

Dlaczego akurat Palit? Cóż, niestety przez cały koparkowy szał jak wiadomo ceny kart graficznych to parodia - a moja poprzednia Inno3D 980Ti poraz drugi się spaliła i dostałem zwrot pieniędzy - musiałem coś kupić. Palit był obecnie najtańszym ciekawym wyborem wśród niereferentów (pomijam oczywiście Gigabyte i jego wstrętnego Windforsa) - udało mi się go dostać w kwocie 3400zł. Po drugie byłem zachęcony tym jak świetną konstrukcją były Pality dla 1080tek i 1070tek

Przede wszystkim nie znajdziecie tu wykresów z FPSami, bo tego jest na pęczki. Ograniczę się do zdjęć, skuteczności systemu chłodzenia, oraz ogólnych przemyśleń na temat budowy karty.


Karta przyjeżdza do nas w pudełku znanym już z serii 7xx, jest porządnie zabezpieczona, chociaż zdziwił mnie brak zaślepek na PCI-E oraz wyjścia obrazu. Karta jest spora, zajmuje 2,5 slota, wychodzi poza wymiary PCI-E oraz ma długość ponad 28cm. System chłodzenia składa się z dwóch aluminiowych bloków połączonych z rdzeniem 3 rurkami cieplnymi. Finy są dość gęsto upakowane, a owiewa je para 100mm wentylatorów o kształcie przypominającym turbinę silnika turboodrzutowego. Swoją drogą chłodzenie poza gęstością upakowania i dodaną ramką usztywniającą niczym się nie różni od tego montowanego w GTX 980ti JetStream. Jeżeli zaś chodzi o laminat to jest to projekt własny Palita, dochodzą nam dodatkowa faza zasilania, punkty odczytu napięć (niestety umieszczone bardzo niefortunnie, praktycznie niemożliwe jest z nich skorzystać bez benchtable'a), a sama karta jest zasilana przez dwie 8-pinowe wtyczki PCI-E.
Backplate jest prosty, wykonany ze szczotkowanego metalu i bardzo lubi zbierać ślady paluchów. Smuci obecność plomby na jednej ze śrubek, w razie chęci zmiany pasty będzie trzeba pokombinować.
Obudowa karty jest utrzymana w bardzo stonowanym i uniwersalnym czarno-srebrnym, industrialnym klimacie. I podobna kolorystyka powinna być zawsze - taki Gamerock przez niebieskie wstawki według mnie wygląda tragicznie. Większość obudowy, poza czarną częścią - jest wykonana z metalu. Bardzo miłe widzieć że producenci wkońcu przestają używać plastiku do topowych konstrukcji *patrzy złowrogim wzrokiem na MSI* . Na froncie karty, po zamontowaniu na płycie głównej mamy ładny pasek z logiem palita, oczywiście świecący na 16 milionów kolorów zgodnie z dzisiejszymi trendami. Sterować nim można (chyba) tylko z autorskiego programu Palita - ThunderMaster. O właśnie o ów programie słów kilka - niestety jest tragicznie zaprojektowany, kompletnie nieintuicyjny w obsłudze, i wygląda jakby się urwał z czasów Asrocka pod chipset AMD 780G.. Polecam go użyć tylko do zmiany koloru LEDów i wyłączyć.
Jako wyjścia wideo mamy dwa DisplayPorty oraz po jednym HDMI i DVI-D
Galeria zdjęć karty:










Mój zestaw:
Procesor: i7-4790K podkręcony do 4,8 GHz
Chłodzenie procesora: Phanteks PH-TC14PE
Płyta Główna: Gigabyte Z97X Gaming 5
RAM: TeamGroup Vulcan 16GB 2400mhz CL11
Zasilacz: SuperFlower Leadex Gold 650 watt
Obudowa: Phanteks Enthoo Luxe
Monitor: ASUS ROG Swift PG278q
Metodyka testowa
Testy przeprowadzam oczywiście przy zamkniętej obudowie - chyba każdy się zgodzi że jest to bardziej miarodajne niż Benchtable pod nawiewem klimatyzacji

