Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Salantos12

Zbyt szybkie przegrzewanie się laptopa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, otóż mam problem z laptopem MSI GE62 6QF Apache Pro kupionym niecałe rok temu. Specyfikacje :

 

i7-6700HQ (2.6 GHz, 3.5 GHz Turbo, 6 MB Cache)

 

wielkość pamięci RAM 16 GB DDR4 (2133 MHz)

 

karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 970M (3072 MB)

 

Win 8.1

 

 

Otóż po ok. 5-10 minutach grania w grę np. No More Room In Hell FPS'y w grze drastycznie zaczynają mi spadać (nawet ok. 130 FPS'ów w dół), prawdopodobnie dlatego, iż temperatura CPU sięga ok. 88 stopni maximum.

 

Na pulpicie temperatura CPU sięga do ok. 45-50 stopni po kilku minutach użytku.

 

Zakupiłem podkładkę ochładzającą do laptopa : AAB Cooling NC81 : Ilość obrotów wentylatora:1 x 120mm 1200 rpm, 4 x 70mm x 2000 rpm ± 10%

 

Jednak laptop nadal się przegrzewa, w wyniku czego wydajność laptopa spada. Co zrobić, zeby efektywnie go schłodzić, aby FPS'y w grach nie spadały po ok. 5-10 minutach grania?

 

Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa pasta na procesor + przeczyszczenie całego układu chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten procek nie powinien zrzucać zegarów przy tej temp., sprawdź jeszcze temp. gpu - przy tym chłodzeniu i konfiguracji lapka cudów raczej nie będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uroki naleśników. Spróbuj zrobić undervolting, masa poradników jest w internecie. Na szybko - Intel Extreme Tuning Utility i suwak Core Voltage Offset (czy jakoś tak). Ludzie wrzucają po -50 mV, -100 mV, przez co procesor je mniej prądu, mniej się nagrzewa, lepiej trzyma zegary. Ograniczeniem jest stabilność - jak za nisko zejdziesz, będziesz miał BSOD-y. Wydajność też trochę spada, ale generalnie wychodzi się na plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem w grze i temperatury to :

dGPU - 85 stopni

CPU - 86 stopni (mniej więcej)

 

Właśnie mam zamiar wypróbować Intel Extreme Tuning Utility z poradnikiem z Youtube. Mam nadzieję, że wypali

 

Jezeli zmniejsze temperaturę procesora przy uzyciu wyzej wymienionego programu, to czy i również dGPU będzie miało mniejszą temp.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użyłem programu ThrottleStop, gdzie zaznaczyłem opcję "Disable turbo" (prawdopodobnie opcja Turbo Boost nie jest uzywana) oraz ustawiłem offset voltage na -125 mV w CPU Core i CPU Cache. Zmniejszyło temperaturę do ok 82 stopni w CPU, dGPU nadal miało 85 stopni.

 

Zegary? czyli clocking?

 

Jakieś programy do polecenia do tego monitoringu?

 

Jakby co to mam program CPU-Z MSI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Screeny z korzystania tylko Chrome'a :

 

wp9.png7xh.pngjyh.pngdb6.pngw32.pngp7q.png

 

 

Screeny po ok. 9 minut grania w NMRIH :

 

h6a.pngtu3.png

 

 

Temperatura zmniejszyła się z 83 stopni na 77 stopni, gdyz zawsze ona opada, gdy jestem na pulpicie, kiedy gra nadal jest włączona.

 

Co miałeś na myśli poprzez "logowanie do pliku" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehhh... uruchom gpu-z, zaznacz "log to file" i odpal grę - graj do momentu spadku płynności... plik z logiem możesz wrzucić na forum, jeśli nie będziesz go w stanie sam odczytać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wysłałem podmenu "Sensors" po upadku płynności, 2 przedostatnie zdjęcia mojej poprzedniej odpowiedzi.

 

Log to file daje to samo, co wysłałem wcześniej (Sensors)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki typ pasty termoprzewodzącej polecacie? Czy są skuteczne? Na ile miesięcy i o ile stopni potrafią schłodzić CPU i GPU laptopa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mi się zniszczył dysk twardy z powodu przegrzania i trzeba było wysłać na gwarancję. W serwisie powiedzieli, że pasty termoprzewodzące miałyby złe oddziaływanie na laptopa. Dodali, że to jest jak z pojazdami : na wysokich obrotach samochód zaczyna się przegrzewać.

 

Cóż, czy jest mozliwość, że kilka wiatraków wiejących z kilku stron w stronę laptopa dałyby radę zniwelować problem przegrzewania się?

 

Z góry dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W serwisie powiedzieli, że pasty termoprzewodzące miałyby złe oddziaływanie na laptopa.

 

albo coś przekręciłeś, albo serwis jest w Tworkach... dmuchanie wiatrakami na obudowę nic nie daszczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W serwisie powiedzieli, że pasty termoprzewodzące miałyby złe oddziaływanie na laptopa. Dodali, że to jest jak z pojazdami : na wysokich obrotach samochód zaczyna się przegrzewać.

Z góry dzięki za pomoc

Chyba im się mózgi zaczęły przegrzewać jeśli tak mówią. Albo coś pokręciłeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zmieniłeś tą pastę? Laptop przestał się przegrzewać? Wyczyściłeś chłodzenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...