Skocz do zawartości
yampik

Mining [kopanie] GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Bo myślałem że za 1/4 ceny chciałeś zrobić nawiew powietrza z pod ziemi w ogrodzie XD.

Skąd bierzesz powietrze do namiotu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co te nagrody za blok tak wybiło do ponad 7? Coś się stało? Cena nie leci na łeb :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ruch w interesie ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz domek z działką to polecam -> 

"Glikolowy gruntowy wymiennik ciepła.

Glikolowy GWC jest wykonany z rur połączonych w obieg cyrkulacyjny znajdujący się typowo 2 m pod ziemią. Przepływ płynu zapewnia mała pompa cyrkulacyjna, a wymiana energii chłodniczej pomiędzy gruntem a powietrzem następuje poprzez chłodnicę instalacji wentylacyjnej.

Koszty materiałów 3300 zł (rura PE 40mm 150 m 500 zł, chłodnica kanałowa DN250 1600 zł, 130 l glikolu 400 zł, pompa cyrkulacyjna 300zł, filtr siatkowy 1 ¼’’ 40zł , zawór bezpieczeństwa 15zł, zbiornik przeponowy 120 zł, manometr 20 zł, termometr 20 zł,  zawory odcinające i złączki 100 zł)

Koszt robocizny i koparki to około 2000 pln. Pamiętajmy, że koszty te można znacznie obniżyć jeżeli, np. zaplanujemy ułożenie rur GWC w trakcie wykonywania fundamentów budynku. Jeżeli mamy staw na naszej działce to można zamiast wykopu ułożyć rurociąg na dnie stawu.

Wymiennik glikolowy najwygodniej montować z rekuperatorem, ale można również zamontować go wraz małą instalację wentylacji złożoną z np.  jednego wentylatora i kanału nawiewnego do kilku pomieszczeń (koszt instalacji wentylacyjnej będzie niewielki od 400 zł w górę w zależności od oczekiwanego standardu instalacji).

Ilość wytworzonej energii chłodniczej będzie w dużym stopniu uzależnione w jaki sposób ułożymy rury w gruncie (np. jego wydajność wzrasta gdy zostanie położony poniżej poziomu wody gruntowej, gdy rozkładamy rurę na większej powierzchni niż w zwojach itp.). W sezonie letnim dla dobrze ułożonego wymiennika wartość wyprodukowanego chłodu będzie zbliżona do tego co możemy uzyskać z dwóch klimatyzatorów (4200 kWh), przy czym z racji że sprawność chłodnicy przeważnie jest niska przyjąłem że glikolowy GWC będzie pracował 24 h/dobę.

Postaram się w jednym z następnych wpisów przedstawić proste obliczenia doboru długości gruntowego wymiennika ciepła.

Zużycie energii el. w przez 60 dni sezonu letniego i ciągłej pracy wyniesie dla pompy cyrkulacyjnej i wentylatora (łączna moc 120 W) około 180 kWh w sezonie letnim (czyli 95 zł). Oszczędności  w eksploatacji wyniosą do 650 zł/sezon porównując glikolowy GWC ze standardową klimatyzacją.  Koszty wykonania są zbliżone do montażu 2 klimatyzatorów, a koszt eksploatacji do płytowego / żwirowego wymiennika ciepła. Dlatego jest to  moim zdaniem najkorzystniejsza cenowo opcja chłodzenia."

Żródło:

GWC - czyli jak uzyskać tanią klimatyzację z gruntu - Passion.House

 

Daje on - poza chłodzeniem w lecie i ewentualnym podgrzewaniem wstępnym/"jałowym" w zimie - opcję podłączenia zwodowanych koparek poprzez wymiennik ciepła - poprzez dodatkowy obieg  - do takiego wymiennika gruntowego.  Ponieważ przy posadowieniu poniżej typowego punktu przemarzania (dane stabelaryzowane dla większości terenów w kraju) można zamiast glikolu dać zdemineralizowaną wodę, dołożyć dla bezpieczeństwa filtroodmulnik magnetyczny z automatycznym odpowietrznikiem dla części wewnętrznej - to dla tych co zamiast montażu kanałów nawiewnych , filtrów powietrza i wentylatora podpinają taki gruntowy wymiennik ciepła  - poprzez wymiennik ciepła wewnętrzny krzyżowy - do wewnętrznej instalacji co, a pod grzejniki (płytowe) podstawiają  położone na podłodze najtańsze wentylatory kolumnowe robiąc z nich punktowe chłodnice powietrza. Można też przy okazji takiego "kopania" gruntu - walnąć odrębny mniejszy obieg zewnętrzny z glikolem w okolicach podjazdu -> i poprzez kolejny wymiennik  ciepła spiąć go z tym dużym głębszym kolektorem gruntowym. Wtedy ten głębszy będzie ogrzewać np podjazd w zimie. Lub staw z rybkami jak potrzeba/zamarza - który to staw można w lecie znowu wykorzystać do chłodzenia itp. - co kto ma/woli. Delta nie będzie duża ale wystarczy. Trzeba by policzyć wszystko dokładnie. 

Równie ciekawa jest opcja z wykorzystaniem własnej studni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam klimę. Pyrka se na minimalnych obrotach 24h na dobę jak jest ciepło. Prawdopodobnie zużywa jakieś 150 max 250w. Jedna jednostka chłodzi cały dom 140m2. Cuda wianki z przekopem ogródka nigdy by się nie zwróciły. 2 panele na dachu miałbym z różnicy w cenie a wtedy to już nawet nie ma co porównywać XD

Cytat

Oszczędności  w eksploatacji wyniosą do 650 zł/sezon porównując glikolowy GWC ze standardową klimatyzacją

Inwalida umysłowy to chyba wyliczył :D 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Minciu napisał:

Ja mam klimę. Pyrka se na minimalnych obrotach 24h na dobę jak jest ciepło. Prawdopodobnie zużywa jakieś 150 max 250w. Jedna jednostka chłodzi cały dom 140m2. Cuda wianki z przekopem ogródka nigdy by się nie zwróciły. 2 panele na dachu miałbym z różnicy w cenie a wtedy to już nawet nie ma co porównywać XD

Inwalida umysłowy to chyba wyliczył :D 

Autor się nie podpisał, musiałbyś pytać na stronie którą podałem z tym "artykułem".

Jednakże - ów anonimowy autor zestawia:

"W sezonie letnim dla dobrze ułożonego wymiennika wartość wyprodukowanego chłodu będzie zbliżona do tego co możemy uzyskać z dwóch klimatyzatorów (4200 kWh), przy czym z racji że sprawność chłodnicy przeważnie jest niska przyjąłem że glikolowy GWC będzie pracował 24 h/dobę.

Zużycie energii el. w przez 60 dni sezonu letniego i ciągłej pracy wyniesie (zaś) dla pompy cyrkulacyjnej i wentylatora (łączna moc 120 W) około 180 kWh w sezonie letnim (czyli 95 zł)."

 

Brak info o stawkach jakie ów autor przyjął w 2017 roku, chociaż można by sobie przeliczyć. Ceny rosną cały czas. Oraz inaczej kalkulują się różne kwestie związane z zużyciem prądu się przy inwestycji w fotowoltanikę.

Edytowane przez Permanenta_Invigilacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Permanenta_Invigilacja napisał:

Jak masz domek z działką to polecam -> 

"Glikolowy gruntowy wymiennik ciepła.

Glikolowy GWC jest wykonany z rur połączonych w obieg cyrkulacyjny znajdujący się typowo 2 m pod ziemią. Przepływ płynu zapewnia mała pompa cyrkulacyjna, a wymiana energii chłodniczej pomiędzy gruntem a powietrzem następuje poprzez chłodnicę instalacji wentylacyjnej.

Koszty materiałów 3300 zł (rura PE 40mm 150 m 500 zł, chłodnica kanałowa DN250 1600 zł, 130 l glikolu 400 zł, pompa cyrkulacyjna 300zł, filtr siatkowy 1 ¼’’ 40zł , zawór bezpieczeństwa 15zł, zbiornik przeponowy 120 zł, manometr 20 zł, termometr 20 zł,  zawory odcinające i złączki 100 zł)

Koszt robocizny i koparki to około 2000 pln. Pamiętajmy, że koszty te można znacznie obniżyć jeżeli, np. zaplanujemy ułożenie rur GWC w trakcie wykonywania fundamentów budynku. Jeżeli mamy staw na naszej działce to można zamiast wykopu ułożyć rurociąg na dnie stawu.

Wymiennik glikolowy najwygodniej montować z rekuperatorem, ale można również zamontować go wraz małą instalację wentylacji złożoną z np.  jednego wentylatora i kanału nawiewnego do kilku pomieszczeń (koszt instalacji wentylacyjnej będzie niewielki od 400 zł w górę w zależności od oczekiwanego standardu instalacji).

Ilość wytworzonej energii chłodniczej będzie w dużym stopniu uzależnione w jaki sposób ułożymy rury w gruncie (np. jego wydajność wzrasta gdy zostanie położony poniżej poziomu wody gruntowej, gdy rozkładamy rurę na większej powierzchni niż w zwojach itp.). W sezonie letnim dla dobrze ułożonego wymiennika wartość wyprodukowanego chłodu będzie zbliżona do tego co możemy uzyskać z dwóch klimatyzatorów (4200 kWh), przy czym z racji że sprawność chłodnicy przeważnie jest niska przyjąłem że glikolowy GWC będzie pracował 24 h/dobę.

Postaram się w jednym z następnych wpisów przedstawić proste obliczenia doboru długości gruntowego wymiennika ciepła.

Zużycie energii el. w przez 60 dni sezonu letniego i ciągłej pracy wyniesie dla pompy cyrkulacyjnej i wentylatora (łączna moc 120 W) około 180 kWh w sezonie letnim (czyli 95 zł). Oszczędności  w eksploatacji wyniosą do 650 zł/sezon porównując glikolowy GWC ze standardową klimatyzacją.  Koszty wykonania są zbliżone do montażu 2 klimatyzatorów, a koszt eksploatacji do płytowego / żwirowego wymiennika ciepła. Dlatego jest to  moim zdaniem najkorzystniejsza cenowo opcja chłodzenia."

Żródło:

GWC - czyli jak uzyskać tanią klimatyzację z gruntu - Passion.House

 

Daje on - poza chłodzeniem w lecie i ewentualnym podgrzewaniem wstępnym/"jałowym" w zimie - opcję podłączenia zwodowanych koparek poprzez wymiennik ciepła - poprzez dodatkowy obieg  - do takiego wymiennika gruntowego.  Ponieważ przy posadowieniu poniżej typowego punktu przemarzania (dane stabelaryzowane dla większości terenów w kraju) można zamiast glikolu dać zdemineralizowaną wodę, dołożyć dla bezpieczeństwa filtroodmulnik magnetyczny z automatycznym odpowietrznikiem dla części wewnętrznej - to dla tych co zamiast montażu kanałów nawiewnych , filtrów powietrza i wentylatora podpinają taki gruntowy wymiennik ciepła  - poprzez wymiennik ciepła wewnętrzny krzyżowy - do wewnętrznej instalacji co, a pod grzejniki (płytowe) podstawiają  położone na podłodze najtańsze wentylatory kolumnowe robiąc z nich punktowe chłodnice powietrza. Można też przy okazji takiego "kopania" gruntu - walnąć odrębny mniejszy obieg zewnętrzny z glikolem w okolicach podjazdu -> i poprzez kolejny wymiennik  ciepła spiąć go z tym dużym głębszym kolektorem gruntowym. Wtedy ten głębszy będzie ogrzewać np podjazd w zimie. Lub staw z rybkami jak potrzeba/zamarza - który to staw można w lecie znowu wykorzystać do chłodzenia itp. - co kto ma/woli. Delta nie będzie duża ale wystarczy. Trzeba by policzyć wszystko dokładnie. 

Równie ciekawa jest opcja z wykorzystaniem własnej studni.

Temat jest bardzo ciekawy,  jednakże koszt takiej inwestycji miażdży wszystkie zaproponowane przez nas rozwiązania. Byłoby to opłacalne pewnie przy dużym projekcie górniczym. Co do samych wyliczeń nie spina mi się w kilku miejscach, brakuje kilku pozycji w kosztorysie. Autor pisze o wrzuceniu rur 2m poniżej gruntu, rur jest 150m - ktoś to musi wykopać. Rozmawialiście ostatnio z PANAMI budowlańcami, jakie mają ceny?

