Skocz do zawartości
Stjepan

Offtopic o grach

Rekomendowane odpowiedzi

Panie to bawić wnuki a nie brać się za granie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
29 minut temu, lpcl napisał:

Panie to bawić wnuki a nie brać się za granie. 

Wnuki mojemu ojcu podrzucę... ;)

Edytowane przez *** ChOpLaCz ***
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam pytanie

Czy jest jakiś wątek specjalnie do wspominek? Od narzekania, że kiedyś to było, po dyskusje o tym co fajne w grach było, a już nie jest. 

Nie wiem gdzie takie "sentymentalne" rzeczy wrzucać, to tym razem wrzucę tutaj

Wpis o muzyce tego gościa
https://en.wikipedia.org/wiki/David_Bergeaud

i ogólnie starych częściach Ratchet&Clanka na PS2 i PS3.

Zacznę od końca: Ten gość od prawie dekady nie tworzy.

Muzyka w serii R&C była połową tego, przez co nowe odsłony nie mają co podskakiwać do starych na PS2 i PS3.

Znalazłem jakiś filmik gdzie młody muzyk omawia dlaczego soundtrack z serii na PS2 jest tak dobry. Nawet nie wiedziałem, że to coś wyjątkowego. Wtedy, 20 lat temu, po prostu obecność wspaniałej jakości muzyki była czymś normalnym. Skoro nextgenowy platformer ma wszystko na najwyższym poziomie, to jakoś tak naturalnym było, że i muza też.

Potężna część powodu, przez który stare części były dla wszystkich, a przede wszystkim dla fanów technologii komputerowej (PS2 pokazywało moc) i ogólnie dla tych, co chcą sobie pograć w coś innego niż poważne i ponure gry to była właśnie muza. Druga sprawa to to, że te gry z PS2 i PS3 nadal dziś oglądane jako filmik z emulatora w YT w małym okienku, mają naprawdę fajną oprawę, która zachowała klimat i styl. Fajny przykład na to, dlaczego nie potrzeba nowoczesnego oświetlenia tej serii. 
Momentami aż musiałem powiękzać na fullscreen, bo nie mogłem uwierzyć, że to z PS2 a nie PS3. 
Ludzie naprawdę po przesiadkach na LCDiki mają zaburzony obraz ery PS2.
Grało się na CRT TV, obraz był wyświetlany na mniejszych TV i z odległości i wyglądało to całkiem spójnie. Oglądanie dziś fragmentów sprawia, że wspomnienia odżywają. Przypomina mi się jak ten świat technicznie (i czasem nie tylko) pasjonował. Całe godziny podziwiania rzeczy na ekranie, o  których jeszcze kilka lat temu można było tylko pomarzyć albo pooglądać na pre-renderach. A tu wszystko w stabilnych jak skała 50fps (60 to mieli w Ameryce na NTSC ;) )
Przypomniało mi się od razu jak się człowiek zachwycał natłokiem porządnych animacji, jak fajnie wyglądały już wtedy te wszystkie latające samochody i jak fajnie się grało w miejscach nudnych, bo zawsze można było po prostu cieszyć ucho muzyką. Ktoś w komentarzach pod filmikiem wpisał 

d3cf00bd82aaf7cf782a84c3f924f6d0.png

I prawda. Niby gra trochę infantylna, ale jednak się grało fajnie nawet dorosłemu. Z Rift Apart już tak nie jest.

