Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Solmyrek

Serwer NAS, TeamViewer, wymiana plików, monitoring lokalu - jakie oprogramowanie wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

piszę temat teraz, choć jeszcze nie zdecydowałem ile wyłożę na sprzęt i oprogramowanie.

Chciałbym się zamknąć wstępnie w 4000-6000 PLN.

 

W chwili obecnej jestem serwisantem oprogramowania hotelowego i siedzę w biurze, na kompie z Win 7, i3-4130, 4GB RAM, SSD 240 + 1TB (komp firmowy) z biznesową licencją na TeamViewera. Moja praca polega na łączeniu się z hotelami i naprawianiu błędów w bazach danych, błędów w oprogramowaniu, błędów ludzkich (najczęściej) ale jest to praca stacjonarna, a ja myślę przyszłościowo i nie chcę być uzależniony od jednego miejsca.

Z przymrużeniem oka powiem, że chcę siedzieć na Bahamach i nadal wykonywać swoją pracę. ;)

 

Posiadam lokal, w którym chciałbym zainstalować serwer NAS. Lokal jest moją własnością i powoli zbieram się do budowy wszystkiego.

Co tam będzie?

 

1. Serwer NAS, główny.

2. Mini-server czuwający nad bezpieczeństwem - czujniki wilgoci, dymu, temperatury itd (łącznie około 20-30 sztuk połączonych z mini-komputerkiem. Np: raspberry 2, która będzie zbierać dane i przekazywać do głównego serwera.

3. Skromny monitoring - czujniki ruchu, kamera na podczerwień itd, podłączone do kolejnego mini kompa i przekazujące dane do serwera głównego. Lub podłączone od razu do serwera.

 

Na głównym serwerze będzie non stop uruchomiony serwer Firebird, BDE, TeamViewer licencja biznesowa, programy do nagrywania z kamery, zrzut danych z czujników, poczta (thunderbird), Opera, Chrome, a także być może własna domena i własna poczta, ale to później.

Z uwagi na te wymagania będę potrzebować Windows 7 Pro i czasami parę innych narzędzi do programowania (Delphi, Visual C) więc niestety Linux odpada.

 

Czy może mi ktoś pomóc w doborze oprogramowania?

Jestem sprzętowcem, sprzęt sobie poskładam ale wszelkie sugestie BARDZO MILE WIDZIANE.

 

Sprzęt:

W chwili obecnej myślę o Ryzenie 5 1600, 16GB RAM, dysku 1x SSD 240-512GB MLC lub 2x (jeden na system, drugi do obrabiania baz danych), 4 dyskach 2-4TB. Karty graficzne mam więc cokolwiek tam wsadzę będzie OK (Radeon HD 5770, HD 6770, HD 5450, a nawet S3 Virge 4MB na PCI "w razie W" jako zapasowa).

Ryzen - ponieważ nie zależy mi na szybkości rdzeni, a wolę i potrzebuję wielowątkowość.

 

Jakie oprogramowanie polecacie?

Może być nawet płatne, byleby tylko nie zrujnowało mi kieszeni doszczętnie i odpowiadało moim potrzebom.

 

Do serwera będzie podłączony net - światłowód. Wszystkie urządzenia otrzymają własną odrębną linię zasilającą, całą topologię prądu sobie zbuduję sam. Do serwera ma być dostęp 24h / 365 dni w roku. Do niego będę się łączyć z jakiegoś miejsca w Polsce i działać sobie (biznesowa licencja TeamViewer jest przypisana do konkretnego kompa ale pozwala na połączenia z innych komputerów z licencją bezpłatną - bez limitów czasowych).

Do tego potrzebuję miejsce na bazy danych, już teraz mam ich kilkadziesiąt i póki co 1TB starcza, więc 16TB też powinno.

 

Z każdego miejsca gdzie będę - chcę mieć podgląd czujników - wilgoci, temperatury itd. Na wszelki wypadek.

 

Macie jakieś pomysły?

 

Pozdrawiam,

Patryk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hp microserver gen8 + 8-16GB ramu + ew wymiana celka na i5/xeona+ 256/512GB ssd nvme + hdd , proxmox + xpenology /win7 + router z vpn lub vpn na xpenology lub zwirtualizować openwrt/dd-wrt/pfsense/opnsense/mikrotik na proxmoxie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HP microserwver odpada.

Ja będę dokładać tam dyski. Celeron za słaby. i5 w sumie też.

Wybór dokonany - Ryzen albo i7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

odświeżenie tematu.

 

Sprzętowo wybór jest jeden. TR 1920X. Ale niestety jest, jeszcze, dla mnie za drogi.

Ale to tylko kwestia czasu....

 

Najpierw remont = Neverending Story fyfnaście.

---------------------------------

 

Takie coś sobie znalazłem:

 

https://www.youtube.com/watch?v=ugnuYCgsCzo

 

 

https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-amd_ryzen_threadripper_1920x-757-vs-amd_ryzen_7_1700-707

 

Widziałem testy tego procka na portalach.

Czy ktoś może mi pokazać realne zastosowania u siebie?

Wpadnę z SSD i zobaczymy czy warto dopłacić do 1950X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...