Ogólnie temat jest dla górnika, który raczej nie korzysta z takiego jak te forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Powiedzmy, że mam do wydania 10K oczywiście kartę chce kupować z myślą o gamingu a przy okazji pokopać. Myślę o Asus TUF RTX 3090 czy dam radę pokopać bez wymiany termopadów na pamięciach z dobrze wentylowaną budą Be Quiet! Dark Base Pro 900 ?

Czy polecacie jeszcze inną kartę innej firmy z lepszym chłodzeniem a może jakieś jeszcze inne opcje ?

Oczywiście zdaje sobie sprawę ze spekulacji ale na ten moment mógłbym spróbować pokopać, jakby się udało spłacić chociaż połowę karty to by było super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, TysonxXx napisał:

Czy polecacie jeszcze inną kartę innej firmy z lepszym chłodzeniem a może jakieś jeszcze inne opcje ?

Galax hof lub kingpin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, TysonxXx napisał:

Witam, 

Powiedzmy, że mam do wydania 10K oczywiście kartę chce kupować z myślą o gamingu a przy okazji pokopać. Myślę o Asus TUF RTX 3090 czy dam radę pokopać bez wymiany termopadów na pamięciach z dobrze wentylowaną budą Be Quiet! Dark Base Pro 900 ?

Czy polecacie jeszcze inną kartę innej firmy z lepszym chłodzeniem a może jakieś jeszcze inne opcje ?

Oczywiście zdaje sobie sprawę ze spekulacji ale na ten moment mógłbym spróbować pokopać, jakby się udało spłacić chociaż połowę karty to by było super.

wg mnie pod kopanie po 3090 to termopady robisz odrazu po wyjeciu karty z pudełka

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, duniek napisał:

wg mnie pod kopanie po 3090 to termopady robisz odrazu po wyjeciu karty z pudełka

 

Czyli nawet w tym Hofie bez zmiany termopadów się nie obejdzie !?

Asus wiem, że ma plomby na śrubkach a jak jest z tym Hofem ?

Jakie termopady zapodać najlepsze ? Thermal Grizzly Minus Pad 8 120 x 20 mm x 1 mm ?

I która z tych kart lepiej by się rozbierała ? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko  thermal extreme  12 mkw.

3090 bezpośrednio  z pudełka trafiła na stół operacyjny. 

Jak pokopiesz, to później  tylko problem  bo wszystko  spieczone i  zachlapane :D

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ethermine.org Payout Policy: Starting at block 12,965,000 Print

Modified on: Mon, 19 Jul, 2021 at 5:50 AM


We are happy to announce that the Ethermine payout policy will change for the better starting at block 12,965,000 (approximately August 5th, 2021), after the London Hardfork.


 
Important notices:

 

1) 100% instead of 80% of MEV rewards will be forwarded to miners

 

2) Manual payouts & changing threshold can now be initiated also via IP verification.

 

3) Minimum payout threshold will be reduced to 0.01 ETH & no monthly automatic payouts


4Payout tx fee to be paid by the miner for all Ethereum mainnet payout transactions- miners can set the maximum gas price they are willing to pay.


Because of EIP-1559 and its inherent transaction fee tax (base_fee) it will no longer be possible for the pool to cover miner payout transaction fees.
 

We have seen strong demand for payouts on Polygon and other Layer 2 solutions and will add payouts via Optimism and Arbitrum as soon as possible.


Hence the payout policy will be adapted as follows:

Ethereum Layer 1 (Gas limit: 100,000)
-) Daily automatic payout of all balances above your configured payout threshold (10 - 0.
01 ETH, network tx fee paid by the miner, default max acceptable gas price will be 40 GWei).

-) Manual on demand payout of all balances above 0.005 ETH (network tx fee to be paid by the minercan now be initiated via Metamask AND via IP).
 


