Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Majki93

Rozmiar jednostki alokacji, a rozmiar paska macierzy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałem się dopytać o różnice między rozmiarem sektora systemu plików w odniesieniu do rozmiaru paska macierzy dyskowej. Jak się ma 4kB rozmiar jednostki alokacji do np. 64kB rozmiaru paska macierzy Raid0? Jak wiadomo dla systemu plików, np. NTFS z rozmiarem jednostki alokacji 4kB, plik o rozmiarze dajmy na to 1kB będzie zajmował wspomniane 4kB. Można to dostrzec gołym okiem tworząc sobie jakiś plik i sprawdzając jego wagę na dysku. Jak się to ma w związku z tym do rozmiaru paska macierzy dyskowej? Jak się to ma do podziału sektor - klaster? Czy sektor - klaster to jest to samo co sektor - pasek? Tylko kwestia nazewnictwa?

I drugie pytanie, czy tworząc dwa pliki o rozmiarze 1kB, będą one zajmowały 8kB na dysku (marnotrawiąc 6kB) - każdy będzie w swoim sektorze, czy może jednak być tak, że zostaną one umieszczone jeden za drugim wewnątrz jednego sektora i dalej będą zajmować 4kB? W związku z czym, na jeden sektor będą mogły mi przypaść cztery takie pliki, które wykorzystają go w stu procentach?

 

Edycja: Poprawiłem źle użyte słowa, ponieważ bardzo namieszałem. Nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem pierwszy post, bo bardzo naknociłem w terminologii.

Na prawdę nikt nie wie jaka jest odpowiedź na moje pytania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...