Skocz do zawartości
yampik

Mining [kopanie] GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Na drugim komputerze mam 2x750W połączone przez add2psu i okazuje się, że jak mam podłączone 6x3070, to komputer nie odpali, nawet BIOS się nie otworzy, nie ma sygnału do monitora. A jak mam podłączone 5x3070 z riserami, to komputer odpala fajnie. O co chodzi? Płyta ASUS Prime H470 Plus

Edytowane przez GraczPierwszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, GraczPierwszy napisał:

Na drugim komputerze mam 2x750W połączone przez add2psu i okazuje się, że jak mam podłączone 6x3070, to komputer nie odpali, nawet BIOS się nie otworzy, nie ma sygnału do monitora. A jak mam podłączone 5x3070 z riserami, to komputer odpala fajnie. O co chodzi? Płyta ASUS Prime H470 Plus

To jest problem płyty. Miałem to samo na Asrocku H61 Pro BTC. Musiałem przełączyć wyświetlanie obrazu na PEG zamiast Onboard i dopiero potem dołożyć szóstą kartę. Obraz wyświetla karta podłączona do slotu x16. Podobno pomaga też przełączenie na PCI-E gen 1 lub gen 2 zamiast Auto.

Edytowane przez wamak
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, wamak napisał:

To jest problem płyty. Miałem to samo na Asrocku H61 Pro BTC. Musiałem przełączyć wyświetlanie obrazu na PEG zamiast Onboard i dopiero potem dołożyć szóstą kartę. Obraz wyświetla karta podłączona do slotu x16. Podobno pomaga też przełączenie na PCI-E gen 1 lub gen 2 zamiast Auto.

z poziomu biosu?

6 minut temu, wamak napisał:

To jest problem płyty. Miałem to samo na Asrocku H61 Pro BTC. Musiałem przełączyć wyświetlanie obrazu na PEG zamiast Onboard i dopiero potem dołożyć szóstą kartę. Obraz wyświetla karta podłączona do slotu x16. Podobno pomaga też przełączenie na PCI-E gen 1 lub gen 2 zamiast Auto.

da się podłączyć w ogóle 9 kart, czy 6 to maks?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, leven napisał:

Możecie podpowiedzieć, jaka będzie obecnie dostępna najtańsza płyta pod 5 kart graficznych do kopania ?

Świetna była Gigabyte H110 d3a ale cena tej mobo ociera się o kosmos.

Może być płyta z 5 pci-e 1 x4 i do tego risery.

Dzięki.

 

Musisz tak jak chinole kupić co najmniej 1000 kart albo i więcej i podłączyć się bez pośrednio pod elektrownie w Bełchatowie, niestety atomówki u nas nie ma. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, GraczPierwszy napisał:

z poziomu biosu?

da się podłączyć w ogóle 9 kart, czy 6 to maks?

1. Tak, z poziomu biosu trzeba to ustawić przed włożeniem szóstej karty.

2. Nie wiem, trzeba wypróbować. Znowu: zależy to od płyty.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, wrobel_krk napisał:

To spróbuj:

1. Podepnij monitor do innej karty

2.  porozpinaj wszystko zostawiając1 kartę

3. Zresetuj bios (wyjmij bateryjkę na 5 minut)

4. Przedmuchaj złącze PCie, może jakiś paproch tam wpadł lub co:)

Jak nie pomoże to pewnie płyta/pcie padło jak karty działaja gdzie indziej

zrobiłem wszystko, chyba płyta padła

7 minut temu, wamak napisał:

1. Tak, z poziomu biosu trzeba to ustawić przed włożeniem szóstej karty.

2. Nie wiem, trzeba wypróbować. Znowu: zależy to od płyty.

A można ustawić wyświetlanie pod CPU? Mam intel celeron G5905

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, GraczPierwszy napisał:

A można ustawić wyświetlanie pod CPU? Mam intel celeron G5905

Zależy od płyty. Na jednej mogę to ustawić, na innej nie.

Jak odepniesz wszystkie karty, to z automatu będzie wyświetlanie obrazu z CPU.

