Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

IwonaNilsson

Konto Administratora win10

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich na forum !

To moj pierwszy wpis i prosze o wyrozumialosc , nie posiadam polskich znakow .

Potrzebuje pomocy bardzo pilnie , namieszalam w kontach uzytkownikow z poziomu cmd.exe i teraz nie moge zalogowac sie na swoje konto .

Cos mnie podkusilo i za pomoca wiersza polecen uruchomilam konto administratora poleceniem "Net user administrator /active:yes "

oraz poleceniem " net localgroup administrator administrators /add " bez hasla i teraz po kazdym uruchomieniu automatycznie logowal mnie na konto Administrator , po zalogowaniu zalozylam haslo aby byla mozliwosc zatrzymania panelu logowania lecz niestety w panelu logowania nie mam mozliwosci zmiany uzytkownika i zawsze pokazuje sie uzytkownik Administrator a nie moje konto, jak to zmienic ???

Zaznacze ze probowalam wylaczyc konto administratora z poziomu wiersz polecen " net user administrator /active:no " lecz to nie pomaga bo w panelu logowania pokazuje sie Administrator a nie moje konto i oczywiscie wtedy nie moge sie zalogowac rowniez na konto Administrator bo pokazuje ze jest nieaktywne ale innej mozliwosci logowania brak.

Probowalam konto administratora usunac z poziomu panelu sterowania ale tez nie ma tam opcji wylaczenia tego konta , moje jest widoczne w panelu sterowania jako standardowe i nie moge zmienic na administrator .

Czy ktos mi pomoze ?

 

Pozdrawiam

Iwona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tajemnicze to trochę, bo chyba? z konta standardowego nie można włączyć tego konta superadmina

 

spróbuj z zarządzania komputerem - klawisz win-x, zarządzanie, użytkownicy i grupy, 2klik na folderze użytkownicy, prawym na administrator, właściwosci, i wystarczy odhaczyć\zaznaczyć wyłączony\włączony (jeśli ze standardowego podziała), ewentualnie spróbuj tam zmienić standardowe na administrator - chyba oczekiwane? hasło, ewentualnie dodaj - chyba? też we właściwosciach

 

ms zresztą zaleca standardowe do codziennej pracy, administrator jednak powinien być wg nich, a to głównie po to, żeby zarządzać kontami użytkowników - np może zresetować hasło każdego użytkownika - ponieważ u ciebie było tylko 1 może dlatego było traktowane jako standardowe, ewentualnie może dlatego ze bez hasła - itd - z tego co czytałem wynika jednak, że hasło nie jest absolutnie wymagane dla tego konta

 

tak samo zmiana typu - żeby zmienić musi być już 1 konto administratora, czyli chyba chodzi o to ze tylko z tego konta mozna dokonać zmiany, czyli np podwyższyć standardowe - ze standardowego natomiast nie - ale założenie oczywiscie ze domyślne konto podczas 1 startu = administrator; ewentualnie problem hasła - spróbuj dodać do standardowego, może wtedy da się podwyższyć

 

ewentualnie możesz spróbować przez ułatwienie dostępu dla niepełnosprawnych - w rejestrze znajdź klucz

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Image File Execution Options

 

kliknij prawym na tym kluczu image file..., nowy klucz, w nazwa wpisz utilman.exe

 

zaznacz ten nowy klucz utilman.exe, kliknij prawym w prawym panelu na wolne miejsce, nowy - wartość ciągu, wpisz w nazwę debugger, ok, kliknij 2 razy na debugger, i w dane wpisz cmd.exe, ok

 

teraz jak na ekranie logowania naciśniesz win i u, powinien pojawić się cmd z uprawnieniami system - wpisz polecenia net, np dodaj standardowe do administratorów, czyli

 

net localgroup administratorzy konto /add

 

ewentualnie wyłącz tu superadmina

 

żeby załadować rejestr uruchom plik regedit w folderze windows jako administrator, jeśli możliwe, ewnetualnie wpisz regedit do uruchom (win + r), i w prawym kliku może będzie jako administrator; jeśli problemy podczas tworzenia klucza czy wpisywania nazwy nie klikaj ok, tylko anuluj, i zacznij od początku; ewentualnie zostaw jak jest, np z nazwą nowy klucz, potem kliknij prawym na nazwie, zmień nazwę, i skoryguj, itp - tak samo w prawym panelu

 

ewentualnie możesz nawet to wszystko zrobić w trybie awaryjnym - ciekawostka - zaleca się nawet aktywację supreadmina właśnie w trybie awaryjnym - ale dlaczego nie doczytałem, ewentualnie dorzucę

 

ten nowy klucz w rejestrze możesz zostawić albo usunąć - prawym na klucz utilman - usuń; gdyby były problemy z tworzeniem\usuwaniem prawym na klucz - uprawnienia, dodaj pełna kontrola na twoim koncie, ewentualnie to samo na kluczu nadrzędnym, czyli image file ...