Wentylatory w obudowie ustawiam na stałą wartość: Dolny, dwa górne oraz tylni 140mm - 900 RPM, Przedni 200mm - 700 RPM
Przeprowadzam dwie serie z różnymi temperaturami otoczenia (~24C oraz ~26C) po pięć testów:
- Ustawienia fabryczne producenta - 1480 MHz Core clock, 11Ghz pamięć, wentylatory na auto
- Po OC - 1660 MHz (+180), 12Ghz pamięć, power limit 110%, wentylatory auto
- Po OC - jw, wentylatory na karcie 1200 RPM
- Po OC - jw, wentylatory na karcie 1600 RPM
- Po OC - jw, wentylatory na karcie 2000 RPM
Oraz dwa dodatkowe testy - maksymalne OC, oraz moja własna krzywa obrotów wentylatora (tutaj ambient 24C)
Dlaczego taki wybór prędkości? 1200RPM jest wartością gdzie kartę uznaje się za ledwo słyszalną, 1500-1600 RPM to próg gdzie karta jeszcze jest cicha, 2000 RPM to moment gdzie karta staje się wyraźnie słyszalna (wybija się poza wentylatory obudowy), ale nadal w granicach przyzwoitości.
Każdy test był oczywiście przeprowadzony w naszym Wiesławie Trzecim, który słynie z wyciskania z kart ostatnich soków - każdy po 10 minut wygrzewania karty. Na wykresach podaję dwie wartości - Delta T oraz Całkowitą. Miejsce testowe to las koło Białego Sadu. Rozdzielczość WQHD, detale Ultra. System to Windows 7 Ultimate 64-bit, sterowniki w wersji 384.76.
Zmiany parametrów karty dokonywałem w programie MSI Afterburner w wersji 4.3 - niestety w wersji 4.4 RTSS nie chciał współpracować. W przypadku testu maksymalnego OC, zmiany wprowadzałem w nieszczęsnym Thundermaster, bo MSI AB w wersji 4.3 nie obsługuje podbijania napięć w GP102
Oto wyniki:

W przypadku mojej własnej krzywej, ustawiłem ją bardziej agresywnie, tj przy 72C wentylatory rozkręcają do 1500RPM, przy wyższej do 1600.

Test maksimum OC
Suwak Core clock na +200, maksimum dodatkowego napięcia, Power limit 120%, wentylatory na ~1900 RPM

Udało mi się osiągnąć te "magiczne 2Ghz", jednak kosztem zwiększonego poboru prądu oraz kultury pracy chłodzenia. Na co dzień będę korzystał z mojego podstawowego profilu OC, gdyż jak powiedział @sideband, przyrost wydajności powyżej 1900Mhz jest znikomy, a po drugie dla mnie mimo wszystko kultura pracy i pobór prądu > maksymalna wydajność.
@edit jakimś cudem przy maksymalnych obrotach wentylatorów, przesunięciu suwaka na +210 udało mi się uzyskać ~2060mhz i przejść całego Fire Strike Extreme

http://www.3dmark.com/3dm/21177097


Wyjaśnienie dwóch spraw: różnice w FPSach są spowodowane bieganiem po lesie - oczywiście obciążenie karty było cały czas 100%. A drugie - monitorowaniem Vcore zajmował się HWInfo64
Chłodzenie jak widać spokojnie radzi sobie z odprowadzaniem ciepła, utrzymując wysokie taktowania - będąc przy tym bardzo cichym. Dodatkowo wrzucam również film z nagraniem głośności wentylatorów przy 1200, 1500 oraz 2000RPM. Z góry przepraszam za szmery w tle, niestety coś jest nie tak z moją G3, a lustrzanka niestety nie posiada tak zaawansowanych funkcji jak nagrywanie wideo..
https://drive.google...FZOZS1UaEU/view
PODSUMOWANIE:
1080Ti w wykonaniu Palita jest solidną pozycją wśród innych niereferentów. O ile kiedyś Palit znany był z tych najgorszych kart, teraz w konkurencyjnych cenach dostajemy naprawdę świetny produkt -
Bardzo dobry (aczkolwiek nie topowy) układ chłodzenia, bardzo dobrą jakość wykonania bez zbędnych bajerów, oraz prosty, schludny wygląd. Niestety nie jest to konstrukcja pozbawiona wad. Po pierwsze nie rozumiem czego Palit w tej wersji nie zdecydował się na chociaż trochę wyższe zegary. Jasne, mamy również wersję Super Jetstream, ale różni się ona tylko właśnie zegarami,
Mimo wszystko karta jest godna polecenia, zwłaszcza że można ją zwykle dostać parę stów taniej niż takiego Asusa czy Gigabyte.
Plusy:
- Wydajność układu GP102
- Solidne wykonanie
- Bardzo dobry układ chłodzenia i kultura pracy
- Uniwersalny, prosty wygląd
- Jedna z tańszych niereferentów
- Własny projekt PCB
- Dual Bios
Minusy:
- Fabryczne taktowanie mogłoby być wyższe
- Plomba na śrubce od chłodzenia
- Bezsensownie umieszczone punkty odczytu napięć


Nie pozwalam na kopiowanie treści ani wykorzystywanie zdjęć zamieszczonych w tej recenzji - jeżeli chciałbyś coś z niej użyć - napisz do mnie ; )
Ten post był edytowany przez Hafexo dnia: 14 Sierpień 2017 - 21:54