Jeśli płyta działa z 5 GPU, a z 6 nie, to nie padła. Padła, jeśli nie działa w ogóle.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem w pliku device_settings.json w notatniku parametry do NiceHash OS:

"tdp": "55",
"core_clocks": "-500",
"memory_clocks": "1200"

a mimo to temperatury są bardzo wysokie, około 80 stopni. Co robię nie tak?

obraz.png.cedfb456394a5a2ab0d86772b4bd85f8.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, GraczPierwszy napisał:

Ustawiłem w pliku device_settings.json w notatniku parametry do NiceHash OS:

"tdp": "55",
"core_clocks": "-500",
"memory_clocks": "1200"

a mimo to temperatury są bardzo wysokie, około 80 stopni. Co robię nie tak?

obraz.png.cedfb456394a5a2ab0d86772b4bd85f8.png

gdzie ty to trzymasz? w piekarniku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Summoned napisał:

gdzie ty to trzymasz? w piekarniku?

przy uchylonym oknie, w pokoju temperatura 23 stopnie. GPU w odstępie 10cm od siebie, w open air

Edytowane przez GraczPierwszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ilości MH/s także widać, że te ustawienia nie działają.

Działa, jakby było TDP 100% i pamięci bez OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, wamak napisał:

Po ilości MH/s także widać, że te ustawienia nie działają.

Działa, jakby było TDP 100% i pamięci bez OC.

no właśnie, jakby NHOS nie czytał tego pliku. Korzysta ktoś z NHOS i mógłby coś doradzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prawej stronie, tam gdzie uciąłeś screena nie masz przełącznika TDP? Powinno być high/medium/low - zobacz czy to pomoże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, _rdk_ napisał:

Po prawej stronie, tam gdzie uciąłeś screena nie masz przełącznika TDP? Powinno być high/medium/low - zobacz czy to pomoże

w pliku do każdego high/medium/low ustawiłem te same parametry:

power_mode_settings2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, GraczPierwszy napisał:

przy uchylonym oknie, w pokoju temperatura 23 stopnie. GPU w odstępie 10cm od siebie, w open air

Sprawdziłem u siebie Palit RTX 3070 po zresetowaniu ustawień: 51,7MH/s, 66C, 1600 RPM. W pokoju 25 stopni. Karta na def ciągnie 200W w miningu. Efektywność jest 2 razy gorsza, niż po optymalizacji.

Te twoje to nie są przypadkiem MSI Ventus 2X, skoro tak się grzeją?

Edytowane przez wamak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, GraczPierwszy napisał:

w pliku do każdego high/medium/low ustawiłem te same parametry:

 

Na pewno masz to prawidłowo wyedytowane dla tego minera i algorytmu którego używasz? Zdaje się iż dla każdego musi być to ustawione osobno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, wamak napisał:

Sprawdziłem u siebie Palit RTX 3070 po zresetowaniu ustawień: 51,7MH/s, 66C, 1600 RPM. W pokoju 25 stopni. Karta na def ciągnie 200W w miningu. Efektywność jest 2 razy gorsza, niż po optymalizacji.

Te twoje to nie są przypadkiem MSI Ventus 2X, skoro tak się grzeją?

Tylko jedna to ventus 2x, pozostałe są prawilne 3x

Godzinę temu, _rdk_ napisał:

Na pewno masz to prawidłowo wyedytowane dla tego minera i algorytmu którego używasz? Zdaje się iż dla każdego musi być to ustawione osobno

Nie ma różnych minerów i algorytmów, ustawienia są wspólne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, wamak napisał:

To jest problem płyty. Miałem to samo na Asrocku H61 Pro BTC. Musiałem przełączyć wyświetlanie obrazu na PEG zamiast Onboard i dopiero potem dołożyć szóstą kartę. Obraz wyświetla karta podłączona do slotu x16. Podobno pomaga też przełączenie na PCI-E gen 1 lub gen 2 zamiast Auto.

