Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam dość nie typowe pytanie potrzebuje nabyć kartę rozszerzeń portów sata na pci-e. Minimalna liczba portów jaka mnie interesuje to 4 najlepiej 8. Dobra opcja byłby równocześnie wbudowany w nią kontroler raid. Jeśli chodzi o tryb raidu interesuje mnie minimum wsparcie dla raida5. Czy ktoś z was ma już takie doświadczenia? Budżet raczej nie jest ściśle określony jednak nie chciałbym przekraczać kilku tysięcy złotych.

Chyba ,że macie jakieś inne opcje złożenie nasa i spięcie wszystkiego na dwóch kartach 10gb?

Proszę o pomysły będę wdzięczny za każdą opinie ponieważ temat dość pilny.

pozdrawiam

Jeśli moderacja uzna ,że temat założony w nie odpowiednim dziale proszę o przeniesienie.

Edytowane przez Lesiu1989

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czasami taniej jest zbudować oddzielny komputer i połączyć je Ethernetem niż dokupić rozszerzenie :E

Przykład

http://allegro.pl/msi-970a-g45-am3-am3-i6938377739.html

płyta ma wsparcie dla Raid5

komputerki łączysz światełkiem ale karty 4gb....

http://allegro.pl/karta-sieciowa-swiatlowodowa-4-gb-fc-hba-pci-e-i5831182646.html

Chyba że nie masz miejsca na dodatkowy komputer to pomysł odpada

Edytowane przez Tp_link 4554

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tp_link 4554 Dzięki za odpowiedz. miejsce na komputer jest choć nie ukrywam ,że raczej celował bym coś w pokroju micro atx bo pewnie w itx to nie znajdę płyty z 6 portami sata. Do tego obudowa w stylu fd node 804. Jak ktoś ma sprawdzona specyfikacje procka płyty ramu pod nasa z 4-6 dyskami i co najważniejsze oprogramowanie to będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Płyty na socket FM2+ z chipsetem A88X mają nawet po 8 SATA natywnie.

Jak to ma być node 804 to płyta ITX sensu tu nie ma.

Jeżeli już masz komputer, to nie lepiej kontroler SAS z rozbiórki serwerów? Jedno gniazdo SAS = 4 SATA.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

MitycznyJeż Polecasz jakiś konkretny kontroler Sas i przejściówki do niego bo dyski muszą być na sata.

Obudowa była jedynie opcją która mi się nasunęła na szybko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znajdź płytę z dużą ilością portów po prostu (np. 8) :) Postaw na tym FreeNAS'a, ale system na Pendrive'ie a nie na dyskach:) RAID będzie softowych:) Najlepsze rozwiązanie:)

Ewentualnie popatrz za kontrolerami które obsługują mają możliwość wgrania oprogramowania IT Mode i wtedy stawiasz FreeNas'a :) Kontrolery takie chodzą na allegro po 300-500zł nowe :)

Cena takiego rozwiązania będzie...niska:) Tylko przy FreeNas'ie ważna jest pamięć ECC, ale to obsługują płyty nawet za 400-600zł :) Wszystko zależy czego oczekujesz;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie coraz bardziej skłaniam się do złożenia osobnego komputera. Zabrałem się za lekturę na temat free nasa i open media vault. Ktoś ma jakieś doświadczenia z autopsji co lepiej sprawdza się w trzymaniu gotowych materiałów wideo zdjęć i kopi bezpieczeństwa aktualnych projektów?

Stawiam wlasnie free nasa na maszynie wirtualnej i nie bylo z tym problemu a pamiątki mam cywilne:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bym nie ryzykował z programowym RAID zbyt duża awaryjność i łatwo można stracić dane. Jak RAID to tylko sprzętowy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Truenas , nas4free nie potrzebują pamięci ecc.

Nas4Free używa ZFS'a tak samo jak FreeNas, czyli tak samo potrzebuje pamięci ECC. Potrzeba używania pamięci ECC nie wynika z konkretnego produktu, ale ze sposoby w jaki działa ZFS, czyli jedyny "system plików" który opiera się cichemu uszkadzaniu danych.

Ja bym nie ryzykował z programowym RAID zbyt duża awaryjność i łatwo można stracić dane. Jak RAID to tylko sprzętowy

Osobiście mam odmienne zdanie. Wiele firm teraz siedzi na ZFS'ie i wszyscy sobie chwalą. Jest parę rzeczy które trzeba pilnować aby to działało super, ale nie są to skomplikowane rzeczy. Na soft'owym się jeszcze nie zawiodłem, na sprzętowym już parę razy, włącznie z tym że...rozwalił nam wszystkie dane na macierzy Fujitsu...nie, to nie żart niestety, ale wiem że przypadki się zdarzają i to w dwie strony, więc Ty pewnie akurat miałeś te drugiej przypadki:) Ale czy na ZFS'ie, czy na MDADM?

