Skocz do zawartości
Minciu

NVIDIA GeForce GTX-RTX 20x0

Rekomendowane odpowiedzi

.. A gdyby zaopatrzyć 1070tkę w szerszą magistralę i wydajniejszy podsystem pamięci ta różnica by się wyraźnie zmniejszyła, pomimo, że moc gpu pozostała by taka sama.

 

DO IT :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekko Ci się pomyliło, kolega wyżej pisał o TFlopsach czyli wydajności GPU, a Ty twierdzisz, że 1080Ti jest wydajniejsza od 1070 o 80% kiedy takie różnice wystąpią tylko w wysokiej rozdzielczości, tylko w niektórych grach - tych, gdzie po prostu 1070tce braknie przepustowości pamięci, a nie mocy samego gpu.

 

Realnie i średnio 1080Ti jest od 1070tki wydajniejszy o okolice 40%. Skrajne i niereprezentatywne przypadki nie stanowią ogółu. A gdyby zaopatrzyć 1070tkę w szerszą magistralę i wydajniejszy podsystem pamięci ta różnica by się wyraźnie zmniejszyła, pomimo, że moc gpu pozostała by taka sama.

 

Ludzie patrzą na testy w 1080p czy też 1440p , na stosunkowo słabych platformach testowych to potem błędne wnioski wyciągają.

 

GTX 1080Ti jest szybszy w zakresie około 40% do 60% ale od GTX 1080. Od 1070 tak jak pisałem, nawet po te 80%. Takie są realia w momencie kiedy obydwie karty są w stanie zaprezentować swój uwolniony potencjał.

Tj. Brak throttlingu, uśrednione OC dla GP104 oraz GP102.

 

Co by było gdyby było jak by 1070 miał szerszą magistralę to inna historia, GP104 ma 256 bit i tak to wygląda. 1080Ti pomimo szyny przyciętej względem TITANów z 384 bit na 352 bit, nadrabia przepustowości wysoko taktowanymi memkami które zazwyczaj mają potencjał OC w zakresie + 1000/1100 efektywnego taktowania.

 

Pisanie, że 1080Ti jest realnie i średnio wydajniejszy o 40% od 1070 to naprawdę albo niedocenianie możliwości GP102 albo po prostu ignorowanie realiów.

 

Tym bardziej, że wszystkie te karty przerobiłem zarówno w benchmarkach jak i grach od 1080p do 4k jeśli chodzi o rozdziałki i wiem doskonale co piszę. W sumie na kanał poleci test GTX 1070 vs GTX 1080Ti bo tego na kanał jeszcze nie wrzucałem to będzie czarno na białym jakie są dysproporcje pomiędzy tymi układami.

 

Jeśli chodzi o bardzo ścisłe UŚREDNIENIE wydajności pomiędzy 1080Ti a 1070 to jest to zakres 55/60% i dobija do tych 80%.

 

Patrzmy na wydajność kart graficznych jako całość, a nie samych gołych chipów GP104 vs GP102. Bo jednak efekt końcowy jest jaki jest :)

Tym bardziej, że wydajność kart z chipem GP102 jest tak duża, iż w zdecydowanej większości gier czy to i7 8700K@5 Ghz czy nawet i9 7980XE@4.7 Ghz w 1080p ogranicza te karty. Zdarza się to również w 1440p.

Edytowane przez TylkoTak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech zgadne, znowu ktoś dyskutuje z liczbami? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

tam 40% ... Chyba w CSie ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam wielkim znawca nie jestem ale wystarczy wlaczycv kilka filmow z youtube z testami tych kart i przy wyzszych rozdzielczosciach 1080ti jest nawet do tych 80% wydajniejsza niz 1070. sam mialem 1080ti i 1080 to roznica w fhd byla nawet 40% na tak niskiej rozdzielczosci bo wiecej monitor mi nie pozwalal a gdzie dopiero 1070 ktora jest slabsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
.. gdzie dopiero 1070 ktora jest slabsza.

a gdzie po drodze jeszcze 1070ti ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1080 Ti jest jednym z najbardziej udanych GPU Nvidii. Nigdy tego dokładnie nie liczyłem, ale nie zdziwiłbym się gdyby ogólny wzrost wydajności względem 1070 wynosił około 80%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy odpowiedzieć sobie na dwa pytania:

1. Czy NV ma techniczne możliwości stworzenia 1170 o wydajności 1080 Ti? Tak, ma.

2. Czy NV wypuści tak szybkiego 1170, czy - wiedząc że konkurencji praktycznie nie ma - 1170 będzie miał wydajność 1080 a nie 1080 Ti?

