Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Znajoma poprosiła mnie o radę przy zakupie komputera a że nie jestem już od dłuższego czasu na bierząco to proszę was o radę.

Komputer będzie pracował w biurze, obsługa jakiegoś pakietu typu Office, Gimp itp

 

Czego oczekuje:

Stabilności pracy - nie mam pjęcia jaką płytę główną wybrać

 

powinien być względnie szybki w działaniu (myślę, że jakiś i5 to już max tego co potrzeba),

 

na pewno jakiś trwały dysk SSD 120Gb

 

4GB pamięci ram

 

Może być to komputer małego formatu, fajnie gdyby był względnie cichy i miał co najmniej 6 gniazd usb.

 

Budżet nieokreślony ale oczywiście im mniej tym lepiej.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale chyba rzeczywiście dłuższy czas nie jesteś na bierząco. 4gb ram, to Ja mam w telefonie, a wiele osób twierdzi że to i tak jest mało :lol2: . Z doświadczenia ( składałem i upgredowałem wiele kompów biurowych ) wiem że 8 gb to minimum (przy 4gb i mniej już zaczynają zamulać, chociaż z drugiej strony niektóre Panie same są tak fyy -zmęczone życiem powiedzmy - że w ogóle im to nie przeszkadza - takie komputery to praktycznie non stop internet + ewentualnie jakiś pakiet biurowy i czasami jakieś autorskie oprogramowanie, które potrafi być dla ramu bardziej bezlitosne niż chrome. W nowej jednostce postawiłbym nawet na 16 gb, choćby kosztem tańszego cpu - i3 8100 wystarczy do biura na długie lata, ewentualnie 8 gb na jednej kości, tak żeby potem dało się łatwo rozbudować (dual channel naprawdę nie daje wiele w pracy biurowej).

Edytowane przez Jacobs88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto co na szybko złozyłem:

 

Zestaw za około 1720zł:

 

Procesor: Intel Core i3-8100 ~ 489zł

Płyta główna: ASRock H310M-HDV ~ 245zł

Karta graficzna: MSI GT 710 ~ 186zł

Pamięć RAM: 1x4GB ddr4 KINGSTONE HyperX ~ 200zł

Zasilacz: Jakikolwiek 400W ~ 130zł

Obudowa: SilentiumPC Regnum RG2 ~ 140zł

Dysk: SSD 120GB Adata SU 800 ~ 180zł

Dysk2: HDD 1 tb Toshiba P300 ~ 150zł

 

_____________________________________________________

 

Razem ~ 1720zł

 

Zestaw za około 2040zł:

 

Procesor: Intel Core i3-8100 ~ 489zł

Płyta główna: ASRock H310M-HDV ~ 245zł

Karta graficzna: MSI GT 710 ~ 186zł

Pamięć RAM: 2x4GB ddr4 Ballistic 2666mhz ~ 370zł

Zasilacz: Jakikolwiek 400W ~ 130zł

Obudowa: SilentiumPC Regnum RG2 ~ 140zł

Dysk: SSD 512GB Adata SU 800 ~ 480zł

 

_____________________________________________________

 

Razem ~ 2040zł

 

 

Starałem się wybierać części tanie, a zarazem oferujące wysoką kulturę pracy.

Mimo że oba zestawy nastawione są pod prace typowo biurową, to zestaw za 2040zł jest zdecydowanie bardziej przyszłościowy. Cztery GB pamięci ram w dzisiejszych czasach to mało nawet jak na prace biurowe i wydaje mi się, że 8GB jest dobrym wyborem który będzie się sprawdzał przez następne kilka lat.

Oczywiście to są najbardziej budżetowe propozycje, najlepszym pomysłem byłoby (jak kolega nizej napisał) dołożyć około 300zł do wiekszej ilości pamięci Ram, 300zł do procesora i 100zł do płyty głównej. W takim wypadku zestaw prezentowałby się mniej więcej tak:

 

Procesor: Intel Core i5-8400 ~ 750zł

Płyta główna: MSI B360M PRO-VDH ~ 350zł

Karta graficzna: MSI GT 1030 ~ 400zł

Pamięć RAM: 2x8GB ddr4 Ballistic 2400mhz ~ 680zł

Zasilacz: Jakikolwiek 500W ~ 170zł

Obudowa: SilentiumPC Regnum RG2 ~ 140zł

Dysk: SSD 120GB Adata SU 800 ~ 180zł

Dysk2: HDD 1 tb Toshiba P300 ~ 150zł

 

_____________________________________________________

 

Razem ~ 2820zł

 

Taki zestaw daje gwarancje stabilnej i wydajnej pracy w biurze przez wiele lat.

Oczywiście ostateczna decyzja o podzespołach należy do Ciebie autorze;p

Edytowane przez Kassper0702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam w telefonie 4 gb (;

Że nie jestem na bierząco chodzi mi ogólnie o obecne podzespoły. Jeszcze dwa/trzy lata temu miałem rozeznanie ale wiadomo jak wszystko idzie do przodu.

 

Rzeczywiście chyba wezmę 8 Gb.

Jeśli o dodatkową kartę graficzną to jest ona całkowicie zbędna. Integra wystarczy.

 

Jakieś jeszcze propozycje co do płyty głównej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zmienia postać rzeczy, w takim wypadku można pokusić się o 500GB SSD bez przekraczania budżetu 1900zł.

