Skocz do zawartości
yampik

Mining [kopanie] GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Możesz grać na koparce używając najmocniejsze GPU wpięte w port PCIE 16x w płycie. 

Chociaż komfort używania takiego PC dla mnie byłby mocno dyskusyjny. Chyba że masz koparkę w pokoju za ścianą i będziesz przeciągał kable do pokoju z monitorem przez ścianę. Bo nie wyobrażam sobie siedzieć w pokoju z koparką latem i beztrosko sobie na niej grać. 

Może z klimatyzacją byłoby znośnie, ale taniej z klima wyjdzie wyłączyć koparkę niż chłodzić to co ona nagrzeje i dopłacać do kopania.

Pytales o mocarnego potworka do grania z multi GPU. Więc odpowiedź jest taka, jedno GPU do grania reszta może w tle kopać. 9700K dzisiaj to średnie CPU. Jak do tego ram ma po taniości a nie jakieś Bdie, to mimo miliona kart, miliona kabli, kosmicznego dezajnu wydajność tego potwora perf /PLN będzie tragiczna. A wydajność sama z siebie w 4K tak dobra jak jakiegoś i3 12100 sparowanego z 3080ti. Jedna karta do grania reszta będzie na doczepkę.

Tylko kartę wsadź bezpośrednio w płytę, nie przez chiński riser po taniości, który może mieć problemy z obsługą pcie 3.0 x16 bez błędów, miliona korekt crc i ogólnego spowolnienia GPU z tym związanego.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i sterowniki do GPU pod granie mile widziane są najnowsze. Nieraz wręcz obowiązkowe. Nie takie na, których karta kopie najszybciej. Będzie prędzej czy później trafisz na sytuację, gdzie nawet gierki nie odpalisz ze sterami używanymi pod kopanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam ostatnio sobie taka kartę z koparki po  roku wpiąłem pod PC.

Warto założyć nowe termo i pastę - bo możesz uraczyć wysokich  temp  na rdzeniu :E

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Minciu napisał:

Możesz grać na koparce używając najmocniejsze GPU wpięte w port PCIE 16x w płycie. 

Chociaż komfort używania takiego PC dla mnie byłby mocno dyskusyjny. Chyba że masz koparkę w pokoju za ścianą i będziesz przeciągał kable do pokoju z monitorem przez ścianę. Bo nie wyobrażam sobie siedzieć w pokoju z koparką latem i beztrosko sobie na niej grać. 

Może z klimatyzacją byłoby znośnie, ale taniej z klima wyjdzie wyłączyć koparkę niż chłodzić to co ona nagrzeje i dopłacać do kopania.

Pytales o mocarnego potworka do grania z multi GPU. Więc odpowiedź jest taka, jedno GPU do grania reszta może w tle kopać. 9700K dzisiaj to średnie CPU. Jak do tego ram ma po taniości a nie jakieś Bdie, to mimo miliona kart, miliona kabli, kosmicznego dezajnu wydajność tego potwora perf /PLN będzie tragiczna. A wydajność sama z siebie w 4K tak dobra jak jakiegoś i3 12100 sparowanego z 3080ti. Jedna karta do grania reszta będzie na doczepkę.

Tylko kartę wsadź bezpośrednio w płytę, nie przez chiński riser po taniości, który może mieć problemy z obsługą pcie 3.0 x16 bez błędów, miliona korekt crc i ogólnego spowolnienia GPU z tym związanego.

w płytę nie wsadzę bo stelaż mi przeszkodzi, myślałem nad dobrym riserem taśmowym, z tego co widziałem teraz już praktycznie w ogóle nie obniżają wydajności no może maks 1%. Procek będzie wykręcony na 5ghz + ram bdie 4k cl 16. Czyli karta będzie działać na pcie 3.0 x16 albo x8 mimo 8 innych kart w rigu tak?

Godzinę temu, zozolek napisał:

Sam ostatnio sobie taka kartę z koparki po  roku wpiąłem pod PC.

Warto założyć nowe termo i pastę - bo możesz uraczyć wysokich  temp  na rdzeniu :E

 

ja 2 tyg temu zmienialem pady i paste wiec wszystko swieze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz płytę bez SLI to x16 będzie. Jak masz z SLI i wsadziłem coś w drugi port to dzieli płyta na X8 + X8. U Ciebie pewnie x1 z drugiego portu wychodzi. 7 brakujących linni z CPU na drugim slocie leży odłogiem.  Najlepiej odpiąć to co jest tam wpięte. Jeśli płytę masz z SLI.

