Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Hafexo

Palit GTX 1080Ti Jetstream - recenzja karty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Od paru dni jestem posiadaczem karty Palit GTX 1080Ti Jetstream - i jako że recenzji tychże kart jest bardzo mało (a po Polsku w ogóle), chciałbym się podzielić z wami moją :)

 

jOilZIF.jpg

 

Dlaczego akurat Palit? Cóż, niestety przez cały koparkowy szał jak wiadomo ceny kart graficznych to parodia - a moja poprzednia Inno3D 980Ti poraz drugi się spaliła i dostałem zwrot pieniędzy - musiałem coś kupić. Palit był obecnie najtańszym ciekawym wyborem wśród niereferentów (pomijam oczywiście Gigabyte i jego wstrętnego Windforsa) - udało mi się go dostać w kwocie 3400zł. Po drugie byłem zachęcony tym jak świetną konstrukcją były Pality dla 1080tek i 1070tek ;)

 

 

Przede wszystkim nie znajdziecie tu wykresów z FPSami, bo tego jest na pęczki. Ograniczę się do zdjęć, skuteczności systemu chłodzenia, oraz ogólnych przemyśleń na temat budowy karty.

 

LfuwUfM.jpg

 

qbaoRA5.jpg

 

Karta przyjeżdza do nas w pudełku znanym już z serii 7xx, jest porządnie zabezpieczona, chociaż zdziwił mnie brak zaślepek na PCI-E oraz wyjścia obrazu. Karta jest spora, zajmuje 2,5 slota, wychodzi poza wymiary PCI-E oraz ma długość ponad 28cm. System chłodzenia składa się z dwóch aluminiowych bloków połączonych z rdzeniem 3 rurkami cieplnymi. Finy są dość gęsto upakowane, a owiewa je para 100mm wentylatorów o kształcie przypominającym turbinę silnika turboodrzutowego. Swoją drogą chłodzenie poza gęstością upakowania i dodaną ramką usztywniającą niczym się nie różni od tego montowanego w GTX 980ti JetStream. Jeżeli zaś chodzi o laminat to jest to projekt własny Palita, dochodzą nam dodatkowa faza zasilania, punkty odczytu napięć (niestety umieszczone bardzo niefortunnie, praktycznie niemożliwe jest z nich skorzystać bez benchtable'a), a sama karta jest zasilana przez dwie 8-pinowe wtyczki PCI-E.

Backplate jest prosty, wykonany ze szczotkowanego metalu i bardzo lubi zbierać ślady paluchów. Smuci obecność plomby na jednej ze śrubek, w razie chęci zmiany pasty będzie trzeba pokombinować.

 

 

Obudowa karty jest utrzymana w bardzo stonowanym i uniwersalnym czarno-srebrnym, industrialnym klimacie. I podobna kolorystyka powinna być zawsze - taki Gamerock przez niebieskie wstawki według mnie wygląda tragicznie. Większość obudowy, poza czarną częścią - jest wykonana z metalu. Bardzo miłe widzieć że producenci wkońcu przestają używać plastiku do topowych konstrukcji *patrzy złowrogim wzrokiem na MSI* .

Na froncie karty, po zamontowaniu na płycie głównej mamy ładny pasek z logiem palita, oczywiście świecący na 16 milionów kolorów zgodnie z dzisiejszymi trendami. Sterować nim można (chyba) tylko z autorskiego programu Palita - ThunderMaster. O właśnie o ów programie słów kilka - niestety jest tragicznie zaprojektowany, kompletnie nieintuicyjny w obsłudze, i wygląda jakby się urwał z czasów Asrocka pod chipset AMD 780G.. Polecam go użyć tylko do zmiany koloru LEDów i wyłączyć.

 

Jako wyjścia wideo mamy dwa DisplayPorty oraz po jednym HDMI i DVI-D

 

Galeria zdjęć karty:

 

z5bC9BY.jpg b7opSDl.jpg

 

YVOM41f.jpg POvpQUe.jpg

 

1s8PXk3.jpg pGCtbZ4.jpg

 

J1WKlON.jpg PDTN9ym.jpg

 

ihfOWot.jpg HWVwpbS.jpg

 

 

Mój zestaw:

 

Procesor: i7-4790K podkręcony do 4,8 GHz

Chłodzenie procesora: Phanteks PH-TC14PE

Płyta Główna: Gigabyte Z97X Gaming 5

RAM: TeamGroup Vulcan 16GB 2400mhz CL11

Zasilacz: SuperFlower Leadex Gold 650 watt

Obudowa: Phanteks Enthoo Luxe

Monitor: ASUS ROG Swift PG278q

Metodyka testowa

 