Dodatkową zaletą będzie kupienie mocniejszej płyty głównej. W tym wypadku jednym z lepszych wyborów będzie Mb od MSI, a dokładniej model H310M PRO-M2. Sam w sobie ma on ww. 6 wejść USB, a przy tym wspiera Dual-channel. Oczywiście nie będzie to zauważalnie większy wzrost wydajności, ale zawsze jakiś. Według mnie jest to jeden z najlepszych wyborów do 300zł.

 

Procesor: Intel Core i3-8100 ~ 489zł

Płyta główna: MSI H310M PRO-M2 ~ 295zł

Karta graficzna: Integrowana

Pamięć RAM: 2x4GB 2666 CL16 ~ 370zł

Zasilacz: Jakikolwiek 400W ~ 130zł

Obudowa: SilentiumPC Regnum RG2 ~ 140zł

Dysk: SSD Patriot Ignite 480GB ~ 450zł

 

Razem <1900zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MOJA PROPOZYCJA

 

Jak dla mnie to jest najlepsza propozycja do biura. Ryzen 2200G z bardzo fajną zintegrowaną grafiką i wydajnym coolerem CPU w zestawie. Trwały dysk SSD na kościach MLC. 8GB ram w 2 kościach - co poprawia wydajność zestawu. 3000mhz czyli tyle ile powinno być łączone z Ryzenami.

Wszystko na formacie mATX, zmieszczone w małej kostce.

 

Chociaż ja osobiście do biura kupiłbym markowego gotowca, dzięki czemu jak coś się znajomej popsuje to nie będzie musiała się sama zastanawiać co padło, wzywać specjalisty. Tylko po prostu odsyła całe pudło i oni się martwią.

Np coś takiego: Lenovo Ideacentre 510-15 i5-7400/8GB/256/DVD-RW

 

Ewentualnie jeszcze trzecia opcja czyli zupełny maluszek: Intel NUC i5-7260U/8GB/256SSD M.2

To jest fajna opcja jak jest mało miejsca na biurku ;)

Edytowane przez tessir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Nareszcie

1030 do biura? Jakikolwiek zasilacz za 130zl? Wy tak na powaznie? :)

Z doswiadczenia wiem, ze w wielu firmach kompy dzialaja az nie padna definitywnie. Pod koniec zeszlego roku wymienilem u jednego z klientow peceta, ktory w lutym br. skonczylby... jedenascie lat. I dzialal normalnie, chociaz jeden kondek juz spuchl. A niedalej jak dwa lata temu trafilem jeszcze na maszyne dzialajaca pod kontrola W98.

Kopal za dokladnymi cenami nie bede, na szybko:

1. Procesor: R2400G/R2200G albo tania i5.

2. Plyta adekwatna do wybranego procesora ze sredniego przedzialu cenowego.

3. Zasilacz z co najmniej piecioletnia gwarancja, 350-450W, w brazie, markowy.

4. Dysk ssd na kosciach mlc, co najmniej 250GB, najlepiej 500GB dla swietego spokoju. HDD proponuje odpuscic, chyba ze uzytkownik sporo danych produkuje. Ale nawet wtedy pokusilbym sie o dysk przenosny.

5. Pamiec ram co najmniej 1x8GB, najlepiej 2x8GB.

6. System operacyjny z w pelni legalnego zrodla. Zadne alledrogo, czy inne sklepy z kluczami.

7. Obudowa jakas ladna, chyba ze podmienisz bebechy w obecnie uzywanej.

8. Monitor?

 

Tylko zapytaj sie najpierw, czy faktura moze byc na same czesci. Niektore firmy czy biura rachunkowe kreca nosem na brak terminu "zestaw komputerowy".

Jesli markowy to HP badz DELL z gwarancja on-site.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie się zastanawiam czy nie lepiej będzie jakiegoś gotowca typowo roboczego kupić. Znajomy mi tu podpowiada żeby uderzyć w coś od Lenovo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Nareszcie

Osobiscie Lenovo odradzam, maja najch...y serwis pod sloncem. Nawet on-site. I nie chodzi o pracownikow, tylko polityke firmy. Kopalem sie z nimi trzy razy i teraz kijem przez szmate nie tykam. Aczkolwiek cenowo wygrywaja, nie da sie zaprzeczyc.

Ostatnio Dell tez mnie rozczarowal, gdy wymagal aktualizacji biosu w ewidentnym przypadku uszkodzenia modulu zasilajacego. Ale to byla przyjemnosc w porownaniu z procedurami serwisowymi Lenovo. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale chyba rzeczywiście dłuższy czas nie jesteś na bierząco. 4gb ram, to Ja mam w telefonie, a wiele osób twierdzi że to i tak jest mało :lol2: . Z doświadczenia ( składałem i upgredowałem wiele kompów biurowych ) wiem że 8 gb to minimum (przy 4gb i mniej już zaczynają zamulać...

Nie przesadzaj, pracuję w firmie często na komie, który ma 2x2GB RAM DDR3, procek Pentium G2020, dysk SSD 120GB Adata, Win10Pro stawiany 2 lata temu i muszę powiedzieć, że komp zapier.... aż miło. Wstaje w kilkanaście sekund, nic się nie przycina, nie muli. Nawet jak odpalę na raz Chrome z 30 zakładkami + MS Office, Thunderbird, GG i parę innych aplikacji w tle to zajętość pamięci jest ok 2,8GB. W domu oczywiście mam dużo szybszego kompa z 8GB RAM ale szczerze mówiąc przy ww. aplikacjach nie widzę różnicy w działaniu. Tak więc 4GB do podstawowego biurowego kompa w zupełności styka. Zawsze później można dołożyć kolejne 4GB.

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...