 

8 godzin temu, wrobel_krk napisał:

To spróbuj:

1. Podepnij monitor do innej karty

2.  porozpinaj wszystko zostawiając1 kartę

3. Zresetuj bios (wyjmij bateryjkę na 5 minut)

4. Przedmuchaj złącze PCie, może jakiś paproch tam wpadł lub co:)

Jak nie pomoże to pewnie płyta/pcie padło jak karty działaja gdzie indziej

Wasze rady były IDEALNE! Nawet nie wiecie jak Wam jestem wdzięczny. DZIĘKUJĘ! Warmak - zobaczyłem na YT jak ustawić gen1. Wróbel - zadziałało odpięcie baterii na 5 minut, samo zwarcie zworek nie wystarczyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, GraczPierwszy napisał:

Nie ma różnych minerów i algorytmów, ustawienia są wspólne

Patrząc na ten gragment screena który wrzuciłeś, jak najbardziej możliwe są różne ustawienia nie tylko dla danego minera, ale nawet dla każdego algo osobno:

nh os problemm.jpg

więc jak najbardziej zadbał bym na twoim miejscu o to aby dla tego czym/co kopię było to prawidłowo ustawione.
Wystarczy dodać minera oraz "algorithm_id" i upewnić się że jest "enabled" ;) jeśli nie pomoże - szukać problemu gdzie indziej

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie co do mojego podstawowego komputera na którym też czasami gram- czy mogę bez obaw ustawić w biosie pcie slot configuration gen1? Podstawowa karta jest podłączona do PCI-Ex16- czy ustawienie gen1 w biosie nie wpłynie na spadek wydajności w grach na tej karcie? Chciałbym podłączyć kilka dodatkowych kart graficznych, ale jak nic nie zmienię w biosie, to płyta główna zastrajkuje mocno. Oczywiście 4G decoding tym razem ustawię na Enabled też. 

 

Chciałbym kilka kart podłączyć do rozgałęziacza PCI-E na 4xUSB podłączonego do gniazda PCI-E - jeśli mam 3 gniazda PCI-E, to mogę podłączyć dodatkowo 12 kart graficznych? Czy opcja gen1 będzie współdziałała z takim rozgałęziaczem PCI-E na 4xUSB?

Edytowane przez GraczPierwszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana PCI-E na gen 1 lub 2 oczywiście wpłynie na wydajność w grach. Nie wiem, jak sobie wyobrażasz zresztą siedzieć latem przy PC, do którego jest podpięte wiele kart. Chodzi o ciepło i hałas.

Ponad dwie karty, to tylko osobna koparka, a w niej wydajność w grach nie ma znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obraz.png.8ab5dea77d2b882da25ca20140e7113a.png

1 minutę temu, wamak napisał:

Zmiana PCI-E na gen 1 lub 2 oczywiście wpłynie na wydajność w grach. Nie wiem, jak sobie wyobrażasz zresztą siedzieć latem przy PC, do którego jest podpięte wiele kart. Chodzi o ciepło i hałas.

Ponad dwie karty, to tylko osobna koparka, a w niej wydajność w grach nie ma znaczenia.

Ale zmiana PCI-E na gen1 może pomóc rozwiązać problem braku rozruchu komputera przy podłączonych wielu kartach? Czy przy ustawieniu gen1 mogę podłączyć rozgałęziacz jak na zdjęciu i podpiąć 4karty do kopania do jednego slotu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na RTX 3070 powinniście mieć około to 40-45C na GPU, a wykorzystując obecną porę roku około 30-35C.

Jak teraz macie ponad 60C, to w lecie będzie niezły piekarnik.

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, GraczPierwszy napisał:

Ale zmiana PCI-E na gen1 może pomóc rozwiązać problem braku rozruchu komputera przy podłączonych wielu kartach? Czy przy ustawieniu gen1 mogę podłączyć rozgałęziacz jak na zdjęciu i podpiąć 4karty do kopania do jednego slotu?

1. Może pomóc, nie musi. Mi pomogło co innego, o czym już pisałem.

2. Dla tego rozgałęziacza nie ma znaczenia, czy wsadzisz go w slot x16, czy x1 i czy będzie gen1, gen2, czy Auto. Trzeba próbować różne warianty. Nikt za ciebie nie złoży koparki.

Edytowane przez wamak
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Doamdor napisał:

Na RTX 3070 powinniście mieć około to 40-45C na GPU, a wykorzystując obecną porę roku około 30-35C.

Jak teraz macie ponad 60C, to w lecie będzie niezły piekarnik.

