście. O.5kg za 15.99 PLN ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jura, firma ze Szwajcarii. Mam ich ekspres od 7 lat i dopiero teraz był pierwszy raz serwisowany (puściły oringi w bloku, zużycie materiału normalne). Swoje kosztuje ale naprawdę warto.

Edytowane przez Soplus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas w pracy od 6 lat jest Jura C5 robi dziennie kilkadziesiąt kaw i jeszcze się nie zepsuła :P

Aż by się chciało wezwać serwisanta i sprawdzić przebieg :E pewnie liczba kaw byłaby w dziesiątkach tysięcy liczona. Fakt, że filtry zmieniane, ekspres czyszczony firmową chemią etc.

 

Rodzice mają Jurę J9 - więcej bajerów - bardzo fajny ekspres choć drogi.

Z takich ciut tańszych to Nivona jest też niezłą marką.

 

 

Teściowie mają budżetówkę - DeLonghi Magnifica S ECAM 22.110.SB - i kawę robi całkiem spoko, aczkolwiek czasem się zacina i trzeba wymontowywać moduł zaparzający no i w ciągu roku już był na gwarancji bo padł jakiś mechanizm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawuje się bardzo dobrze. 'Mleczaki' robi tak jak należy. Z trzystopniowego regulatora gęstości piany mlecznej używamy tylko 3 - najgęstszej, nawet tam gdzie w przepisach sugerują, aby piana była bardziej 'flat' ;) Tak po prostu lubimy :)

Metodą prób i błędów musiałem nieco wyregulować stopień grubości mielenia ziarna żeby kawa zaczęła nam smakować tak jak lubimy.

Jak do tej pory ekspres ten ma dla mnie tylko jedną wadę - jest dosyć głośny. Wstając do pracy wcześnie rano i robiąc sobie kawę mam wrażenie, że słyszą to wszyscy sąsiedzi :]

Ogólnie jest bardzo OK.

 

Ps. W Tesco jest teraz dobre promo na zieloną kawę Jacobs, w ziarnach oczywiście. O.5kg za 15.99 PLN ;)

Z ciekawości jaką masz ustawioną grubość mielenia aktualnie?

Mam ten ekspres końca lipca, nie ma dużego przelotu bo używany w domu przez dwie osoby (500coś kaw). Póki co wszystko jak należy. Trzeba często czyścić, szczególnie jeżeli używa się mleka. Na początku spieniacz przestał funkcjonować ale pomogło wyczyszczenie uszczelnień pojemnika...

Drażni mnie tylko że jak się kończy kawa lub woda to ekspres o tym nie ostrzega za wczasu tylko zrobi kawę z 2 ziarenek albo wody na dnie filiżanki.

 

Mam model : DE LONGHI ECAM 350.55B Dinamica

Edytowane przez dszywala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Młynek mam ustawiony na 4.5

 

Spieniacz czyszczę, rozbierając na części, co jakieś 3-4 dni. W książce zalecają co 2, ale bez przesady. Po każdym użyciu i tak jest funkcja płukania gorąca wodą także luz.

 

A co do poziomów w zasobnikach, cóż... wymagałoby to zastosowania wielu dodatkowych czujników, co na pewno miało by wpływ na cenę.

U mnie info o niskim poziomie wody jest, o ilości kawy już nie.

 

Mnie trochę wkurza np sytuacja kiedy zrobię kawę, po jej skończeniu pojawia się akurat info o pełnym pojemniku na fusy i muszę go opróżnić żeby dorobić spienione mleko kiedy to przy jego robieniu już fusy nie powstają także nic więcej do pojemnika nie wpada. No ale to są takie pierdoły raczej.

Edytowane przez Dylu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Młynek mam ustawiony na 4.5

 

Spieniacz czyszczę, rozbierając na części, co jakieś 3-4 dni. W książce zalecają co 2, ale bez przesady. Po każdym użyciu i tak jest funkcja płukania gorąca wodą także luz.

 

A co do poziomów w zasobnikach, cóż... wymagałoby to zastosowania wielu dodatkowych czujników, co na pewno miało by wpływ na cenę.

U mnie info o niskim poziomie wody jest, o ilości kawy już nie.