Testy przeprowadzam oczywiście przy zamkniętej obudowie - chyba każdy się zgodzi że jest to bardziej miarodajne niż Benchtable pod nawiewem klimatyzacji ;)

Wentylatory w obudowie ustawiam na stałą wartość: Dolny, dwa górne oraz tylni 140mm - 900 RPM, Przedni 200mm - 700 RPM

Przeprowadzam dwie serie z różnymi temperaturami otoczenia (~24C oraz ~26C) po pięć testów:


  1.  
  2. Ustawienia fabryczne producenta - 1480 MHz Core clock, 11Ghz pamięć, wentylatory na auto
  3. Po OC - 1660 MHz (+180), 12Ghz pamięć, power limit 110%, wentylatory auto
  4. Po OC - jw, wentylatory na karcie 1200 RPM
  5. Po OC - jw, wentylatory na karcie 1600 RPM
  6. Po OC - jw, wentylatory na karcie 2000 RPM

 

Oraz dwa dodatkowe testy - maksymalne OC, oraz moja własna krzywa obrotów wentylatora (tutaj ambient 24C)

Dlaczego taki wybór prędkości? 1200RPM jest wartością gdzie kartę uznaje się za ledwo słyszalną, 1500-1600 RPM to próg gdzie karta jeszcze jest cicha, 2000 RPM to moment gdzie karta staje się wyraźnie słyszalna (wybija się poza wentylatory obudowy), ale nadal w granicach przyzwoitości.

 

Każdy test był oczywiście przeprowadzony w naszym Wiesławie Trzecim, który słynie z wyciskania z kart ostatnich soków - każdy po 10 minut wygrzewania karty. Na wykresach podaję dwie wartości - Delta T oraz Całkowitą. Miejsce testowe to las koło Białego Sadu. Rozdzielczość WQHD, detale Ultra. System to Windows 7 Ultimate 64-bit, sterowniki w wersji 384.76.

 

Zmiany parametrów karty dokonywałem w programie MSI Afterburner w wersji 4.3 - niestety w wersji 4.4 RTSS nie chciał współpracować. W przypadku testu maksymalnego OC, zmiany wprowadzałem w nieszczęsnym Thundermaster, bo MSI AB w wersji 4.3 nie obsługuje podbijania napięć w GP102

 

Oto wyniki:

 

INJKgKh.png

 

W przypadku mojej własnej krzywej, ustawiłem ją bardziej agresywnie, tj przy 72C wentylatory rozkręcają do 1500RPM, przy wyższej do 1600.

 

NXCPWra.png

 

Test maksimum OC

Suwak Core clock na +200, maksimum dodatkowego napięcia, Power limit 120%, wentylatory na ~1900 RPM

 

Vx6YaTj.png

 

Udało mi się osiągnąć te "magiczne 2Ghz", jednak kosztem zwiększonego poboru prądu oraz kultury pracy chłodzenia. Na co dzień będę korzystał z mojego podstawowego profilu OC, gdyż jak powiedział @sideband, przyrost wydajności powyżej 1900Mhz jest znikomy, a po drugie dla mnie mimo wszystko kultura pracy i pobór prądu > maksymalna wydajność.

 

@edit jakimś cudem przy maksymalnych obrotach wentylatorów, przesunięciu suwaka na +210 udało mi się uzyskać ~2060mhz i przejść całego Fire Strike Extreme :)

 

http://www.3dmark.com/3dm/21177097

F9Vlver.png

6B5aBKq.png

 

 

 

Wyjaśnienie dwóch spraw: różnice w FPSach są spowodowane bieganiem po lesie - oczywiście obciążenie karty było cały czas 100%. A drugie - monitorowaniem Vcore zajmował się HWInfo64

 

Chłodzenie jak widać spokojnie radzi sobie z odprowadzaniem ciepła, utrzymując wysokie taktowania - będąc przy tym bardzo cichym. Dodatkowo wrzucam również film z nagraniem głośności wentylatorów przy 1200, 1500 oraz 2000RPM. Z góry przepraszam za szmery w tle, niestety coś jest nie tak z moją G3, a lustrzanka niestety nie posiada tak zaawansowanych funkcji jak nagrywanie wideo..