Na windowsie z msi afterburner mialem 45-55 C. Tylko kupiłem dodatkowy komputer specjalnie do kopania i przeniosłem na niego karty, które kopały na windowsie i tam mam system operacyjny NiceHashOS i tam pomimo zapisania w pliku tekstowym TDP=55 i pamięci temperatury wynoszą 70-80 stopni.

6 minut temu, wamak napisał:

1. Może pomóc, nie musi. Mi pomogło co innego, o czym już pisałem.

2. Dla tego rozgałęziacza nie ma znaczenia, czy wsadzisz go w slot x16, czy x1 i czy będzie gen1, gen2, czy Auto.

Tylko Ty ustawiłeś "PEG - dedykowana karta graficzna znajdująca się w slocie PCI Express" zamiast "Onboard - zintegrowana karta graficzna", bo pewnie miałeś Intela z wbudowaną grafiką i z jakiegoś powodu komputer wieszał się przy próbie odpalenia grafiki z procesora przy zbyt dużej ilości kart i nie chciał ruszać dalej, a ja tym razem mówię o podstawowym komputerze z Ryzenem, który nie ma wbudowanego układu graficznego. Spróbuję 4G enabled na razie tylko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • A może zaczniesz czytać ze zrozumieniem? Widzę że trafiło na operatora drona i jak już napisane że czegoś nie wolno to emocje biorą górę... Nawet pogrubiłem Ci i podkreśliłem mega istotne stwierdzenie, czyli:  jeżeli zdjęcie jest na tyle wyraźne żeby można było ich rozpoznać lub ustalić inne szczegóły. Zatem oczywistym jest, że jak wykorzystujesz drona do takich zdjęć jakie dałeś, to nie ma ono przesłanek do naruszenia prywatności, bo nie da się rozpoznać szczegółów. Lecz drony można wykorzystywać w różny sposób a cała dyskusja zaczęła się od tego, że ja to napisałem, ale uwaga! w odniesieniu do nagrania z drona jakie pokazała TV Republika z przeszukania domu Ziobry, gdzie: 1. Działania operacyjne prowadziły służby specjalne 2. Nagranie pokazywało dość wyraźnie osoby wykonujące te działania.   Co do licencji to ok, użyłem niewłaściwego określenia, ale raczej powinieneś wiedzieć, że chodzi o uprawnienia, które musisz odnawiać co 5 lat, jeżeli latasz dronem o masie powyżej 250g i jako operator musisz być zarejestrowany, a dron musi mieć naniesiony numer operatora. Też o tym już pisałem, więc użycie określenia "licencja" było skrótem myślowym, bo myślałem, że to ogarniesz.  Pisałem już też o tym, że można od googla ubiegać się o wymazanie obiektów prywatnych, o to samo może upomnieć się jednostka wojskowa. To jest ich sposób po prostu na polubowne załatwianie takich spraw, bez zbędnych dróg prawnych. To co innego niż zdjęcia z drona wykonywane przez osoby prywatne lub firmy, których zleceniem była jakaś konkretna działalność. Wtedy taka jednostka może iść do operatora drona i zażądać usunięcia zdjęć lub wymazania konkretnych obiektów i ma do tego prawo, jak nie to sprawa kończy się rozstrzygnięciem w sądzie. Nie, nie pisałeś i wiem o strefach, ale podałem po prostu dosadny przykład by zobrazować jak wygląda Twoje myślenie w tym temacie, że jak coś nie jest wprost zakazane to jest dozwolone. Nie, to tak nie działa, bo to co robisz musi być wykonywane z poszanowaniem praw innych osób czy Ci się to podoba czy nie.  
    • Horizon na PS5 ma tryb 40fps, tzw balans, bo sam grałem na tym klatkarzu na moim monitorze 1440p. Dla pewności można zobaczyć OSD na monitorze, które pokazuje wyświetlany jest aktualnie obraz, plus zmiana między trybami graficznymi zawsze obraz mignie, bo zmienia się 60hz na 120hz.
    • Ale to już nie pierwsza taka sytuacja, głupie to strasznie taka scheda po konsolach gdzie zawsze jest biedne anizo najczęściej x4 
    • Nie wiem czy HFW tak ma, ale niektóre studia Sony robią tryb 40 fps właśnie z myślą o tv 120 Hz ale to garstka gier
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...