W każdym razie, linki do filmików:
Kompilacja muzyki spokojniejszej z  kilku odsłon serii:
https://www.youtube.com/watch?v=I6izyeQz-gY

Wspomniany filmik gdzie gość analizuje muzę z punktu widzenia kogoś kto coś o muzyce wie (pewnie nuda dla ludzi nie rozumiejących co to triton i takie tam;)) Omawia łączenie gatunków itd. 
https://www.youtube.com/watch?v=VuuZVqgVP9o

A tutaj po prostu soundtrack z jedynki, który do dziś się fajnie słucha w tle, choćby teraz jak to piszę.

https://www.youtube.com/watch?v=Ti-jrTI0tpM&list=PLwxLlSv5mvIa1WGSK3wH3o2Y9I4D-rqFi

Szkoda, że platformówki tego typu z gatunku mainstreamowego i gry-killera, zdegradowane dziś są do imitujących animacje Disneya popierdółek dla dzieciarni. Dziś ciężko nawet nie znającym tamtych czasów ludziom wytłumaczyć, dlaczego J&D i R&C to były potężne giery, a nie tylko jakieśtam pierduplatformówki dla młodszych. 
A jeszcze jak się widywało i słyszało nawiązania do gry MDK (muzyka w podobnym klimacie na kilku planetach czy wygląd niektórych przeciwników oraz ogólny model gameplayu strzelanego) to już całkiem. To były naprawdę przełomowe gry. Szkoda, że dziś to już tylko historia. 

Edytowane przez Ronson
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

MDK

c1d71d120bea944610331a427b8858c3.jpg

Zapomniałem o tej grze...

Wątek moim zdaniem, po chwili by się przerodził, w coś nie dobrego. Spróbować możesz, np. tym postem, otworzyć i zobaczymy co z tego będzie :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie, ja już spróbowałem. Zrobiłem o retro-muzyce  z lat 80-90 i wpisały się aż dwie osoby ;) 

MDK. Szkoda, że co kilka lat przechodziłem ponownie, bo w pewnym momencie czar prysł i gra się w końcu permanentnie znudziła. Zdając sobie z tego sprawę pod koniec ostatniego przejścia jakieś 10 lat temu, przy oglądaniu outro, pojawiła się łezka w oku. 

Zostaje jednak słuchanie sountracku, który zawsze już się będzie nierozerwalnie łączył z tym dziwnym światem w grze.

Jakby mi ktoś zaoferował "dostaniesz godnego następcę MDK, ale w zamian nie będziesz mógł zagrać w nic innego przez rok" to bym się zgodził. MDK to mój ideał gry ogólnie. Humor, oryginalność, innowacyjność, klimat, muzyka, fun ze strzelania i obserwowania rozpierduchy, zachwycanie nextgenową oprawą. No ta gra w 1997r na PC miała po prostu wszystko. Jedyna gra, której dałbym kiedykolwiek 10/10 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeden z najlepszych RTS'ów wszech czasów.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, kadajo napisał:

Tak, dopiero po zakupie GF2MX400 64MB SDR jako tako wyglądał i u mnie chodził na kompie, oczywiście wtedy pirat. :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Residenty zostały zremameke'owane na GameCube.
Po prawie 20 latach, te remake'i dostały remake'i..

a zresztą zamiast pisać, to mema zrobię

f6ba6db3a644593e8e649f22e456a263.png

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kurde, ale bym sobie pyknął w takie nextgenowe Sleeping Dogs 2:cool:. Coś mnie naszła chętka na takie klimaty. Z braku laku chyba ponownie ogram jedynkę. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, kadajo napisał:

Polecam również Deserts of Kharak, zejście na powierzchnię planety grze w żaden sposób nie zaszkodziło.

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

😑😁 grało się kiedyś, ale łyżew nie opanowałem :lol2:

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, kadajo napisał:

Można skończyć na samej miniaturce, bo magia CRT to była, ale na TV. Monitor i jego magia CRT to dopiero się zaczynała gdzieś od 640x480, a w 320x240 jak tutaj, to nie dawało to prawie nic, bo piksele i tak były bardzo wyraźne, jak na LCD niemal.  No chyba, że ktoś miał monitor 11".

Jeszcze gość zachwala, że kolorki i kontrast lepsze, co jest zaletą LCD. Kit tam, że TV CRT miał jakoś z 10x lepsze kolory i kontrast (bo miał więcej mocy na jasność i nie tylko) niż monitory CRT. Przesiadka z grania w 320x240 z monitora CRT na TV CRT to było coś jak przesiadka z grania na 4K z sygnałem 720p na natywne 4K. Przepaść. 

