Skocz do zawartości
yampik

Mining [kopanie] GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Macie jakieś przemyślenia na temat sprzętów ASIC? Na ile mogą być popularne i jaki procent mocy sieci mogą stanowić?

Duże kopalnie inwestując w takie sprzęty mogą doprowadzić do nieopłacalności kopania na grafach. 

Jasminer X4 2.5Gh/s for a power consumption of 1200W

https://www.asicminervalue.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli idzie ku dobremu...

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam problem mały, jeśli ma to znaczenie:
płyta asus b250 mining
celeron g3930
8 gb ramu

Płyta i procek to składak z dwóch używek, ram nowy.

Płyta nie startuje z dwoma kościami ram, po ustawieniu poprawnego zegaru pamięci również. Ale ogólnie działała. Pół roku.

Najpierw zaczął się problem z jednym GPU, koparka się resetowała. Popytałem ludzi i powiedzieli, że w nvidii to normalne. Za którymś razem, nie dało mi to spokoju. Zmieniłem riser - dalej to samo. Zmieniłem kable zasilające kartę i poprzemieniałem karty slotami, jak ręką odjął. Ale okazało się, że przy wpięciu innej karty w to złącze, na którym były poprzednio błędy, nowa nie jest widoczna.

Mówię ok, gitara - uszkodzone złącze na płycie jakimś cudem. Jednak minęły 2 tygodnie, 3090 wypada tak samo z systemu jak 3060ti (błąd pamięci, restart koparki), 3080 przestała kopać - może za duże OC? Na końcu zupełnie inna 3060ti wypada z systemu poprzez błąd pamięci.

Sprawdziłem:
SSD - według smarta jest sprawny
RAM - zrobiłem testy, jest sprawny

Został:
procesor
płyta
miner
zasilanie 230V (przewody, sposób podłączenia)

Ktoś ma jakieś pomysły? Czy faktycznie mogła płyta paść?

 

Edit:
1) inny miner - to samo wysypuje się
2) port jednak po ponownym restarcie działa
3) Wgrałem bios stabilny zamiast beta, pewnie to nic nie da... ale jednak
4) Karty które się wysypują są innych zasilaczach

Edytowane przez grzech1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, grzech1991 napisał:

mam problem mały, jeśli ma to znaczenie:
płyta asus b250 mining
celeron g3930
8 gb ramu

Płyta i procek to składak z dwóch używek, ram nowy.

Płyta nie startuje z dwoma kościami ram, po ustawieniu poprawnego zegaru pamięci również. Ale ogólnie działała. Pół roku.

Najpierw zaczął się problem z jednym GPU, koparka się resetowała. Popytałem ludzi i powiedzieli, że w nvidii to normalne. Za którymś razem, nie dało mi to spokoju. Zmieniłem riser - dalej to samo. Zmieniłem kable zasilające kartę i poprzemieniałem karty slotami, jak ręką odjął. Ale okazało się, że przy wpięciu innej karty w to złącze, na którym były poprzednio błędy, nowa nie jest widoczna.

Mówię ok, gitara - uszkodzone złącze na płycie jakimś cudem. Jednak minęły 2 tygodnie, 3090 wypada tak samo z systemu jak 3060ti (błąd pamięci, restart koparki), 3080 przestała kopać - może za duże OC? Na końcu zupełnie inna 3060ti wypada z systemu poprzez błąd pamięci.

Sprawdziłem:
SSD - według smarta jest sprawny
RAM - zrobiłem testy, jest sprawny

Został:
procesor
płyta
miner
zasilanie 230V (przewody, sposób podłączenia)

Ktoś ma jakieś pomysły? Czy faktycznie mogła płyta paść?

Lupa i ostrożnie dokonaj inspekcji stanu styków cpu/gniazdo płyty.  

https://allegro.pl/oferta/alkohol-izopropylowy-izopropanol-ipa-99-1l-9732031768

IPA 99% wacik/patyczek do uszu i ostroznie styki ramu/gpu. Przedmuchaj gniazda gpu/ramu. 

Lupa + latarka (lub smartfonem) i powolna dokladna inspekcja gniazda ram/gpu. Czy w gniezdzie nie masz pokrzywionych styczników. 

 

Wersja biosu - masz obecny/inny? Reset do domyślnych i reflasz. 

 

Może być jazda z samym zasilaczem. Kup (z opcja zwrotu w 14 dni) np. 3x 750w czy ile potrzebujesz, zepnij razem +kable od dunka i wtedy zobacz.

Tak samo płyta. Jakas co ci pasuje z mediaexpert ( do zwrotu) i testuj. 

Os - Hive czy win(10/11 - z 11 po updatach mialem jazdy z wieloma rzeczami)? Postaw na nowo - nie zwlekaj (sam mialem jaja jak cholera przez uwalona instalke hiveos). 

 

OC - kazda karta moze mieć inne, to wiesz. Część minerow ma auto tuning dla lhr - różnie to współgra z ustawionym oc. Czasami trzeba dłubać/ustawić on/off dla kart zaleznie czy gold łopata czy lhr. 

 

W biosie dowal nieco V dla ram-u. I wbij ustawienia dla timingów +ważniejsze napięcia. Sprawdz inne kosci ram. 

 

Edytowane przez Permanenta_Invigilacja
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jeżeli trend spadkowy krypto się utrzyma , można liczyć w niedalekim okresie czasu na większe spadki cen GPU ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, do poziomu z lata 2021 r. 

Niżej absolutnie nie. 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, zikq napisał:

Czy jeżeli trend spadkowy krypto się utrzyma , można liczyć w niedalekim okresie czasu na większe spadki cen GPU ?

normalna kolej rzeczy z tym że wydobycie musi być nieopłacalne a do tego stanu jeszcze daleko

na pewno amatorzy po kilka kart już wypadają z gry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, addept napisał:

Tak, do poziomu z lata 2021 r. 

Niżej absolutnie nie. 

Jeśli kurs się utrzyma/spadnie, to cena graf mocniej spadną niż latem. Jak dobrze pamiętam, w tamtym okresie było jakieś 10zł/dzień za 3070, a teraz spadło do poziomu ledwie 7zł.  

Edytowane przez MaxaM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, addept napisał:

Nie spadnie niżej ponieważ od lata ubiegłego roku mamy wzrost inflacji, wzrost cen energii elektrycznej, kosztów pracy, a także cen MSRP https://videocardz.com/newz/nvidia-quietly-increases-prices-of-geforce-rtx-30-founders-edition-cards-in-europe

mógłbyś przypomnieć po ile wtedy chodziły 6600 Xt i 3060 TI ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadza się, ale jest przecież OLX i Lolegro na którym będą tony kart w super cenach :D

Teraz, zikq napisał:

mógłbyś przypomnieć po ile wtedy chodziły 6600 Xt i 3060 TI ?

pamiętam że 3070ti można było kupić za 3700-3800zł topowe np suprim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, addept napisał:

Nie spadnie niżej ponieważ od lata ubiegłego roku mamy wzrost inflacji, wzrost cen energii elektrycznej, kosztów pracy, a także cen MSRP https://videocardz.com/newz/nvidia-quietly-increases-prices-of-geforce-rtx-30-founders-edition-cards-in-europe

Przez rok inflacja wzrosła o 100%? Bo o tyle wciąż były średnio droższe grafy od ceny MSRP. Jest jeszcze sporo miejsca na obniżki ;) Wciąż... wszystko zależy jak się zachowa krypto przez kolejne tygodnie ;) Równie dobrze może się okazać, że to tylko gdybanie, bo zaraz znowu wskoczy na >4k.

Pamiętaj, że jest jeszcze opcja potopu używanych graf, co zbije ceny nówek jeszcze bardziej. Ale to krypto musiałoby spaść do takiego poziomu, że zarobek byłby na minusie. Do tego na razie daleka droga. 

Edytowane przez MaxaM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, MaxaM napisał:

Przez rok inflacja wzrosła o 100%? Bo o tyle wciąż były średnio droższe grafy od ceny MSRP. Jest jeszcze sporo miejsca na obniżki ;) Wciąż... wszystko zależy jak się zachowa krypto przez kolejne tygodnie ;) Równie dobrze może się okazać, że to tylko gdybanie, bo zaraz znowu wskoczy na >4k

Ty jesteś jednym z tych holdowców z Peppera, czekających na płynące statki pełne kontenerów z tanimi kartami graficznymi, tak?

Pamiętaj, że do cen MSRP należy doliczyć również VAT, a i sklep narzuca zazwyczaj swoją marżę, bo często się zdarza, że sklepy narzekają, że MSRP ustawione jest zbyt nisko, stanowiąc dla producenta raczej formę reklamy aniżeli przedstawiając realną wycenę karty w końcowym łańcuszku dostaw i sprzedaży. 

13 minut temu, zikq napisał:

mógłbyś przypomnieć po ile wtedy chodziły 6600 Xt i 3060 TI ?

6600 XT - 511 EUR spokojnie można było nabyć, w cenie premierowego debiutu było niby jeszcze taniej, ale rozchodziło się jak ciepłe bułeczki. 

3060 Ti -  można było dorwać te średnie modele po 640-660 EUR, czasami te badziewne modele można było dorwać trochę taniej

 

Edytowane przez addept
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, addept napisał:

Ty jesteś jednym z tych holdowców z Peppera, czekających na płynące statki pełne kontenerów z tanimi kartami graficznymi, tak?

