Forum PCLab.pl: Obliczenia rozproszone na PCLAB - reaktywacja - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Obliczenia rozproszone na PCLAB - reaktywacja Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   kain 

• Aller Funkverkehr ist Landesverrat.
  • Ikona
  • Grupa: Moderatorzy

Napisany 31 Marzec 2018 - 11:12

Najwyzsza pora zeby nasza spolecznosc wrocila do sensownego dzialania ;)

Osoby nie wiedzace o co chodzi w temacie moga zaczac od posluchania czwartego odcinka pclabowego podcasta gdzie opowiadam o calej idei - Labotomia odcinek 4

/tu pojawi sie opis dla tych ktorym nie chce sie sluchac ;)

Zaczynamy od instalacji BOINC - https://boinc.berkel...ownload_all.php
Potem pozostaje zarejestrowanie sie na stronie projektu ktory chcemy wspierac. Pewne i bardzo wartosciowe to:
1) World Community Grid - projekt prowadzony przez IBM od strony technicznej i wiele uniwersytetow od strony naukowej, poswiecony aktualnie glownie medycynie (onkologii). Dziala nawet na smartfonach z androidem wiec kazdy moze miec swoj wklad :)
2) Rosetta@home - projekt działający od lat, również o dużym znaczniu medycznym, zajmuje się podstawowymi badaniami nad struktura bialek. Ma to znaczenie przy nowotworach, chorobach neurodegeneracyjnych itp.
3) Universe@home - polski projekt Uniwersytetu Warszawskiego, poswiecony fizyce i astronomii. Obecnie wspolpracujacy z Uniwersytetem w Cambridge. Dobre i polskie :)

/lista bedzie rozwijana

Przy zakladaniu konta warto podac, ze jest sie z Polski (moze z czasem przestaniemy dzielnie okupowac koncowki rankingow...) i zaznaczyc, ze liczy sie dla polskiej druzyny BOINC@Poland.

Strona polskiej fundacji wspierajacej BOINC - zrodlo informacji o wszystkim co w BOINC sie dzieje, na wiekszosc pytan mozna znalezc odpowiedz na forum :)

/Temat bedzie aktualizowany

Link do starego tematu - http://forum.pclab.p...-PCLabie-BOINC/

#2 Użytkownik jest niedostępny   lukadd 

• there is a near zero risk
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 31 Marzec 2018 - 11:12

Ja myślałem, że BOINC w dobie crypto już praktycznie upadł, ale jednak coś się tam dzieje. Kiedyś się trochę bawiłem, ale to było dawno temu z 10lat.

#3 Użytkownik jest niedostępny   kain 

• Ikona

Napisany 31 Marzec 2018 - 11:14

Dzieje, na calym swiecie duzo. W Polsce temat po pierwszym boomie lata temu umarl, ale chcialbym go jednak reanimowac ;)

#4 Użytkownik jest niedostępny   overcloked 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 31 Marzec 2018 - 17:36

Zobacz postlukadd, o 31 Marzec 2018 - 12:12, napisał(a):

Ja myślałem, że BOINC w dobie crypto już praktycznie upadł, ale jednak coś się tam dzieje. Kiedyś się trochę bawiłem, ale to było dawno temu z 10lat.

Nie upadł boo licząc BOINC też możesz dostawać krypto :E

#5 Użytkownik jest niedostępny   andy101 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 20 Maj 2018 - 21:48

Ciągle walczymy ku chwale boinc@poland. Ja co prawda minimalnie ale codziennie.
https://stats.free-d...am=BOINC@Poland

Ten post był edytowany przez andy101 dnia: 20 Maj 2018 - 21:49

#6 Użytkownik jest niedostępny   disgustipated 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 05 Październik 2018 - 13:15

Wracam do liczenia dla Rosetty. Za jakiś czas dołączę do innych programów.

#7 Użytkownik jest niedostępny   Szczurek1992 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 17 Listopad 2018 - 18:09

Należy w końcu znaleźć cywilizację pochodzenia pozaziemskiego. liczę dla SETI

#8 Użytkownik jest niedostępny   Makavcio2 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Listopad 2018 - 18:22

Lata, lata temu bawiłem się w SETI. Teraz jakoś nie za bardzo mi się chce zajeżdżać na śmierć sprzętu i mordować się rachunkiem za prąd.

BOINC umarł, bo efekty wkładu jednej osoby są niewspółmierne do ponoszonych przez tą osobę nakładów. Gdyby w coś takiego bawiły się instytucje publiczne, jeszcze by to miało sens, ale co może zdziałać nawet kilkaset polskich mid-range'ów?

#9 Użytkownik jest niedostępny   Szczurek1992 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 19 Listopad 2018 - 21:59

ja mam tą wygodę że za prund nie płacę :)

mógłbym kopać krypto waluty za free XD

#10 Użytkownik jest niedostępny   kain 

• Ikona

Napisany 01 Luty 2019 - 21:20

Zobacz postMakavcio2, o 17 Listopad 2018 - 18:22, napisał(a):

Lata, lata temu bawiłem się w SETI. Teraz jakoś nie za bardzo mi się chce zajeżdżać na śmierć sprzętu i mordować się rachunkiem za prąd.

Na czym polega to zajeżdżanie na śmierć sprzętu? Tranzystory w CPU się zużywają? ;-)
A rachunki za prąd przy takim używaniu BOINC jakie jest typowe, czyli jak komp i tak jest w IDLE przez pare h dziennie, podnosi ten rachunek może o pięć złotych miesięcznie. Nie sądzę żeby to robiło wielką różnicę komukolwiek kto ma pieniądze na komputer i internet ;)

BOINC umarł

Nie umarł, ma się bardzo dobrze. U nas niestety kuleje.

, bo efekty wkładu jednej osoby są niewspółmierne do ponoszonych przez tą osobę nakładów.

"Nie idę na wybory bo jeden głos nie ma znaczenia" ;-) A nakłady są żadne. Nie trzeba być przecież od razu maniakiem stawiającym farmy obliczeniowe, zdecydowaną część obliczeń przeprowadzają ludzie liczący po pare h, w zasadzie bez odczuwalnych dla siebie kosztów. Ważne że tych ludzi jest dużo.

Gdyby w coś takiego bawiły się instytucje publiczne, jeszcze by to miało sens, ale co może zdziałać nawet kilkaset polskich mid-range'ów?

Bawią się, a jakże, całe mnóstwo :) A kilkaset przeciętnych współczesnych kompów ma większą moc niż superkomputery sprzed 10 lat. Robiono na nich 10 lat temu bardzo zaawansowane i pchające naukę do przodu obliczenia za dziesiątki milionów dolarów. Myślisz, że dziś już się takiej mocy nie da wykorzystać sensownie? ;)

#11 Użytkownik jest niedostępny   overcloked 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 01 Luty 2019 - 21:56

@up czy boinc ma się bardzo dobrze? no nie wiem od dłuższego czasu widzę te ~700k komputerów i nic nie rośnie

A co do tego co może zdziałać to boinc ma obecnie moc 28 petaflopsów czyli o 7 petaflopsów więcej niż obecnie 5 najszybszy superkomputer na świecie ;)

#12 Użytkownik jest niedostępny   PrimoGhost 

• Wracam w 2020 roku.
  • PipPipPipPipPip

Napisany 03 Luty 2019 - 00:53

Podkręciłem ostatnio ram. Pewnie temu tak przyboostowali :)

#13 Użytkownik jest niedostępny   aloizyt 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 16 Luty 2019 - 17:33

tez mam podkręcony

#14 Użytkownik jest niedostępny   winuser_pl 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 19 Luty 2019 - 07:57

A rachunki za prąd przy takim używaniu BOINC jakie jest typowe, czyli jak komp i tak jest w IDLE przez pare h dziennie, podnosi ten rachunek może o pięć złotych miesięcznie. Nie sądzę żeby to robiło wielką różnicę komukolwiek kto ma pieniądze na komputer i internet

Troche ignoranckie podejscie. Wystarczy ze masz CPU z TDP 120 - 140W i te kilka rdzeni juz jednak robi roznice. Ale to sobie policzysz sam (tak sadze...).
Poza tym nie kazdy ma "kilka h w idle" kompa dziennie.

Ja blisko 10 lat temu tez liczylem na swoim Pentium 4 Northwood 2,4 GHz, niestety wyniki byly tak slabe ze mnie to zniechecalo :lol2: Kiedy dorobilem sie mocnego sprzetu to wyroslem z BOINC :)

#15 Użytkownik jest niedostępny   kain 

• Ikona

Napisany 01 Marzec 2019 - 23:11

Zobacz postwinuser_pl, o 19 Luty 2019 - 07:57, napisał(a):

Troche ignoranckie podejscie. Wystarczy ze masz CPU z TDP 120 - 140W i te kilka rdzeni juz jednak robi roznice. Ale to sobie policzysz sam (tak sadze...).

Mocne slowa jak na kogos kto tego wyraznie sam nie policzyl... :E No to policzmy, dajmy na to 100W roznicy miedzy IDLE a full load (to duzo, wiekszosc procesorow dzis ma mniej). 3h dziennie x 30 dni = 90h. 90h *0,1kW = 9kWh. 1kWh na moim rachunku to 54 grosze. 9x0,54 PLN = 4,86 PLN. No takze faktycznie robi to roznice... ;)

Poza tym nie kazdy ma "kilka h w idle" kompa dziennie.
Ja blisko 10 lat temu tez liczylem na swoim Pentium 4 Northwood 2,4 GHz, niestety wyniki byly tak slabe ze mnie to zniechecalo :lol2: Kiedy dorobilem sie mocnego sprzetu to wyroslem z BOINC :)

Nie trzeba miec kilka h dziennie, mozna miec godzine dziennie, wtedy to w ogole sa groszowe i niezauwazalne koszty. A cos pozytecznego wciaz sie robi. No i porownywanie Pentium 4 z czymkolwiek wspolczesnym to bym pominal milczeniem gdyby nie to, ze jutro na pclabie bedzie mozna zobaczyc test takze Pentium 4 ;-)

Strona 1 z 1