 Side-chain (Matic/Polygon)
-) Daily automatic payout of all balances above 0.005 ETH (network tx fee paid by the pool)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Permanenta_Invigilacja napisał:

 

Cytat

 

"W sezonie letnim dla dobrze ułożonego wymiennika wartość wyprodukowanego chłodu będzie zbliżona do tego co możemy uzyskać z dwóch klimatyzatorów (4200 kWh), przy czym z racji że sprawność chłodnicy przeważnie jest niska przyjąłem że glikolowy GWC będzie pracował 24 h/dobę.

Zużycie energii el. w przez 60 dni sezonu letniego i ciągłej pracy wyniesie (zaś) dla pompy cyrkulacyjnej i wentylatora (łączna moc 120 W) około 180 kWh w sezonie letnim (czyli 95 zł)."

 

 

Brak info o stawkach jakie ów autor przyjął w 2017 roku, chociaż można by sobie przeliczyć. Ceny rosną cały czas. Oraz inaczej kalkulują się różne kwestie związane z zużyciem prądu się przy inwestycji w fotowoltanikę.

Nie trzeba przyjmować żadnych stawek. Jak klima kręci się na niskich obrotach to zjada tyle watów co ta cyrkulacyjna pompa i wentylator. OK kilkadziesiat wat więcej. 

Przy okazji dwa klimatyzatory 4200kWh to co to jest? :P Masło maślane ;) Chodzi mu o moc chłodniczą 8400wat czy o pobór energii z gniazdka? Bo jak to drugie to 8400wat da jakieś 25000wat. O ile tam miało być 4200wat. Chyba że podał zużycie energii dla tej klimy>?

Jesli to zuzycie energii (4.200kWh = 4.200.000Wh ) na dwa miesiące pracy 24h/dobe to i tak upadł na głowę, bo wychodzi że te klimatyzatory w sumie zużywać mają 2900wat, czyli po 1,45kW sztuka. To jest jakieś 10000wat chłodu w sumie. Trzeba być dość mocno ograniczonym aby liczyć maksymalne zużycie energii do ciągłej pracy klimatyzatorów. Chyba że w planie ma zrobić zmieszkania chłodnię ale i tak minimum z pilota to przeważnie 16*C, czyli max kilka dni pracy klimy na pełnych obrotach aby zrobić w domu taką lodówę i wyziębić ściany i wszystko co sie da ;) 

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Z3Z3 napisał:

tylko  thermal extreme  12 mkw.

3090 bezpośrednio  z pudełka trafiła na stół operacyjny. 

Jak pokopiesz, to później  tylko problem  bo wszystko  spieczone i  zachlapane :D

 

Macie racje! Obadałem temat i termopady muszą być wymienione.

Swoją drogą mogliby dawać lepsze termopady i porządną pastę i byłbym skłonny z 50zł za kartę więcej dopłacić.

Jakiej grubości mam kupić te termopady ? Prawdopodobnie zapodaje Asus RTX 3090 TUF

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pany , grafy których producentów nie mają plomb i można termopady wymieniac ? Chodzi o 3080/3090 ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, TysonxXx napisał:

Macie racje! Obadałem temat i termopady muszą być wymienione.

Swoją drogą mogliby dawać lepsze termopady i porządną pastę i byłbym skłonny z 50zł za kartę więcej dopłacić.

Jakiej grubości mam kupić te termopady ? Prawdopodobnie zapodaje Asus RTX 3090 TUF

 

 

Ja mam na 3090 tufie 1.5mm oddysey a na gigabajcie 2mm

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Yedi napisał:

Pany , grafy których producentów nie mają plomb i można termopady wymieniac ? Chodzi o 3080/3090 ? 

zotac, gb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ASUS RTX 3080 STRIX,  kupiony jako używka za 5600,

kopie 104 mh/s przy 250w, najciekawsze są temperatury pamięci, aktualnie 102-104 stopnie przy temperaturze otoczenia 30, 

Po przycisnieciu radiatora przy pamięciach temperatury zlatuja na 90 STOPNI!!! Lecę ogarnąć jakieś imadelko albo coś i obejdzie się chyba bez zmiany padów :)

Edytowane przez koneser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, kopiecie Ergo np. na nicehash-autolykos na kartach LHR ?

Ponoć whattomine przekłamuje i aktualnie uzyski wychodzą lepiej niż ETH na kartach bez LHR, przy niewiele większym poborze prądu.

Edytowane przez Griszah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...