Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Aktorod

Monitor UHD - grafika; 1500-200zł; 3840 x 2160

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

 

Wybieram monitor do pracy z grafiką (architektura). Dysponuję budżetem około 1,5 tys. - 2 tys. Mam kartę o rozdzielczości 3840x2160.

 

Zastanawiam się nad poniższymi modelami:

 

https://www.emag.pl/monitor-led-28-samsung-lu28e590ds-ultra-hd-hdmi-lu28e590ds-en/pd/DFZKP3BBM/

 

https://www.morele.net/monitor-philips-288p6ljeb-655612/

 

http://allegro.pl/iiyama-gb2888uhsu-b1-28-4k-uhd-1ms-freesync-promo-i6743033548.html

 

 

Co o nich sądzicie? Może macie/znacie coś lepszego w tym segmencie?

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie będzie ci przeszkadzać, że wszystkie mają matryce TN? Lepiej chyba LG 27UD58 z IPS.

 

No i jak ze skalowaniem interfejsu w programach w których pracujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie będzie ci przeszkadzać, że wszystkie mają matryce TN? Lepiej chyba LG 27UD58 z IPS.

 

No i jak ze skalowaniem interfejsu w programach w których pracujesz?

 

Fakt, IPS będzie lepsza. Zraziły mnie ceny dobrych monitorów z tą matrycą, ale może da się znaleźć coś budżetowego.

 

Ciężko powiedzieć, co ze skalowaniem interfejsów. Pracowałam przez jakiś czas na Mac OS, tam problemów nie było. Nie wiem, jak to działa z Windowsem. Znalazłam w czeluściach sieci kilka porad, np. https://dompelenpomyslow.pl/naprawic-maly-interfejs-adobe-photoshop-cs4-laptopie/ . Działam przede wszystkim w programach: Archicad, AutoCAD, Photoshop, 3ds Max i Revit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno skalowanie będzie mniejszym problemem na 32 calach więc zostaje Ci jeszcze AOC U3277FWQ na VA, a jak chcesz na maksa pojechać to za 2600 masz 40 cali iiyama X4071UHSU-B1.

 

Jak z długą praca na takich monitorach, minimalną jasnością itd, musisz sobie sam poszukać w testach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie wszystkie duże tanie monitory mają problem z równomiernością podświetlenia i koloru (różne obszary ekranu mają różne odcienie).

Typowe różnice w jasności dochodzą do 30% (pomiędzy najjaśniejszym a najciemniejszym obszarem podczas wyświetlania białego koloru).

Czy jesteś gotowa na użytkowanie takiego monitora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okay, dzięki za wskazówkę. Totalny ze mnie laik w temacie monitorów - stąd zapytanie na forum. Porozglądam się w takim razie za czymś mniejszym, a równiej podświetlonym.

 

Co sądzicie o tym: https://www.morele.net/monitor-nec-ea245wmi-60003811-1102724/ ? Nie wiem tylko, czy nie szkoda karty o rozdzielczości 3840 x 2160 na taki monitor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TN i VA nie nadają się do grafiki, musisz kupić coś na matrycy IPS, jeżeli koniecznie chcesz mieć 4k to jedynie LG 27UD68, jeżeli nie, to dostaniesz lepszy jakościowo 1080p, np. NEC EA273WMI lub NEC EX241UN.

EA245WMi ma proporcje 16:10, jeżeli ma być tylko do pracy to będzie to najlepszy wybór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za pomoc! Jestem niesamowicie miło zaskoczona - nie spodziewałam się, że ktokolwiek odpisze w sprawie takiego "niecyborgowego" problemu, jak wybór monitora :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

...

 

Co sądzicie o tym: https://www.morele.net/monitor-nec-ea245wmi-60003811-1102724/ ? Nie wiem tylko, czy nie szkoda karty o rozdzielczości 3840 x 2160 na taki monitor?

 

Nirównomierności podświetlania to nadal ma, może nieco mniejsze niż na niższych półkach, ale jednak. To cecha IPSów i już. Ma za to możliwość kalibracji sprzetowej, znaczy takiej regulacji kolorów, by obróbka grafiki była tutaj wiarygodna w kwestii zgodności kolorów. Wątpliwe byś to robiła. Najtańsze LCD korygujące nierównomierności podświetlania to NEC serii PA i EIZO serii CS, też wątpliwe, byś to potrzebowała.

 

Generalnie photoshop i CAD to ciut inne wymagania. W CAD nie ma znaczenia czy niebieski jest niebieski, czy ucieka w zieleń lub fiolet, mają być kontrastowe kreski i tyle. Im większa pzrekątna i rozdzielczosć, tym tu praca przyjemniejsza. Jaśniejsze rogi (jak ktoś lubi prace na czarnym tle, ja wolałem białe) mogą odrobinę irytować, ale w CAD da rady z tym żyć. W photoshop niestety będzie mialo znaczenie, czy niebieski na ekranie to faktycznie niebieski, a nie zielony lub fioletowy. Czy jasniejsza poświata w rogu o ok 30% to błąd LCD, czy coś co nalezy korygować na zdjęciu. Da to rady "pożenić" ale koszty są wariackie.

 

edi

Może jeszcze dopiszę - By kolor był wiarygodny w odwzorowaniu, to LCD nie musi mieć możliwosci kalibracji sprzętowej jaką ma NEC serii EA i wszystko wyżej od NEC i EIZO. Sprzętowa zdecydowanie tutaj lepsza, ale można też i programową kalibrację zrobić. Im LCD lepsze, tym efekt będzie tu lepszy.

Jeśli więcej siedzisz w CAD i podobnych, to szedłym jednak w 27" i jedna z trzech dróg - jakiś DELL kosztej jakości, używka NEC/EIZO z ryzykiem związanym z używką, lub zaciskać zęby i np EA275WMi (w skrajnym wypadku UHD)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem tylko, czy nie szkoda karty o rozdzielczości 3840 x 2160 na taki monitor?

Karta sama w sobie nie ma rozdzielczości, a wysyła taką, jaka jest obsługiwana przez monitor, przykładowo GT 1030 obsługuje maksymalnie 7680x4320, czyli 2 monitory 4k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwijając to, co napisałem wyżej: wszystko zależy od tego, jakie masz oczekiwania i wymagania.

Jeżeli chcesz monitora, który chociaż udaje monitor graficzny, to najtańszy, do tego z ograniczeniami, monitor z dużą rozdzielczością i dużym ekranem to Eizo EV3237. To jest dalej w zasadzie monitor biurowy, ale jest np. równiejszy od typowych tanich dużych wyświetlaczy UHD. Dalej kosztuje ponad 5K zł.

Wszystko tańsze przy takich zastosowaniach to odpad produkcyjny, zaś poważne monitory z poważnymi parametrami mają ceny od ponad 10K zł w górę.

Pozostaje zejść w dół z wymaganiami.

Eizo Coloredge CS230 to przykład małego, budżetowego monitora graficznego, którego cena powinna być zbliżona do okolic 2K zł. Ma 5 lat gwarancji, sensor kontrolny, powinien być równy.

Nec EA245WMi to dalej monitor biurowy, którego kreuje się na bieda-grafikę.

 

Oczywiście, to wszystko w konteście założeń, że w ogóle potrzebujesz równego, stabilnego (pod względem parametrów wyświetlania) ekranu. Jeżeli nie, to otwierają się możliwości kupna wszelkich BenQ, Asusów i innej masówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że "Aktorod" nie zajmuje się obróbką profesionalną zdjęć, tylko dokumentacją architektoniczną, budowlaną, bo do tego jest Autocad i Revit. Jeśli ma to być monitor to projektowania w sensie dokumentacja 2d, czyli dla architekta albo mechanika to nie polecam tanich IPSów. Kolory są równie dobre przy matrycach VA, tylko gorzej z parametrami kątowego wyświetlania.Panele Va za to mają chyba równiejszą temperaturę wyświetlanych kolorów/ bieli.

"Tanie" IPSy 32" do 5-6 tyś zł mają problemy z jednolitością wyświetlania bieli, i to nawet uprzykrza prace z dokumentacją architektoniczną czy też inną inżynierką (bo chyba chcemy mieć białe tło na dokumentacji a nie plamy zielonkawo, niebieskawo, żółtawe, hehe. Dla przykładu ja właśnie oddałem mój testowany monitor 32" na bazie IPSa bo w projektach miałem z lewej strony żółtawą biel, a po prawej niebieskawą - doszedłem do wniosku że produkt nie jest tego wart, miał zbyt dużo wad w porównaniu do tańszych testowanych 32" monitorów na bazie panelu VA.

 

Ja po zwrocie mojego IPSa się wstrzymuję z dalszymi zakupami ponieważ w tym roku będzie wysyp nowych modeli monitorów z poprawionymi panelami 32" IPS AAS, IPS ADS. Ten drugi kosztuje już teraz w niemczech 2 tyś zł w przypadku Philipsa - na bank panele będą montowane u całej reszty masówek. Nie wiem jak z jakością, ale warto chyba poczekać na testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IPS mają najlepszą jednolitość kolorów, na VA w rogach kolory i czerń są bledsze niż na środku.

b28611e7_Samsung2333TC-PVAversusNECEA23WMiie-IPS.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pixel@ngel

Nie wiem czym się zajmuje autorka, dlatego tak skonstruowałem swój post. Jeżeli potrzebuje dopieszczać np. rendery, to być może też potrzebuje jakiejś wiarygodności kolorystycznej. Jeżeli siedzi głównie przed Autocadem, to wiarygodność, czy równość wprawdzie też by się przydały, ale już bardziej ze względów ergonomicznych.

 

Jeżeli biuro zajmuje się projektowaniem w 3D, to rzeczywiście nie ma powodu mieć Eizo za 10K zł (nawiasem mówiąc, nie starczy to na 4K 32" Coloredge). Jeżeli biuro zajmuje się finalizacją, kompozycją renderów do reklam, czy czego tam, to monitory prawdopodobnie są lepsze.

 

@up

Jednolitość kolorystyczna nie ma za dużo wspólnego z typem matrycy, a raczej z jakością konstrukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na większych ekranach ma, IPS ma sporo szersze kąty widzenia od VA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na większych ekranach ma, IPS ma sporo szersze kąty widzenia od VA.

W sumie racja, przypomniałem sobie że na 32"VA patrząc na wprost monitora, kątem oka biel lekko na narożnikach ekranu wpadała w róż (taki efekt srebrzenia w róż przy zmianie pozycji> zabierało to może max 3cm2) . Nie było to jednak tak tragiczne jak żółta plama na 1/3 ekranu widoczna nawet w wprost przy moim tanim IPSie 32"(

).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale co innego kąty widzenia (tak, węższe na VA), co innego różnokolorowe plamy na ekranie. Wpływ pierwszego jest mało widoczny, lub w ogóle niewidoczny na mniejszych ekranach. Z drugim się nie wygra.

IPS bez powłok polaryzacyjnych za to ma mocniej widoczne srebrzenie, co również zaburza odbiór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz LG 27UD58, oraz 27UD68.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...