Skocz do zawartości
yampik

Mining [kopanie] GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Niektórzy mają instalacje gruntowe, również off-grid.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeszcze prąd podskoczy o 40% i można sprzedawać karty.

Miliony ludzi starci miliony, ale co tam...

5yTdSjr.jpeg

:E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki, a ile średnio trzeba tego kupić na kartę? Widzę na Allegro zestawy 80x45, grubości potrzebuje 1.5 i 2mm

zależy od modelu, u mnie na ventusie wystarczyło 1 opakowanie, bo pod plastikowym backplate nie zmieniałem a temp spadły na tyle, że nie throttluje ~90C/70%fan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla uściślenia. Koparka ciągnąca 1 kW prądu (wystarczy pięć 3070 Ti) potrzebuje ok. 8760 kWh prądu rocznie. Żeby dostarczyć tyle prądu (jeszcze na starych zasadach rozliczeń) potrzeba zamontować instalację plus minus 10 kWp. To sporo (wystarczyłoby do zapewnienia prądu i ogrzania średniej wielkości domu pompą ciepła), a potrzebne panele mogłyby zająć większość dachu. Na gruncie też taka instalacja zajmie już sporo miejsca.

Jeżeli ktoś kopie krypto na poważnie i chciałby w 100% zaopatrzyć koparki w prąd ze słońca to instalacja będzie naprawdę konkretna i bez dużej działki się nie obędzie.

To tak na marginesie, bo oczywiście jeżeli mamy nadmiar prądu z fotowoltaiki to może on obniżyć koszty kopania.

PV sie oplaca jak sam montujesz wtedy mozesz przewymiarowac bo kazdy 1kWp wyjdzie cie 2,5k PLN na wieksze moce (jak masz placic za robote to zaplacisz minimum 3,5k)

10kW kopalnia na 10kWp PV ma 100% AUTOKONSUMPCJI przy G12W masz w teorii 7k rocznie oszczednosci

jakby zalozyc drugie 10kWp PV przy tej samej mocy koparek, dzieki tej drugiej instalacji zyskujesz juz tylko 4,5-5k

bo calosc praktycznie musisz oddac do sieci a pozniej odkupic (mowa o starych zasadach) na nowych nie mam pojecia jakby to wygladalo ale pewnie jeszcze gorzej

Dzięki, a ile średnio trzeba tego kupić na kartę? Widzę na Allegro zestawy 80x45, grubości potrzebuje 1.5 i 2mm

zmien tylko na memkach, wg mnie nie ma sensu sie babrac z cala karta

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jeśli kopiesz na tu i teraz - to rzeczywiście, większość ludzi holduje i nie musi tego sprzedawać od razu... wielu ma też instalacje fotowoltaiczne i nie musi aż tak bardzo przejmować się zużyciem energii...

pv to nie jakis kosmos

to samo mowia wlascicle aut elektrycznych ze jezdza za darmo, jak policzyc to kazdy kwh wyjdzie minimum połowe tego co jest na taryfie nocnej (liczylem to i 20-25gr za kw realnie wychodzi z tym ze musisz wydac cala kase odrazu - jakbys splacił za to kredytu troche to mysle ze oszczednosci bylyby wieksze dlugoterminowo)

kopanie nie umrze dla ludzi ktorzy maja domy - koszt ogrzewania ekogroszkiem rok temu wychodził 4000zł za sezon (MAX) aktualnie wychodzi 11-12k (WTF)
z PV i taryfą nocna kazdy kwh wychodzi ponizej 60groszy

11-12k w pradzie to jest 4kW w koparkach wlaczonych 6 miesiecy - do ogrzania 100metrow spokjnie 4kW powinno dac rade, przy mega mrozach zawsze sie mozna poratowac piecem/klimą itp

wiec nawet jak bedzie na zero to lepiej zostawic wlaczone koparki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

10kW kopalnia na 10kWp PV ma 100% AUTOKONSUMPCJI przy G12W masz w teorii 7k rocznie oszczednosci

Tak, ale instalacja 10 kWp da "tylko" 11% prądu potrzebnego do zasilenia kopalni 10 kW :) Oczywiście stawianie większych instalacji stoi pod znakiem zapytania, nie tylko pod kątem stopy zwrotu, ale także sytuacji gdzie kopanie się kończy, a my zostajemy z elektrownią na działce (o ile było na nią w ogóle miejsce).

