Skocz do zawartości
Szczota

[Poradnik] modyfikacja biosu H110/H170/B150/B250/Z170/Z270

Rekomendowane odpowiedzi

W coffee time wystarczy tak aby działy Kaby Lake(G4560) i Coffee Lake(9100F U0) . Wpisać trzeba jeszcze Mac i SN, a UUID też? 

mod.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, brtpl napisał:

W coffee time wystarczy tak aby działy Kaby Lake(G4560) i Coffee Lake(9100F U0) . Wpisać trzeba jeszcze Mac i SN, a UUID też?

MAC to jest identyfikacja sieciówki, w moim przypadku bez różnicy czy jest wpisane czy nie. Ale profilaktycznie możesz wpisać. Podobnie SN i UUID. Każda płyta inaczej może zareagować na wpisanie (lub nie) tych wartości.  Pozostaje metoda prób i błędów. Praktycznie jak masz programator to niemożliwe jest uwalenie płyty poprzez zły bios, bo zawsze możesz później wgrać poprawny. Do mojej nawet wgrywałem biosy od innego modelu i nic się nie stało po prostu się nie uruchomiła  ?

Ja tylko mogę opisać swoje doświadczenia  z modowania płyt Asrocka  i MSI, bo z tymi miałem do czynienia. Z Asusem i Gigabytem  nie miałem okazji się bawić w modowanie.  Ale z grubsza się to niewiele różni od siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki. W ostatecznej wersji mam już wpisane. Jak będę miał czas to wgram. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Misie kolorowe probowal ktos odpalic i3 8100 / i3 9100 na h110m-itx/ac jednoczesnie zostawiajac obsluge g4560 ?

jezeli tak czy izolacja pinow jest obowiazkowa?

oraz czy da sie usunac patche Meltdown/Spectre z poziomu samych mikrokodow?

 

programator oczywiscie mam :)

 

dziekuje

Edytowane przez adif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, adif napisał:

Misie kolorowe probowal ktos odpalic i3 8100 / i3 9100 na h110m-itx/ac jednoczesnie zostawiajac obsluge g4560 ?

jezeli tak czy izolacja pinow jest obowiazkowa?

oraz czy da sie usunac patche Meltdown/Spectre z poziomu samych mikrokodow?

 

programator oczywiscie mam :)

 

dziekuje

Mi się udało 9100 i g4560 na h110k.

Czy izolować zależy, masz na poprzedniej stronie odpowiedź. Ja izolowałem.

Edytowane przez brtpl
Przecinek
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, brtpl napisał:

Mi się udało 9100 i g4560 na h110k.

Czy izolować zależy, masz na poprzedniej stronie odpowiedź. Ja izolowałem.

elegancko, ktos cos z patchami meltshit oraz spectreshit?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patche na Meltdown/Spectre były wprowadzane z kolejnymi wersjami BIOS. Możesz poszukać w changelogach i na upartego wgrać stary. To będą okolice 2016.

Ale lepiej w programie InSpectre wyłączyć IMHO, i zostać przy nowej wersji BIOSu.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łaty są w mikrokodzie - wystarczy ten podmienić na najstarszą możliwą wersję.
No i oczywiście pamiętać, że windows podczas rozruchu także aktualizuje mc na nowszy jeżeli takim dysponuje - za to odpowiada mcupdate_genuineintel.dll.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9100f w serii SR7W czy jakoś tak działa bez izolacji przynajmniej na gigabajcie z170

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstyd. Oczywiście że w mikrokodzie.

Sam to nawet pisałem

https://www.pcgamingwiki.com/wiki/Windows#Force_the_use_of_the_motherboard_microcode_version_instead_of_the_one_from_the_OS

Jest tam jak wymusić inny mikrokod w samym systemie bez ingerencji w mikrokod w BIOSie.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy jest opcja odpalić 9700K na Asus IX Extreme Z270? Co działa a co nie po teoretycznym uruchomieniu 8 jajek na Z270?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, xscoriox napisał:

Panowie czy jest opcja odpalić 9700K na Asus IX Extreme Z270? Co działa a co nie po teoretycznym uruchomieniu 8 jajek na Z270?