Dobry riser za kilka stowek będzie działał. Taki za kilkadziesiąt zł prawie na pewno nie podoła. A do miningu śmietniki sprzedają/kupują bo ETH nie potrzebuje transferów PCIE 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
9 minut temu, Minciu napisał:

Jak masz płytę bez SLI to x16 będzie. Jak masz z SLI i wsadziłem coś w drugi port to dzieli płyta na X8 + X8. U Ciebie pewnie x1 z drugiego portu wychodzi. 7 brakujących linni z CPU na drugim slocie leży odłogiem.  Najlepiej odpiąć to co jest tam wpięte. Jeśli płytę masz z SLI.

Dobry riser za kilka stowek będzie działał. Taki za kilkadziesiąt zł prawie na pewno nie podoła. A do miningu śmietniki sprzedają/kupują bo ETH nie potrzebuje transferów PCIE 

z390 gaming edge ac z tego co widze ma sli :/ Ale x8 też chyba da radę co?

 

8 innych gpu leci x1 więc niby z wszystkich 16 będzie korzystać.

Edytowane przez koneser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Minciu napisał:

Te 8 kart na allegro.

To jest idealna porada :) Sam czekam aż ludzie będą w panice wyprzedawać karty, a cena spadnie do 25 zł za Mhs, a może jeszcze niżej :) Chętnie dokupię wtedy co nieco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, koneser napisał:

z390 gaming edge ac z tego co widze ma sli :/ Ale x8 też chyba da radę co?

 

8 innych gpu leci x1 więc niby z wszystkich 16 będzie korzystać.

https://www.x-kom.pl/p/454132-plyta-glowna-socket-1151-msi-mpg-z390-gaming-edge-ac.html

Drugi srebrny slot zostaw wolny. Wsadź kartę tylko w pierwszy srebrny. Z resztą czarnych rób co chcesz.

Jak chcesz dorobić jeszcze jednego PCIE w zamian za srebrnego to kup z aliexpress adapter m.2 na PCIE albo z allegro.

https://m.pl.aliexpress.com/item/1005002663297639.html

Zejście z PCIE x16 4.0 na x8 3.0 to 1/4 przepustowości łącza dla jednego z najmocniejszych GPU. Nie chcesz tak ciąć karty.

46 minut temu, djcargo napisał:

To jest idealna porada :) Sam czekam aż ludzie będą w panice wyprzedawać karty, a cena spadnie do 25 zł za Mhs, a może jeszcze niżej :) Chętnie dokupię wtedy co nieco.

Obstawiam że za 2lata znowu będzie szal z krypto. Do tego czasu zamiast płacić energetyce za prąd, lepiej skupować taniejące waluty. Przynajmniej będzie cała kwota z zakupów nie opodatkowana.

Za kilka miesięcy będzie też nowa generacja GPU z zapewne dużo lepsza sprawnością kopania i lepsza wydajnością. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wykonać "format" tj. zainstalować świeża kopie HiveOS pozostawiając bieżące ustawienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 29.06.2022 o 13:35, Yedi napisał:

Pany - kopie ktoś na 3060ti TUF - ale takim w miarę nowym ? (z tego roku) ? Ile żre W na ETH i ERGo ? 

Pobór w ETH głównie zależny jest od mem, hynixy biorą więcej o 20-30W, a właśnie takie chyba są montowane w TUF 3060ti.

18 godzin temu, djcargo napisał:

To jest idealna porada :) Sam czekam aż ludzie będą w panice wyprzedawać karty, a cena spadnie do 25 zł za Mhs, a może jeszcze niżej :) Chętnie dokupię wtedy co nieco.

ja czekam na 20 zł za 1 mhs :)

W dniu 29.06.2022 o 18:15, zozolek napisał:

Bo czas na wydobycie bloku  ma się zmniejszyć o 1s :E

o prawie 3 sek, dodatkowo Hashrate całej sieci poszedł po 29 czerwca w dół, co wydaje się nielogiczne. 
To tylko pokazuje jak Vitalik i jego koledzy mataczą, bo samo skrócenie czasu blocko-wania i niższy diff powinien wywołać odwrotny efekt.

ykkNDcq.png

Edytowane przez Griszah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Bomba teoretycznie została przesunięta na początku czerwca o 700000 bloków, wiec zostanie znów odpalona za ok. 77dni
https://etherscan.io/block/countdown/15586000

Tam wewnętrznie dev. żrą się między sobą, stąd też ten wyłom i odpalenie bomby z początkiem czerwca, pomimo że było zapewnienie że przedkładają.

Będą jeszcze jaja z tym POS, być może dojdzie do kolejnego podziału jak podczas ETC i ETH.

Edytowane przez Griszah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Griszah napisał:

Bomba teoretycznie została przesunięta na początku czerwca o 700000 bloków, wiec zostanie znów odpalona za ok. 77dni
https://etherscan.io/block/countdown/15586000

Tam wewnętrznie dev. żrą się między sobą, stąd też ten wyłom i odpalenie bomby z początkiem czerwca, pomimo że było zapewnienie że przedkładają.