 

ps - do uruchom (win-r) wpisz netplwiz

 

odhacz użytkownik musi wprowdzić hasło.. coś w tym stylu

 

potem w okienko które sie pojawi trzeba wpisać konto nieadministratora, które nie wymaga hasła - konto będzie logowane automatycznie (jeśli miało hasło trzeba wpisać hasło, jeśli nie zostawić okienko na hasło puste, i enter))

 

problem w tym, że do tego netplwiz można wejść, albo dokonać zmian, tylko z konta administratora - u ciebie ewentualnie aktywowanego konta superadmina

 

sens chyba taki, że jak wspomniałem ms zaleca standardowe do codziennej pracy - więc po prostu żeby na standardowe wchodził automatycznie

 

ten sam efekt pewnie, jeśli do uruchom wpisze się userpasswords2

 

ewentualnie możesz spróbować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz , jestem pod wrazeniem Twojej wiedzy , niestety efektu przywrocenia konta nie udalo sie uzyskac .

Piszesz ze to tajemnicze wiec opisze jak sie to stalo , mam tylko jedno konto na kompie o nazwie "A" powiedzmy i mozliwosc uruchamiania wiersza polecen w panelu logowania tzn. mam zamienione osk.exe na cmd.exe

W momencie kiedy uruchomil mi sie panel logowania na konto "A" , nie logowalam sie tylko uruchomilam cmd.exe i w wierszu polecen aktywowalam konto admina plus dodalam je do Localgroup administrators.

Od tego momentu windows samoczynnie logowal sie na konto Admina poniewaz nie bylo zalozone haslo na to konto , po zalozeniu hasla na konto Admina wyskakuje panel logowania ale tylko z mozliwoscia logowania jako administrator.

Teraz uruchamiam windows , pokazuje sie panel logowania , nie loguje sie tylko wchodze w cmd.exe i w wierszu polecen moge wylaczyc konto admina , sprawdzic istniejace konta , dodac nowe konto ale jesli probuje wykonac jakac operacje na koncie "A" nawet taka jak "net user A" to wyskakuje mi blad "podany bufor użytkownika jest nieodpowiedni dla żądanej operacji".

Po Twojej odpowiedzi dodalam nowe konto "B" z uprawnieniami Admina , za jego pomoca dodalam uprawnienia admina na konto "A" w panelu sterowania , wylaczylam konto Admina , po ponownym uruchomieniu windows w panelu logowania jest tylko mozliwosc logowania sie na konto "B" , w regedit uruchomilam panel logowania z mozliwoscia wpisywania nazwy konta przy logowaniu ale przy probie logowania sie na konto "A" wyskakuje komunikat ze jest bledny login , moge sie zalogowac tylko na konto "B".

netplwiz moge uruchomic z konta "B" , widac tam teraz dwa konta A i B oba maja uprawnienia Admina ale podczas uruchamiania windows konto A jest jakby blokowane , nadal nic nie moge zrobic w cmd na tym koncie , wydaje mi sie ze problem lezy w tym "podany bufor użytkownika jest nieodpowiedni dla żądanej operacji" i ze pod czas aktywacji konta Admina jakis wpis w rejestrze sie zmienil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no teraz to już nie tajemnicze - zamiana osk na cmd daje taki sam efekt jak ten sposób z rejestrem, który opisałem w poście, czyli cmd w trybie system, dlatego mogłaś uaktywnić konto superadmin - ze standardowego to nielogiczne, bo w przeciwieństwie do administrator nie umożliwa manipulacji innymi kontami, nie może więc tym bardziej mieć możliwości aktywnienia superadmina

 

co do problemu - nie znam się na tyle na kontach, żeby zidentyfikować problem - też b. tajemniczy, bufor, itd - pewnie w trakcie ładownia komputera windows ładuje wszytkie konta i ich ustawienia, np żeby potem szybko je przełączać, itd, do bufora - bufor to po prostu pewny wydzielony obszar pamieci - ale bufor chyba jest tworzony podczas każdego startu na nowo (chyba, że hibernujesz, wtedy oczywiscie zachowuje się w pamięci, i jest ładowany taki sam, wiec np popsuty) - spróbuj ewentualnie wystartować 10 na nowo, bo chyba? bez specjalnej interwencji użytkownika 10 zawsze ładuje część pamięci z hibernacji, np wszystkie sterowniki - ale kto wie, czy nie ma tam też buforów użytkowników - ewentualnie nawet można by usunąć plik hibernacji - ale to ostateczność, tylko w wypadku, gdyby ci bardzo zależalo na tym koncie a - może i problem z loginem stad pochodzi - może nazwa loginu w buforze zepsuta, itp, albo np w buforze są klucze rejestru z kontami, i tam coś zepsute, itp - jeśli cmd startuje z konta system na ekranie logowania to można w regedit podejrzeć klucze sam i security, w których w rejestrze są konta - normalnie te klucze są z innych kont niewidoczne - ewentualnie można by podmienić plik system rejestru, w którym chyba? są zapisane sam i security - normalnie 10 ma kopię rejestru w folderze windows\system32\config\regback - trzeba podmienić plik system z config (tam normalnie jest rejestr) na plik system z regback - gdyby było popsute coś w kluczu sam albo security może pomóc - podmiany trzeba dokonać z płytki albo z odzyskiwania - ale, jak napisałem, tylko jeśli z jakichś względów zależy ci na końcie a

