Skocz do zawartości
adashi

Żulernia z OLX, Allegro oraz forum PC Laba

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, lokiju napisał:

No do mnie typek pisał, że on mi wyślę linka i tam dostanę jakiś kod z, którym mam iść do paczkomatu włożyć paczkę i rzeczywiście wysłał mi linka i jakiś podrobiony dowód przelewu ?

Kolejna podstawowa zasada - "dowód przelewu", to dla mnie stwierdzenie wewnętrznie sprzeczne. O wysłaniu przelewu, to (dla zwykłego odbiorcy) może dowodzić jedynie fakt jego otrzymania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, PiXel2.0 napisał:

Kolejna podstawowa zasada - "dowód przelewu", to dla mnie stwierdzenie wewnętrznie sprzeczne. O wysłaniu przelewu, to (dla zwykłego odbiorcy) może dowodzić jedynie fakt jego otrzymania.

Jak ktoś nie ma pojęcia jak funkcjonuje przesyłka olx i nie jest tak obeznany jak my to może dać się oszukać na co wskazuję liczba oszustów. Jest ich coraz więcej więc najwidoczniej jeleni nie brakuje i interes się kręci. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, lokiju napisał:

Jak ktoś nie ma pojęcia jak funkcjonuje przesyłka olx i nie jest tak obeznany jak my to może dać się oszukać na co wskazuję liczba oszustów. Jest ich coraz więcej więc najwidoczniej jeleni nie brakuje i interes się kręci. 

Dokładnie. Powodem, dla którego jakiegoś rodzaju oszustwa nadal występują, zawsze jest to, że znajdzie się ktoś, kto da się nabrać.

Zdarzały się firmy, które nabrały się na phishing, tracąc w ten sposób po kilka milionów...

Edytowane przez PiXel2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, PiXel2.0 napisał:

Dokładnie. Powodem, dla którego jakiegoś rodzaju oszustwa nadal występują, zawsze jest to, że znajdzie się ktoś, kto da się nabrać.

Zdarzały się firmy, które nabrały się na phishing, tracąc w ten sposób po kilka milionów...

Pamiętam taką historię z przedsiębiorcą z allegro dostał rzekomy mail od allegro, że ma dopłacić złotówkę czy coś takiego i oczywiście zalogował się do podrobionej strony banku i tak stracił dużą kasę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, lokiju napisał:

Pamiętam taką historię z przedsiębiorcą z allegro dostał rzekomy mail od allegro, że ma dopłacić złotówkę czy coś takiego i oczywiście zalogował się do podrobionej strony banku i tak stracił dużą kasę. 

Do mnie już chyba 4 albo 5 razy przeszedł jakiś podrabiany e-mail, że niby mam zaległą płatność na Allegro, i jak nie zapłacę (klikając w link), to mi zablokują konto, podadzą do windykacji itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystałem już z kilka razy z przesyłki olx (jako sprzedający i kupujący) i nie było większych problemów. Płatność w ciągu 3 dni roboczych z reguły była na moim koncie.Fajne jest to , że sprzedający ma 3 dni na wysłanie przesyłki bo w przeciwnym razie transakcja anulowana . Niestety z doświadczenia wiem, że jak ktoś już ma kasę w garści to ciężko mu idzie wysyłka. Mnóstwo razy musiałem po tygodniu, dwóch czy nawet trzech prosić o łaskawe wysłanie przesyłki. System wymaga jeszcze dopracowania ale jest to dobry kierunek.

Natomiast obecny system oceny na olx to porażka. Nie musisz kupować czy sprzedawać ale możesz oceniać. Ktoś nie chce obniżyć ceny - bach negatyw, ktoś Cię oszukał - to jeszcze negatyw dołoży, masz nie takie zdjęcie towaru - a nuż ktoś da negatyw.

O pomocy olx też można wiele napisać ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.04.2021 o 15:37, zireael7 napisał:

Jeżeli na wstępie pytają się Ciebie o wysyłkę OLX to uważaj, jest duże prawdopodobieństwo, że chcą Cię oszukać. Jest nawet na niebezpieczniku artykuł na ten temat, warto poczytać: https://niebezpiecznik.pl/post/olx-scam-karta-platnicza/

W dniu 19.04.2021 o 19:16, lokiju napisał:

Dzisiaj na whatsapp ktoś się do mnie odezwał pisał poprawną polszczyzną i to z polskiego numeru chciał mnie oszukać na przesyłkę olx na odchodne napisałem by się wziął do roboty i przestał oszukiwać ludzi po czym go zablokowałem to najlepsza metoda na takich cwaniaków. 

Na whatsapp to faktycznie najpewniej próba oszustwa, ale samo pytanie o udostępnienie przesyłki OLX jak tu przywołano wyżej nie jest niczym groźnym przecież. Sam tak kiedyś sprzedającego zapytałem czy udostępni w ogłoszeniu, bo nie było, a jako kupującemu, to ta forma mi pasuje (jako sprzedającemu w sumie też, chociaż trzy rzeczy tylko dotychczas tak sprzedałem). Zdziwiłbym się mocno jakby mnie ktoś zablokował i oskarżył o oszustwo po tym jakbym go w wiadomości na OLX zapytał czy uaktywni przesyłkę OLX w ogłoszeniu. ;'X

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Fjubens napisał:

Na whatsapp to faktycznie najpewniej próba oszustwa, ale samo pytanie o udostępnienie przesyłki OLX jak tu przywołano wyżej nie jest niczym groźnym przecież. Sam tak kiedyś sprzedającego zapytałem czy udostępni w ogłoszeniu, bo nie było, a jako kupującemu, to ta forma mi pasuje (jako sprzedającemu w sumie też, chociaż trzy rzeczy tylko dotychczas tak sprzedałem). Zdziwiłbym się mocno jakby mnie ktoś zablokował i oskarżył o oszustwo po tym jakbym go w wiadomości na OLX zapytał czy uaktywni przesyłkę OLX w ogłoszeniu. ;'X

 

Nie czytałeś chyba moich kolejnych postów typ zapytał o przesyłkę olx i opisał mi jak to działa, że on coś tam wypełni i wtedy mi prześlę linka w, którym będzie kod do paczkomatu, którego mam użyć by włożyć paczkę a ten link to było coś w stylu "olx.sdakjasdjdlksa.bk" i do tego jeszcze podrobiony dowód przelewu. Przesyłka olx tak nie działa jak ktoś coś kupi przez olx to w menu "twoje przesyłki" wyświetli się o tym informacja i wtedy ja akceptuje albo odrzucam wypełniam wszystkie swoje dane drukuje etykietę i idę wysłać przedmiot bez wchodzenia w jakieś szemrane linki. Dodam, że oczywiście w menu "twoje przesyłki" nic się nie pojawiło więc to jest oczywiste, że to był oszust.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieliście taką sytuację - idę do paczkomatu po odbiór przesyłki, wklepuję numer i kod, a paczkomat do mnie, że nie może otworzyć skrytki ? [:|]

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłeś na numer techniczny widoczny na paczkomacie i ... co powiedzieli? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, BladyPL napisał:

Zadzwoniłeś na numer techniczny widoczny na paczkomacie i ... co powiedzieli? :)

Paczkomat zakomunikował, żeby zadzwonić na infolinię, ale nigdzie nie dzwoniłem :E Nie mam ochoty stać przed paczkomatem i wysłuchiwać różnych formułek powitalnych, ględzenia o nowych usługach i promocjach, pouczeń o ochronie danych osobowych, następnie przedzierać się przez menu, wysłuchiwać formułek o zgodzie na rejestrowanie połączeń i czekać w kolejce na konsultanta, który i tak pewnie nic by nie poradził, skoro skrytka się zacięła. Napisałem maila z domu. Dostałem odpowiedź, że wstrzymają powrót paczki i oddzwonią do mnie w przeciągu 24h.

