Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Par_Dez

DDR 3 nie wykrywana dostępna pamięć

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki mały problem - no może nie tyle problem, co brak wiedzy na temat, który krótko opiszę. Kupiłem płytę jak w opisie tematu wraz z procesorem i5-760, kartą ASUS NVidia GTX 660 i 8 GB RAM DDR3.

Nie mogę dojść dlaczego ta ilość ramu nie jest rozpoznawalna w biosie, pokazuje 4 GB. Po zainstalowaniu Windows 7 pamięć się zgadza. Moduły umieściłem w slotach zgodnie z opisem w instrukcji t.z. A1,B1, A2,B2. Dlaczego tak jest nie mogę zrozumieć. Miałem już płytę z AMI-BIOS też LGA 1156 i tam bios widział całe 12 GB bo tyle wtedy włożyłem. Również dyski - jeden z systemem SSD SATA 3 podłączyłem pod wejście SATA 3.0 6 GB, a drugi HDD pod SATA 2.0. Okazało się, że bios widzi tylko jeden dysk, ten SSD. Skonfigurowane jest na AHCI. Po instalacji Windowsa 7 są widoczne oba dyski.

Bios jest w aktualnej wersji, już całkiem zgłupiałem. Czy ktoś może mnie naprowadzić na właściwy trop ? Wszystkie opcje w biosie sprawdzałem kilkakrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows 64bity?

Oczywiście - 64 bity przecież napisałem, że po zainstalowaniu systemu pamięć DDR 3 w 4 slotach jest widoczna 8 GB. Nie widzi jej tylko Bios. Tak się zastanawiam - płyta na pewno nie jest uszkodzona bo by w Windows też kulawo działał, bios aktualny więc nie wiadomo co jest przyczyną.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź najpierw czy wszystkie kości mają takie same opóźnienia i prędkości, jeśli jakaś się wyróżnia to ustaw w biosie prędkość i opóźnienia do najwolniejszej kości. Sprawdzisz to w CPU-Z zakładka SPD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź najpierw czy wszystkie kości mają takie same opóźnienia i prędkości, jeśli jakaś się wyróżnia to ustaw w biosie prędkość i opóźnienia do najwolniejszej kości. Sprawdzisz to w CPU-Z zakładka SPD.

Dzięki, chyba o to właśnie chodzi. Spmieniłem rawdziłem i pojawił się problem z jednym slotem pamięci. Jest to slot #4 według CPU-Z SPD, fizycznie to 2 slot od strony procesora.

Wymieniłem kartę graficzną, którą kupiłem razem z zestawem ASUS GForce 660GTX i właśnie po tej zamianie (poprzednio włożyłem swoją kartę, która nie wymagała osobnego zasilania) pojawił się problem z pamięcią. Gdy umieszczę w 4 slotach pamięć to komputer nie startuje, pali się czerwona dioda MemOK. Gdy wyjmę kość z tego #4 slotu lub 2 fizycznie to uruchamia się normalnie. Na poprzedniej karcie też były podobne problemy, jakoś mi się udało tak poprzestawiać kości z pamięcią, że komputer uruchamiał się normalnie z tym, że w biosie pokazywał 4096 MB a nie 8 GB. W Windows było 8 GB. SPD pokazywał takie ustawienia:

Slot 1 - ranks dual, Week/Year 50/10

Slot 2 - dual Week/Year 05/11

Slot 3 - dual Week/Year 03/11 

Slot 4 - dual Week/Year 04/11

 

Jedec #1 457MHz 6,6,17,23

Jedec #2 533MHz 7,7,20,27

Jedec #3 609 MHz 8,8,22,30

Jedec #4 666 MHz 9,9,24,33

 

Czyli jak widać wszystkie kości mają różne parametry. Pierwszy raz widzę taki Bios i płytę - nie wiem może jest uszkodzona. W moim drugim komputerze płyta LGA 1156 Bios Award, 12 GB pamięci nie mam i nie miałem żadnych problemów ze składaniem.

Możecie mi pomóc rozgryźć ten problem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, chyba o to właśnie chodzi.

Dopiszę bo nie bardzo wiem jak to ustawić w biosie. W CPU-Z SPD mam 6,7,8,9 jak to ustawić jednakowo. W biosie opcji dotyczących zmiany ustawień pamięci jest tyle, że się gubię.

Zapomniałem napisać jakiej marki jest pamięć.

Kingston KVR 1333DN9/2G

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiszę bo nie bardzo wiem jak to ustawić w biosie. W CPU-Z SPD mam 6,7,8,9 jak to ustawić jednakowo. W biosie opcji dotyczących zmiany ustawień pamięci jest tyle, że się gubię.

Zapomniałem napisać jakiej marki jest pamięć.

Kingston KVR 1333DN9/2G

Problem rozwiązałem, trzeba było pogrzebać w timingach, dalej jednak w biosie pokazuje tylko 4 GB zamiast 8 GB. Odpuszczam sobie ten problem, ważne że w systemie jest w porządku.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...