 

https://drive.google.com/file/d/0BzrL9k5ws3URZ3ZGeFZOZS1UaEU/view

 

PODSUMOWANIE:

 

1080Ti w wykonaniu Palita jest solidną pozycją wśród innych niereferentów. O ile kiedyś Palit znany był z tych najgorszych kart, teraz w konkurencyjnych cenach dostajemy naprawdę świetny produkt -

Bardzo dobry (aczkolwiek nie topowy) układ chłodzenia, bardzo dobrą jakość wykonania bez zbędnych bajerów, oraz prosty, schludny wygląd. Niestety nie jest to konstrukcja pozbawiona wad. Po pierwsze nie rozumiem czego Palit w tej wersji nie zdecydował się na chociaż trochę wyższe zegary. Jasne, mamy również wersję Super Jetstream, ale różni się ona tylko właśnie zegarami, oraz obecnością przełącznika biosu Okazuje się że karta jednak przełącznik posiada, czego nie zauważyłem jakimś cudem przy oględzinach karty. Zmylił mnie news na głównej stronie który wspominał o jego braku w tej wersji. Rzekomo drugi bios ma wyższe taktowania, ale to dopiero przetestuję.. Dodatkowo domyślna krzywa RPM mogłaby być trochę bardziej agresywna. Poza tym, jak każda inna karta z GP102, bez obudowy z dobrym przepływem powietrza ani rusz.

Mimo wszystko karta jest godna polecenia, zwłaszcza że można ją zwykle dostać parę stów taniej niż takiego Asusa czy Gigabyte.

 

Plusy:


  •  
  • Wydajność układu GP102
  • Solidne wykonanie
  • Bardzo dobry układ chłodzenia i kultura pracy
  • Uniwersalny, prosty wygląd
  • Jedna z tańszych niereferentów
  • Własny projekt PCB
  • Dual Bios

Minusy:

 


  •  
  • Fabryczne taktowanie mogłoby być wyższe
  • Plomba na śrubce od chłodzenia
  • Bezsensownie umieszczone punkty odczytu napięć

 

CS5FT4L.jpg F5TFj4k.jpg

 

 

 

Nie pozwalam na kopiowanie treści ani wykorzystywanie zdjęć zamieszczonych w tej recenzji - jeżeli chciałbyś coś z niej użyć - napisz do mnie ; )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedyny mankament jaki widzę to finy skierowane w Mombasa a to podgrzewa atmosferę na płycie ,

 

zaś zdjęcia bardzo fajne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety to jest mankament większości konstrukcji, finy równoległe do PCB to Heatpipy zajmujące przestrzeń przez to że trzeba te wyprowadzać pod dziwnymi kątami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak to co wyróżniało Palita na mniejszych Pascalach (do 1080) tu już wyraźnie nie domaga. Coś podobnego do MSI i jego chłodzenia na Gaming X. Oczywiście tragedii nie ma, ale jednak konkurencja poszła tu do przodu. Dzięki za opis, bo w sieci JS/SJS jak na lekarstwo.

 

Przy okazji, masz jak sprawdzić wagę karty? Tak z ciekawości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezbyt, karta oczywiście jest ciężka -

mogę tylko powiedzieć ze w slocie mi się nie wygina.

 

Wiadomo, są lepsze chłodzenia, aczkolwiek to świetnie się sprawuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedyny mankament jaki widzę to finy skierowane w Mombasa a to podgrzewa atmosferę na płycie ,

 

zaś zdjęcia bardzo fajne

 

Wiele kart wieje ciepłym powietrzem po płycie głównej, znowu radiatorów profilowanych wzdłużnie praktycznie nie ma, więc albo Referent/woda albo płyta będzie się nagrzewać, w sumie dogrzewanie płyty to jeszcze nie tragedia, gorzej jak slot M.2 jest zaraz pod kartą.

 

@Hafexo

Recenzja jak najbardziej w porządku, kradł się jednak błąd, napisałeś że karta posiada dwa złącza DP, gdzie w rzeczywistości są 3 sztuki ;)

Szkoda że są plomby, chętnie bym zobaczył tą kartę w akcji ze zdjętą ramką i założonymi dwoma wentylatorami 120mm High Pressure.

 

Zobaczymy co mi będzie dane recenzować, bo 980Ti zdechło jak by ktoś jeszcze nie wiedział :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramka jest przykręcona z przodu, także dałoby radę

 

Rzeczywiście pomyliło mi się, są 3 DP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To właśnie miałem napisać szczerbaty.gif

 

Wystarczy od przodu odkręcić ramkę i zostaje goły radiator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie mógłbym taki eksperyment zrobić, mam wolne dwa alpenfohny 120mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ramka jest do zdjęcia z przodu, to dawaj do boju :glodny:, jeżeli będzie overkill to już wiem co biorę :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To właśnie miałem napisać szczerbaty.gif

 

Wystarczy od przodu odkręcić ramkę i zostaje goły radiator.

bez zdjęcia całego chłodzenia obudowy nie zdejmie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez zdjęcia całego chłodzenia obudowy nie zdejmie

Nie ładnie panocki z pcgh bawili się suszarką(plomba cała na filmie).Z góry założyłem, że w redakcjach takich tak nie kombinują skoro dostali kartę od producenta.