Edytowane przez PiXel2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda,. Ja mimo wszystko jak miałem problem z paczkomatem to zadzwoniłem i uzyskałem połącznie w mniej niż minutę. Na pewno był to krótszy czas, niż zalogowanie się do forum i napisanie posta ;) Obstawiam, że przekroczyłeś czas na odbiór paczki o jakiś niedługi czas i stąd problem - tak jak to było w moim przypadku. Jakbyś zadzwonił na infolinię, to by od ręki zadziałali a Ty byś wrócił z paczką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, BladyPL napisał:

Obstawiam, że przekroczyłeś czas na odbiór paczki o jakiś niedługi czas i stąd problem - tak jak to było w moim przypadku. Jakbyś zadzwonił na infolinię, to by od ręki zadziałali a Ty byś wrócił z paczką.

Nie przekroczyłem czasu (zostało kilka godzin) :) Paczkomat zaakceptował numer i kod, następnie napisał, że otwarcie skrytki nastąpi za... (tu standardowe odliczanie), a potem, że nie udało się otworzyć skrytki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, PiXel2.0 napisał:

Nie przekroczyłem czasu (zostało kilka godzin) :) Paczkomat zaakceptował numer i kod, następnie napisał, że otwarcie skrytki nastąpi za... (tu standardowe odliczanie), a potem, że nie udało się otworzyć skrytki.

No to niefart. U mnie było przekroczenie o półtorej, czy dwie godziny i taki sam objaw jak u Ciebie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, BladyPL napisał:

No to niefart. U mnie było przekroczenie o półtorej, czy dwie godziny i taki sam objaw jak u Ciebie ;)

Skoro mówisz, że przy przekroczeniu czasu jest taki sam objaw, to może mają coś nieprawidłowo skonfigurowane. Akurat ten paczkomat (ponieważ mieści się w zamkniętej hali) przetrzymuje przesyłki 72h, a nie 48h. Może ktoś gdzieś wprowadził przez pomyłkę ten krótszy czas, i zadziałała procedura przewidziana na wypadek przekroczenia czasu. Z e-maila i SMS-a wyraźnie wynikało, że czas jeszcze jest. Status paczki (już po tym, jak wróciłem do domu) też wskazywał, że termin odbioru nie został przekroczony. Dopiero od niedawna się zmienił i teraz pisze - "Czas na odbiór Paczki z Paczkomatu już minął. Paczka zostanie zwrócona do Nadawcy. Odbiorca jeszcze ma szansę odebrać paczkę, jeśli dotrze do Paczkomatu przed Doręczycielem InPost.".

Edytowane przez PiXel2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to samo mi powiedziała sympatyczna Pani z infolinii, że dobrze, że byłem przed kurierem ;) U mnie było tak, że wprowadziłem numer telefonu, kod odbioru paczki, wcisnąłem Dalej i wyrzuciło błąd + komunikat, że mam się skontaktować z infolinią. W sumie to nawet i dobrze, bo pani mi poleciła używanie ich aplikacji do odbioru paczek i teraz podchodzę do paczkomatu, wybieram przycisk "Otwórz skrzynkę" i gotowe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, BladyPL napisał:

(...) W sumie to nawet i dobrze, bo pani mi poleciła używanie ich aplikacji do odbioru paczek i teraz podchodzę do paczkomatu, wybieram przycisk "Otwórz skrzynkę" i gotowe. 

Ja tam jestem anty-fanem aplikacji na smartfony. Kiedyś (za czasów Symbian-a) instalowałem tyle aplikacji, że jak zaniosłem telefon na upgrade softu, to serwisant nokii aż był zaszokowany (chyba oglądał jakieś logi z instalacji). Teraz, ograniczam się do minimum. W 2005 r. zlecałem przelewy ze swojego P910i. Obecnie nie mam żadnej aplikacji bankowej nawet.