 

Mnie trochę wkurza np sytuacja kiedy zrobię kawę, po jej skończeniu pojawia się akurat info o pełnym pojemniku na fusy i muszę go opróżnić żeby dorobić spienione mleko kiedy to przy jego robieniu już fusy nie powstają także nic więcej do pojemnika nie wpada. No ale to są takie pierdoły raczej.

Też muszę poeksperymentować z stopniem mielenia. Teraz mam ustawiony na najwyższy bo lubię mocną kawę ale wydaje mi się że przy niektórych kawach jest trochę przepalona.

Często używam czyszczenia dyszy gorącą wodą i to jest najlepsza opcja.

U mnie jest to samo, dodatkowo jak zrobię kawę i wyskoczy info o braku wody to też nie mogę już spienić mleka :E Brak trochę logiki. Ogólnie jestem zadowolony, do użytku nieprofesjonalnego jest idealny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat brak wody ma prawo blokować funkcję spieniania bo ta 'napędzana' jest parą wodną pod ciśnieniem, a bez wody pary nie będzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat brak wody ma prawo blokować funkcję spieniania bo ta 'napędzana' jest parą wodną pod ciśnieniem, a bez wody pary nie będzie ;)

Racja, ale wody i tak nigdy nie zużywa do zera tylko krzyczy że pojemnik jest pusty kiedy jest w nim 1/5 jeszcze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak mam, ale to chyba wynika z tego żeby układ wodny ekspresu nie zasysał powietrza. Nie wiem czy też tak miałeś, ale u mnie podczas pierwszego uruchomienia po zakupie praca pompy czy czegoś tam co tam warczy kiedy robi się kawa (I nie mówię tu o młynku) była o wiele głośniejsza przez pierwsze kilka chwil po czym zrobiło się normalnie i tak jest do teraz. Piszą o tym w książce, że to normalne, ale nie piszą z czego to wynika, a pewnie jest to właśnie praca 'na sucho'. I gdyby to miało miejsce częściej, to sądząc po tym jaki to był dźwięk, stawiam że ekspres szybko by się rozleciał :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Od 3 dni jestem posiadaczką ekspresu Delonghi 350.55 B.Mam pytanie do posiadaczy tego modelu ,a mianowicie ....Chcę zmniejszyć ilość niektórych zaprogramowanych kaw ,nie mieszczą mi się do szklanek 300 ml ? Wiem jak to zrobić ,ale chodzi mi o to ,żeby były idealne proporcje jak w tych zapisanych

Swoją drogą.....praktycznie wszystkie szklanki np do latte mają 15 cm wysokości .Do tego ekspresu są za wysokie .Jakich Wy używacie ?

Pozdrawiam ?

Raczkująca baristka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swojej instrukcji od ekspresu mam dokładnie opisane jak programować wartości napojów, te które programować się daje. Bo nie wszystko można dowolnie personalizować, przynajmniej u mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dylu owszem ,jest napisane jak to zrobić ,ale chodzi o to ,żeby kawa i mleko były w takich samym proporcjach jak te,które są zapisane w automacie. Chcę tylko zmniejszyć lub zwiększyć wielkość gotowej kawy.Robiąc to wg instrukcji sama muszę zrobić stop ,wtedy kawa nie jest już taka sama

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dylu owszem ,jest napisane jak to zrobić ,ale chodzi o to ,żeby kawa i mleko były w takich samym proporcjach jak te,które są zapisane w automacie. Chcę tylko zmniejszyć lub zwiększyć wielkość gotowej kawy.Robiąc to wg instrukcji sama muszę zrobić stop ,wtedy kawa nie jest już taka sama

To kombinuj tak żeby Ci smakowało ;)

 

Ja się ostatnio przez przypadek nauczyłem robić takie coś

 

MGBrq7U.jpg

Ładne? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to właśnie nie jest żaden 'zaprogramowany mleczak' tylko efekt zrobienia zwykłej kawy, a następnie dorobienia do niej mleka :E Tylko ostatnio zmieniłem rodzaj mleka i 'sposób słodzenia' i zaczęło wychodzić takie o coś :) Czysty przypadek, ale umiem już powtarzać :E

Edytowane przez Dylu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę się podpiąć pod temat. Jakie mleko się wam najlepiej się spienia?

 

Czy mógłby ktoś pokazać jak wygląda cappucino po zrobieniu u niego w ekspresie? Mam wrażenie że mój ma problem ze spienieniem mleka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...