 

Ale masz rację z od drugiej strony obudowa jest przykręcona do radiatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przytnij TDP i podbij zegar. Albo jak masz program ze zmianą napięć to przytnij napięcia i podbij zegar;) 1080ti nie jest warta podkręcania na pałę. Waty lecą w górę dziesiątkami a wydajność ledwo się zmienia. Najlepiej połączyć undervolta z lekkim OC :) Zimniej, ciszej, szybciej niż seria a i tak niemal najszybciej na świecie :E max OC bydlaka nie ma sensu ;) Kilka nic nie znaczących FPSow. Różnica wizualnie nie do zobaczenia, ale usłyszeć już się da. Przy ciśnięciu karty warto przyspieszyć też wentyle w budzie. O ile tych FPSów raczej nie odczujesz, to głośność da się już usłyszeć.

 

Chłodzenie Palita moim zdaniem jest rewelacyjne CENA/JAKOŚĆ na dziś dzień;) Coś lepszego to ze 300-400zl drożej za Gigusia lub Zotaca. To już lepiej w tej kasie puścić grafę na tych 100-150mhz mniej :)

 

 

W moim przypadku Palit Super Jet Stream jak na razie na codzień kręci się na TDP 70%, Core Clock +100MHz, Memory Clock +100MHz

 

Efektem jest zegar bazowy w okolicy 1950-2000MHz i temperatury zazwyczaj poniżej 70*C przy 1000RPM. Nie miałem jeszcze okazji potestować wpływ przyciętego TDP vs czysty Undervolt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przytnij TDP i podbij zegar. Albo jak masz program ze zmianą napięć to przytnij napięcia i podbij zegar;) 1080ti nie jest warta podkręcania na pałę. Waty lecą w górę dziesiątkami a wydajność ledwo się zmienia. Najlepiej połączyć undervolta z lekkim OC :) Zimniej, ciszej, szybciej niż seria a i tak niemal najszybciej na świecie :E max OC bydlaka nie ma sensu ;) Kilka nic nie znaczących FPSow. Różnica wizualnie nie do zobaczenia, ale usłyszeć już się da. Przy ciśnięciu karty warto przyspieszyć też wentyle w budzie. O ile tych FPSów raczej nie odczujesz, to głośność da się już usłyszeć.

 

Chłodzenie Palita moim zdaniem jest rewelacyjne CENA/JAKOŚĆ na dziś dzień;) Coś lepszego to ze 300-400zl drożej za Gigusia lub Zotaca. To już lepiej w tej kasie puścić grafę na tych 100-150mhz mniej :)

 

 

W moim przypadku Palit Super Jet Stream jak na razie na codzień kręci się na TDP 70%, Core Clock +100MHz, Memory Clock +100MHz

 

Efektem jest zegar bazowy w okolicy 1950-2000MHz i temperatury zazwyczaj poniżej 70*C przy 1000RPM. Nie miałem jeszcze okazji potestować wpływ przyciętego TDP vs czysty Undervolt.

 

Wiesz, przy SLI to nieraz blisko 25 (1440p) fps więcej dzięki OC, no ale w wypadku LC sytuacja wygląda o niebo lepiej w kwestii temperatur i głośności. Chociaż i tak będę drugą chłodnicę dorzucał do układu, bo zawsze warto zbić te kilka C, oraz polepszyć akustykę :)

 

W sumie to nawet zrobię testy stock vs OC przy single GPU oraz SLI, to może być ciekawy materiał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem że na codzień będę używał bardzo luźnego OC (ok 1900mhz przy 0.91v), dodatkowo power limit na 100%. Nie ma sensu na max dawać, szkoda kultury pracy i prądu ;)

 

Programem mogę tylko podbić napięcie, przyciąć już nie. Wentylatory w budzie kręcą się w zaleznosci od temp GPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem że na codzień będę używał bardzo luźnego OC (ok 1900mhz przy 0.91v), dodatkowo power limit na 100%. Nie ma sensu na max dawać, szkoda kultury pracy i prądu ;)

 

Programem mogę tylko podbić napięcie, przyciąć już nie. Wentylatory w budzie kręcą się w zaleznosci od temp GPU

 

Jak masz watomierz, to protestują sobie z przyciętym TDP i podbitym MHz.