Skoro Pascale sprzedają się świetnie to 1170 nawet o wydajności 1080 będzie też sprzedawał się świetnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Side, na jakie Twoim zdaniem przyrosty wydajności można liczyć - po tym, co widziałeś z przecieków pewnie masz jakąś opnię na ten temat?

Podtrzymuje to co pisałem w ubiegłym roku ~35% do przodu wydajność na wat z ewentualną kilku procentową korektą na plus wink.gif Ale pozytywne zaskoczenie też może się pojawić, ponieważ Nv mogła popracować nad taktowaniami.

 

Jedynie nowy przeciek to następca GP102 będzie miał powierzchnie ~676mm2, więc powierzchnia następcy GP104 ~450mm2.

Spore klocki, ale upakowanie w 12FFN jest kosmetycznie lepsze. Na ogół większe chipy trochę lepiej udają się upakować, więc w zasadzie ta różnica jest bliska zeru. Skoro między GP100, a GV100 różnica wynosi ~3.6%.

 

Bedzie to nowa architektura, więc z czasem jak devsi dostaną w łapki sprzęt to wydajność w przyszłych tytułach może ulec poprawie i różnice pogłębią się. Do tego jest spore prawdopodobieństwo, że te nowe dla graczy będą posiadały konfiguracje jak Volta z Xaviera - FP16/FP32 i INT8(tensor core).To też przyczyniłoby się do tego, że FP16 stosowane byłoby częściej w grach, a to przełożyłoby się na kolejny wzrost wydajności.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1080 Ti jest jednym z najbardziej udanych GPU Nvidii. Nigdy tego dokładnie nie liczyłem, ale nie zdziwiłbym się gdyby ogólny wzrost wydajności względem 1070 wynosił około 80%.

Wzrost to 31% :E więc tak jakby bardzo daleko od twoich szacunków :E

 

wydajnosc.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzrost to 31% :E więc tak jakby bardzo daleko od twoich szacunków :E

 

wydajnosc.png

 

hmmm 68,87 * 131% = ??

 

Teoretycznie 100% ? w praktyce wychodzi 90% :E MAGIC ;)

 

 

1070 jest o 31% wolniejszy od 1080TI - tutaj się zgadza ale w drugą stronę to już nie pasuje, bo 1080TI nie jest szybszy o 31%, a o 45% nawet w tej tabelce ;) Która zapewne uwględnia również wyniki z FHD?

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle prosta matematyka rozkłada geniuszy na łopatki.

Jeden 90%, drugi 31% lol2.gif

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzrost to 31% :E więc tak jakby bardzo daleko od twoich szacunków :E

 

Nie moich szacunków, a kolegi TylkoTak. wink.gif

 

Dziwna jakaś ta tabelka, na czym są oparte te %? Nie mówiąc już, że źle je przeliczyłeś. 

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Tobie ile wychodzi ? :D

 

Bo mi wychodzi, że karta o 31% szybsza od 1070 ma 90% wydajności 1080TI (która ma 100%).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle prosta matematyka rozkłada geniuszy na łopatki.

Jeden 90%, drugi 31% lol2.gif

wybacz zmęczony już chyba jestem :E wychodzi 47% co nadal daleko od 80 ;)

Edytowane przez overcloked

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybacz zmęczony już chyba jestem :E wychodzi 47% co nadal daleko od 80 ;)

 

Ale w tabeli uezględniona jest średnia wydajność z rozdzielczości FHD/WQHD/4K. Gdzie w FHD wykresy są najbardziej płaskie. ??

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w tabeli uezględniona jest średnia wydajność z rozdzielczości FHD/WQHD/4K. Gdzie w FHD wykresy są najbardziej płaskie. ??

Z tego co kojarzę pclab to tego ostatniego zestawienie bierze CHYBA pod uwagę wszystkie rozdzielczości w których przeprowadzali testy: https://pclab.pl/art73194-28.html

Edytowane przez overcloked

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwą wydajność karty powinno oceniać się wtedy, kiedy działa w 100%. CPU musi mieć wtedy trochę luzu. Jeśli CPU jest w stanie wyciągnąć w jakiejś grze, załóżmy 100 fps, to powinno się dopasować takie ustawienia, żeby najlepsze GPU nie dochodziły do tych 100 fps. Czyli najczęściej w WQHD czy 4K. Wiem, że zjawisko bottlenecku jest często źle rozumiane, ale to nie znaczy że nie ma go w ogóle. wink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiciel firmy lenovo, powiedział troszeczkę za dużo, podczas targów E3

Minuta: 01:35 oraz 02:51

 

 

Edytowane przez Pawcioo10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać kto ma/miał 1080Ti i był w stanie ją porównać do GTX 1070, a kto teoretyzuje i pisze niedorzeczności o 40% +/- . Norma :)

 

 

Żeby nawet daleko nie szukać, to testy z Pclaba.