Edytowane przez PiXel2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, PiXel2.0 napisał:

Ja tam jestem anty-fanem aplikacji na smartfony. Kiedyś (za czasów Symbian-a) instalowałem tyle aplikacji, że jak zaniosłem telefon na upgrade softu, to serwisant nokii aż był zaszokowany (chyba oglądał jakieś logi z instalacji). Teraz, ograniczam się do minimum. Nie mam żadnej aplikacji bankowej nawet.

Ja tak samo - nie wyobrażam sobie logowania do banku za pomocą tel - to musi być odizolowane środowisko i sprzęt nad którym mam kontrole całą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Zhao napisał:

Ja tak samo - nie wyobrażam sobie logowania do banku za pomocą tel - to musi być odizolowane środowisko i sprzęt nad którym mam kontrole całą

Najlepiej logować się z Linux-a Live i autoryzować przez SMS-y odbierane telefonem sprzed 20 lat - jakbym miał dużo $ na koncie, to tylko tak bym robił :E

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firmy forsują aplikację, bo mogą zebrać o wiele więcej danych. Przykładowo reddit już nie oferuje większej funkcjonalności tylko zmusza do korzystania z aplikacji blokując dostęp do subbreditów i komentarzy w przeglądarce mobilnej. To pokazuje o co w tym wszystkim chodzi

Ja się tym brzydzę i mnie to drażni, że każda strona internetowa czy sklep musi mieć swoją aplikację. Całe szczęście w Allegro jeszcze wszystko działa, ale też są formy dyskryminacji, np w postaci mniejszej ilości bonusów ( monet )

Edytowane przez bigovsky
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdarzają się kwiatki w drugą stronę, że w aplikacji brakuję paru funkcji, które można znaleźć bez problemu na stronie internetowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, bigovsky napisał:

Ja się tym brzydzę i mnie to drażni, że każda strona internetowa czy sklep musi mieć swoją aplikację. Całe szczęście w Allegro jeszcze wszystko działa, ale też są formy dyskryminacji, np w postaci mniejszej ilości bonusów ( monet )

Mam dokładnie identyczne odczucie. 

10 godzin temu, bigovsky napisał:

Firmy forsują aplikację, bo mogą zebrać o wiele więcej danych. Przykładowo reddit już nie oferuje większej funkcjonalności tylko zmusza do korzystania z aplikacji blokując dostęp do subbreditów i komentarzy w przeglądarce mobilnej. To pokazuje o co w tym wszystkim chodzi

Zbieranie danych to tylko jeden z powodów. Myślę, że głównym powodem jest chęć przyzwyczajenia użytkowników/klientów do aplikacji, bo telefon jest urządzeniem, które zwykle każdy ma zawsze przy sobie - można niezwłocznie i względnie nieodwracalnie wykonać jakąś operację. Wiele osób ma tak, że nagle coś im przyjdzie do głowy i chcą to zrobić, ale gdy już ochłoną, to przemyślą wszystko i w końcu zrezygnują. Dając ludziom narzędzie, pozwalające na błyskawiczne zlecanie różnych zamówień, można osiągnąć większy zysk, generowany przez zlecenia wykonane pod wpływem chwili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.04.2021 o 18:20, Fjubens napisał:

Na whatsapp to faktycznie najpewniej próba oszustwa, ale samo pytanie o udostępnienie przesyłki OLX jak tu przywołano wyżej nie jest niczym groźnym przecież. Sam tak kiedyś sprzedającego zapytałem czy udostępni w ogłoszeniu, bo nie było, a jako kupującemu, to ta forma mi pasuje (jako sprzedającemu w sumie też, chociaż trzy rzeczy tylko dotychczas tak sprzedałem). Zdziwiłbym się mocno jakby mnie ktoś zablokował i oskarżył o oszustwo po tym jakbym go w wiadomości na OLX zapytał czy uaktywni przesyłkę OLX w ogłoszeniu. ;'X

Miałam na myśli przede wszystkim whatsappa, trochę niedopowiedziałam. Samo pytanie o przesyłkę OLX nie jest niczym złym, ale jak ktoś dopytuje o „towar” (i nigdzie nie pyta o przedmiot, nazywając go wprost, co wygląda na wklejoną formułkę), po czym wyskakuje z grafikami jak to niby wygląda i wstawia jakieś linki, to generalnie od razu powinna się zapalać czerwona lampka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, zireael7 napisał:

Miałam na myśli przede wszystkim whatsappa, trochę niedopowiedziałam. Samo pytanie o przesyłkę OLX nie jest niczym złym, ale jak ktoś dopytuje o „towar” (i nigdzie nie pyta o przedmiot, nazywając go wprost, co wygląda na wklejoną formułkę), po czym wyskakuje z grafikami jak to niby wygląda i wstawia jakieś linki, to generalnie od razu powinna się zapalać czerwona lampka.

Jak ktoś obcy mi wysyła jakieś linki wygenerowane przez URL shortener-y, to nigdy nie klikam. W ogóle nie lubię tego rodzaju metody podsyłania linków. Rozumiem, że czasami jest to sensowne (np. jak narzędzie komunikacji ma ograniczenie długości przesyłanego tekstu), ale zawsze niepokoją mnie takie linki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komuś się chyba nudzi ?

773208480_IMG_20210428_032731(1).thumb.jpg.3021b085fcddd855e8744965b42b1602.jpg

Edytowane przez lokiju
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • pewnie że wole niestety kosmici w komputroniku tylko pracują a na to nie mam wpływu tak jak i na to że zasilacz 1600 w jest niedostępny więc bedzie musiał wystarczyć 1300 w tak dokładnie wydaje po to 26 tys by "chapnąć" 2600 i kupic najtańszy tv 55 cali cholera trafił mi sie myśliciel i wizjoner a jak pomógł swoim mądrym postem cholera od teraz moje życie sie zmieni
    • @up Skill to w moim przypadku za dużo powiedziane. RL1 to w dużym stopniu przedsięwzięcie strategiczno-logistyczne, a nie tylko poznawanie movesetu przeciwników. Kluczem do walki z Malenią było ogarnięcie właściwego buildu i taktyki, bo jak chciałem po prostu wszystko wydodge'ować, to miałem poważne problemy z przejściem nawet pierwszej fazy. Dla zainteresowanych:
    • Chce pan tanio i szybko? To ma pan tanio, szybko i ekologicznie   To wyżej to taka robota na boku bo zmieniałem ram z 16 GB na 32 GB i eksmitowałem 5800x3d i na powrót dałem 5700G. Koszt zmiany ramu to jakieś 70 - 80 złotych o ile poprzednie g.skille pójdą za 120  - 130 zł. Tak, te klevvy kupiłem nówki za 101 zł za komplet  Fajnie, że mają czujnik temperatury.   
    • Pewny jesteś nazwy płyty? Według Google to MSI. Co do pytania to raczej nie warto bo praktycznie nic to nie zmieni. Chyba, że o ile dobrze rozumiem, to pamięci z i5 działają na 2666 MHz a z i7 oraz i9 na 2933 MHz. Wtedy za około 200 zł dojdą 4 wątki, trochę szybszy zegar i szybciej działające pamięci.  https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i7-10700f-2-90ghz-lga1200-15372094649?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr_2&utm_campaign=a87648d1-a282-4a5a-bbdf-1f1e1cd28cc4&utm_content=4ac103486af9#  
    • kupiłem se kołpaki (ze wzgledow praktycznych - psy mi sikaja na tarcze) i tak, wiem ze bieda, ale oryginały były w tej samej cenie a te mi sie podobaja bardziej - i TAK, wiem ze jestem w mniejszosci bo wiekszosci sie nie podobaja
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...