Skocz do zawartości
Stona

ASRock Z370 Extreme4 nie wstaje [Rozwiązane]

Rekomendowane odpowiedzi

No to się nacieszyłem nowym prockiem :lol2:

 

Panowie, jako że nigdy nie miałem problemu z czymś takim, zwracam się z zapytaniem: co tu się odjaniepawla?

 

 

intel i5 8600K

ASRock Z370 Extreme4

G.Skill Trident Z DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL15

 

Wszystko dobrze podłączone, komp odpala i chodzi, ale na ekranie brak sygnału.

 

Co sprawdziłem:

 

Podłączenie wszystkiego ok

Karta graficzna ok (aktualnie na niej działam). - sprawdzałem na wszystkich 3 slotach PCIe

Zasilacz ok

Kable ok

RAM sprawdzałem na każdym slocie + sprawdzałem też podłączając po 1 kości.

 

Przy uruchamianiu kompa nie ma żadnych bipnięc z błędami.

PC Speaker działa (jak wyjmę kostki RAMu, to zaczyna bipczeć, że nie ma ramu).

 

Jakieś pomysły, co jeszcze mogę samemu zrobić?

Nie mam jak sprawdzić płyty i CPU, w sensie nie mam 2 płyty i drugiego CPU ;f Jak ktoś jest z Poznania i jest w stanie ogarnąć za piwko testowanie, to PW).

 

Czy gdyby to był padnięty CPU, to mobasek by nie piszczał?

Próbowałem nawet podłączać monitor do integry, ale nic z tego.

 

Robiłem clear CMOS, wyjmowałęm bateryjkę.

 

 

PS. Na płycie i na procku brak jakichkolwiek widocznych uszkodzeń czy czegokolwiek innego, co by mogło wskazywać na problem.

 

 

 


 

Problemem okazały się niekompatybilne kostki RAMu.

Dziękuję wszystkim za pomoc i porady!

Edytowane przez Stona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym masz podłączony monitor do grafiki?

 

Display port. Spradzałem też na HDMI (do GPU oraz do integry) oraz na dsub (do integry, na innym monitorze). Sprawdzanie do integry zrobiłem "na jana", bo nie mam pojęcia jak jest standardowo ustawione UEFI.

Kable są ok, bo aktualnie siedzę na tym kompie, tylko na starej płycie, procu i ramach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma żadnych dźwięków, sprawdziłbym piny w sockecie. Bo z tego co widać to on nawet POST'a nie chcę puścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma żadnych dźwięków, sprawdziłbym piny w sockecie. Bo z tego co widać to on nawet POST'a nie chcę puścić.

 

Sprawdziłem, wszystkie ok.

Wlaśnie tego nie rozumiem, nie ma żadngo piknięcia, nic. Ale jak wyjmę ramole, to piszczy, że nie ma ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Display port.

 

U siebie miałem też chwilę schiza z tym... dopiero po HDMI załapało.

Wszystkie opcje, jakie przyszły mi do głowy już sprawdziłeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie miałem też chwilę schiza z tym... dopiero po HDMI załapało.

Wszystkie opcje, jakie przyszły mi do głowy już sprawdziłeś.

 

No nic, jutro się jeszcze pobawię, bo i tak dopiero w poniedziałek mogę odesłać płytę.

Dzięki za pomoc!

 

Jeśli ktoś ma jakieś sugestie, to czekam i z pewnością sprawdzę.

 

Jeśli ktoś z Poznania ma przypadkiem już 8th gena i byłaby możliwość sprawdzenia u niego cpu i ramu, to byłbym zobowiązany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj odpalić kompa na integrze. Mi się też tak czasami dzieje, szczególnie przy reinstalacji sterów od GPU. Clear CMOS tak dla pewności i jedna kość ramu.

 

1070 wymontuj, albo odłącz zasilanie.

Edytowane przez Jorginto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj odpalić kompa na integrze. Mi się też tak czasami dzieje, szczególnie przy reinstalacji sterów od GPU. Clear CMOS tak dla pewności i jedna kość ramu.

 

1070 wymontuj, albo odłącz zasilanie.

 

Próbowalem po raz 2. Sprawdziłem nawet inny kabel HDMI. C.Cmos robiony kilka razy. RAMy sprawdzałem na wszystkich portach, zarówno w dualu jak i pojedyncze kości.

Tak teraz myślę, czy to może być mega pech i obie kości RAM są padnięte?

W końcu płyta zgłasza błąd, jak nie włożę RAMu, więc sama w sobie teoretycznie działa dobrze.