Jest opcja odpalić (potrzeby programator). Taki 9700K, podobnie jak 8700K, działa normalnie, wszystko ok. Problemy są dopiero powyżej 12t, przykładowo przy 9900k musiałbyś wyłączyć HT.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walcze z moją MSI 7179 (z170a pro)

Wrzuciłem już kilka zmofowanych coffeeTime biosow i widzę że mój i3 8100 bootuje, ale bez obrazu. Słychać sygnał poprawnego startu odpala klawiatura, ale nie monitor. Po powrocie do starego 6500, wszystko jest ok. Zewnętrzna grafika też nie daje obrazu. 

Zmieniam bios 22f. Wrzucam ME 11.7.x, dokładam microcode dla 8100 i zostawiam stare. Zmieniam vbios+gop i nic. Co ustawić w tych ostatnich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla laika. Jak bardzo opłacalne finalnie są takie mody? Pomijając wolny czas, jego nieskończoność w zasadzie ile z tego oszczędności? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz płytkę h110 i wkładasz na nią np qqlt o wydajności porównywalnej 10600k. Więc no sporo taniej, nie dość że procek z połowę tańszy to nie musisz zmieniać platformy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Ocho napisał:

Masz płytkę h110 i wkładasz na nią np qqlt o wydajności porównywalnej 10600k. Więc no sporo taniej, nie dość że procek z połowę tańszy to nie musisz zmieniać platformy. 

A jak reszta? Ram, szyna PCie? Procesor to tylko jedna ze składowych. Do jakiego poziomu można dojść?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam normalnie x16 i 2666MHz ale w temacie ESów znajdziesz i zweryfikujesz te i więcej informacji w tym wątku i jego ostatnich stronach

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś czy jest jeszcze możliwość podkręcenia zwykłego i5 6500 na chipsecie Z170? Trzeba bawić się w wgrywanie innego biosu, czy jest to już całkowicie zablokowane? A może są inne płyty na których jest to możliwe? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czy może ktoś zrobić mod mojego biosu pod core i3 8100 lub i3 9100f  ?

bios z komputera fujitsu

plik 5mb mogę podesłać lub wrzucić na stronę 

 

Pozdrawiam

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fasto Jeśli masz już BIOS z obsługą Kaby Lake, to na ogół tylko z programatorem się da, i wtedy wygrywasz odpowiedni BIOS z obsługą OC non-K ze strony producenta jeśli nie zniknął, lub z innych źródeł jak gdzieś jest.

Rzadko bez programatora dało się zrobić flashback na Gigabyte i ASUS. Są poradniki. Również w moim linku wyżej w temacie o ESach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, deton24 napisał:

@Fasto Jeśli masz już BIOS z obsługą Kaby Lake, to na ogół tylko z programatorem się da, i wtedy wygrywasz odpowiedni BIOS z obsługą OC non-K ze strony producenta jeśli nie zniknął, lub z innych źródeł jak gdzieś jest.

Rzadko bez programatora dało się zrobić flashback na Gigabyte i ASUS. Są poradniki. Również w moim linku wyżej w temacie o ESach.

Okej, a można to jakoś sprawdzić? Bo jeśli obsługiwałaby tylko Skylake wtedy nie powinno być problemu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, MitycznyJeż napisał:

@Fasto

Dodałeś ram i wciąż masz przycinki podczas wirtualizacji?

Już jest dobrze, ale pytam z ciekawości. Jeśli można coś ulepszyć tanim kosztem to czemu nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Fasto napisał:

Już jest dobrze, ale pytam z ciekawości. Jeśli można coś ulepszyć tanim kosztem to czemu nie

Jeżeli to ma być ostatnia zmiana jaką planujesz w obrębie cpu/mobo, to od biedy może być. O to, jaka jest wersja bios musiałbyś spytać obecnego właściciela.
Samo non-K OC nie było idealne (pogorszenie wydajności obciążeń AVX) - bądź tego świadom.

Ale jeżeli jeszcze jakieś upgrade'y chciałbyś robić, to tamta płyta to nie najlepszy wybór - MSI są chyba najbardziej problematyczne tak w coffee mod, jak i bga mod.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.01.2021 o 11:13, MitycznyJeż napisał:

Jeżeli to ma być ostatnia zmiana jaką planujesz w obrębie cpu/mobo, to od biedy może być. O to, jaka jest wersja bios musiałbyś spytać obecnego właściciela.
Samo non-K OC nie było idealne (pogorszenie wydajności obciążeń AVX) - bądź tego świadom.

Ale jeżeli jeszcze jakieś upgrade'y chciałbyś robić, to tamta płyta to nie najlepszy wybór - MSI są chyba najbardziej problematyczne tak w coffee mod, jak i bga mod.

Okej, dzięki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...