Skocz do zawartości
yampik

Mining [kopanie] GPU

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, acc007 napisał:

Hej,

dziś po 4 m-cach kopania musiałem wymieniłć w jednej 3080 FE termopady gelidy extreme 2mm - karta była już 20 stopni cieplejsza niż powinna (i to w nieogrzewanym garażu) no i zaczął się thermal throttling. Włożyłem znowu gelidy, 40zł to nie majątek, ale zdziwiło mnie że wytrzymały tylko 4 miesiące. Normalnie lekko kruche się zrobiły.

Czy poleci ktoś na przyszłość inne termopady które dłużej trzymają swoje właściwości? Bo za jakiś czas kolejna 3080FE zacznie prosić o nowe pady.

Polecam Thermalright Odyssey. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, duniek napisał:

100% fan i + nawiew na backplate - najlepiej jeszzcze zeby karta była poziomo jak w komputerze

To niekoniecznie zadziała w tym przypadku -  pady przestały pełnić swoją funkcję, brak przekazywania ciepła i obudowa była wręcz chłodna (inne karty, w tym inna 3080 FE, były wyraźne ciepłe w dotyku), więc dodatkowe chłodzenie z zewnątrz nic jej nie da.

 

7 godzin temu, allas napisał:

Polecam Thermalright Odyssey. 

Spróbuję następnym razem, dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, marek7536 napisał:

Za późno już jest składać koparkę bo już w Czerwcu będzie bomba trudności kopania Eth

 

Nie twierdzę, że nie masz racji, jednak o tej bombie już czytam od 2020 roku - miała być w 2021 połowie, potem na końcu, potem początku 2022, teraz w połowie, a może za 2 lata? Poza tym są inne kopalne krypto, teraz mniej opłacalne, ale czy wiemy jak się zachowają po przejściu eth na 2.0?

Chciałbym prosić o pomoc przy doborze sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pany,

gminer 2.88 pod hiveos potrafi odczytać temperaturę pamięci gddr6x. Hiveos jeszcze tego nie wyświetla, ale na konsoli minera widać. Pewnie lada dzień to poprawią. Możliwe też, że trzeba zrobić upgrade sterowników nvidii. Ja zrobiłem, bo myślałem że na 495.44 mi nie działa, ale sprawdzałem tylko pod hiveos'em, dopiero na nowych sterownikach zobaczyłem że jest tylko na konsoli minera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, acc007 napisał:

Pany,

gminer 2.88 pod hiveos potrafi odczytać temperaturę pamięci gddr6x. Hiveos jeszcze tego nie wyświetla, ale na konsoli minera widać. Pewnie lada dzień to poprawią. Możliwe też, że trzeba zrobić upgrade sterowników nvidii. Ja zrobiłem, bo myślałem że na 495.44 mi nie działa, ale sprawdzałem tylko pod hiveos'em, dopiero na nowych sterownikach zobaczyłem że jest tylko na konsoli minera.

TREX już od kilku wersji czyta Mem Temp. Pomimo tego Hive ich nie pokazuje (przynajmniej mnie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, acc007 napisał:

Pany,

gminer 2.88 pod hiveos potrafi odczytać temperaturę pamięci gddr6x. Hiveos jeszcze tego nie wyświetla, ale na konsoli minera widać. Pewnie lada dzień to poprawią. Możliwe też, że trzeba zrobić upgrade sterowników nvidii. Ja zrobiłem, bo myślałem że na 495.44 mi nie działa, ale sprawdzałem tylko pod hiveos'em, dopiero na nowych sterownikach zobaczyłem że jest tylko na konsoli minera.

cfd3ac6d.svg 5.10.0-hiveos #60
N470.86  <<-- Pokazuje na nich mem temp w konsoli dla gminera (HiveOS -> konsola).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe - GMiner pod HiveOS wyświetla mi tempy pamięci również przy kartach z GDDR6 (bez X) :) Ale, żeby nie było tak pięknie - nie na wszystkich kartach.

Edytowane przez foxymf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, shoque88 napisał:

TREX już od kilku wersji czyta Mem Temp. Pomimo tego Hive ich nie pokazuje (przynajmniej mnie).

Dałem sobie chwilę odpoczynku od trex-a. Za często pod hiveOS miałem akcje na nim z brakiem wysyłania sharów w całości na kopalnie. Tj 15-20% wysyła (current) bo to widać po stronie kopalni, chodzi na 100% hashrate (reported), 100% przyznanego PL (hiveOS)... I tak przez godzinę czy dwie potrafiło. Pomimo restartów minera i riga. Na gminerze nie miałem takich akcji póki co. Dalsze obserwacje tym razem gminera pozwoliły wstępnie stwierdzić, że dobija on hashrate do tego z trexa a jest bardziej stabilne. I bez potrzeby użycia watchdog -> WD Share Time (i straty czasu/share/hashrate) Dodatkowo ustawione jest restart i reboot dla xx% normalnego hashrate i kilku minut dla upewnienia się, że nie jest to jakaś chwilowa pierdoła. 

Ps. dla gminera podskoczyło mi właśnie Estimated Earnings o ok 10%. Może na sieci coś akurat się dzieje że wzrost trafił na niego.

 

001.jpg

Edytowane przez Permanenta_Invigilacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wam też się tak potrafi LHR rozkręcić że na 75,5% leci :D ?

image.thumb.png.e4acec3be73797c290ea982b0565c880.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Permanenta_Invigilacja napisał:

Dałem sobie chwilę odpoczynku od trex-a. Za często pod hiveOS miałem akcje na nim z brakiem wysyłania sharów w całości na kopalnie. Tj 15-20% wysyła (current) bo to widać po stronie kopalni, chodzi na 100% hashrate (reported), 100% przyznanego PL (hiveOS)... I tak przez godzinę czy dwie potrafiło. Pomimo restartów minera i riga. Na gminerze nie miałem takich akcji póki co. Dalsze obserwacje tym razem gminera pozwoliły wstępnie stwierdzić, że dobija on hashrate do tego z trexa a jest bardziej stabilne. I bez potrzeby użycia watchdog -> WD Share Time (i straty czasu/share/hashrate) Dodatkowo ustawione jest restart i reboot dla xx% normalnego hashrate i kilku minut dla upewnienia się, że nie jest to jakaś chwilowa pierdoła. 

Ps. dla gminera podskoczyło mi właśnie Estimated Earnings o ok 10%. Może na sieci coś akurat się dzieje że wzrost trafił na niego.

 

001.jpg

Aktualnie i tak używam tylko lolminera, bo kopie ETH + TON

Jednakże nigdy nie miałem wcześniej problemów z TREXem. Być może po prostu je przeoczyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, shoque88 napisał:

TREX już od kilku wersji czyta Mem Temp. Pomimo tego Hive ich nie pokazuje (przynajmniej mnie).

TREX od pol roku albo dalej juz to pokazuje, tyle ze pod windowsem

pod linuxem nie było implementacji, dopiero teraz to sie pojawiło ale na te chwile tylko gminer, mysle ze trex tez to wprowadzi do konca miesiaca, sam hiveOS tez musi dopisac pare linijek kodu zeby wyswietlało odrazu w przegladarce

dawno nie było nowego kernela w hive wiec moze sie zepną szybciej z tym i kwiecien maj juz to bedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy jakiej temperaturze pamięci (3080, 3080 Ti) mam zacząć reagować? Pady wymienione i zimą w nieogrzewanym (ale ocieplonym) garażu (koparka sama robi tam 20 stopni :) ) miałem 88-90 stopni. Wiosną/latem zapewne pójdzie w górę, ale do którego momentu to olać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, djcargo napisał:

Przy jakiej temperaturze pamięci (3080, 3080 Ti) mam zacząć reagować? Pady wymienione i zimą w nieogrzewanym (ale ocieplonym) garażu (koparka sama robi tam 20 stopni :) ) miałem 88-90 stopni. Wiosną/latem zapewne pójdzie w górę, ale do którego momentu to olać?

spieprzona robota
ja ludziom wymieniam na 3090 to w pokoju 20-22*C mam 90*C max  ( z naweiwm backplate 82*C)

na 3080 jest 10-15stopni mniej

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, djcargo napisał:

Przy jakiej temperaturze pamięci (3080, 3080 Ti) mam zacząć reagować? Pady wymienione i zimą w nieogrzewanym (ale ocieplonym) garażu (koparka sama robi tam 20 stopni :) ) miałem 88-90 stopni. Wiosną/latem zapewne pójdzie w górę, ale do którego momentu to olać?

Przyjmuje się ze do 95 stopni mogą spokojnie pracować 24/7. Tak Hynix/Micron podaje w swojej dokumentacji. Ale wiadomo, żadne ciepło nie służy elektronice.
https://www.tomshardware.com/news/report-why-the-geforce-rtx-3080s-gddr6x-memory-is-clocked-at-19-gbps

Edytowane przez toolpusher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, zapsu napisał:

Czy opcja 3 jest warta rozważenia? Czy odpuścić bo szkoda 120 zł? Płyta na forum była polecana.

 

gigabyte ma problematyczne biosy, a msi robi syf a nie części do PC. Niczego bym z tego nie wybrał, duniek miał mase polecanych oemów. Pewnie już ich nie ma.

7 godzin temu, Permanenta_Invigilacja napisał:

Dalsze obserwacje tym razem gminera pozwoliły wstępnie stwierdzić, że dobija on hashrate do tego z trexa a jest bardziej stabilne.

gminer to cienizna, duży fee. Do kart non-lhr tylko lolminer, do LHR t-rex.

https://www.hashrate.no/tests/ampere

3 minuty temu, toolpusher napisał:

Przyjmuje się ze do 95 stopni mogą spokojnie pracować 24/7. Tak Hynix podaje w swojej dokumentacji. Ale wiadomo, żadne ciepło nie służy elektronice.

https://www.micron.com/products/ultra-bandwidth-solutions/gddr6 micron, producent do 105C z tego co widzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RTX 3070 w gównianej wersji Ventus 2X a tu proszę ile można wycisnąć na 70% PL:

image.png.22ee7a9e712382ca09fc6058ca002d76.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, djcargo napisał:

Przy jakiej temperaturze pamięci (3080, 3080 Ti) mam zacząć reagować? Pady wymienione i zimą w nieogrzewanym (ale ocieplonym) garażu (koparka sama robi tam 20 stopni :) ) miałem 88-90 stopni. Wiosną/latem zapewne pójdzie w górę, ale do którego momentu to olać?

Może uchyl okno? :) U mnie w garażu wolnostojącym nieogrzewanym, dziś (temperatura na dworze dochodziła do 15stopni) 3080 FE po świeżej wymianie termopadów ma obecnie 36 core / 72 mem. Inna 3080 FE z padami wymienionymi 2 miesiące temu - 45/76 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, grzech1991 napisał:

 

https://www.micron.com/products/ultra-bandwidth-solutions/gddr6 micron, producent do 105C z tego co widzę.

Pierwszą kartę z listy ściągnąłem i tam jest tylko 95stopni. Nie wiem dlaczego tam są dwa zakresy podane.  Być może dla różnych punktów pomiaru. Bałbym się trzymać powyżej 100stopni.

https://media-www.micron.com/-/media/client/global/documents/products/data-sheet/dram/gddr/gddr6/gddr6_sgram_8gb_brief.pdf?rev=cf98a21f67f64c33ba0fc7572213b50f. Tylko tych kart dla 8GB jest kilka. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, toolpusher napisał:

Przyjmuje się ze do 95 stopni mogą spokojnie pracować 24/7. Tak Hynix/Micron podaje w swojej dokumentacji. Ale wiadomo, żadne ciepło nie służy elektronice.
https://www.tomshardware.com/news/report-why-the-geforce-rtx-3080s-gddr6x-memory-is-clocked-at-19-gbps

to ze specyfikacja mowi ze kosci moga pracowac tyle to jedno, zauwaz ze jak artefakty  sie pojawiaja to nie jest wina pamieci samej w sobie tylko kwestia lutów

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, duniek napisał:

spieprzona robota
ja ludziom wymieniam na 3090 to w pokoju 20-22*C mam 90*C max  ( z naweiwm backplate 82*C)

na 3080 jest 10-15stopni mniej

 

Na 3080 Ti jak rozkręcę wentylatory do 100% to spada do 80C i chyba tak zostawię :) Ale 3080 mam z fabrycznym chłodzeniem wodnym AIO od Gigabyte i tam jest spartolone chłodzenie pamięci, bo czy wentyle są na 75% czy 100% to temperatura stoi na 90C (na GPU 34C). Chyba, żeby wentylatory tam wymienić, albo dam jeszcze grubsze pady...

Edytowane przez djcargo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ekogroszek 1800zł tona (NAJTANSZY) WTF!!!!

68nsmv.jpg





PS
3080 suprim -  strych = chłodno 70% fan core 39 mem 92
3080 gb na bloku w tym samym miejsciu core 35 mem 64
 

Edytowane przez duniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, duniek napisał:

ekogroszek 1800zł tona (NAJTANSZY) WTF!!!!

68nsmv.jpg





PS
3080 suprim -  strych = chłodno 70% fan core 39 mem 92
3080 gb na bloku w tym samym miejsciu core 35 mem 64
 

pgg kupisz za 890zł Tona - musisz miec tylko  bota żeby wyrwać :D

Oczywiście scalp  na węglu wszedł :E

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...