Jeśli zależy Ci na danych i są to ważne dane, to ZFS, ale nie stawiaj FreeNas'a na wirtualnej maszynie...to się źle kończy zwykle, jedynie do testów taka zabawa. Produkcyjnie bym nie ryzykował, owszem jak spełni się parę kryteriów to może to działać...ale nie do tego został stworzony FreeNas i ZFS. Do tego polecam jakiś dysk zewnętrzny itp. który będzie wpinany raz w tygodniu jako Backup offline'owy i chowany w dobrym miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A może podasz zastosowanie? Będzie łatwiej coś podpowiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
' date='05 Wrzesień 2017 - 06:23' timestamp='1504585414' post='14786849']

A może podasz zastosowanie? Będzie łatwiej coś podpowiedzieć.

Pewnie już się robi.

Potrzebuje przestrzeni dyskowej na zapis gotowych projektów graficznych i wideo. Jak również surówek które będą wykorzystane przy kolejnych projektach. Podejrzewam,że rownież wykorzystam go jako miejsce backupu ważnych dla mnie danych stąd też wymagam raidu z moich doświadczeń wynika ,że lepszy jest sprzętowy ale jestem gotowy do rozważenia również programowego. Po przemyśleniu stwierdzam ,że lepiej będzie zbudować osobny komputer jako nas z racji ,że gotowy nas wielozatokowy to już wydatek nie mały a wydaje mi się ,że części funkcji i tak nie wykorzystam. Jednocześnie sądzę ,że mniejszym kosztem uda się zbudować taki nas własnymi siłami.

W kwestii specyfikacji skłaniam się do wybrania rozwiązania amd.

Płyta pod fm2 z chipsetem A88X z racji 8 portów sata. W standardzie micro atx

Procesor proszę o poradę

Ram 16gb ddr3

Dyski: SSD 120 na system nie wiem czy pendrive to takie dobre rozwiązanie nawet 3.0 w stylu sandisk extreme. plus 6x 6tb wd red chyba ,że ktoś ma inne pomysły chętnie rozważę (ewentualne linki do testów mile widziane)

Zasilacz pół pasywny lub pasywny

Obudowa hmm pierwszy pomysł to fd node 804 ale może ktoś coś innego zaproponuje. Lian Li też ma ciekawe konstrukcje aczkolwiek czy 8 zatokowe?

Proszę o pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko zależy jeszcze czy będziesz to rozbudowywał:) Ja bym na Twoim miejscu popatrzył na to co ludzie budują np. TAKIE coś :) Popatrzyłbym też za jakimiś płytami które mają zintegrowaną kartę już 10GB np. TAKIE coś:) Masz tam już 2x10GB + 2x1GB i do tego moduł IPMI. Wrzucasz w jedne slot kartę RAID (albo po prostu HBA) w IT Mode i do niej podpinasz dyski. Zaleta jest taka że można to rozbudowywać, a jak bardzo to zależy od kontrolera i czego użyjesz do spięcia tego :) Jeśli potrzebujesz też szybkiego dostępu w niewielkiej cenie i nie musi być to 10GbE, a kompa masz blisko i tylko on będzie używał tego to zawsze możesz pomyśleć o kartach FC gdzie karty o szybkości 4Gb chodzą na allegro po ~10zł :) Możliwości jest wiele, a rozwiązań jeszcze więcej:) FreeNas potrzebuje dużo RAMu i to RAMu ECC, musisz to mieć na względzie jeśli chcesz użyć go:)

Co do Pendrive'ów to teraz w pracy będziemy budować NAS' opartego o 60 dysków i system będzie na 90% na pendrivie :) Można przygotować dwa pendrivy (jest to bajecznie proste) jako boot i jak padnie jeden to od razu wystartuje z drugiego:) Nawet można dać więcej pendrivów, to nie problem. My kupujemy takie COŚ. Ale to już bardziej zaawansowana konstrukcja bo tam będzie jeszcze L2ARC, ZIL itp.

Zadaj sobie pytania:

-ile potrzebujesz teraz miejsca

-czy będziesz to rozbudowywał

-czy musi to być ciche

-czy potrzebuje od tego dodatkowych rzeczy (np. Plex, kontoler domeny, serwer MC itp.)

-czy chce stawiać na tym jeszcze wirtualizację (FreeNas umożliwia stawianie maszyn wirtualnych...)

-ile urządzeń będzie do tego podpiętych (jeśli więcej niż 1-2 to potrzebujesz jeszcze Switch 10Gb, jak mniej to 4GB FC wystarczy, bo dyski HDD w takiej ilości nie wyciągną 10Gb za nic)

-ile chcesz poświęcić czasu na skonfigurowanie tego itp.

-czy chcesz dodać jakieś bufory odczytu/zapisu aby dostęp był szybszy itp.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi