Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

bysiorr

Smog zabija miliony ludzi rocznie

Rekomendowane odpowiedzi

Jak nie kwaśne deszcze to krowy robiące ocieplenie klimatu bąkami, to teraz węgiel z Polski niszczy świat.

To proszę o silnik wodorowy w piwnicy zrobię sobie z niego prądnice i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4FACYF0.png

 

Codziennnie gdy wchodzisz sprawdzić pogode :lol2: (Oświęcim)

 

Ciekawe do ilu dojedziemy. :E

 

Obecnie

 

ys6ObCQ.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe do ilu dojedziemy. :E

 

Obecnie

 

Spoko, w Bydgoszczy w tamtym tygodniu w 1 dzien było blisko 700% normy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1500% normy? :o

 

Jeszcze trochę i będziemy śmigać w maskach gazowych jak w Stalkerze albo Metro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Push-up3k

maskach gazowych

Źle. Pała!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sam zastanawiam się nad zakupem maski anty-smogowej na okres zimowy. Wydaje mi się, że to wcale nie jest głupi pomysł. Druga rzecz to oczyszczacz powietrza do domu.

Dobrze,że w Bydgoszczy chociaż blisko onkologia jest..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No blisko, ale chyba korzystać z niej to nie dobre rozwiazanie. O ile w dużych miastach są czujniki powietrza i pomiary zanieczyszczeń, to w małych miastach nikt tego typu badań nie przeprowadza. Ludzie są nieświadomi. Sam mieszkam w mieście pod Toruniem i tu z kominów leci wszystko aż drapie w gardło. I do tego nic z tym nic nie robi - jak by problemu nie było. Mamy maski, do tego we wrześniu na oxyshop kupiliśmy oczyszczacz powietrza do domu. Tylko tyle możemy zrobić dla swojego zdrowia i życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można się jeszcze wyprowadzić. Nic z tym nie zrobisz - w Polsce w większości cierpieć muszą poszkodowani. Niszczyciele zdrowia innych są bezkarni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No blisko, ale chyba korzystać z niej to nie dobre rozwiazanie. O ile w dużych miastach są czujniki powietrza i pomiary zanieczyszczeń, to w małych miastach nikt tego typu badań nie przeprowadza. Ludzie są nieświadomi. Sam mieszkam w mieście pod Toruniem i tu z kominów leci wszystko aż drapie w gardło. I do tego nic z tym nic nie robi - jak by problemu nie było.

Ja też mieszkam w małym mieście, akurat pod Łodzią. Temat smogu był ostatnio gorąco dyskutowany na lokalnej grupie na Facebooku, aż w końcu miasto ogłosiło, że od tego tygodnia zacznie przeprowadzać kontrole pieców, które potrwają do końca zimy, bodaj do marca czy kwietnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Druga rzecz to oczyszczacz powietrza do domu.

Polecam, lepsze powietrze, "normalnie" się oddycha i zdecydowanie lepiej śpię. Nie budzę się w nocy i mam głębszy sen. Takie moje obserwacje. Pomijam już wieczory jak człowiek z dworu wejdzie do mieszkania, gdzie oczyszczacz sobie włączyłem 15-20 minut przed dojściem do domu - niebo a ziemia ;)

 

Można się jeszcze wyprowadzić. Nic z tym nie zrobisz - w Polsce w większości cierpieć muszą poszkodowani. Niszczyciele zdrowia innych są bezkarni.

Właśnie trzeba coś z tym zrobić, a pomysłów jest dużo:

1. ulgi / zmniejszenie biletów na komunikacje miejską (aby przesiąść się z auta)

2. dofinansowanie do źródeł odnawialnych, fotowoltaika, pompy ciepła, gaz, energia wiatrowa etc.

3. dofinansowanie do ociepleń domów / bloków i wymiany okien.

4. porządna kontrola emisji spalin na przeglądzie technicznym + sprawdzanie czy auto ma fabryczny DPF

5. przestawianie energetyki na odnawialną / czystą

 

Tylko jak z praktyką?

ad. 1 to jedynie samorządy indywidualnie wprowadzają takie ulgi, zachęcają na przesiadkę na komunikację miejską.

ad. 2 obecnie rząd wycofał się z energii wiatrowej i bodajże do 17 lat mają zniknąć wszelkie wiatraki

ad. 3 na razie to teoria - zobaczymy w praktyce

ad. 4 fikcja totalna, a nawet słyszałem że rzad nie będzie karał prawnie za wycięty DPF

ad. 5 tutaj rząd robi całkowicie odwrotnie - nawet wczoraj na COP24 Duda powiedział że energetyka węglowa to jest nasza suwerenność i nie odejdziemy od niej. Baa, nawet 2 nowe bloki węglowe chcą budować. A ustawą wiatrową uwalili całą tą gałąź...

 

Jak rząd nie egzekwuje emisji co2 i sami nie robimy w tym kierunku zdecydowanie za mało, a wręcz przeciwnie - uwala wiatraki i stawia 2 nowe bloki węglowe, to nie ma się co dziwić że nie będzie lepiej w polsce z powietrzem, ani za 5, 10 i nawet 20 lat.

To później się nie dziwmy że osoby palące śmieciami i marnej jakości paliwami kopalnianymi się tym nie przejmują + znieczulica społeczna ludzi widząc że inni palą śmieciami; "a co ja mogę zrobić?"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pobliżu mojego miejsca zamieszkania problem sam się rozwiązał. Przez kilka dni było czuć, że ktoś spala śmiecie. Miałem pójść do sąsiada, który wynajmuje im pokoje żeby coś z tym zrobił, ale już nie muszę. Chyba sami się zatruli ponieważ pewnego dnia wieczorem stała u nich karetka i od tego czasu nie czuć palonych śmieci.

 

Prezydent jest chyba "lekko" nieuświadomiony biorąc pod uwagę to, że węgiel w dużym stopniu sprowadzamy z Rosji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w mieście bardzo czuć. Wieczorem w latarniach aż widać ten smog :( Głównie w dzielnicy tych bieda domów z lat 70 tych ( kazdy pali śmieciuchem).

Aktualnie sie buduję na nowszym osiedlu i jednak czuć różnicę powietrza, wiekszośc pali gazem. Niestety ale moj sąsiad również ma śmieciucha :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smog to coś okropnego. Większość naszego społeczeństwa śmieje się z ludzi, którzy noszą maski , aby chronić układ oddechowy. Ja jak najbardziej to popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Właśnie trzeba coś z tym zrobić, a pomysłów jest dużo:

1. ulgi / zmniejszenie biletów na komunikacje miejską (aby przesiąść się z auta)

2. dofinansowanie do źródeł odnawialnych, fotowoltaika, pompy ciepła, gaz, energia wiatrowa etc.

3. dofinansowanie do ociepleń domów / bloków i wymiany okien.

4. porządna kontrola emisji spalin na przeglądzie technicznym + sprawdzanie czy auto ma fabryczny DPF

5. przestawianie energetyki na odnawialną / czystą

 

Tylko jak z praktyką?

ad. 1 to jedynie samorządy indywidualnie wprowadzają takie ulgi, zachęcają na przesiadkę na komunikację miejską.

ad. 2 obecnie rząd wycofał się z energii wiatrowej i bodajże do 17 lat mają zniknąć wszelkie wiatraki

ad. 3 na razie to teoria - zobaczymy w praktyce

ad. 4 fikcja totalna, a nawet słyszałem że rzad nie będzie karał prawnie za wycięty DPF

ad. 5 tutaj rząd robi całkowicie odwrotnie - nawet wczoraj na COP24 Duda powiedział że energetyka węglowa to jest nasza suwerenność i nie odejdziemy od niej. Baa, nawet 2 nowe bloki węglowe chcą budować. A ustawą wiatrową uwalili całą tą gałąź...

 

Jak rząd nie egzekwuje emisji co2 i sami nie robimy w tym kierunku zdecydowanie za mało, a wręcz przeciwnie - uwala wiatraki i stawia 2 nowe bloki węglowe, to nie ma się co dziwić że nie będzie lepiej w polsce z powietrzem, ani za 5, 10 i nawet 20 lat.

To później się nie dziwmy że osoby palące śmieciami i marnej jakości paliwami kopalnianymi się tym nie przejmują + znieczulica społeczna ludzi widząc że inni palą śmieciami; "a co ja mogę zrobić?"

 

Ad 3. Jest proponowane od bardzo dawna, a ciągle całość stoi w miejscu. Dziwi mnie także zjawisko narzekania w internecie, gdzie masa ludzi narzeka na dym, ale "w realu" nikt nawet tego nie zgłasza chyba. Są domy, które zaczadzają całe osiedle, czyli po 4000 mieszkańców i z dnia na dzień zimą jest to samo, każdego roku. Jednak nie tylko problematyczny jest smog i dymiące domy, lecz także papierosy, czyli słynne dymki na balkonach/działkach/w ogrodach. Niepalący nic nie mogą na to poradzić. Zamykanie domu na cztery spusty nie pomaga, bo zanieczyszczenia rozchodzą się na całe mieszkanie przez zamknięte drzwi prowadzące na klatkę schodową.

 

Z tymi wiatrakami (likwidacja) uważam, że to cofanie się w rozwoju a nie postęp, bo technologia wiatrowa powinna być rozwijana. Wydajność turbin lepsza z roku na rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Program dofinansowań do dociepleń już przecież w zasadzie ruszył (choć chyba jeszcze nikomu nic nie wypłacili).

 

Tyle, że ich wysokość uzależniono od dochodów, gdzie tych, którzy załapią się na dofinansowanie rzędu 50%, i tak na to ocieplenie raczej nie będzie stać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety nie widać żadnych zmian od lat. Może okaże się to kwestią pokoleń i wychowania, bo młodzi nie wrzucają śmieci do pieców.

 

"Lewactwo" będzie i tak bronić ludzi palących śmieciami. Nawet wśród moich znajomych zdarzały się takie osoby, które usprawiedliwiały palących śmieciami jedynie tym, że są biedni. Czyli wg tej logiki bieda = wszystko można. Oczywiście wypowiadały się osoby, które są bogate i mają pracę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety masa bogatych januszy robi to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś było napisane, że właśnie najwięcej trujących substancji wychodzi z tych bogatszych domów. Więc albo to egoiści i zlewają otoczenie, albo cała kasa idzie na utrzymanie domu i nie na już czym palić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rząd nie egzekwuje emisji co2 i sami nie robimy w tym kierunku zdecydowanie za mało, a wręcz przeciwnie - uwala wiatraki i stawia 2 nowe bloki węglowe, to nie ma się co dziwić że nie będzie lepiej w polsce z powietrzem, ani za 5, 10 i nawet 20 lat.

To później się nie dziwmy że osoby palące śmieciami i marnej jakości paliwami kopalnianymi się tym nie przejmują + znieczulica społeczna ludzi widząc że inni palą śmieciami; "a co ja mogę zrobić?"

Nie zagalopowałeś się z wnioskami?

Ile osób wie o limitach CO2, ile dodatkowo ma pojęcie czym się różni dym z domowego paleniska, z dymem z bloku energetycznego? Na końcu czy rozumie co to smog i skąd się bierze?

Przeciętna osoba ma nikłe pojęcie, nie interesuje się co się dzieje w temacie w skali kraju i globalnej, więc i nie ma to przełożenia na sposób ogrzewania domu. Dążenie do ograniczenia emisji CO2 nie istnieje w świadomości jako coś namacalnego tu i teraz, czegoś z czym ma się bezpośredni kontakt, to jedynie pojawiający się temat do dyskusji czemu prąd, paliwo, węgiel takie drogie.

 

Nowoczesne bloki węglowe mają się nijak do smogu. Po pierwsze spaliny i pyły są wyprowadzane wysoko i mają się gdzie rozwiać. Po drugie są wielokrotnie czyściejsze, bo stosuje się szereg filtrów, do tego paliwo musi być dobrej jakości. Lepsze takie dwa bloki elektrociepłowni niż setki czy tysiące indywidualnych pieców, które kopcą na poziomie ulicy, nie mają absolutnie żadnych filtrów, kontrole paliwa (jakości sprzedawanego oraz czym faktycznie było palone), czystości kominów, efektywności spalania to fikcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie znam się na tym jak produkowane jest paliwo węglowe, wydaje mi się, że to 'lepsze', bierze się z oddzielenia na jakichś rusztach/sitach, od gorszego, czyli zawierającego więcej miału. No i jest jeszcze najbardziej energetyczny koks, ale i najdroższy. Z tego co kojarzę, u mnie w okolicy w ciepłowni wykorzystuje się też miał, przy odpowiedniej efektywnie technologii spalania. Nie wiem, czy obecne plany oznaczają rezygnację z wykorzystania tej frakcji... może i tak. Podałem to, co zasłyszałem w radiu. Tych co dymią ze starego budownictwa raczej się nie przesiedli, młode pokolenie będzie uciekać z takich miejsc, ale czy zamienią się w "ghost town", to wątpię - nie wiem w co się zamienią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='04 Grudzień 2018 - 17:05' timestamp='1543939514' post='15319459']

 

 

Nowoczesne bloki węglowe mają się nijak do smogu. Po pierwsze spaliny i pyły są wyprowadzane wysoko i mają się gdzie rozwiać. Po drugie są wielokrotnie czyściejsze, bo stosuje się szereg filtrów, do tego paliwo musi być dobrej jakości. Lepsze takie dwa bloki elektrociepłowni niż setki czy tysiące indywidualnych pieców, które kopcą na poziomie ulicy, nie mają absolutnie żadnych filtrów, kontrole paliwa (jakości sprzedawanego oraz czym faktycznie było palone), czystości kominów, efektywności spalania to fikcja.

:lol2: :lol2: Masz w ogóle pojęcie jak to działa ..... tak samo jak Volkswagen i ich normy emisji spalin . Jest z tego kasa komuś zgadza się na koncie i tak będzie do puki przestanie się opłacać .

 

Ludziom wciska się ciemnotę i bajeczki ze rządy walczą ze smogiem ,złym stanem powietrza a tak na prawdę nie robi się nic bo się nie opłaca .

 

Jak tak naprawdę zależy rządzącym na ekologi to czemu zamykają projekty energii odnawialnej ? czemy PiS ost. czasami zamkna projekt budowy dużej farmy wiatraków ?

 

Można wymieniać bez końca ,a teraz płacz że energia podrożej nawet o 50 % .... rząd będzie robił dopłaty :lol2::E ,ale do czego .... co z tego ze da kowalskiemu 200zl dopłaty za prąd jak wszystko pójdzie do góry , to w efekcie kowalki wyda 200zl więcej niż dostanie od rządu ..ale rząd dopłacił ,dobry rząd dba o wyborce CIEMNOTA NARODOWA .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:lol2: :lol2: Masz w ogóle pojęcie jak to działa ..... tak samo jak Volkswagen i ich normy emisji spalin . Jest z tego kasa komuś zgadza się na koncie i tak będzie do puki przestanie się opłacać .

 

Przecież prawdę napisał :hmm: Smog z przemysłu i energetyki to tylko 26% całego smogu poza tym zwykle elektrownie i przemysł są zlokalizowane poza miastami więc nie wpływają tak bardzo na smog w miastach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...