Ja tylko zwróciłem uwagę, że fotowoltaika nie jest magicznym rozwiązaniem na tani/darmowy prąd do zasilenia WSZYSTKIEGO co nam się wymarzy, co mogło wynikać z posta @foxymf
 To znaczy w teorii może tak być, ale rzeczywistość wygląda ździebko inaczej.

Co do magazynów off-grid to przy starym sposobie rozliczania nijak się to nie opłacało, bardziej jako ciekawostka dla pasjonatów. Przy nowym sposobie rozliczeń też wątpię żeby taki magazyn kiedykolwiek się zwrócił.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie mówię o instalacji off-grid z pełnym magazynowaniem, lecz taryfą G12 + off-grid. Jednym słowem w ciągu dnia (w drogiej strefie) produkujesz energię sam, w nocy (w taniej strefie) korzystasz z sieci. Nie pisałem także, że jest to panaceum - ale na pewno znacznie obniża koszty energii.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja też założyłem FV z założeniem, że w lecie zużywam dużo na bieżąco, a w zimie dogrzewam kopaniem w domu, mam podłogówkę w całym domu i czujniki temperatury więc na ogrzewaniu oszczędzam, piec gazowy miałem od nowości założony, tak to nie wiem czy od razu bym pompy ciepła nie zakładał

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

jeśli kopiesz na tu i teraz - to rzeczywiście, większość ludzi holduje i nie musi tego sprzedawać od razu... wielu ma też instalacje fotowoltaiczne i nie musi aż tak bardzo przejmować się zużyciem energii...

Holdują ? no to się przejechali niestety.

Tak... fotowoltaika i turbiny.

50Kzł żeby ogarnąć 10KW.

Edytowane przez leven
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czemu się przejechal?. Zysk/stratę liczy się w momencie sprzedaży. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Holdują ? no to się przejechali niestety.

Tak... fotowoltaika i turbiny.

50Kzł żeby ogarnąć 10KW.

Nikt się nie przejechał, póki nie sprzedał. Jesteś prorokiem i wiesz jaka będzie cena np. ETH za rok?

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czemu się przejechal?. Zysk/stratę liczy się w momencie sprzedaży. 

Jaką masz gwarancje, że cena jeszcze bardziej nie spadnie  w dół np: do 500 dolarów za ethermum za ten rok? Też żadnych. To jest jak gra na giełdzie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A czy ktoś mówi o gwarancji? Jak masz ochotę to sprzedawaj, inni jeśli mają ochotę - będą czekać. I tyle.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ochotę, to mogę mieć na zadbaną kobietę, albo na ryby jechać.

Temat jest trudny, ponieważ dotyczy ogromnych pieniędzy.

A trzymać, to się można za ręce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Na tym forum akurat chyba mało kogo interesuje na co Ty masz ochotę, zostaw to dla siebie :) Za co się trzymasz - również Twoja sprawa.

Edytowane przez foxymf
  • Like 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Eth długo bym nie trzymał, lepiej zamienić na Bitcoin

Edytowane przez diggerx

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, ale instalacja 10 kWp da "tylko" 11% prądu potrzebnego do zasilenia kopalni 10 kW :) Oczywiście stawianie większych instalacji stoi pod znakiem zapytania, nie tylko pod kątem stopy zwrotu, ale także sytuacji gdzie kopanie się kończy, a my zostajemy z elektrownią na działce (o ile było na nią w ogóle miejsce).

no wlasnie - wg mnie to AZ tyle

10kWp na zwykly dom jest jak znalazł, wiec nawet jakby ktos zrezygnował z kopania to zawsze to wykorzysta - no moze jak ma wiekszy dom i duza rodzine to takie 15-17kWh byloby lepsze, no ale wyżej to juz raczej malo komu potrzebne

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Co kto robi ze swoimi pieniędzmi to jego sprawa. Drugorzędna nawet czasami bo najpierw trzeba je zarobić.