 

Tak czy siak, jak dziś nic nie wymyślę, to jutro odsyłam mobo i proszę o zwrot kasy (14dni).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tu widzę dwa problemy:

 

1 płyta to ASRock

2 procek to nie Ryzen :E

 

Na poważnie to trupem może być proc lub uszkodzony socket - fabrycznie źle przylutowany do płyty. Sprawdź jeszcze z luźniej przykręconym chłodzeniem jak wyżej radzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zluzowałem chłodzenie - te same objawy.

Jak coś, to czekam na pomysły.

 

Tak, też myślę, że to klątwa AMD, już miałem kupować r5 1600 i postanowiłem poczekać do premiery 8th gen intela. No i teraz mam :(

 

Jak nikt nic więcej nie wymyśli, to jutro płytką wraca do grala, a we wtorek powalczę z nową.

Edytowane przez Stona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oddaj płytę jak się mieścisz w 14 dniach zwrotu,no chyba że masz możliwość testu na innym sprzęcie.Omijaj Asrocka następnym razem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oddaj płytę jak się mieścisz w 14 dniach zwrotu,no chyba że masz możliwość testu na innym sprzęcie.Omijaj Asrocka następnym razem.

 

Taki mam plan na poniedziałek.

Problem jest jeden - ten ASRock Extreme4 mi mega pasuje pod moje wymagania. I liczę na to, że nie trafię dwa razy z rzędu na uwaloną płytę ;)

 

Dzięki wszystkim za pomoc. Jeśli ktoś jeszcze ma jakieś pomysły, to dawajcie śmiało. Jutro płytka wraca do grala, więc jeszcze jest trochę czasu, a ja już mam tak przygotowane stanowisko, że tester płyt z chińskiej fabryki może mi pozazdrościć :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem cały temat i widzę że nie bierzesz chyba pod uwagę że tu wszystko może być sprawne tylko UEFI jest w pierwszej wersji bo ten sprzęt niedawno wyszedł i jest jakaś niekompatybilność z ramem. ASRock często w następnych wersjach wypuszcza poprawki. Płyta piszczy bez ramu więc jak dla mnie może być sprawna, najlepiej by było ją sprawdzić z innymi pamięciami. Jeśli w tym jest problem (a to tylko moja luźna sugestia) a piszesz że taka płyta Ci odpowiada to jak nawet sklep da Ci nową lub kupisz taką samą w innym sklepie to nadal nie zadziała póki nie wyjdzie poprawione UEFI.

Edytowane przez Mareek1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącz przez HDMI i zrób reset kilka razy pod rząd

 

Próbowałem nie jeden raz :(

 

 

Przeczytałem cały temat i widzę że nie bierzesz chyba pod uwagę że tu wszystko może być sprawne tylko UEFI jest w pierwszej wersji bo ten sprzęt niedawno wyszedł i jest jakaś niekompatybilność z ramem. ASRock często w następnych wersjach wypuszcza poprawki. Płyta piszczy bez ramu więc jak dla mnie może być sprawna, najlepiej by było ją sprawdzić z innymi pamięciami. Jeśli w tym jest problem (a to tylko moja luźna sugestia) a piszesz że taka płyta Ci odpowiada to jak nawet sklep da Ci nową lub kupisz taką samą w innym sklepie to nadal nie zadziała póki nie wyjdzie poprawione UEFI.

 

Z tego co widzę na liście, są ramki F4-3200C16D-16GTZ, 15D (czli CL15) niestety nie widzę. Z tym, że te ramy chyba i tak powinny się bootować na standardowych taktach (bez XMP).

No i nawet poprawione UEFI nic by tutaj mi nie dało, bo nie mam jak go wgrać, skoro płyta nie bootuje :|

No nic, zobaczę w tygodniu na nowej, może mi się uda skołować RAMy do przetestowania jakoś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie,ramy muszą wystartować,co najwyżej problemy są potem z profilem xmp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz komputer z sieci na 5 minut, wyjmij kostkę ram (jedną zostaw) zresetuj bios - wyjmij bateryjkę na te 5 minut. Na jednym ramie zobacz czy wystartuje. Zrób wszystko analogicznie tak samo z drugą kostka RAM tj wyłączenie, reset biosu itp.

Wypnij zasilacz od wszystkiego i zobacz czy ponownym wpięciu w płytę coś się zmieni, czasem nie nie łączą styki.

Poza tym mogłeś zrobić przepięcie elektrostayczne ciałem, zawsze przed instalacją podzespołów dokonaj rozmagnesowanie "siebie", a dokładnie rąk np dotykając obiema rekami kaloryfera :-)

No i sprawdź na innym monitorze lub TV różne podpięcia.