 

Wiesz, przy SLI to nieraz blisko 25 (1440p) fps więcej dzięki OC, no ale w wypadku LC sytuacja wygląda o niebo lepiej w kwestii temperatur i głośności. Chociaż i tak będę drugą chłodnicę dorzucał do układu, bo zawsze warto zbić te kilka C, oraz polepszyć akustykę :)

 

W sumie to nawet zrobię testy stock vs OC przy single GPU oraz SLI, to może być ciekawy materiał :)

 

Ale nie piszesz o ref MHz vs 2000mhz tylko 1900mhz vs 2000mhz?

 

Jakby nie było dodatkowe 25fps powyżej 100fps nie robi już wielkiej różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Programem mogę tylko podbić napięcie, przyciąć już nie. Wentylatory w budzie kręcą się w zaleznosci od temp GPU

Wszystko da się oprócz ręcznego modyfikowania biosów pascali.

Da się "zrobić w konia" boost 3.0.

https://www.youtube.com/watch?v=hIydW8EI65Q

Obejrzeć, wyciągnąć wnioski, zastosować.

 

Jeżeli dorwiesz licznik poboru energii to bardzo ciekawi mnie ile pobiera

"Ustawienia fabryczne producenta - 1480 MHz Core clock, 11Ghz pamięć, wentylatory na auto"

Fabryczna 1080Ti z fabrycznym napięciem i fabrycznym boostem (TDP 100%)

a ile ta sam karta na maksymalnym undervolcie z boostem w okolicach boostu fabrycznego.

Teoretycznie im bardziej prądożerna karta tym zysk powinien być większy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam watomierz i powiem, że ta karta może być eko albo smok :D największy Meksyk się dzieje jak podbija się TDP do góry:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Minciu

 

Nie no ref vs 2000+ :) W sumie z ciekawości sprawdzę sobie dokładnie jak to będzie wyglądać w wypadku zegarów referencyjnych na rdzeniu oraz pamięciach, oraz przy zegarze 1900 na rdzeniu vs 2000 na rdzeniu. Potem dorzucę OC memek, pobawię się nieco tym zagadnieniem :)

 

Wiesz, dla mnie 100 fps to za mało obecnie :D Jestem maniakiem wyciskania każdej ilości klatek, po prostu to lubię ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1080ti ma właśnie straszny rozrzut wydajność/Wat. Dorzucić sobie jeszcze watomierz do testów i manipulacje TDP + MHz. Tylko wynikami podziel się od razu :D

 

Sam chce sprawdzić to właśnie w wolnej chwili:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie bo mi się filmik na telefonie nie ładuje - potrzebuję do tego MSI AB w wersji 4.4? Bo jeśli tak to słabo bo RTSS w tej wersji nie chce mi działać..

 

Może dorwę jakiś watomierz to zrobię testy - jedyne co póki mogę powiedzieć to według HWINFO64 tdp nie przekracza 250w (przy 1900mhz, 0.92v i 105% power limit), gdzie moja kręcona 980ti dobijała 300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1080ti ma właśnie straszny rozrzut wydajność/Wat. Dorzucić sobie jeszcze watomierz do testów i manipulacje TDP + MHz. Tylko wynikami podziel się od razu :D

 

Sam chce sprawdzić to właśnie w wolnej chwili:D

 

Nie sądzę, żebym miał na to czas w najbliższym tygodniu :) Ale jak obadam co i jak, dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie bo mi się filmik na telefonie nie ładuje - potrzebuję do tego MSI AB w wersji 4.4? Bo jeśli tak to słabo bo RTSS w tej wersji nie chce mi działać..

 

Może dorwę jakiś watomierz to zrobię testy - jedyne co póki mogę powiedzieć to według HWINFO64 tdp nie przekracza 250w (przy 1900mhz, 0.92v i 105% power limit), gdzie moja kręcona 980ti dobijała 300

 

Mi też filmik nie dziala, ale undervolt 10xx to chyba głównie manipulacja TDP czyli np jak u mnie 70% Power Limit plus jednoczesne podbicie zegara. Ja to ustawiłem na 4.3 używając watomierza:D

 

Nie sądzę, żebym miał na to czas w najbliższym tygodniu :) Ale jak obadam co i jak, dam znać.

 

To może ja będę pierwszy, ale umiem jedynie 3d marka odpalić:D Nie umiem odpalać powtarzalnych testów FPSa. Za stary jestem. Za moich czasów to w Quake dema się odpalało z pomiarem:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...