Skocz do zawartości
azgan

Raytracing w grach - Przyszłość rozwoju gier czy tylko kolejna ciekawostka?

Rekomendowane odpowiedzi

@Up

 

Fajne :thumbup:. A kiedy w grach zobaczymy to na takim poziomie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Też mi się podoba, wreszcie się wszystko nie błyszczy jak psu jajca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Też mi się podoba, wreszcie się wszystko nie błyszczy jak psu jajca.

Pewnie że fajne, tylko odnoszę wrażenie, że nieco mylimy pojęcia.

RT, to narzędzie, a nie treść sama w sobie. I to nie RT jest "winne", że coś się błyszczy, jak psu jajca, tylko grafik, który opracowuje i liczy daną scenę.

To, że ktoś w scenę wpycha same połyskliwe powierzchnie, blaty, chromy, alu, mokre chodniki inne oczojebne wodotryski, to "najprostsza metoda", aby pokazać możliwości i nowości (takie disco polo vizualizacji - gówno warte, pstre i kiczowate, ale skuteczne w przekazie dla mas) :)

 

Gdy coś jest smaczne, wyważone, estetyczne i naturalne - to przez "przyzwyczajenie do odbioru" takiej właśnie wersji otoczenia - może wręcz zostać niezauważone przez laika.

Jak jeb...niesz po galach odbiciami, to WOW! Gimbaza piszczy :).

 

To coś, jak młodziak, który dopadnie szopa i odkrywa koło. Pierwsze plakaty, to 12 różnych cieni, glow na glow + wszelkie outliny. Wali po gałach kiczem i możesz zobaczyć na 1 plakacie wszystkie możliwe efekty szopa :)

Jak robi to wykształcony, wrażliwy na plastyczność i naturalność obrazu grafik - robi smacznego cukiereczka bez oczojebnych efektów, które niestety (smak, gust, nienachalność) doceni tylko garstka fachowców, a na plakacie dla pana Mietka z warzywniaka musi nawalić g00wna, by był zadowolony i dostrzegł "jego pracę". Tak ja to widzę (i całą tę nachalność - jak psu jajca - dzisiejszych efektów RT w demkach).

 

RT IMO to dobry ołówek, a to, co kto nim narysuje nie zależy już od tego ołówka, tylko od rysującego.

Edytowane przez JeRRy_F3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up masz rację, nic dodać nic ująć. thumbup.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No ale ponoć póki co połyskliwe liczy się najszybciej, pamiętacie chyba ten filmik też zdaje się od Epica sprzed roku?

Także póki co szykujcie się na psa jajec sto.

 

Poza tym ja bym tych odbić nie demonizował. Popatrzcie na niektóre stare gry, np. Crysis 2. Tam, gdzie jest kontrastowe oświetlenie, widowiskowe wschody/zachody słońca, wysoki kontrast, woda, kałuże, dziwki tańczące na rórze - to gra nadal może się podobać czy wręcz robić jakieś tam, estetyczne, wrażenie. Ale jest kilka takich etapów gdzie mamy przytłumione światło o zmierzchu, zero kałuż, zero wysokiego kontrastu... i wygląda to jak g...o jak gra sprzed dwudziestu lat.

 

Piękna grafika z subtelnym oświetleniem bez odbić wymaga RT, pełnego RT, inaczej zawsze trzeba iść w jakiegoś rodzaju efekciarstwo - czy to w odbicia, czy to zabawę paletą barw, czy to w wysoki kontrast, czy też w lekko kreskówkowy styl (zobaczcie jak fajnie zestarzał się AC Revelations).

 

Ostatnio oglądałem Hardcore Henry - taki film kapitalnie uświadamia jak daleko nam do fotorealizmu i, jednocześnie, jak skomplikowane jest (pza geometrią i teksturami - to fakt) oświetlenie betonowego placu w pochmurny dzień.

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale ponoć póki co połyskliwe liczy się najszybciej, pamiętacie chyba ten filmik też zdaje się od Epica sprzed roku?

Także póki co szykujcie się na psa jajec sto.

No ale grafy też nie stoją w miejscu, nadchodzi RTX 3xxx oraz RDNA 2 od AMD. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ten Raytracing to kolejny wałek od Nvidia, płacą twórcom gier aby dodali do gry dodatkowe tekstury, oświetlenie które jest aktywowane tylko na kartach które mają w nazwie Raytracing, to żadna nowa technologia tak jak HDR gdyby tak było to i w przypadku Raytracing jak i w przypadku HDR można by to było odpalić w każdej grze zarówno takiej która miała dopiero premierę jak i w takiej która się ukazała 20 lat temu ale tak nie jest, czemu? To proste ponieważ zarówno ten Raytracing jak i HDR to dodatkowe elementy dodane do gry przez twórców danej gry, a nie aktywowane przez technologię sprzętową, gry wyglądają cały czas tak samo to Nvidia musi robić jakiś pozór, że technologia się zmienia zawyżając sztucznie wymagania sprzętowe gier w swoich sterownikach aby cały czas zarabiać jak to korporacja. Robią z ludzi debili ale mnie to nie dziwi 90% społeczeństwa wszystko łyka

 

Ubersoldier II i Raytracing zrobiony przez darmowy Reshade: https://postimg.cc/gallery/LR3Nxds

Edytowane przez Dozorca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Czemu wałek, Nv tworzy jednostki które są wyspecjalizowane do takich obliczeń i chce na tym zarobić. Zawsze tak było z technologiami dodawanymi do CGI. Wystarczy prześledzić historie GPU. Jaki płacz był przy SM 2 czy 3. Jedyne co dziś się zmieniło to znacznie znacznie wyższy poziom skompilowania scen a co za tym idzie potrzebna moc obliczeniowa.

Wałek to by był jakby się nagle okazało że starsze karty graficzne bez Tensorow czy AMD potrafią to samo z tą samą wydajnością.

RT dopiero się rozkręcą i zobaczycie jak te pierwsze generacje kart szybko się zestarzeją jeśli chodzi o tą technologie. Jeśli to ostro ruszy na PC wraz z premiera nowych kart i konsol to aktualne RTX za rok po włączeniu tych efektów w nowych grach albo będą się czołgać po ziemi albo będzie trzeba przez DLSS skalować obraz z 720p... Starzy wyjadacze którzy znają rynek wiedza jak to wygląda.

Edytowane przez kadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, ruszy z premierą konsol... Za dwa-trzy lata jak już. Do tego czasu to się karty wymieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, ruszy z premierą konsol... Za dwa-trzy lata jak już. Do tego czasu to się karty wymieni.

No właśnie wtedy się karty wymieni na takie gdzie karta za ~1000zł obsłuży RT w 1080p oraz 1440p, a karty za ~5000zł lub więcej w 2160p oraz później w 4320p bez skalowania DLSS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stjepan

Dokładnie o to chodzi. A nie dziś karta za prawie 6 tys. ledwo daje radę a efekty i tak są mizerne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Raytracing to kolejny wałek od Nvidia, płacą twórcom gier aby dodali do gry dodatkowe tekstury, oświetlenie które jest aktywowane tylko na kartach które mają w nazwie Raytracing, to żadna nowa technologia tak jak HDR gdyby tak było to i w przypadku Raytracing jak i w przypadku HDR można by to było odpalić w każdej grze zarówno takiej która miała dopiero premierę jak i w takiej która się ukazała 20 lat temu ale tak nie jest, czemu? To proste ponieważ zarówno ten Raytracing jak i HDR to dodatkowe elementy dodane do gry przez twórców danej gry, a nie aktywowane przez technologię sprzętową, gry wyglądają cały czas tak samo to Nvidia musi robić jakiś pozór, że technologia się zmienia zawyżając sztucznie wymagania sprzętowe gier w swoich sterownikach aby cały czas zarabiać jak to korporacja. Robią z ludzi debili ale mnie to nie dziwi 90% społeczeństwa wszystko łyka

 

Ubersoldier II i Raytracing zrobiony przez darmowy Reshade: https://postimg.cc/gallery/LR3Nxds

 

Gdybyś Ty chociaż miał pojęcie na temat, w którym się wypowiadasz. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś Ty chociaż miał pojęcie na temat, w którym się wypowiadasz. :E

Mi to wyglada na low quality bait.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jego wszystkie wypowiedzi to sa low quality bait :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propos bardzo mi się podobają mokre powierzchnie w GTA V, to wszystko zrobione bez RT, zachody słońca itd. można, morzna. :D:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robią z ludzi debili ale mnie to nie dziwi 90% społeczeństwa wszystko łyka

Fakt, Nvidia robi z ludzi debili. Sam niejednokrotnie zaznaczałem głupotę w ich marketingu dotyczącego RTX. Co nie zmienia faktu, że nie masz pojęcia o czym piszesz, nie masz pojęcia czym jest raytracing, ani jak się go implementuje i jakie korzyści przynosi. Swoje zdanie opierasz jedynie na niechęci do korporacji, zamiast na jakichś konkretnej wiedzy. A wrzucenie screenów porównawczych z jakimś pseudo RT z ReShade dobitnie to potwierdza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Obecnie RT nie jest jakos powszechne bo nie ma kart ktore by sobie z tym na powaznie poradzily. RTX 3000 wraz z duza poprawa wydajnosci w RT i jeszcze lepszym DLSS 3.0 moga to wszystko zmienic....

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RTX od Nvidii, w Minecrafcie, na ich topowej karcie 2080 Ti ledwie zipie, bez DLSS to jakieś 40 klatek na sekundę w, uwaga, oszołamiającej rozdzielczości Full HD :D

 

Spodziewacie się 200 procentowego skoku wydajności po premierze nowych kart i upskalowania obrazu z 320 piksel w DLSS 3.0? Pewnie w broszurkach reklamowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

RT z ReShade :E

 

To już jest lepsze porównanie, ale i tak nie oddaje kwintesencji RT/PT:

 

Seus Path Traced Global Illumination + ray traced reflections i w sumie NV musi jeszcze popracować nad swoją implementacją, bo nadal uważam, że u nich wszystko wygląda na plastikowe i prześwietlone w dzień, a w nocy, w niektórych momentach (np. na wodzie) jakimś cudem światło nie zachowuje się jak światło :E

 

NV Jedynie z graczy zrobiła debili :lol2: Tak jak kiedyś pisałem pod newsem - to powinno w pierwszej kolejności trafić do kart profesjonalnych dla deweloperów, którzy zaczęliby robić użytek z RT Cores i Tensor Cores, oddaliby feedback, na nieśliby poprawki, powstałby DX12 Ultimate i dopiero wtedy mogliby pracować nad czymś sensownym, a tak mamy kilka gier na krzyż, które używają RT + Tensor Cores i to jeszcze ich pierwsze implementacje wołały o pomstę do nieba.

 

To tak dla przypomnienia jak RT miało być łatwe w implementacji:

https://www.youtube.com/watch?v=-wy45bQe_XA

Edytowane przez Deniryer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

NV Jedynie z graczy zrobiła debili :lol2: Tak jak kiedyś pisałem pod newsem - to powinno w pierwszej kolejności trafić do kart profesjonalnych dla deweloperów, którzy zaczęliby robić użytek z RT Cores i Tensor Cores, oddaliby feedback, na nieśliby poprawki, powstałby DX12 Ultimate i dopiero wtedy mogliby pracować nad czymś sensownym, a tak mamy kilka gier na krzyż, które używają RT + Tensor Cores i to jeszcze ich pierwsze implementacje wołały o pomstę do nieba.

Wlasnie takich ludzi nam potrzeba, ktorzy wiedza lepiej jak to zrobic :lol2: :lol2: :lol2:

 

Wyslales juz CV :Up_to_s:

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie poczekam aż RT się upowszechni a nie będzie tylko nowinką technologiczną dla garstki których stać na najnowsze karty z serii RTX. Jak będę składał nowego kompa to nie zamierzam kupować karty RTX, bo chyba coś im na łeb spadło i odlecieli od rzeczywistości gdy ustalali ceny tych kart. Na razie zresztą tytułów wykorzystujących raytracing jest mało, a ja mam do ogrania kilkanaście gier z ostatnich kilku lat. Jak cena 2070 spadnie poniżej 1500zł to może zdecyduję się na upgrade. Ciekawe ile będzie na starcie kosztował 3080Ti, ponad 10k?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie RT nie jest jakos powszechne bo nie ma kart ktore by sobie z tym na powaznie poradzily. RTX 3000 wraz z duza poprawa wydajnosci w RT i jeszcze lepszym DLSS 3.0 moga to wszystko zmienic....

 

 

RT nie bedzie mocno wspierane przez developerów dopóki nie bedzie na dobre działać w konsolach (PC to nisza, oczywiscie sama platforma PC przynosi zyski ale bardziej z innego typu gier)

 

zresztą jebać to, tutaj bez RT widać ze mozna zrobic grafę na PS5 taką że szczęka opada

 

Edytowane przez Azakiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie poczekam aż RT się upowszechni a nie będzie tylko nowinką technologiczną dla garstki których stać na najnowsze karty z serii RTX. Jak będę składał nowego kompa to nie zamierzam kupować karty RTX, bo chyba coś im na łeb spadło i odlecieli od rzeczywistości gdy ustalali ceny tych kart. Na razie zresztą tytułów wykorzystujących raytracing jest mało, a ja mam do ogrania kilkanaście gier z ostatnich kilku lat. Jak cena 2070 spadnie poniżej 1500zł to może zdecyduję się na upgrade. Ciekawe ile będzie na starcie kosztował 3080Ti, ponad 10k?

To kup sobie uzwyanego pascala bo od tego roku wszystkie nowe gpu beda mialy obsluge RT, walniesz focha jak dziecko :hmm::E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...