 

Ja tylko analizuję co będzie jeśli kurs zachowa się w dany sposób. A jak się zachowa? Tego nie wiem. Na pepperze ETH ciągle cisnęło w górę przy holdzie ;) 

Płynące statki kontenerów? Kto by nie chciał? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kursu krypto z lata jeszcze sporo brakuje, a ceny kart graficznych bardzo niechętnie idą w dół mimo tąpnięcia. Spadły dużo mniej niż się spodziewałem. To nie zapowiada nawet letnich cen kart graficznych przy dalszym spadku kryptowalut. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, addept napisał:

Do kursu krypto z lata jeszcze sporo brakuje, a ceny kart graficznych bardzo niechętnie idą w dół mimo tąpnięcia. Spadły dużo mniej niż się spodziewałem. To nie zapowiada nawet letnich cen kart graficznych przy dalszym spadku kryptowalut. 

Sam kurs ETH nic nie mówi. Trzeba go zawsze zestawiać z poziomem trudności kopania. Latem było 10 zł, teraz jest 7zł przy znacznie wyższym kursie ;)

Jeszcze jest kwestia wjeżdżających podwyżek cen prądu, ale one raczej dotyczą domowych górników.  

 

Ceny zawsze reagują z dużym opóźnieniem. Najpierw muszą się magazyny napełnić, dopiero wówczas zaczynają się obniżki ;)  

Edytowane przez MaxaM
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, addept napisał:

Do kursu krypto z lata jeszcze sporo brakuje, a ceny kart graficznych bardzo niechętnie idą w dół mimo tąpnięcia. Spadły dużo mniej niż się spodziewałem. To nie zapowiada nawet letnich cen kart graficznych przy dalszym spadku kryptowalut. 

W Niemczech widać odczuwalny spadek cen a to dopiero pierwsze dni. Już 3060ti tuf są po 800 a co będzie jak ten stan utrzyman się kilka tygodni? Sam czaję się na 3060ti ale poczekam na te 700eur jak było przy poprzednim spadku a jak nie to znowu kupię founders.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, addept napisał:

To nie zapowiada nawet letnich cen kart graficznych przy dalszym spadku kryptowalut. 

Zależy jak bardzo spadnie i na jak długo. Ja tylko przypomnę, ze po poprzednim spadku w 2018 używane rx 570 chodziły po 400zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, addept napisał:

Nie spadnie niżej ponieważ od lata ubiegłego roku mamy wzrost inflacji, wzrost cen energii elektrycznej, kosztów pracy, a także cen MSRP 

Cenę reguluję rynek. W bessie pojawią się setki, jak nie tysiące kart pokoparkowych, które będzie można kupić za 30 - 40% ich wartości. Osprzęt do kopania typu risery będą rozdawać za darmo :) , a płyty główne które teraz kosztują 1000+PLN będą po 100.   Obecnie wariaci płacą  po 1200 zł za zasilacz, którego rzeczywista wartość to max 500 zł i w takiej cenie będą nowe, a używki po 200 max. 

W momencie, gdy pojawią się karty z serii 4000 to podejrzewam, że starszych modeli RTXów ludzie zwyczajnie nie będą chcieli nawet za darmo. 

42 minuty temu, MaxaM napisał:

Równie dobrze może się okazać, że to tylko gdybanie, bo zaraz znowu wskoczy na >4k.

Mało prawdopodobne. Były 3 szczyty na BTC i to zjawisko historycznie kończy hossę.  Kolejna za 2 - 4 lata. 

PS. Tak jak pisałem wcześniej xx% ludzi nigdy nie odzyska kasy za sprzęt.  Z wielkim żalem obserwowałem tych wszystkich Januszów, którzy inwestowali gruby chajs w biznes o którym nie mają zielonego pojęcia. Podbijali ceny jak wariaci, nie słuchali dobrych rad to wkrótce rynek ich zweryfikuje. 

Edytowane przez koczkodan27
  • Like 1
  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, koczkodan27 napisał:

płyty główne które teraz kosztują 1000+PLN będą po 100.   
Obecnie wariaci płacą  po 1200 zł za zasilacz, którego rzeczywista wartość to max 500 zł i w takiej cenie będą nowe, a używki po 200 max.

W momencie, gdy pojawią się karty z serii 4000 to podejrzewam, że starszych modeli RTXów ludzie zwyczajnie nie będą chcieli nawet za darmo.

Co to za płyty?
Co to za zasilacze? Ostatnio ciągle widzę promocje na zasilacze, za jakie modele ludzie dają 1200zł a są warte 5 stów? Mnie RM850X kosztował 469zł, ma 850W, to te za 1200zł ile mają? 2KW?
Ja bym chciał za darmo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...