 

jeśli nie najlepiej usuń to konto - jeśli się da, bo jeśli wpis w rejestzre popsuty też może być niemożliwe - ewentualnie przekopiuj albo przenieś ustawienia programów, np przeglądarki z profilem i zakładkami, z konta a na b - ustawienia programów sa w folderze programu w konto\dane aplikacji (appdata), i konto\local albo roaming\dane aplikacji; tak samo np ikonki z folderu pulpit, czy foldery z menu start, itp, ewentualnie nadpisz folder programu na b folderem z a - najlepiej w trybie awaryjnym - żeby wejść wygodnie do awaryjnego trzeba do uruchom wpisać msconfig, i w zakładce boot zaznaczyć tryb awaryjny (safe boot), i minimalny - żeby potem zabootował normalnie w awaryjnym znów msconfig, i trzeba to odhaczyć

 

jeszcze uwaga - niepotrzebnie oczywiście dodawałaś superadmina do administratorów, bo z definicji to konto administratora, więc tylko się je uaktywnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Ponownie !

Jeszcze raz wielkie dziekuje za odpowiedz , na razie nie probowalam grzebac w rejestrze , jeszcze poczekam.

W weekend mialam troche wiecej czasu i na spokojnie probowalam rozwiazac ten problem i znalazlam kilka problemow .

Pierwsze po czesci rozwiazalam i chodzi tu o konta uzytkownikow jakie pojawiaja sie w wierszu polecen i dostepu do nich.

Na ekranie logowania wchodzac do cmd.exe i wpisujac net user pojawiaja sie wszystkie istniejace konta , u mnie sa teraz cztery , wczesniej byly trzy czyli admin , gosc , konto A i teraz doszlo konto B.

Konto A ma w wierszu polecen nazwe "XXX" i teraz wpisujac komende user net XXX otrzymuje odpowiedz ze bufor uzytkownika jest nieodpowiedni i tu odkrylam ze jesli zamiast nazwy XXX wpisze net user "adres@mail.com" (ktory to adres jest przypisany do konta A w microsoft.account i za pomoca ktorego jest mozliwosc kontroli konta) to otrzymuje komunikat ze " skladnia tego polecenia jest nastepujaca "

 

NET USER

[username [password | *] [options]] [/DOMAIN]

username {password | *} /ADD [options] [/DOMAIN]

username [/DELETE] [/DOMAIN]

username [/TIMES:{times | ALL}]

username [/ACTIVE: {YES | NO}]

Czyli wychodzi na to ze konto A jest blokowane przez system i nawet z konta admina nie da sie na nim wykonac polecen , te powyzej tez probowalam uruchomic i nic to nie dalo nawet znajac haslo.

Zmienilam haslo online na tym koncie w microsoft account ale to tez nie pomoglo.

Wniosek z tego ze konto ktore zostalo zalozone podczas pierwszej instalacji systemu ma dodatkowa ochrone w systemie na wypadek proby wlamania , jak to obejsc ? sama nie wiem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[..]Czyli wychodzi na to ze konto A jest blokowane przez system i nawet z konta admina nie da sie na nim wykonac polecen , te powyzej tez probowalam uruchomic i nic to nie dalo nawet znajac haslo.

Zmienilam haslo online na tym koncie w microsoft account ale to tez nie pomoglo.

Wniosek z tego ze konto ktore zostalo zalozone podczas pierwszej instalacji systemu ma dodatkowa ochrone w systemie na wypadek proby wlamania , jak to obejsc ? sama nie wiem ? [..]

Widzisz, dobrze że napisałaś że to nie jest standardowe tylko jest kontem typu "online". Ono się synchronizuje z kontem Microsoft. Zrób backup konta A na komputerze, usuń to konto z komputera i spróbuj ponownie zalogować się na to konto, ale z panelu logowania (na razie zapomnij o Command Line). Konto powinno się utworzyć i odtworzyć zawartość profilu. W trakcie tej operacji komputer musi być podpięty do Internetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, dobrze że napisałaś że to nie jest standardowe tylko jest kontem typu "online". Ono się synchronizuje z kontem Microsoft. Zrób backup konta A na komputerze, usuń to konto z komputera i spróbuj ponownie zalogować się na to konto, ale z panelu logowania (na razie zapomnij o Command Line). Konto powinno się utworzyć i odtworzyć zawartość profilu. W trakcie tej operacji komputer musi być podpięty do Internetu.

 

Dziekuje za pomoc :D , a mozesz mi podpowiedziec jak dokladnie to zrobic , czyli jak wykonac ten Backup konta A i czy przed backup usunac konto B z systemu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poważnie? Normalnie skopiować. Konto B sobie zostaw...

A na przyszłość uwaga. Postawić sobie system na wirtualce Windowsa i tam eksperymentować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...