Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

bysiorr

Smog zabija miliony ludzi rocznie

Rekomendowane odpowiedzi

Rybnik z tego co koleżanka mi mówiła króluje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za to Niemcy są światowym liderem jeśli chodzi, tak jak słusznie zauważył kolega post wyżej, w wydobyciu węgla brunatnego, który jest jeszcze brudniejszy. Mają wiele elektrowni opalanych tym surowcem, w tym sporo z nich należy do czołówki największych europejskich trucicieli. Warto jeszcze nadmienić, że od 2008 roku powstało w Niemczech aż 5 nowych elektrowni na węgiel brunatny i planują budować kolejne.

Dym produkowany przez elektrownie czy to na węgiel kamienny, czy na brunatny jest filtrowany z zanieczyszczeń, dlatego takie elektrownie są stosunkowo czyste. Poza tym te kominy są wysokie, więc to, co pozostanie, rozprasza się na bardzo dużym obszarze. Czym innym są domowe kotłownie, gdzie żadnego filtrowania nie ma - a więc duże znaczenie ma rodzaj spalanego paliwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze bardziej rozbrajają mnie te zdjęcia zwykłej mgły, która jesienią i zimą z rana i wieczorem jest czymś normalnym i wciskanie ludziom, że to smog. :E W Niemczech zimą byłem nie raz i jakoś różnicy żadnej nie zauważyłem. Akurat Niemcy, to nie najlepszy przykład, bo Niemcy spalają niemal połowę węgla jaki spała się w całej UE, kilka razy więcej niż Polska, a ich kopalnie wegla pracują pełną parą.

Ale nie palą węglem, plastikiem czy lakierowanym drewnem w domkach jednorodzinnych(ogólnie czym popadnie). Gdzie kominy są nisko i każdej zimy w polskim mieście wieczorem jak ludzie wracają z pracy i rozpalają swoje piece robi się na zewnątrz siwo :E Jadąc autem w godzinach wieczornych w czasie wieczornego szczytu ładowania pieców trzeba zamykać obieg bo nie da się oddychać :E

 

A z domu wyjść to tragedia. Fakt kiedyś na to nie zwracałem za specjalnie uwagi, ale odkąd głównie mieszkam za granicą i w okresie zimowym pojadę do Polski to jest tragedia i nie ma porównania. Kiedyś nagram filmik jak w zimie wyjdę z domu w zaledwie 30k miasteczku. Śiwo panie. Siwo :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Polsce smog występuje. Mamy w dodatku jeden z najbardziej zasyfionych krajów (miasta) w Europie.

https://www.youtube.com/watch?v=Zn5-Yqty2LI

 

A jeździsz trochę po tej europie czy tak piszesz co wiesz? Bo ostatnimi czasy akurat mi się zdarzyło być w kilku większych i mniejszych zagranicznych miastach i nie tylko ścisłe centrum i Polskie miasta wcale nie są takie brudne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o widoczności czy składzie powietrza? Bo tego drugiego nie masz jak sprawdzić, a słaba widoczność nie oznacza, że powietrze jest bardziej brudne niż tam, gdzie ta widoczność jest lepsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak jest pewna korelacja między spalaniem śmieci w piecach a ilością drobnych cząstek PM2.5 zawieszonych w powietrzu, które ograniczają widoczność.

Oczywiście widoczność może ograniczać także zwykła niegroźna mgła wodna, ale mierząc PM2.5 w ogrzewanym pomieszczeniu nie zmierzymy mgły, tylko smog.

Jak to mierzyć? Np. mój oczyszczacz powietrza wyświetla mi wartość PM2.5 na smartfonie (obecnie PM2.5 Estimate u mnie waha się między 10 a 22).

Faktycznie reaguje na dym, np. jak ktoś coś smaży i drzwi do mojego pokoju są otwarte to PM2.5 przekracza 80 a wentylator się rozkręca na maksa (normalnie jest niesłyszalny).

https://pl.wikipedia.org/wiki/PM2,5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smog zabija miliony ludzi rocznie

To jakieś bzdury, że miliony. W Krakowie tyle nie ma, bo smok to na Wawelu raczej tylko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny plus wyprowadzki do Gdyni, pierwsza zima w czystym powietrzu będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak jest pewna korelacja między spalaniem śmieci w piecach a ilością drobnych cząstek PM2.5 zawieszonych w powietrzu, które ograniczają widoczność.

Oczywiście widoczność może ograniczać także zwykła niegroźna mgła wodna, ale mierząc PM2.5 w ogrzewanym pomieszczeniu nie zmierzymy mgły, tylko smog.