I jeżeli zostało to dokonane w moralnie akceptowalny sposób (bez krzywdy innych - w mikro i makro skali - czyli bez np: dilerka, handel ludźmi, wyzysk nieuleczalnie chorych, spekulacje cenami żywności i energii uderzające najbardziej w największe grono słabiej zarabiających osób, partyjne obsadzanie kluczowych stanowisk osobami bez jakichkolwiek kompetencji/nepotyzm...) to czepianie się czy ktoś wydaje własne pieniądze na jedną czy dwie instalacje solarne i czy ma to sens czy nie - jego sprawa. 

A jeżeli już koniecznie trzeba skomentować - to sam jestem za PV (tylko tańszymi, co mam nadzieje przyjdzie z czasem, a przez to dostępnymi do znacznie szerszego grona ludzi) i zmianą przepisów na bardziej korzystne dla odbiorcy indywidualnego.

Opłacalność PV wynika z wielu aspektów - i jednym się kalkuluje a innym nie. A trzeci ma bo go stać i już. Diabeł tkwi w szczegółach. 

Tak samo jestem za przydomową studnią głębinową wykonaną przez firmę zajmującą się takimi zagadnieniami 

0.jpg&f=1&nofb=1

+ ewentualną stacją uzdatniania wody

oraz dobrą przydomową oczyszczalnią

th?id=OIP.03BA2DVwkkH3_cauIpHKYQHaFj%26p

A do tego najprostszy wymiennik gruntowy (wężownica pozioma) współpracujący ewentualnie z tą oczyszczalnią (jedne roboty ziemne - dwie instalacje w tym samym miejscu współpracujące cieplnie) oraz z wentylacją/klimą domową. Są już całe zestawy do "prostego" montażu  -> 

Gruntowy Wymiennik Glikolowy

gwc_metalplast.jpg

🤗

A na tym instalacja PV na gruncie ... 😋 

Czyli jedna część ogrodu i 3 instalacje (oczyszczalnia, wymiennik, PV) - a w drugim kącie 4ta instalacja - studnia głębinowa. 

Edytowane przez Permanenta_Invigilacja

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale wyleszczenie leci...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

<1500 idzie.

Ale spokojnie, 2 lata i odbije ;)

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niedługo hashrate może zacząć spadać, Niemcom, Austriakom się kopać nie opłaca zaraz jak u nich prąd po 50 centów 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A to nie jest tak, że trudność kopania rośnie głównie dlatego, że coraz więcej wykopano, a nie dlatego że coraz więcej osób kopie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie. Sieci sterują trudnością kopania tak, aby bloki były wykopywane co określony czas. Tenże wynika z prawdopodobieństwa i hashrate sieci. Ten drugi związany jest wprost z mocą przerobową górników, więc seci pozstaje dopasowywanie tego drugiego. Nie wiem, czy wszystkie krypto tak mają, ale na pewno wiele z nich.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jak w tamtym roku na 1060 kopałem przez około 12/13 dni 0.01 ETH przy 23mh/s :P tak teraz przy 80mh/s jadę 14 dzień i mam 0.008 ETH :zadek:

No i prund 38% do góry... przy obecnym ETH masakra:

https://pl.coinmill.com/ETH_PLN.html#ETH=0.01

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie. Sieci sterują trudnością kopania tak, aby bloki były wykopywane co określony czas.

Pitolenie. Przecież to jak sieci sterują zależy od ilości wykopanej kryptowaluty. Skoro jest jej określona maksymalna ilość do wykopania, to niemożliwe jest by można było kopać z taką samą trudnością i ilością w nieskończoność. Założenie jest by w przyszłości kopacze mieli urobek z opłat transakcyjnych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi