Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

bosyk

M.2 do 370 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Ładne, a ma to mieć jakieś zastosowanie praktyczne?

 

Tu rozwiązanie "econo-power": KLIK

A tak bardziej pomiędzy to mx300 275GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten intel bedzie pasowal do plyty b350 gaming plus.musze cos kupic nowego bo adate sx6000 odsylam do sklepu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie pasował - slot M.2 na tej płycie obsługuje dyski M.2 SATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta adata sx6000 miala jedno wciecie takie jak slot m.2 dlatego sie pytam

 

To moze glupie pytania ale jestem zielony w temacie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcięcia w M.2... należy traktować z dystansem.

Sytuacje gdy fizycznie nie da się wsadzić urządzenia są oczywiste :P

Gdy się da... i tak nie ma żadnej gwarancji - trzeba wiedzieć jakie to urządzenie, i co obsługuje dany slot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem czy już nie za późno, czy autor wątku już nie kupił tego dysku ale - proponowałbym się zastanowić przed kupnem dysku tej firmy i w ogóle dysku na M.2. Nie wiem, czy to wina tego modelu SSD, czy złącza M.2 ale mój Corsair Force MP500 240GB M.2 nawet w IDLE koszmarnie się grzeje, jego temperatura w IDLE to 63 st. C!!! (max. 71 st. C!!! - ale przy graniu w Wieśka 3, który jest zainstalowany na magnetyku pokazywało, że max doszedł do 76st.C, magnetyk się nie rozgrzał powyżej 40st. C nawet... -.-) A jest to dysk na kościach MLC...

 

Dysk jest włożony w dolny slot M.2 a nie w ten pomiędzy CPU a kartą graficzną w pobliżu ma tylko radiator chipsetu nic więcej, grafika jest sporo wyżej. Dopiero co składałem desktopa i ten dysk to jest coś czego najbardziej żałuję - nie widzę tej szybkości w normalnym użytkowaniu, powinienem był wziąć zwykłego SSD-ka, miałbym większą pojemność (w przypadku Iridium 480GB SSD na SATA III) za tę samą cenę i większą trwałość bo jeśli nie obniżę tej temperatury to wątpię aby ten dysk przeżył rok... :( Zamówiłem radiator do niego na który planuję dołożyć jeszcze wiatraczek - ale wątpię abym zszedł z temperaturą więcej niż 10 st.C (a jeśli się uda to temperatura się obniży raptem do 53 st. C co i tak jest dużo - na youtube widziałem ludzi, którzy przy takiej temperaturze montowali radiatory na te dyski... -.-).

 

Mobo to Asus Rog Strix Z370-H. Nie wiem, może trafił mi się wadliwy egzemplarz... :/

 

Chciałem wkleić screena ale mi strona krzyczy, że plik o wielkości 277 KB jest za duży dla tego serwisu ... o.O WTF pclab??? Nie wiem czy linki do wrzucarek zdjęć są tu dozwolone...ale spróbuję (zdjęcie temperatury tego dysku w IDLE):

 

http://pluto.uploadfile.pl/pobierz/1359454---lxw4/5316677400_1326980696.jpg

 

Przy okazji gratuluje inżynierom, którzy wymyślili standard takiego dysku (złącze tak blisko innych komponentów na mobo, kontroler itd.), rewelacja panowie... dysk za ponad 500zł, który mi padnie za pół roku...wsadźcie sobie tę prędkość (której pewnie i tak nie uświadczę zbyt często przez thermal throtling!) - tak wiem powinienem pójść z tym na forum mobo i dysku firm które je zaprojektowały i wykonały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh, znowu... Skąd informacja, że 60-70 stopni to szkodliwe temperatury dla tych urządzeń?

Czy może to ogólne założenie, że 60 to wysoko? Dla wszystkiego? Mosfetów też?

 

Gdyby te temperatury były szkodliwe dla kontrolerów NVMe, to mielibyśmy dosłownie wysyp tematów z trupami 950 pro. A minęło trochę więcej niż pół roku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh, znowu... Skąd informacja, że 60-70 stopni to szkodliwe temperatury dla tych urządzeń?

Czy może to ogólne założenie, że 60 to wysoko? Dla wszystkiego? Mosfetów też?

 

Gdyby te temperatury były szkodliwe dla kontrolerów NVMe, to mielibyśmy dosłownie wysyp tematów z trupami 950 pro. A minęło trochę więcej niż pół roku...

 

Bo ludziom się może aż tak nie grzeją? Choć problem istnieje ponieważ pojawiły się podobne tematy w Internecie oraz chłodzenia na tego rodzaju dyski (niestety w Polsce nie ma nic ciekawego do kupienia - tylko radiatory do zamocowania znalazłem). Nie wiem, nie miałem do tej pory czasu na czytanie specyfikacji technicznej tego rodzaju dysków ale w komentarzach na youtubie ludzie piszą, że powyżej 60C już może być thermal throtling tych dysków i skracać się żywotność (a niektórzy, że dysk powinien się wręcz wyłączyć przy ok 65C). Tak wysokiej temperatury jak mój nikt na tych filmikach nawet nie miał, oni instalowali radiatory bo im w stresie te dyski łapały 55C - mój w IDLE zaczyna pracę od 63C a w stresie łapie nawet 78C!. Nie wiem, może mi się trafiła wadliwa sztuka? Bios na mobo mam ze stycznia tego roku, nie ma nowszego.

Nie wiem co mam o tym dysku sądzić, przy takiej temperaturze to bałem się zapuszczać testy - CrystalDiskInfo od razu, w IDLE, pokazuje mi temp. na czerwono więc normę przekracza. Mam na nim tylko OS, boję się cokolwiek na tym trzymać. Żałuję, że nie wziąłem SSD na SATA 3. :(

 

PS. Sprawdziłem go też organoleptycznie - dysk zwyczajnie parzy...nikt mi nie powie, że w takiej temperaturze nie występuje degradacja elektroniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko skąd domniemanie, że ta degradacja na skutek temperatury jest znacząca? Na przykład w przypadku CPU jest ignorowalna.

 

Czy producenci dawaliby na swoje dyski 5 lat gwarancji, gdyby miały one padać przy normalnym użytkowaniu po pół roku?

 

Komentarze bez źródeł... wiesz co są warte.

Sprawdź co oznacza "FUD" - bo cała "afera" o temperatury dysków się do tego sprowadza.

 

Dyski same monitorują temperaturę i zwalniają obroty gdy ta dociera do pewnej wartości - tzw. throttling.

Faktyczny, uzasadniony powód stosowania dodatkowego chłodzenia to właśnie owy throttling, który ma miejsce w przypadku intensywnego wykorzystania dysku. Ale wtedy powodem sięgnięcia po chłodzenie nie jest troska o dysk, a po prostu wolniejsza praca urządzenia.

 

O throttling naprawdę ciężko przy zastosowaniach gry/net/filmy. Ale do takich też zastosowań dyski NVMe nie mają sensu, bo nic więcej ponad SATA nie dają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko skąd domniemanie, że ta degradacja na skutek temperatury jest znacząca? Na przykład w przypadku CPU jest ignorowalna.

 

Czy producenci dawaliby na swoje dyski 5 lat gwarancji, gdyby miały one padać przy normalnym użytkowaniu po pół roku?

 

Komentarze bez źródeł... wiesz co są warte.

Sprawdź co oznacza "FUD" - bo cała "afera" o temperatury dysków się do tego sprowadza.

 

Dyski same monitorują temperaturę i zwalniają obroty gdy ta dociera do pewnej wartości - tzw. throttling.

Faktyczny, uzasadniony powód stosowania dodatkowego chłodzenia to właśnie owy throttling, który ma miejsce w przypadku intensywnego wykorzystania dysku. Ale wtedy powodem sięgnięcia po chłodzenie nie jest troska o dysk, a po prostu wolniejsza praca urządzenia.

 

O throttling naprawdę ciężko przy zastosowaniach gry/net/filmy. Ale do takich też zastosowań dyski NVMe nie mają sensu, bo nic więcej ponad SATA nie dają.

 

Na tego Corsaira (Force Series) MP 500 240GB M.2 NVMe PCIe Gen.3 x4 SSD komputronik daje 3 lata gwarancji. Nie wiem jak ona działa bo jak dysk SSD padnie to co oni mogą z nim zrobić? Kości będą przelutowywać? Raczej wchodzi w grę tylko wymiana dysku na nowy. Na odzyskanie danych z padniętego ssd tez nie ma co liczyć to nie magnetyk, gdzie jeśli padła mechanika to przemontowują talerz do sprawnego dysku i bez problemu odzyskają dane.

Próbowałem znaleźć na pudełku i w dokumentacji jakieś informacje dotyczące prawidłowych warunków pracy tego dysku ale nic takiego nie znalazłem w pudełku jest tylko malutka karteczka "Corsaira Warranty Against Defects (Notificatin for Australian Consumers)" :E - nic tam nie ma o warunkach pracy. Pewnie na stronie Corsaira bym znalazł gdzieś w dokumentacji technicznej ale nie mam czasu aż tak szperać.

 

Nie przesadzaj z tymi źródłami, wejdź sobie na tubę i sprawdź co wyskakuje gdy wpiszesz chłodzenie do dysku ssd na m.2 czy grzejący się dysk ssd na m.2 coś takiego wpisywałem, ludzie dzielą się po prostu doświadczeniami i tyle. Sam fakt, że pojawiło się chłodzenie do tych dysków świadczy o tym, że problem jest.

 

Anyway...przyszły w końcu do mnie radiatorki do tego dysku, po zamontowaniu i dołożeniu wiatraczka całość wygląda tak:

 

 

https://zapodaj.net/cf1f7ebe7eb78.jpg.html

 

https://zapodaj.net/994180fb51a8c.jpg.html

 

w budzie:

 

 

https://zapodaj.net/08d77dbbe60eb.jpg.html

 

Temperatura w IDLE spadła o ponad 20st.C, w stresie jeszcze nie sprawdzałem:

 

 

https://zapodaj.net/a938c867b7b8e.jpg.html

 

Przy okazji po raz kolejny zawiodłem się na firmie silentiumpc ich wiatraczek Zephyr 40 miał być "ultra quiet", poziom głośności 18,7 dB a wyje jak potępieniec :( Ktoś zna ciche wiatraki o taki rozmiarze? :E - EDIT: wiatraczek chodzi na pełnych obrotach 4700obr/min i dlatego jest wyraźnie słyszalny, ma niestety wtyczkę 3-pinową więc obniżenie obrotów tylko poprzez zmianę napięć - rzekomo biosy dzisiejsze powinny dawać taką opcję, moja płyta główna jest dość wypasiona ale takiej opcji nie widzę w biosie :( mogę tylko modyfikować wykres prędkości tego wiatraczka w biosie ale nic to nie daje, Aususowy AI Suite 3 na CPU wiatraczku mi obroty obniżył (mimo, że wiatraczek też z wtyczką 3-pinową) ale prędkości tego wiatraczka nie chce obniżyć, daje mi tylko informację, że wiatrak chodzi na maksymalnych obrotach i żadnej możliwości modyfikacji. Ech... taka mobo i żebym musiał dokupować zewnętrzny kontroler do wiatraka... :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciebie przecież nie interesuje co robią z dyskiem na gwarancji. Zgłaszasz i dostajesz naprawiony/nowy albo zwrot pieniędzy.

Czy producent naprawdę dawałby gwarancję dłuższą niż ustawowa gdyby dyski miały padać tak jak piszesz?

 

Nie przesadzaj z tymi źródłami, wejdź sobie na tubę i sprawdź co wyskakuje gdy wpiszesz chłodzenie do dysku ssd na m.2 czy grzejący się dysk ssd na m.2 coś takiego wpisywałem, ludzie dzielą się po prostu doświadczeniami i tyle. Sam fakt, że pojawiło się chłodzenie do tych dysków świadczy o tym, że problem jest.

Doświadczeniami czego? Wysokiej awaryjności? Nie, chwalą się temperaturami.

Problem z temperaturami mają ci, którym dysk faktycznie throttluje i przez to praca jest wolniejsza.

 

Cała reszta cierpi na wyimaginowany problem, który świetnie "siadł" mediom, a dalej poszło z górki.

 

Dlatego pytam o źródła, bo FUD z temperaturami tych dysków nie ma żadnych konkretnych podstaw. Jest tylko jakieś domniemanie, które masa ludzi bezmyślnie przerobiła na przekonanie, że wysokie temperatury zabijają. Najlepiej natychmiast, a więc nie czekaj i kup swój radiator już dziś!™

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy ten Plextor taki sprawdzony, Plextor jakoś nie jest liderem w SSD.

W cenie 399zł znalazłem tego WD Black 256GB, ma dobre wyniki w tym benchmarku i 5 lat gwarancji, ustępuje trochę prędkościami Corsairowi, jednak Corsair jest opisany jako "bardzo niespójnie działający w rzeczywistych warunkach pracy", choć nie wiem czy przy jego wysokiej prędkości ta "niespójność" to czepianie się pewnego zakresu zmian szybkości, która i tak jest na wysokim poziomie, szczególnie jak za tą cenę.

 

http://ssd.userbenchmark.com/SpeedTest/237667/WDC-WDS256G1X0C-00ENX0

 

http://ssd.userbenchmark.com/SpeedTest/221057/Force-MP500

 

Nie wiem co oni rozumieją poprzez "terrible consistency" przecież dysk to nie cukierek typu krówka mordoklejka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...