Skocz do zawartości
azgan

Raytracing w grach - Przyszłość rozwoju gier czy tylko kolejna ciekawostka?

Rekomendowane odpowiedzi

Ten RT, to chyba jednak odbicia SSR, chyba że o czymś nie wiem.

 

Jak sensownie zastosować to RT z ReShade, jest pokazane tutaj:

 

Ten mod z GTA V to właśnie ReShade :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to nie jest żaden RT, a tym bardziej PT, @azgan musisz jeszcze poczekać na gry robione tylko w technologii PT, niestety. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj w Internecie - ReShade ma bazować na Path Tracingu czyli odmiana RT. Na filmikach widać nawet problemy z odszumianiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ReShade zwykle nie ma wystarczającej ilości danych. Postprocesowe PT w formie iniekcji do gry, z której za dużo się nie wyciągnie i trzeba improwizować. To jest ogromna różnica pomiędzy tym, a tym jakby twórcy sami zaimplementowali PT.

 

Ja testowałem te "cuda" typu quintRT w W3, tam to nie dość że wygląda okropnie, bo daje nienaturalne cienie na trawę, to jeszcze zabiera 3/4 fps, a nie robi jakiejś wielkiej różnicy. szczerbaty.gif

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak miał wyglądać RT to były całkowitą pomyłką. Wszystko nagle odbija się jak w lustrze, wszystkie powierzchnie odbijają "symetrycznie" obraz. Nagle każda z nich świeci się jak psu jajca, na każdej podłodze widać sufit, a na suficie podłogę xD

Ale..."widać" efekt. A realnym problemem RT jest to, że często w grach różnicy nie widać, a jeśli już to jest ona mało widoczna, dla większości ludzi to jak różnica w odbiorze plików audio i 95-98% osób jeśli im się nie powie, że są nie usłyszy czy to FLAC czy mp3 320.

Z RT jest tak, że w sporej mierze nie dodaje on tak dużo, a sporą część efektów da się uzyskać bez niego i wygląda to często równie dobrze. A gracza nie interesuje za bardzo jak ten efekt jest realizowany. Do momentu, aż karta kosztuje 2500-6000zł i daje ledwo 20-45 klatek :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ReShade to tylko nakładka na gry więc wiadomo że efekty nie będą powalać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten mod z GTA V to właśnie ReShade :E

 

Azgan, proszę cię ;)

 

Nie wiem, jak tam postępują prace na tym RT Pascala, ale to raczej nie jest możliwe, żeby ReShade miało dostęp do całej geometrii sceny, także tej, której nie widać na ekranie, więc nie może liczyć RT odbić. Bo niby jakim cudem ?

 

Co innego GI. Można to w jakiś uproszczony sposób zasymulować, ale jak już wspomniałem i co jest pokazane w filmiku, który podlinkowałem wcześniej, nakładanie tego efektu na oświetlenie, które już jest w danej scenie, szczególnie przy współczesnych, wypasionych graficznie produkcjach, jest bez sensu i prawie nic nie daje. Tego, po prostu, prawie nie widać a wpływ na wydajność jest ogromny.

 

Co innego, jeżeli można ingerować w oświetlenie w grze i wyłączyć oświetlenie generowane przez otoczenie i zastąpić je tym z ReShade, ale tak to można się pobawić tylko w paru grach. GTA, Skyrim może Dragon's Dogma.

 

A tymczasem, Nvidia, bez zbytniego szumu, zrobiła RTX update do swojej flagowej gry :D

 

https://www.youtube.com/watch?v=CnYtathGvdw

 

Chłopaki nie wyłamują się z modnego trendu i dowalili korytarz pełen luster. Tam się nawet lustra w lustrach odbijają, po prostu zawrót głowy. Szczególnie, że nie chciało im się zmieniać modelu broni, który trzyma nasz bohater, więc wszystko wygląda jak jakaś alternatywna rzeczywistość ;)

 

Ale tak na serio, to jakiegoś starocia, może Half Life, to bym z tym RT chciał zobaczyć.

Edytowane przez Ryszawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Azgan, proszę cię ;)

 

Nie wiem, jak tam postępują prace na tym RT Pascala, ale to raczej nie jest możliwe, żeby ReShade miało dostęp do całej geometrii sceny, także tej, której nie widać na ekranie, więc nie może liczyć RT odbić. Bo niby jakim cudem ?

 

Działa na Pascalach https://reshade.me/forum/shader-discussion/5450-guide-to-ray-tracing-with-reshade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z RT jest tak, że w sporej mierze nie dodaje on tak dużo, a sporą część efektów da się uzyskać bez niego i wygląda to często równie dobrze. A gracza nie interesuje za bardzo jak ten efekt jest realizowany. Do momentu, aż karta kosztuje 2500-6000zł i daje ledwo 20-45 klatek :E

Myślę dokładnie tak samo na ten temat. Mnie serio nie interesuje czy cienie lub padające światło są 1:1 odbiciem tego jak to wygląda w realu i jeśli tylko wygląda to zajebiście a nie zżera 40% wydajności to mnie RTX niepotrzebne. Nie znam się ale w moim rozumieniu ten cały ray tracing to jest dla twórców a nie odbiorców. Mam tu na myśli, że to devom ułatwi i skróci proces tworzenia a nie da jakichś spektakularnych efektów wizualnych bo bardzo podobnie wyglądające efekty to lata temu widziałem bez użycia tej techniki i w dupie mam, że to był fejk. A to, że za to zapłacą konsumenci to, no cóż, oni się z tego najwyraźniej tylko cieszą. Rozumiem wydać furę siana na RTX 2080ti żeby był opad szczeny bo zobaczę coś, czego bez tego nie ujrzę ale jeśli ten ray tracing to to, co widzimy obecnie to jak dla mnie lipa po całości. Zamiast tego całego RTX wolałbym AI przeciwników jak w F.E.A.R czyli...czternastoletniej grze która do tej pory nie ma sobie równych. Jakoś tego dać nam te firmy nie chcą. Ciekawe.

Edytowane przez MisterMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do AI to nic nie bój jak się zadomowi Direct ML to AI ulegnie sporej poprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sideband Fiu, fiu - właśnie czytam z pełnym zaciekawieniem, dzięki.

 

edit: A teraz obawiam się, że użyją tego jak zwykle do polepszenia grafiki. Hmm ;) Ja już chyba po prostu straciłem wiarę.

Edytowane przez MisterMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądnij to potencjał jeżeli chodzi o poprawę AI, generalnie zachowania NPC etc jest duży.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Pascal Gilcher aka Marty McFly ;)

 

Nikt nie chce dobrego AI w grach, najważniejsze są rzeczy, które aktualnie dział marketingu ma na papierze, dlatego piszemy w wątku o RT (którego, jak na razie mamy tylko w Quake)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę dokładnie tak samo na ten temat. Mnie serio nie interesuje czy cienie lub padające światło są 1:1 odbiciem tego jak to wygląda w realu i jeśli tylko wygląda to zajebiście a nie zżera 40% wydajności to mnie RTX niepotrzebne. Nie znam się ale w moim rozumieniu ten cały ray tracing to jest dla twórców a nie odbiorców. Mam tu na myśli, że to devom ułatwi i skróci proces tworzenia a nie da jakichś spektakularnych efektów wizualnych bo bardzo podobnie wyglądające efekty to lata temu widziałem bez użycia tej techniki i w dupie mam, że to był fejk. A to, że za to zapłacą konsumenci to, no cóż, oni się z tego najwyraźniej tylko cieszą. Rozumiem wydać furę siana na RTX 2080ti żeby był opad szczeny bo zobaczę coś, czego bez tego nie ujrzę ale jeśli ten ray tracing to to, co widzimy obecnie to jak dla mnie lipa po całości.

To się nazywa postęp, ewolucja.

Za 5 lat będziesz się sam śmiał z tego, co dziś piszesz / myślisz.

 

Gdyby tak miał wyglądać RT to były całkowitą pomyłką. Wszystko nagle odbija się jak w lustrze, wszystkie powierzchnie odbijają "symetrycznie" obraz. Nagle każda z nich świeci się jak psu jajca, na każdej podłodze widać sufit, a na suficie podłogę xD

Ale..."widać" efekt. A realnym problemem RT jest to, że często w grach różnicy nie widać, a jeśli już to jest ona mało widoczna, dla większości ludzi to jak różnica w odbiorze plików audio i 95-98% osób jeśli im się nie powie, że są nie usłyszy czy to FLAC czy mp3 320.

Z RT jest tak, że w sporej mierze nie dodaje on tak dużo, a sporą część efektów da się uzyskać bez niego i wygląda to często równie dobrze. A gracza nie interesuje za bardzo jak ten efekt jest realizowany. Do momentu, aż karta kosztuje 2500-6000zł i daje ledwo 20-45 klatek :E

Nie narzędzie / program się liczy, a grafik / artysta.

To tylko narzędzie. Na FB jest grupa "Grafik płakała jak projektował".

Zobacz jak cudownie można spi...ć tematy graficzne, majac tak doskonałe narzędzie, jakim DZIŚ jest Photoshop.

 

Pokazy RT.

Efekt sensowny, subtelny, realny = "phii, i to wszystko? To jest ten cały RT?"

no to je..bią po gałach disco-polo efektami = "Wszystko nagle odbija się jak w lustrze, wszystkie powierzchnie odbijają "symetrycznie" obraz. Nagle każda z nich świeci się jak psu jajca, na każdej podłodze widać sufit, a na suficie podłogę xD"

 

To jak to w końcu pokazać, by było dobrze? ;)

Edytowane przez JeRRy_F3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie chce dobrego AI w grach, najważniejsze są rzeczy, które aktualnie dział marketingu ma na papierze, dlatego piszemy w wątku o RT (którego, jak na razie mamy tylko w Quake)

Nie nikt nie chce tylko możliwości rozwoju AI były ograniczone tak czy inaczej opierałoby się to na skryptach. Przy uczeniu maszynowym to już inna bajka do tego AI będzie można puścić na tensorach i nie wpłynie to mocno negatywnie na wydajność.

RT niedługo też nie będzie głównym priorytetem dla marketingowców z prostego powodu - większość graczy będzie posiadać karty ze sprzętową akceleracją RT wink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RT na obecnej generacji to dla mnie tylko ciekawostka. Zbyt duży spadek wydajności, aby się tym jarać. Szkoda, że AMD póki co nie idzie tą drogą. Zapowiada się niemała rewolucja w świecie grafiki komputerowej, ale potrzeba tu jakiejkolwiek konkurencji.

Na rtx 2070s lepiej dać wyższą rozdziałkę i cieszyć się płynnością.

Edytowane przez ProVis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nikt nie chce tylko możliwości rozwoju AI były ograniczone tak czy inaczej opierałoby się to na skryptach. Przy uczeniu maszynowym to już inna bajka do tego AI będzie można puścić na tensorach i nie wpłynie to mocno negatywnie na wydajność.

RT niedługo też nie będzie głównym priorytetem dla marketingowców z prostego powodu - większość graczy będzie posiadać karty ze sprzętową akceleracją RT wink.gif

Nie che, nie chce. Tyle, że nie dev, a odbiorca. Już nie mogę się doczekać jak boleśnie się to objawi. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nikt nie chce tylko możliwości rozwoju AI były ograniczone tak czy inaczej opierałoby się to na skryptach. Przy uczeniu maszynowym to już inna bajka do tego AI będzie można puścić na tensorach i nie wpłynie to mocno negatywnie na wydajność.

RT niedługo też nie będzie głównym priorytetem dla marketingowców z prostego powodu - większość graczy będzie posiadać karty ze sprzętową akceleracją RT wink.gif

 

Jak rynek nasyci się RT to wezmą się za AI :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rynek nasyci się RT to wezmą się za AI :D

Czyli po 2035 roku, jak będzie gry będą budowane tylko na PT nie inaczej, no i grafy będą wszystko ogarniać, a nie jak teraz. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już widzę te posty w 2035, wspominające taką starą grę F.E.A.R. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RT na obecnej generacji to dla mnie tylko ciekawostka. Zbyt duży spadek wydajności, aby się tym jarać.

 

Trudno się z tym nie zgodzić zwłaszcza jak zerkniemy na wyniki z starych tytułów które mają po 22 lata

 

ckPTFT7.jpg

 

a co by się działo w taki F.E.A.R :E?

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up, było by 5-10fps, taka jest moc RTX :E, wejdzie AMD ze swoim standardem open RT który da się dodać do Vulkana i pozamiata te tensory pana w spoconej ramonesce. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up, było by 5-10fps, taka jest moc RTX :E, wejdzie AMD ze swoim standardem open RT który da się dodać do Vulkana i pozamiata te tensory pana w spoconej ramonesce. :E

 

Po pierwsze, Tensory póki co nie mają nic do RT. Po drugie, Vulkan wspiera RTX. Po trzecie nie oczekiwałbym cudów po RT od AMD. Wszystkie technologie są szumnie zapowiadane, a po ich faktycznym pojawieniu się na rynku zostaje cisza. szczerbaty.gif

 

To po prostu kolejna technologia, która będzie się rozwijać z serii na serię. Podobnych sytuacji na rynku GPU było sporo, więc nie rozumiem tego zdziwienia i narzekania. No, rozumiem tylko ludzi, którzy czują się oszukani idiotycznym marketingiem zielonych. Od lat biją się z AMD o to, kto zrobi większych idiotów z ich klientów.

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tensory nie mają i nie będą mieć nic wspólnego bezpośrednio z liczeniem RT tylko najwyżej z odszumianiem przy pomocy AI, ale póki co cisza w tym temacie.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

póki co cisza w tym temacie.

 

Póki co to wydaje się sporo hajsu na nowe GPU po to żeby grać z RT w 22 letnie starocie :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...