Jak to mierzyć? Np. mój oczyszczacz powietrza wyświetla mi wartość PM2.5 na smartfonie (obecnie PM2.5 Estimate u mnie waha się między 10 a 22).

Faktycznie reaguje na dym, np. jak ktoś coś smaży i drzwi do mojego pokoju są otwarte to PM2.5 przekracza 80 a wentylator się rozkręca na maksa (normalnie jest niesłyszalny).

https://pl.wikipedia.org/wiki/PM2,5

Co to za sprytne urządzenie posiadasz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skwer Kościuszki 400 metrów w linii prostej do morza. :)

A to spoko, tylko od portu potrafi zawiać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze większego dostać można od tych bzurnych mapek jak ta dwa posty wyżej. Nakręcanie problemu z niby smogiem, to po prostu kolejny biznes, nic poza tym.

 

Kurde uwielbiam to, no po prostu uwielbiam :D Zawsze, jakakolwiek inicjatywa mająca poprawić jakość życia/powietrza/wody etc musi się zderzyć z oskarżeniami, że to tylko nakręcanie rynku dla oczyszczaczy/filtrów bla bla bla. Tak, jakby na biednym węglu żodyn nie zarabiał, tak jakby w ogógle rynek paliw kopalnych był malutki, narażony na ciągłe ataki bigEco :D

 

Oczywiscie, ze z nielicznymi wypadkami smogu u nas nie ma. Ludzie tylko klepia bzdury bo nie znaja znaczenia slow. Pozniej po nich powtarza TV i dziennikarze bo ciezko edukowac stado baranow. Zobacz wpis wyzej, dla kolegi @Áltair smog to jest to co wydobywa sie z komina przy spalaniu smieci :E Czyli komin produkuje mgłe i dym :)

To, ze mamy problem z zanieczyszczeniem powietza w PL to fakt i przy braku wiatru staje sie to nie malym problemem, nie jest to jednak zaden SMOG.

 

A teraz sprawdź sobie hasło "smog fotochemiczny" :)

 

I tak, to co mamy ostatnio nader często to jest smog. Bo to nie musi być wersja londyńska, nie musi być też mocnej mgły. Wystarczy brak ruchu powietrza, podwyższona wilgotność i spalanie paliw stałych bam, mamy smog.

 

Za to Niemcy są światowym liderem jeśli chodzi, tak jak słusznie zauważył kolega post wyżej, w wydobyciu węgla brunatnego, który jest jeszcze brudniejszy. Mają wiele elektrowni opalanych tym surowcem, w tym sporo z nich należy do czołówki największych europejskich trucicieli. Warto jeszcze nadmienić, że od 2008 roku powstało w Niemczech aż 5 nowych elektrowni na węgiel brunatny i planują budować kolejne.

Warto nadmienić, że elektrownie to nie niska emisja i elektrownie nie tworzą smogu. Manipulujesz czy jesteś po prostu ignorantem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś aż odkopię bo ręce mi opadło. Jakość powietrza w Bydgoszczy dziś najgorsza niemal w całej europie. Wynik ponad 200. Pięknie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze gorzej, niż w dużych miastach, jest na ich przedmieściach i w mniejszych miejscowościach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie wyniki w Małopolsce to norma w okresie zimowym, więc głowa do góry nie masz tak źle. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam z Allegro na maskę antysmogową sportową. Ciekawe jak sprawdzi się na rowerze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas to już prawie jak w Tokio, w co bardziej ciężkie dni to 10% ludzi w maskach po****dala. I na rowerach i na piechotę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas to już prawie jak w Tokio, w co bardziej ciężkie dni to 10% ludzi w maskach po****dala. I na rowerach i na piechotę.

Mam nadzieje, że jeszcze długo do poziomu Tokio nie dojdziemy :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, że jeszcze długo do poziomu Tokio nie dojdziemy :E

 

A czy czasami w Krakowie i ogólnie w miastach małopolski już dawno nie jest gorzej niż w wielomilionowym Tokio ;)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Japonii jest względnie dobrej jakości powietrze. Ale Bydgoszcz to jakiś dramat. Dobrze, że chociaż w Bydgoszczy na miejscu jest onkologia ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś aż odkopię bo ręce mi opadło. Jakość powietrza w Bydgoszczy dziś najgorsza niemal w całej europie. Wynik ponad 200. Pięknie..

200 czego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
    • 40 powinno na górkę styknąć. I to na luzie jako dodatkowe.  Ewentualnie powinieneś pomyśleć nad jakimiś listwami przypodlogowymi z systemem dowolnego dodawania gniazdek.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...