 

https://pclab.pl/art73194.html

 

c3_4k.png

 

doom_4k.png

 

dex11_4k.png

 

tr_4k.png

 

w3_4k.png

 

Na 1080p nie ma co patrzeć, bo 6700K z platformy testowej to skuteczny bottleneck (memki też wolne) dla 1080Ti w tej rozdziałce. W 1440p też bywa, chociaż w wielu grach w 1440p nawet na PCL widać po 70/80% przewagi 1080Ti nad 1070.

 

Liczby nie kłamią, a to co wkleiłem i tak nieźle wypada na korzyść GTX 1070 gdzie w realiach różnice są jeszcze większe. Przy lepszym konfigu niż ten testowy z PCL.

 

Weźmy kilka liczb na przykładzie min fps.

 

Crysis 3 - 27 na GTX 1070, 46 na GTX 1080Ti - 70% różnicy

Doom - 46 do 76 - 65%

Deus EX - 21 do 38 - 80%

ROTR - 27 do 46 - 70%

Wiedźmin 3 - 24 do 42 - 75%

 

Sam również mam testy wykonane i liczby mogę powklejać, zanim na kanał materiał z 1070 vs 1080Ti poleci. Ale wolałem dać tutaj testy z PClaba , żeby co niektórym ostudzić zapędy ignoranckie.

Edytowane przez TylkoTak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem okazję bawić się 1070 przez jakiś czas no i mam 1080Ti w budzie. 1440p 144hz, niestety mam dziadka 4790k w budzie, więc górnego ograniczenia FPS raczej nie tykam w nowszych grach. Przyrost wydajności przy 1080Ti to zależnie od gry i bardzo na oko 30-60% w moim przypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dlatego też testy GPU powinno robić się zawsze na jak najmocniejszych CPU, żeby margines błędu był jak największy, poza tym trzeba też odpowiednio skonfigurować środowisko testowe jakim np. jest gra.

 

Jak najprościej wytłumaczyć zjawisko bottlenecku? Może to śmieszne, ale idealnym przykładem jest HP z gier. szczerbaty.gifszczerbaty.gif

Jeśli nasza postać w grze ma HP 30/90 to znaczy że 90 może mieć maksymalnie, ale aktualnie jest mocno ranna i ma 30. To ile klatek możemy maksymalnie wyciągnąć w grze to jest max. HP i jest zależne od CPU, a to ile rzeczywiście osiągniemy jest już zależne od GPU. Oczywiście w odróżnieniu od HP (najczęściej) maksymalna liczba renderowanych klatek nie będzie stała, a będzie się cały czas zmieniać wraz z narzutem obliczeń na procesor. Jeśli procesor nie przetworzy odpowiedniej ilości danych to nie będzie czego miał zapodać dla karty graficznej.

 

W skrócie: jeśli CPU pozwoli na maksymalnie 130 klatek w jakiejś grze, to niezależnie od tego jaką kartę graficzną włożymy do tego komputera nie przekroczymy tej granicy.

Poprawka: Pisząc CPU mam na myśli CPU+RAM.

 

Swoją drogą jak patrzę co się dzieje na rynku procesorów, to do nowego kompa chyba wezmę Ryżena. wink.gif

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej skłaniam się ku tezie że NV zrobi powtórkę z Maxwelli i najpierw zaprezentuje 1150 / 1150 Ti. W ten sposób sprzedaż najszybszych Pascali (których podobno miliony zalegają w magazynach) będzie niezagrożona, bo kto będzie potrzebował dużej wydajności nie kupi 1150 Ti gdyż będzie za słaby.

Edytowane przez Avitr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej skłaniam się ku tezie że NV zrobi powtórkę z Maxwelli i najpierw zaprezentuje 1150 / 1150 Ti. W ten sposób sprzedaż najszybszych Pascali będzie niezagrożona, bo kto będzie potrzebował dużej wydajności nie kupi 1150 Ti gdyż będzie za słaby.

 

Ale to właśnie byłoby nielogiczne. Bo jeśli 1170 i 1180 byłyby odpowiednio mocne (mocniejsze od 1080 Ti) to NV mogłaby im dać na początek wysoką cenę i nie robiłyby za żadną konkurencję, a po prostu za wyższą półkę wydajnościową. Natomiast przy wypuszczeniu 1150/1150 Ti/1160 NV stworzyłaby sobie konkurencję dla segmentu średnio/wysokiego w Pascalach.

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...