Skocz do zawartości
kain

Obliczenia rozproszone na PCLAB - reaktywacja

Rekomendowane odpowiedzi

Najwyzsza pora zeby nasza spolecznosc wrocila do sensownego dzialania ;)

 

Osoby nie wiedzace o co chodzi w temacie moga zaczac od posluchania czwartego odcinka pclabowego podcasta gdzie opowiadam o calej idei - Labotomia odcinek 4

 

/tu pojawi sie opis dla tych ktorym nie chce sie sluchac ;)

 

Zaczynamy od instalacji BOINC - https://boinc.berkeley.edu/download_all.php

Potem pozostaje zarejestrowanie sie na stronie projektu ktory chcemy wspierac. Pewne i bardzo wartosciowe to:

1) World Community Grid - projekt prowadzony przez IBM od strony technicznej i wiele uniwersytetow od strony naukowej, poswiecony aktualnie glownie medycynie (onkologii). Dziala nawet na smartfonach z androidem wiec kazdy moze miec swoj wklad :)

2) Rosetta@home - projekt działający od lat, również o dużym znaczniu medycznym, zajmuje się podstawowymi badaniami nad struktura bialek. Ma to znaczenie przy nowotworach, chorobach neurodegeneracyjnych itp.

3) Universe@home - polski projekt Uniwersytetu Warszawskiego, poswiecony fizyce i astronomii. Obecnie wspolpracujacy z Uniwersytetem w Cambridge. Dobre i polskie :)

 

/lista bedzie rozwijana

 

Przy zakladaniu konta warto podac, ze jest sie z Polski (moze z czasem przestaniemy dzielnie okupowac koncowki rankingow...) i zaznaczyc, ze liczy sie dla polskiej druzyny BOINC@Poland.

 

Strona polskiej fundacji wspierajacej BOINC - zrodlo informacji o wszystkim co w BOINC sie dzieje, na wiekszosc pytan mozna znalezc odpowiedz na forum :)

 

/Temat bedzie aktualizowany

 

Link do starego tematu - http://forum.pclab.pl/topic/279425-Obliczenia-rozproszone-na-PCLabie-BOINC/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem, że BOINC w dobie crypto już praktycznie upadł, ale jednak coś się tam dzieje. Kiedyś się trochę bawiłem, ale to było dawno temu z 10lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieje, na calym swiecie duzo. W Polsce temat po pierwszym boomie lata temu umarl, ale chcialbym go jednak reanimowac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem, że BOINC w dobie crypto już praktycznie upadł, ale jednak coś się tam dzieje. Kiedyś się trochę bawiłem, ale to było dawno temu z 10lat.

Nie upadł boo licząc BOINC też możesz dostawać krypto :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lata, lata temu bawiłem się w SETI. Teraz jakoś nie za bardzo mi się chce zajeżdżać na śmierć sprzętu i mordować się rachunkiem za prąd.

 

BOINC umarł, bo efekty wkładu jednej osoby są niewspółmierne do ponoszonych przez tą osobę nakładów. Gdyby w coś takiego bawiły się instytucje publiczne, jeszcze by to miało sens, ale co może zdziałać nawet kilkaset polskich mid-range'ów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lata, lata temu bawiłem się w SETI. Teraz jakoś nie za bardzo mi się chce zajeżdżać na śmierć sprzętu i mordować się rachunkiem za prąd.

 

Na czym polega to zajeżdżanie na śmierć sprzętu? Tranzystory w CPU się zużywają? ;-)

A rachunki za prąd przy takim używaniu BOINC jakie jest typowe, czyli jak komp i tak jest w IDLE przez pare h dziennie, podnosi ten rachunek może o pięć złotych miesięcznie. Nie sądzę żeby to robiło wielką różnicę komukolwiek kto ma pieniądze na komputer i internet ;)

 

BOINC umarł

 

Nie umarł, ma się bardzo dobrze. U nas niestety kuleje.

 

, bo efekty wkładu jednej osoby są niewspółmierne do ponoszonych przez tą osobę nakładów.

 

"Nie idę na wybory bo jeden głos nie ma znaczenia" ;-) A nakłady są żadne. Nie trzeba być przecież od razu maniakiem stawiającym farmy obliczeniowe, zdecydowaną część obliczeń przeprowadzają ludzie liczący po pare h, w zasadzie bez odczuwalnych dla siebie kosztów. Ważne że tych ludzi jest dużo.

 

Gdyby w coś takiego bawiły się instytucje publiczne, jeszcze by to miało sens, ale co może zdziałać nawet kilkaset polskich mid-range'ów?

 

Bawią się, a jakże, całe mnóstwo :) A kilkaset przeciętnych współczesnych kompów ma większą moc niż superkomputery sprzed 10 lat. Robiono na nich 10 lat temu bardzo zaawansowane i pchające naukę do przodu obliczenia za dziesiątki milionów dolarów. Myślisz, że dziś już się takiej mocy nie da wykorzystać sensownie? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up czy boinc ma się bardzo dobrze? no nie wiem od dłuższego czasu widzę te ~700k komputerów i nic nie rośnie

 

A co do tego co może zdziałać to boinc ma obecnie moc 28 petaflopsów czyli o 7 petaflopsów więcej niż obecnie 5 najszybszy superkomputer na świecie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręciłem ostatnio ram. Pewnie temu tak przyboostowali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A rachunki za prąd przy takim używaniu BOINC jakie jest typowe, czyli jak komp i tak jest w IDLE przez pare h dziennie, podnosi ten rachunek może o pięć złotych miesięcznie. Nie sądzę żeby to robiło wielką różnicę komukolwiek kto ma pieniądze na komputer i internet

 

Troche ignoranckie podejscie. Wystarczy ze masz CPU z TDP 120 - 140W i te kilka rdzeni juz jednak robi roznice. Ale to sobie policzysz sam (tak sadze...).

Poza tym nie kazdy ma "kilka h w idle" kompa dziennie.

 

Ja blisko 10 lat temu tez liczylem na swoim Pentium 4 Northwood 2,4 GHz, niestety wyniki byly tak slabe ze mnie to zniechecalo :lol2: Kiedy dorobilem sie mocnego sprzetu to wyroslem z BOINC :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche ignoranckie podejscie. Wystarczy ze masz CPU z TDP 120 - 140W i te kilka rdzeni juz jednak robi roznice. Ale to sobie policzysz sam (tak sadze...).

 

Mocne slowa jak na kogos kto tego wyraznie sam nie policzyl... :E No to policzmy, dajmy na to 100W roznicy miedzy IDLE a full load (to duzo, wiekszosc procesorow dzis ma mniej). 3h dziennie x 30 dni = 90h. 90h *0,1kW = 9kWh. 1kWh na moim rachunku to 54 grosze. 9x0,54 PLN = 4,86 PLN. No takze faktycznie robi to roznice... ;)

 

Poza tym nie kazdy ma "kilka h w idle" kompa dziennie.

Ja blisko 10 lat temu tez liczylem na swoim Pentium 4 Northwood 2,4 GHz, niestety wyniki byly tak slabe ze mnie to zniechecalo :lol2: Kiedy dorobilem sie mocnego sprzetu to wyroslem z BOINC :)

 

Nie trzeba miec kilka h dziennie, mozna miec godzine dziennie, wtedy to w ogole sa groszowe i niezauwazalne koszty. A cos pozytecznego wciaz sie robi. No i porownywanie Pentium 4 z czymkolwiek wspolczesnym to bym pominal milczeniem gdyby nie to, ze jutro na pclabie bedzie mozna zobaczyc test takze Pentium 4 ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął równy rok (prawie :D) od ostatniego postu więc może mała aktualizacja:

 

1. Seti@Home 31 Marca 2020 przestanie dystrybuować nowe zadania i zostanie uśpione. Nie oznacza to że nie wróci w przyszłości :)

https://setiathome.berkeley.edu/forum_thread.php?id=85267

 

2. Koronawirus, popularny temat więc czemu nie. Folding@home podejmuje walkę z COVID-19 w celu opracowania lekarstwa i będziecie mogli udostępniać swoją moc obliczeniową właśnie na ten cel.

https://foldingathome.org/2020/02/27/foldinghome-takes-up-the-fight-against-covid-19-2019-ncov/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

wczoraj wróciłem do liczenia w @Rosetta, patrząc na statystyki liczą 2-3 osób :E,

 

folding@home nie widać w kliencie boinc by dodać ....scratchhead.gif

....jednak maja wlasna aplikacje do tego klik

 

 

Edytowane przez ntt_system

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zespół Linusa będzie ruszał 27 Marca i postawią też własny serwer by odciążyć serwery Foldinga, które mają zapchane łącza. Community ufundowało trochę nagród dla uczestników także myślę że warto sprawdzić: https://linustechtips.com/main/topic/1164541-ltt-folding-teams-emergency-response-to-covid-19/ ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściagnąłęm Folding@Home, komp daje z siebie wszystko :E

Przydałby się PCLabowy team, byłoby raźniej.

Edytowane przez Master Bruce Lee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przecież jest PCLabowy team - 148518. Co prawda wcześniej liczyłem Rosetta@home, ale tam coś utknęło liczenie i nie podsyłają paczek. Folding@home działa sprawniej. Udostępniłem mu 12 wątków, widzę, że to lepsze od wypalarek typu Prime95 czy OCCT - obsługuje AVX2 i pięknie grzeje wodę w AiO. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No rzeczywiście jest taki team, ale skąd ktokolwiek zainteresowany może o nim wiedzieć? :/ Nie ma żadnej informacji w tym temacie, w starym też nie zauważyłem. Poza tym jest martwy:

 

Date of last work unit

Active CPUs within 50 days 0

PCLab mógłby dodać artykuł na główną na ten temat. F@H co tydzień bije nowe rekordy, a tu żadnej wzmianki...

No, ale te drużyny są tylko dla zabawy, wszyscy gramy do tej samej bramki ;)

Mój stary Xeon i RX470 też dają z siebie wszystko. Może nie jest to moc Twojego 3900x, ale zawsze coś. Ile PPD wylicza Ci na tym CPU?

Edytowane przez Master Bruce Lee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 12 wątkach udostępnionych dla F@H mam estimated PPD ok. 350000. Dziwne, niby dopisałem się w kliencie do PCLab.pl, a nie ma mnie w Team Members.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opóźnienia z aktualizacją wynoszą czasami ponad dobę. Serwery im chyba nie wyrabiają. A wynik zacny, fajny procesor ;) Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...