Powodzenia.

edit:

ps

 

No i nawet poprawione UEFI nic by tutaj mi nie dało, bo nie mam jak go wgrać, skoro płyta nie bootuje :|

 

 I dlatego ja osobiście wybrałem jednak chipset X99 z USB bios flashback

 

http://event.asus.co...lashback_GUIDE/

Wiem, nic to nie wnosi do wątku prócz wiedzy...

Edytowane przez BluFox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz komputer z sieci na 5 minut, wyjmij kostkę ram (jedną zostaw) zresetuj bios - wyjmij bateryjkę na te 5 minut. Na jednym ramie zobacz czy wystartuje. Zrób wszystko analogicznie tak samo z drugą kostka RAM tj wyłączenie, reset biosu itp.

Wypnij zasilacz od wszystkiego i zobacz czy ponownym wpięciu w płytę coś się zmieni, czasem nie nie łączą styki.

Poza tym mogłeś zrobić przepięcie elektrostayczne ciałem, zawsze przed instalacją podzespołów dokonaj rozmagnesowanie "siebie", a dokładnie rąk np dotykając obiema rekami kaloryfera :-)

No i sprawdź na innym monitorze lub TV różne podpięcia.

Powodzenia.

 

Komputer restartowałem i odłączałem od zasilania całkiem pokaźną ilość razy (m.in. za każdy razem, kiedy przekładałem RAMy do innego portu. Bateryjka była wyjęta na noc cała, do tego robiłem reset przez zworką na CMOS, więc to raczej nie wina jakichś zapisanych ustawień BIOSu.

 

Co do przepięcia, oczywiście że mogłem, z tym że takie coś się raczej czuje, a ja nic takiego sobie nie przypominam.

 

Wszystko było sprawdzane na 2 różnych monitorach i na TV. Za pomocą D-SUB'a i HDMI z integry oraz HDMI i DP z GPU :(

 

Dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nie ciekawa sprawa - doczytałem wszystko. Dobrze byś mógł u kogoś sprawdzić swój ram bo chyba tylko kartę masz ze starego?, a płytę podpiąć na innym mocniejszym zasilaczu tak by chociaż rozwiać wątpliwości że to Twoje podzespoły czy jednak płyta, problem tylko z kompatybilnoscia a przez brak obrazu nic nie zrobisz. Ale jak mówisz w poniedziałek ogarnij na zwrot lub RMA i chyba szkoda zachodu szukać kogoś - choć płyta zacina. Jednak problem dalej istniej więc zwrot byłby najrozsądniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nie ciekawa sprawa - doczytałem wszystko. Dobrze byś mógł u kogoś sprawdzić swój ram bo chyba tylko kartę masz ze starego?, a płytę podpiąć na innym mocniejszym zasilaczu tak by chociaż rozwiać wątpliwości że to Twoje podzespoły czy jednak płyta, problem tylko z kompatybilnoscia a przez brak obrazu nic nie zrobisz. Ale jak mówisz w poniedziałek ogarnij na zwrot lub RMA i chyba szkoda zachodu szukać kogoś - choć płyta zacina. Jednak problem dalej istniej więc zwrot byłby najrozsądniejszy.

 

 

Sprzęt sprawdzony na 2 zasilaczach. Niestety, wszyscy siedzą albo na lapach, albo na biedapiecach z DDR3, więć nie mam jak sprawdzić innych ramów (z tym, że jak wspominałem, 2 kości uwalone? ).

 

Pozdrówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego a co to za materiał na którym lezy płyta ?? , na pewno nie jest to chyba antystatyczny materiał , jak poszło przepięcie to pyta na śmietnik , domyślam się tez ze na jednej kości tez nie ma post bez różnicy w jakim slocie :hmm: , jak odpalasz coś na pająka to przynajmniej użyj dystansów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego a co to za materiał na którym lezy płyta ?? , na pewno nie jest to chyba antystatyczny materiał , jak poszło przepięcie to pyta na śmietnik , domyślam się tez ze na jednej kości tez nie ma post bez różnicy w jakim slocie :hmm: , jak odpalasz coś na pająka to przynajmniej użyj dystansów

 

Pod płytą leży na kartonie (konkretnie na kartonowym pudełku, takim jak się czasami w nim książki/płyty cd wysyła) (na wideo powinno być widać, że nie dotyka podłoża, jest ponad nim) lub na opakowaniu antystatycznym w którym przyszła, spoko, na to uważam.

Tak, ramy sprawdzone na różnych slotach.

Edytowane przez Stona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...