W każdym razie tl'dr w temacie na wrzesień 2023, bo wtedy się rozeznawałem:

- musisz mieć 4K, żeby to miało sens
- oczywiście większość magii CRT to jakość obrazu w ruchu, więc OBOWIĄZKOWO stroboskop, który na LCD przy 60Hz wali po gałach boleśniej niż TV CRT przy 50Hz, a 50Hz na LCD to jest raczej tylko dla masochistów. Ale na szczęście są OLEDy i inne pomysły. Polecam poczytać o tym nietanim ale fajnym sprzęcie:

https://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?f=25&t=12342

Problem jest w tym, że już użycie shader filtrów pogarsza trochę sprawę, ale strobowanie zjada większość jasności i robi się problem, czy gramy z rozmytym ruchem czy z wypranym obrazem bez siły w kolorach (niska jasność) Tutaj pomaga ten Retrotink udając sygnał HDR. Nadal do ideału trochę zabraknie, ale ogólnie można powiedzieć, że od roku 2023 wreszcie udawanie CRT zaczyna mieć jakikolwiek sens.  Udawanie ładnego rozmycia pomiędzy pikselami ORAZ żyleta w ruchu. No tak to można w gierki retro grać! :)

Jak będą np. MicroLEDy 6K z jasnością o wiele lepszą niż OLED (o ile będą, bo pobór prądu się Unii Europejskiej nie spodoba :/ ) to będzie pewnie już ideał i wręcz lepiej niż CRT. 

Osobiście uważam, że AI powinno dać radę osiągnąć dobre efekty nawet na niższych rozdziałkach, bez konieczności użycia 4K, ale czy takie coś powstanie to już nie wiem. Czy da się to zrobić tak, aby nie dodawało opóźinenia w grach to już też wątpię. Ale czy musi? Może nie musi. Może wystarczy jakbyAI nauczyć jak wygląda kupka subpixeli na CRT i na każdy możliwy wariant mieć "ściągę"? 

Za to + dla gościa za 

https://playold.games/play-game/ivan-ironman-stewarts-super-off-road/play/

(kiepsko się gra w to, bo lag, ale wspomnienia sprzed ponad 30 lat odżywają i tak :))

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na pewno lepiej to wygląda z shader CRT niż bez więc nie wiem, po co był ten twój cały wywód i narzekanie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie było narzekania, a poinformowanie. I czy lepiej to opinia indywidualna. Ja osobiście bym wolał nie grać wcale niż w ten sposób. Skoro nie osiąga ani pełnych zalet obrazu statycznego, ani nie pasuje do grania ze "stroboskopem" to z całej magii CRT zostają obiektywnie jakieś strzępy. Czy lepsze niż nic? Pewnie tak, ale ja należę do tych, którzy w gry z Amigi na joypadzie nie pograją, bo bez joysticka to bez sensu. Co kto lubi :)

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

"Pokazywałem jak byłem mały"

A serio to mogę. Czemu nie. 
Tylko z szafy nie wyjmę, bo jak sam pisałem nie raz, ostatnio w retro nie gram, bo nie mam warunków, żeby mieć wielki TV. Ale jak będą warunki w przyszłości, to będzie i TV CRT  i stanowisko "przyjazne przyssawkom" dla starych joysticków i może nawet prawdziwa Amiga, jak mi ktoś pomoże z dwóch "rannych" zmontować jedną w pełni sprawną. :D

Model mam taki (fotka nie moja, wygooglowałem na szybko)
ba90279e280833fc8efb6c6ad7201725.png

29" of CRT glory ;)

(no 27" bo wiadomo, z kinolami to było tak, że widzialna była mniejsza niż marketingowa)

Poczekam jeszcze dekadę i sprzedam za myliony. :szczerbaty:

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi