Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

puchatek2

Niska prędkość ssd samsung 850 PRO w laptopie ~250MB/s

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

kupiłem niedawno samsunga 850 PRO 500GB z myślą o użyciu w stacjonarce. Ponieważ zakup nowego sprzętu to kwestia na nowy rok, zatem postanowiłem wykorzystać tymczasowo ten ssd w laptopie.

Czysta instalka w10. Postanowiłem sprawdzić jakie osiągi ma ten dysk w lapku i tu szczęka mi opadła po ledwo przekracza 250MB/s przy zapisie i odczycie. W testach ten dysk reprezentuje przynajmniej dwukrotnie takie wartości. Laptop to Vaio vpcsb1v9e, wg specyfikacji sata3.

Co go może tak spowalniać? A może dysk trefny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi chipsetami HM65, wg informacji w google, jest różnie. Niby wspierają, ale faktycznie dyski potrafią chodzić jak na SATA II.

Podpiąłeś dysk do slotu na dysk, czy w miejsce napędu optycznego?

 

Poza tym nie nazywałbym tego spowolnieniem. Do codziennej pracy transfer liniowy nie jest praktycznie używany, liczy się za to czas dostępu i prędkość przy operacjach zapisu i odczytu małych plików, a tutaj zwykłym SSD do granicy SATA II jeszcze daleko..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może warto dograć jakieś stery (do chipsetu Intela) do laptopa? Sprawdź w BIOS czy jest włączone SATA III etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpiąłem w miejsce starego hdd.

Stary rzęch z tego sprzętu ale myślałem że tknę w niego nowe życie i jakoś dotrwam do wymiany:) a tutaj taka niespodziewanka.

Jak mi se będzie chciało ponownie walczyć ze śrubkami to podłącze poprzednika i sprawdzę ile ta starusienka toshiba 5400obr/m się wlokła.

Ogólnie kompik startuje momentalnie. A może to cortana go tak przymula bo indeksuje?

btw. czym sprawdzić czy trafiła mi się nówka sztuka czy jakiś zwrot outletowy? ile już danych zapisał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Screen z crystaldiskinfo by się przydał.

 

Póki nie wiadomo co robisz na tym laptopie najlepiej byłoby się wstrzymać z robieniem problemu z tego SATA2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nic nie robię. Czysta instalka w10. Plus aktualizacja sterowników grafiki.

Ściągnąłem samsung magiciana. w domu sprawdzę jeszcze raz i porobię screeny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po paru dniach transfery się trochę w testach o kilkanaście MB/s podniosły.

Chyba znalazłem przyczynę.

Ten laptop ma taki magiczny switch stamina/speed i niestety nie ma do tego pod w10 oprogramowania, przez co on stale chodzi w trybie maksymalnej oszczędności. w taskmanagerze podczas testów prędkości cpu ledwo dobija do 1.2 GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Grimix

Po paru dniach transfery się trochę w testach o kilkanaście MB/s podniosły.

Chyba znalazłem przyczynę.

Ten laptop ma taki magiczny switch stamina/speed i niestety nie ma do tego pod w10 oprogramowania, przez co on stale chodzi w trybie maksymalnej oszczędności. w taskmanagerze podczas testów prędkości cpu ledwo dobija do 1.2 GHz.

sprawdź wówczas gdy masz podłączone zasilanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpiąłem w miejsce starego hdd.

Stary rzęch z tego sprzętu ale myślałem że tknę w niego nowe życie i jakoś dotrwam do wymiany:) a tutaj taka niespodziewanka.

Jak mi se będzie chciało ponownie walczyć ze śrubkami to podłącze poprzednika i sprawdzę ile ta starusienka toshiba 5400obr/m się wlokła.

Ogólnie kompik startuje momentalnie. A może to cortana go tak przymula bo indeksuje?

btw. czym sprawdzić czy trafiła mi się nówka sztuka czy jakiś zwrot outletowy? ile już danych zapisał

 

Moim zdaniem nie bardzo rozumiesz na czym polega różnica pomiędzy HDD i SDD. Główną zaletą SDD są bardzo niskie czasy dostępu i to zawsze otrzymasz, nawet jeżeli masz okrojone sprzętowo transfery odczytu i zapisu. 250MB/s to i tak prawdopodobnie 3x szybciej niż twój stary HDD. Dla przeciętnego użytkownika, to właśnie krótki czas dostępu jest największą zaletą, a nie jakby mogłoby się wydawać szybkość odczytu i zapisu. Dlatego nie przejmowałbym bym się zbytnio tym, że masz 250MB/s a nie 550MB/s. Jeżeli jednak coś ci ten transfer przycina to warto wszystko poprawnie skonfigurować.

 

Ściągasz Samsung Magician, ale wersję 4.9.7 , wchodzisz w OS optimization i ustawiasz wszystko pod pracę dysków SDD.

Włączasz Over Provisioning i ustawiasz standardowo. Sprawdź również czy masz w systemie włączoną opcję TRIM.

Sprawdź czy masz sterowniki AHCI i czy masz poprawnie wyrównane partycje na dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź wówczas gdy masz podłączone zasilanie

on nonstop pracuje na zasilaczu, bateria ledwo zipie.

Problem jest taki że cpu non stop łapie throttling i nawet w idlle słychać wycie wiatraka.

Wiem ze to leciwy sprzęt (vpcsb1v9e) ale chyba oczekiwałem zbyt wiele po tej zmianie sprzętowej:)

Jeszcze z kwartał muszę się z nim pomęczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro wentyl wyje i przycina go na taktowaniu powinieneś zwrócić uwagę na temperatury. Prawdopodobnie układ chłodzący jest zakurzony lub pasta termo przewodząca nadaje się do wymiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...