Będą jeszcze jaja z tym POS, być może dojdzie do kolejnego podziału jak podczas ETC i ETH.

Coraz więcej się mówi o podziale... kto wie co się stanie jeszcze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludki wyprzedadzą karty, które kupili za 3x cenę początkowa i nagle się okaże, że kopanie znowu wróciło do łask.

To będzie płacz :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak na to chwilę poczekamy .. Ja kopię i liczę że jednak się odbije .. Choć mi smutno jak płacę rachunek za prąd :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krypto trochę przegapiło moment by wejść w końcu jako środek płatniczy. Chociaż do paru sklepów. 

Do tego wymyślili ten koniec kopania na eth to niech spierd*****

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kopiemy i nadal jest plus. Ceny kart dalekie od połowy MSRP. POS teraz nie ma sensu, dociągns do next górki czyli rok dwa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Yedi napisał:

Chyba jednak na to chwilę poczekamy .. Ja kopię i liczę że jednak się odbije .. Choć mi smutno jak płacę rachunek za prąd :(

Teraz co odbije te spadnie tylko mocniej. Wróci na poziomy gdzieś z 2020-2021 roku i będzie kontynuować powolny wzrost do czasu kolejnych górek. Jeśli będzie można dalej kopać, to i tak będzie już po premierze kolejnej generacji GPU albo nawet jeszcze następnej. Tak to jak na razie zawsze wyglądało. 

Po każdej górce byli tacy co twierdzili że odbije i nakupia zlomu z wyprzedaży aby dalej dłubać na prąd. 

3 minuty temu, zozolek napisał:

Kopiemy i nadal jest plus. Ceny kart dalekie od połowy MSRP. POS teraz nie ma sensu, dociągns do next górki czyli rok dwa ?

Z zardzewiałymi łopatami za dwa lata? To jakbyś dzisiaj chciał kopać pascalami po ostatniej górce z ich okresu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
5 minut temu, Minciu napisał:

Po każdej górce byli tacy co twierdzili że odbije i nakupia zlomu z wyprzedaży aby dalej dłubać na prąd. 

 

Sugerujesz że 3060Ti jest złomem i za chwilę trzeba będzie go oddawać za darmo jak 580 8GB ?

Edytowane przez Yedi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
6 minut temu, Minciu napisał:

Teraz co odbije te spadnie tylko mocniej. Wróci na poziomy gdzieś z 2020-2021 roku i będzie kontynuować powolny wzrost do czasu kolejnych górek. Jeśli będzie można dalej kopać, to i tak będzie już po premierze kolejnej generacji GPU albo nawet jeszcze następnej. Tak to jak na razie zawsze wyglądało. 

Po każdej górce byli tacy co twierdzili że odbije i nakupia zlomu z wyprzedaży aby dalej dłubać na prąd. 

Z zardzewiałymi łopatami za dwa lata? To jakbyś dzisiaj chciał kopać pascalami po ostatniej górce z ich okresu. 

Każdy decyduje. Kopie bo i tak mam to za połowe mniej niż czysty zakup za czystą gotówkę. Sprzęt dawno spłacony i mam to w pompie czy te gpu sprzedam za połowę ceny.  Globalna inflacja znowu podniesie MSRP o 20 procent.

Edytowane przez zozolek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Yedi napisał:

Sugerujesz że 3060Ti jest złomem i za chwilę trzeba będzie go oddawać za darmo jak 580 8GB ?

Poprzednia generacja była bardzo spoko do kopania i wcale nie tak prądożerna (2060 super i wyżej). 2080ti +20W i wydajność 3060ti. Więc ktoś kto miał tanio starsze karty (2080ti chodziło po 2500 zł, przed premierą 3080) to nieźle na tym wyszedł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jaki pobór mocy ma 2080ti przy miningu ETH  i jaki mh/s ?

3060ti ma 62mh/s i 125Wat poboru mocy.

1.jpg

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, zozolek napisał:

Każdy decyduje. Kopie bo i tak mam to za połowe mniej niż czysty zakup za czystą gotówkę. Sprzęt dawno spłacony i mam to w pompie czy te gpu sprzedam za połowę ceny.  Globalna inflacja znowu podniesie MSRP o 20 procent.

Nie wiem jak Ci to wychodzi. Za kilka miesięcy dolicz VAT na prąd, elektryczny dczytaj zużycie że ściany a nie z programów, miech kur jeszcze trochę spadnie, a spadnie niemal na 100% to nawet na zero nie będziesz a w minusie. 

Karty spłacone ale ciągle tracą dodatkowo na wartości, w nich potencjalnie zamrożony jest kapitał ktróry leci a nawet na lokacie mógłby zarobić czekając na dalsze spadki kursu.

To co wykopiesz w trakcie spadków nie wymienione na USDT też tylko traci na wartości. Nawet jeśli miesiąc temu ukopaleś ETH o wartości 1000USD to dzisiaj wart jest jakieś połowę z tego. 

3 godziny temu, Yedi napisał:

Sugerujesz że 3060Ti jest złomem i za chwilę trzeba będzie go oddawać za darmo jak 580 8GB ?

Sugerujesz że kolejny boom na krypto wystrzeli akurat w trakcie światowego kryzysu gospodarczego już w przyszłym roku? Bo ja sugeruje że będzie to gdzieś w okolicy RTXow 50xx o znacznie wyższej sprawności i wydajności.

I sens kopania na nich będzie taki jak dzisiaj na Pascalach.

Chyba że sugerujesz, że RTX 3060 będzie miał wydajność i sprawność w kopaniu taka jak RTX 4060?

Za każdym razem te same argumenty 

Za każdym razem ten sam ból tyłka jak ktoś kupował łopaty w cenie 3x MSRP XD 

 

  • Haha 1
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kristofer_b napisał:

Jak tyle osiągasz? Ja mam co prawda 64mh/s ale przy 160W

Słuchajcie mam problem z jedna kartą. Na każdym minerze albo ja po chwili wyłącza albo miner się restartuje itp. Na razie jedyne co zrobiłem to zamieniłem sloty na płycie z inną kartą i cały czas problem z tą jedna kartą. Ma ktoś pomysł co może być przyczyną i jak dalej diagnozować?

 

 

Normalnie kopię 60mh/s przy 119Watach, ale niech sobie leci na 125W.

W t-rexie w linii komand wpisałem takie ustawienia dodatkowo:

1.jpg

Czyli zegar GPU 1500mhz, zegar pamięci 1400mhz, napięcie GPU 730mV, PL 63% i RPM wentylatorów 50.

Takie ustawienia wchodzą automatycznie po włączeniu t-rexa, po jego wyłączeniu, karta wraca do ustawień fabrycznych.

Żadnych Afterburnerów i innych programów do OC, tylko t-rex.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
17 godzin temu, Minciu napisał:

Nie wiem jak Ci to wychodzi. Za kilka miesięcy dolicz VAT na prąd, elektryczny dczytaj zużycie że ściany a nie z programów, miech kur jeszcze trochę spadnie, a spadnie niemal na 100% to nawet na zero nie będziesz a w minusie. 

Karty spłacone ale ciągle tracą dodatkowo na wartości, w nich potencjalnie zamrożony jest kapitał ktróry leci a nawet na lokacie mógłby zarobić czekając na dalsze spadki kursu.

To co wykopiesz w trakcie spadków nie wymienione na USDT też tylko traci na wartości. Nawet jeśli miesiąc temu ukopaleś ETH o wartości 1000USD to dzisiaj wart jest jakieś połowę z tego. 

W różniej cenie ludzie mają prąd, niektórzy mają jeszcze PV zrobione po taniości. 
Póki co jest jeszcze spory PLUS (przy prądzie na poziomie 50gr/kWh w taryfie G12W) nawet kopiąc ETH i wymieniając np. co tydzień na USD, nigdy nie wiesz jaki kurs będzie za miesiąc dwa czy rok, to jest jakaś tam loteria, ważne aby nie kopać w dłuższym okresie powyżej kosztów prądu - bo wówczas zwyczajnie lepiej kupić za cenę prądu na giełdzie.

Lokata 5% w skali roku to jest raczej nieporozumienie zwłaszcza przy inflacji 15-20%.
Każdy ma swoją strategię, czasem lepszą czasem gorszą. Na początku 2020 kurs ETH był na poziomie zbliżanym do obecnego, a diff 3x mniejszy, kto wówczas przetrzymał do poziomów 3-4k$ sprzęt ma dawno zwrócony i może się bawić bez stresu. 

17 godzin temu, Minciu napisał:

Sugerujesz że kolejny boom na krypto wystrzeli akurat w trakcie światowego kryzysu gospodarczego już w przyszłym roku? Bo ja sugeruje że będzie to gdzieś w okolicy RTXow 50xx o znacznie wyższej sprawności i wydajności.

Wystarczy, że za chwile Putler dogada się z resztą, koniec wojny i mamy turbo wzrosty na rynkach tradycyjnych. 
Seria rtx 50XX to końcówka 2024, a wtedy jeśli krypto nie zniknie już będzie trzeba mieć sprzęt nabyty po taniości podczas największego trzepania. 

Edytowane przez Griszah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...